zdravljenje vnetja mehurja brez antibiotikov
Pozdravljeni!
Stara sem 28 let in imam že 15 let težave z vnetjem mehurja (večkrat na mesec me peče v sečevodu tudi ko ne uriniram). Poskusila sem različne antibiotike, ki so mi včasih kratkoročno pomagali vendar prej ali slej se pojavi bakterija nazaj. Menda imam pristono bakterijo e.coli (tudi ko me ne peče), drugo nevem saj ponavadi mi zdravnik samo predpiše antibiotik brez mi razložit za kaj sploh gre. Jaz sem bolj sramežljive vrste pa niti ne vprašam:) Zadnjih nekaj let sem se odločila, da antibiotikov ne bom več jemala saj po moji oceni so mi naredili več škode (prebavne in nevrološke težave, glavoboli, omotica itd.), bakteriji pa je očitno zelo luštno v meni in se noče izseliti. Tudi ginekologinja mi je po brisu našla e. coli in predpisala antibiotike amoksiklav (na katerega bakterija naj ne bi bila odporna), pravi da če ne pozdravim, se lahko vnetje razširi(imam že od nekdaj močan beli tok). Nisem jih vzela saj sem jih že nekaj let prej pa glede na to, da imam še težave niso pomagali. Nazadnje mi je urolog predpisal Macrobid 1 kaps. vsaj 3 mesece. Sedaj nevem kaj narediti, rada bi ugotovila vzrok teh vnetij, zakaj se mi znova in znova pojavlja ta bakterija. Če ostali antibiotiki niso dolgoročno pomagali, zakaj ta bi?
Mene osebno niti tolko ne moti, saj me samo peče in takrat vzamem poseben prašek, ki ga naročam iz Amerike, D-mannose in mi takoj pomaga, še kakšen vroč tuš in sem ok za več dni, tedne, včasih mesece. Pomagal je tudi prijateljicam, ki so imele podobne težave kot jaz. S tem že 3 leta lahko normalno živim z mojimi vnetji. Res čudovita zadeva, edina stvar, ki mi je do sedaj dejansko pomagala. Bojim se pa da se bo vnetje razširilo, imam tudi 2xkamne na ledvicah 5 mm, ki sem slišala, da lahko pridejo od dolgoročnega vnetja sečil?
Zanima me ali je dovolj, da se zdravim z d-mannose in kakšne so lahko posledice, če ne vzemem antibiotikov? Moje zaupanje v zdravljenje z antibiotiki je namreč po toliko nuspešnih poskusih nekoliko padlo.
Vnaprej se vam lepo zahvaljujem za odgovor.
Spoštovani!
Zdravljenje asimptomatske bakteriurije z antibiotiki je potrebno le med nosečnostjo, pred urološkimi posegi, ob transplantacijah ali v primeru klinično hujših težav (vročina, širjenje vnetja na ledvica – pielitis ali pielonefritis). V nosečnosti se zdravi z antibiotikom bakterije v urinu tudi, če nimate nobenih težav, dokazano je namreč, da prisotnost bakterij v urinu nosečnice poveča tveganje za prezgodnji porod in druge zaplete.
Preparat z manozo je na voljo tudi v Sloveniji.
Kar se kamnov tiče, bi razmišljal obratno – namreč na kamnih so zbrane bakterije, zato antibiotično zdravljenje ne more biti uspešno, če oz. dokler so kamni prisotni. Če gre res za kamne, bi predlagal uživanje toliko tekočin, da polulate več kot 1.5-2 litra urina dnevno in morda dati urin (indeks kalcija proti kreatininu v urinu ali 24-urni urin) in kri na pregled, da ugotovite, če imate kakšne rizične dejavnike za kamne v sečilih, na katere bi lahko vplivali s prehrano. Sicer pa kamenčke 5 mm ali manj zgolj opazujemo, svetujemo dovolj tekočine in pričakujemo, da se bodo izločili sami ali pa bodo rasli in se jih lotimo (npr. z zunajtelesnim drobljenjem – ESWL), če se še večajo.