Najdi forum

želodec?

Spoštovana dr!Je možno,da je oteklina pod levim rebrom posledica gastritisa in hiatalne hernije?
Vsak dan me boli,jemljem Ranital 150mg.Bolečina se seli tudi v hrbtni del.Hodim v protibolečinsko ambulanto,kjer mi delajo akupunkturo,zaradi mnenja moje dr.,da bolečina izhaja iz hrbtenice.
Prosim za vaše mnenje.Hvala in lep pozdrav!

Spoštovani!

Oteklina pod levim rebrnim rokom ni posledica gastritisa in hiatalne kile.

Lp,Nataša Smrekar

Spoštovana dr!
Ali bi mi mogoče znala razložiti kaj bi to lahko bilo.
Hvala in lp

Spoštovani!

Žal je za postavitev diagnoze potrebno to oteklino videti in jo potipati.

Lp,Nataša Smrekar

Spoštovana dr!

Ali je lahko ta bolečina pod rebri kakšno hujše obolenje želodca? Prebavo imam redno,ne vidim kakšnih sprememb na blatu.Boli me vsak dan,kljub temu,da jemljem ranital 150 mg.Tudi apetit imam dober,ne hujšam.K dr.. mi je nerodno,ker trdi,da imam nevralgično bolečino.Imela sem 13 terapij akupunkture v LJ v protibolečinski amb.,kakšnega izboljšanja ne občutim.Na gastroskopijo sem naročena konec septembra,čeprav sem bila februarja letos.Je smiselno opravit še enkrat?
Za vaše mnenje najlepša hvala.

Spoštovani!

Le zakaj mislite, da je bolečina pod levim rebrnim lokom posledica bolezni želodca? Gastroskopija je bila v mejah normale. Ranital je zdravilo, ki zmanjšuje izločanje kisline in ni protibolečinsko zdravilo. Morda so težave funkcionalne narave, zlasti, ker se ne pojavljajo ponoči in ne hujšate. Ne razumem vas, zakaj vam bi bilo nerodno zaradi nevralgične bolečine. V tem ni nič sramotnega!!!. Nevralgične bolečine so zelo pogoste,dolgotrajne in odporne na protibolečinsko zdravljenje. Morda bo potrebno opraviti MRI hrbtenice, testirati na borelijo-težko rečem, saj vas najbolje pozna vaš lečeči zdravnik. Diagnozo se vedno postavi na osnovi pogovora, pregleda in dodatnih preiskave, zelo težko pa to naredimo preko foruma.

Lp,Nataša Smrekar

Spoštovana dr!

Po vseh težavah,ki sem jih Vam pisala in težila po vseh možnih forumih,so mi v ponedeljek na infekcijski kliniki v Ljubljani,kjer sem imela gastroskopijo ugotovili prisotnost bakterije HP in insf. kardijo.Na gastroskopiji sem bila lani junija,ponovno februarja letos in mi dr.gastroentereolog ni ugotovil drugega kot kronični gastritis in hiatalno hernijo.Jemala sem Ranital 150 mg,Ultop,Rupurut pa nič boljše.Zdaj so mi naročili,da vsaj 14 dni pred preiskavo ne smem jemati nobenih zdravil za želodec,tako ,da zdaj en mesec nisem vzela niti enega tableta.Je možno,da sem imela bakterijo ves čas prisotno vendar zaradi jemanja teh zdravil,da je ostala prikrita?
Za odgovor hvala in lp

Ja, zaradi jemanja zdravil se bakterija umakne in je s preiskavami ne potrdimo. Na pamet pa se zdravil ne uvaja. Zelo dobro, da ste tako natančno upoštevala navodila glede prekinitve zdravil. Eradikacija pa mora biti natančna. Meni se je že zgodilo, da je bakterija preživela zdravljenje po dveh različnih shemah. Gastroenterolog je naredil antibiogram, ki je pokazal, da je bakterija odporna za zdravila, ki smo jih uporabili. Zato se tudi vi držite navodil, ki jih boste prejeli glede zdravljenja.

lep pozdrav! M.Š.Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Spoštovani,

Navezujem se na vaš zadnji odgovor na vprašanje v zvezi z bakterijo HP. Če vas prav razumem, tudi pri gastroskopiji ne moremo odkriti prisotnosti navedene bakterije, če jemljemo ustrezna zdravila oz. protonske zaviralce črpalke (PZČ)? Prepričan sem bil, da to velja samo pri t.i. dihalnem testu. Kako pa je s testiranjem prisotnosti te bakterije v krvi? Ali tudi na ta test vpilvajo PZČ?

hvala za vaša pojasnila in lep pozdrav,

Pozdravljeni!

V krvi določamo le protitelesa proti HP. Test nam pove le to, da ste bili v stiku z bakterijo, ne da nam podatka o tem, ali je bakterija še prisotna v želodcu. Zaradi tega se takšno testiranje opušča.

