zdravljenje osteoporoze
Pozdravljeni,
imam diagnozo ‘osteoporoza’. Zdravnik mi je, pred petimi meseci predpisal zdravilo
Bonviva 150, katerega sem izredno težko prenašala.Morala sem pričeti z
uživanjem, vsakodnevnim, ultopa čeprav z želodcem, do sedaj, nisem imela
posebnih težav. Kislost v ustih tudi 14 dni, je postala neznosna.
Shujšala sem, saj nisem upala skoraj nočesar jesti. (želodec)
Sedaj mi je zamenjal z zdravilom ‘Protelos R 2g’ Ko sem prebrala o stranskih
učinkih tega zdravila, me je postalo strah. Odločitev, da zdravila ne bom
jemala, je kot na dlani.
Kaj storiti?
Lep pozdrav in hvala za odgovor.
Tabletke zdravila kot je Bonviva niso primerne za ljudi, ki imajo težave z želodcem. Zdravilo Bonviva pa se dobi tudi v obliki injekcij, ki jih bolnik prejema v zdravstvenem domu vsake 3 mesece. V tem primeru ni želodčnih težav.
Zdravilo Protelos je dobro zdravilo za osteoporozo in načeloma ne povzroča želodčnih težav. Kar pa se tiče stranskih učinkov zdravil pa je taka praksa, da mora izdelovalec napisati vse možne stranske učinke, pa čeprav so še tako redki, da je večja verjetnost, da zadanete na loteriji, kot da pride do določenega neželjenega učinka. Ali ste si že kdaj prebrali o neželjenih učinkih aspirina, ki ga ljudje tako pogosto in brez strahu jemljejo?
Evista je zelo dobro zdravilo za ženske po menopavzi in dokazano zmanjšuje tveganje za nastanek vretenčnih zlomov, ki so najpogostejša posledica osteoporoze v tej starostni dobi. Nima pa dokazanega učinka za zmanjševanje kolčnih zlomov, zato ga po 65 letu starosti ne predpisujemo več in uporabljamo druga zdravila.
Najlepša hvala za odgovor!
Glede na to, da imam tudi zelo hudo skoliozo, “dvakrat zavito”, sem torej lahko glede zdravila pomirjena.
Morda mi veste svetovati, kakšne telesne aktivnosti so v mojem primeru najbolj priporočljive. Zelo rada bi shujšala, a me pogosto “useka” v ledvenem delu hrbtenice, bolijo me vsi sklepi, “škriplje” v kolenih… skratka energije imam vse manj in manj. V meni je velik strah, da bom ob telovadbi dokončno polomila popolnoma zvito hrbtenico in prestajala še večje bolečine.
Vsak nasvet bo dobrodošel, lep pozdrav!
Spoštovana,
Glede fizične aktivnosti (predvsem vaj) obstaja kar nekaj priročnikov oz. zloženk, ki so običajno na voljo pri družinskih zdravnikih. Med novejšima je sta zloženka “Zaščiti dragoceno”, ki jo je izdala farmacevtska firma Sanofi-Aventis” in pa knjižica “Kaj lahko storimo, da se osteoporozni zlom ne bi ponovil. Telesna aktivnost pri hudi osteoporozi.”, ki jo je izdala firma Ely Lily. Povprašajte svojega zdravnika, več informacij pa Vam bi dal lahko tudi fizioterapevt.
Lep pozdrav
Evisto jemljem že dobra dva meseca, stara sem 60 let in ne opazim stranskih učinkov.Nasprotno, ali je možno, da sem že po dveh mesecih začutila izboljšanje v predelu vratu in ramenskega sklepa.Malo bolj znosnejše so postale bolečine zaradi spondilioze in skolioze.Ali je možno, da mi Evista tako deluje?
Spoštovani, zelo sem vesela, da sem našla odgovor tudi na moje vprašanje. Sem članica drušva osteoporoze in sem zasledila v naši reviji, da obsta zdravilo Bonviva v obliki injekcij, ker imam ravno tako težave z želodcem. Ko sem povedalo to svoji zdravnici mi je rekla, da v Slovniji tega zdravila v obliki injekcije ni in da ga verjetno tudi ne bo.
Zanima me ali je to res.
Hvala za odgovor
Lp Cvetka Cmor
Pozdravljeni!
Imam osteoporozo, za svoja leta (45) kar močno (besede osebnega zdravnika). Predpisal mi je tablete Fosavance, na moje vprašanje ali bi bilo smiselno jemati kakšne dodatke pa je predlagal koralni kalcij. Zanima me, ali bi bilo po vašem mnenju smiselno narediti še kakšno preiskavo….
Hvala za mnenje in nasvet
Spoštovana,
Verjetno je zdravnik pred uvedbo zdravljenja napravil osnovne laboratorijske preiskav za izključitev t.i. sekundarne osteoporoze. Fosavance je sicer preskušeno zdravilo. Kar se pa tiče koralnega kalcija pa ni dokazov, da bi bilo boljše od “navadnega” (kalcijev karbonat tablete).
Zdravilo denosumab (Prolia), ki se vbrizgava pod kožo na 6 mesecev, je pri nas registrirano tudi za bolinike(ce), ki ne prenašajo najbolj predpisovanih zdravil (bisfosfonati). Zdravilo je bilo pri nas registrirano in se uporablja od maja lani in ker navadno ocenjujemo učinke zdravljenja osteoporoze po letu dni, lastnih izkušenj še nimamo mnogo. V Združenih državah Amerike je registrirano dlje in zdravniki in bolniki so z zdravilom zadovoljni. Stranskih učinkov ima relativno malo; med nekoliko pogostejšimi so možna vnetja kože in podkožja (celulitis, šen) in sicer pri bolnicah, ki imajo za to dejavnike tveganja (razširjene vene goleni, predhodna tovrstna vnetja). Ker pa je denosumab relativno novo zdravilo še vedno natančno spremljajo tako njegovo učinkovitost kot tudi možne neželene učinke.
Osteoporoza
Že dlje časa spremljam kostno gostoto, ker je imela moja mama močno osteoporozo in ker jemljem Euthirox 100, ki še poslabšuje osteoporozo.
Pred letom in pol je merjenje gostote pokazalo , da je moja hrbtenica med vretenci L1 do L4 v območju osteoporoze ( od -2,3 do -3,1), zato sem prejela Actonel 75 mg in D3 vitamin.
Po enem letu ni bilo bistvenega izboljšanja, pa tu poslabšanja ne, zato mi je zdravnica predlagala, da zamenjam zdravilo in mi predpisala Bonviva 150 mg.
Kolegica, ki ima podobne težave ( jemlje Euthirox in osteoporozo) je imela pred kratkim operacijo na stomatološki kliniki, kjer jo je sotmatolog opozoril, da bi imela večje težave pri celjenju kosti v primeru, da bi jemala Bonvivo dlje kot 2,5 leti ( kosti se slabo celijo, oz. se ne celijo).
Zaradi naštetega, me je začelo skrbeti, ali je bila zamenjava zdravila slabša varianta?
Kakšno je vaše mnenje in kakšni so vaši podatki o celjenju kosti pri daljšem jemanju Bonvive?
Katero zdravilo ima po daljšem jemanju manj stranskih učinkov? Kakšne so zadnje ugotovitve in kaj mi priporočate?
Hvlala za dogovor
Alenka M. K.
Tako Actonel kot Bonviva ne vplivata pomembno na celjenje kosti po zlomih. Celjenje sicer traja nekaj dni ali teden dlje, je pa zaceljena kost še bolj močna. Druga stvar pa je, da po večletnem jemanju teh zdravil (redko pri osteoporozi, ampak pri višjih odmerkih, ki se uporabljajo pri onkoloških bolnikih) lahko pride do komplikacij pri zobozdravstvenih zadevah (puljenja zob ali operacije na čeljusti – ti. osteonekroza).
Pozdravljeni
Moje ime je Zlatko in imam velik problem kaj in kako naprej. Pred letom in pol sem bil transplantiran z ledvico, in po operativnem posegu se mi je dodatno poslabšalo že tako slabo zdravstveno stanje. Po presaditvi ledvice sem dobil ogromno zdravil. Zdaj sem še dodatno obolel z osteoporozo, od zdravil proti osteoporozi sem jemal samo vitamin D3 kapljice, in to 1 tedensko 35 kapljic, zdaj se je to toliko poslabšalo da se z težko muko dvignem in hodim. Pred dvema dnevi sem obiskal svojega ortopeda, in mi je rekel da pridem v bolnišnico Valdotra in da mi bo naredil mavčni steznik. Mene zdaj zanima kako naprej in ali obstaja kakršna koli možnost da se bom pobral iz te zagate ter kaj mi svetujete.
Hvala za odgovor. Zlatko
Spoštovani,
Ledvična bolezen lahko povzroča kostno bolezen, ki je podobna osteoporozi, vendar se zdravi nekoliko drugače. Nedvomno je specialist za ledvične bolezni (nefrolog) ocenil, ali gre pri Vas za metabolno kostno bolezen ali za “navadno” osteoporozo. Vitamin D v kaplicah ali pa v tabletah se uporablja pri obeh vrstah kostne bolezni, ostala zdravila pa so različna. Kot vidite gre pri Vas za specifično stanje, kjer se ne da svetovati brez ustreznih podatkov, zato se bo potrebno natančno pogovoriti z nefrologom.