Lp,Nataša Smrekar

Spoštovani,

Mene pa zanima, ali se pri odvzemu vzorcev tkiva pri gastroskopiji vseeno ne da ugotoviti prisotnosti bakterije HP četudi jemljemo zdravila (v mojem primeru mesec dni prej 2x 40 mg Nexium)? Ko ste napisali, da se bakterija umakne, kaj točno ste mislili s tem? Ali to pomeni samo, da preneha začasno škdovati sluznici? Če prav razumem, če ne ugotovimo prisotnosti baketrije pa vedarle je, z ustreznimi zdravili samo (mislim na protonske zaviralce črpalke) ustaimo oz. onemogočimo delovanje te bakterije, kar pomeni, da smo v začaranem krogu (popravimo in takoj razbijemo :).

Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav,

Pozdravljeni!

Zaradi jemanja zaviralcev protonske črpalke se spremeni pH želodčne vsebine, zato se bakterija premakne v višje dele želodca. Pri biopsiji seveda lahko vzamemo košček iz mesta, kjer se bakterija ne nahaja. Zaradi tega je lahko hitri test na bakterijo negativen. Histološki pregled je zelo natančen, vendar v medicini nobena preiskava ni 100%. Z zaviralci protonske črpalke ne zdravimo bakterije. Za zdravljenje uporabljamo dvo tirno antibiotično terapijo-zaradi hitrega razvoja rezistence na antibiotike, lahko zdravimo le tedaj, ko bakterijo resnično dokažemo. Včasih je bakterija odporna že na vse antibiotike, tedaj bioptični material pošljemo na mikrobiološki pregled.
PS: pri gastroskopiji rutinsko ne določamo bakterije, testiramo le, če so vidne spremembe, ki bi bile lahko povezane z omenjeno bakterijo.

Lp,Nataša Smrekar

Pozdravljena dr!
Zanima me kakšna je razlika med Hiconcilom in Osmanex-om.V Ljubljani na infekcijski kliniki,kjer sem opravila gastroskopijo so mi ugotovili prisotnost HP.Gastroentereolog mi je predpislal 10-dnevno zdravljenje z Hiconcilom,Elforanom in Ultopom.Moja dr.mi je predpisala namesto Hiconcila Osmanex in namesto 10 dnevnega,samo 7 dnevno zdravljenje.Ali lahko to določa po svojih kriterijih,je vseeno glede zdravil in časa zdravljenja? Je predpisovanje zdravil problem v ceni?

Hvala in lep pozdrav!

Spoštovani!

Problem predpisovanja zdravil je strokovni medicinski problem in ne stvar cenovno dostopnih zdravil in pripravkov! Za predpis zdravila za določeno bolezen je potrebno upoštevati strokovne medicinske smernice, ki jih je najprej potrebno spremljati in poznati. Smernice so konsenz strokovnih združenj, ki se ga doreče na podlagi z dokazi podprte medicine. V vašem primeru je možno uporabiti nekaj terapevtskih shem, vsako zdravilo pa lahko izdeluje več proizvajalcev.
Če komentiram prav terapevtsko shemo za eradikacijo bakterije HP (Helikobakter Pylori), se jemlje 7 dni 2 antibiotika po shemi in inhibitor protonske črpalke, dalje vsaj 2 tedna samo tretje zdravilo. Če je gastroenterolog v vašem primeru iz kakega razloga želel drugače, se ponavadi to odstopanje nekako utemeljuje. Vsekakor vam bi smel, če je imel za to na napotnici pooblastila, recepte napisati sam.

Lep pozdrav! M.Štefančič Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Spoštovana dr!

Hvala za odgovor.Vse sem razumela,samo ne razumem zakaj bi mi moral gastroentereolog izdati recept,saj je bilo na izvidu jasno napisano njegovo mnenje in priporočila.Pa še zakaj Osmanex in ne Hiconcil,kot ga je predpisal gastroentereolog?

Za vaš odgovor najlepša hvala!

Spoštovani!

Predvidevam, da ste dobila zdravilo z imenom Ospamox in ne Osmanex. Ospamox in Hiconcil sta paraleli, ki ju proizvajata dve različni farmacevtski podjetji. To sem vam razložila v prejšnjem odgovoru, gre za isto učinkovino.
Edini odgovor, zakaj recept dobite lahko pri specialistu je, da je enako pooblaščen za pisanje receptov v breme zdravstvenega zavarovanja kot osebni zdravnik. Če vas pregleda, napiše izvid in priporočilo za osebnega zdravnika, po recept pa morate k slednjemu, se podvaja zdravstvene storitve in po nepotrebnem obremenjuje vas, bolnike. To je sicer malo bolj zapleteno, ker lahko bolnik jemlje že prej več zdravil, kar je treba pri predpisovanju upoštevati. Te informacije so z zdr. kartico postale dostopne vsem zdravnikom, ki bolnika zdravimo. Ta razlaga mislim, da že presega namen tega odgovora.
Če na izvidu specialist napiše priporočilo, je morda prav iz tega razloga, da samo svetuje, končno odločitev za predpis pa prepušča osebnemu izbranemu zdravniku, ki pozna ostalo bolnikovo terapijo in njegove bolezni. Je zdaj bolj jasno? Sicer me pa še vprašajte.

Lep pozdrav! M.Štefančič Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

New Report

Close