Zdravilo v zobu
Spoštovani,
v začetku decembra mi je zdravnica vstavila zdravilo za uničenje živca v sedmici desno spodaj.
Po dobrih dveh tednih je odstranila živec in prečistila kanale ter vstavila zdravilo in zaprla z začasno zalivko.
Dala mi je napotnico za specialista in dejala da imam lahko ves ta čas to enako zdravilo notri, da ga od te prve vstavitve ne bo nič menjavala.
Ker so čakalne dobe za prvo zdravljenje celo leto po trenutnih podatkih. Me zanima ali je ok, da bo zdravilo tako dolgo v zobu, brez vsake menjave? Ali bi morebiti bilo potrebno do dejanskega zdravljenja čez eno leto(kolikor je čakalna doba) zdravilo v zobu še kaj zamenjati?
Zanima me še kako je z zanositvijo. Načrtujem namreč zanositev, in me zanima kako je potem z zdravljenjem zoba – namreč čakalne dobe so tako dolge,da bi najverjetneje na vrsto prišla nekje v nosečnosti. Ali lahko samo zdravljenje predstavlja kakšno nevarnost (mislim na zdravila, ki so v zobu) ali samo rtg slikanje?
Vnaprejšnja hvala za odgovor.
Spoštovana,
Če zob ne dela težav, se z menjavo zdravila ne mudi. Priporočamo, da se zdravilo zamenja po cca pol leta. Ker ne navajate razloga, zakaj so vas napotili na nadaljevanje zdravljenja k specialistu, težko ocenim, kakšen bi bil primeren čas menjave.
Med nosečnostjo pa je lahko težava zaplet zdravljenja ( oteklina, bolečina…) in dejstvo, da stanja ne moremo preveriti na rtg sliki. Zato se glede na okoliščine odločamo, ali zdravljenje med nosečnostjo zaključimo ali pa ga z menjevanjem zdravila prestavimo na čas po porodu.
Lp, Igor Potočnik
Pozdravljeni,
najprej se vam zahvaljujem za prvi odgovor.
sedaj bi imela pa še eno vprašanje. Ker mi je po slabem mesecu zdravila v zobu in zapore z začasno zalivko, del začasne zalivke odpadel, sem imela sedaj odstranjeno in zamenjano zdravilo in nazaj zaprto z začasno zalivko. Zob od prve vstavitve zdravila in do zdaj te menjave ni nič bolel.
Menjava zdravila je bila v ponedeljek (29.)zvečer (dober dan nazaj) – zob kot tak sam ne boli, tudi na sam dotik z jezikom nanj ne boli, boli pa na ugriz, spodaj je pri čeljusti otipana boleča bezgavka (danes zjutraj), rahlo povečana. Sploh ob bujenju zjutraj (oba dva dneva po menjavi) – po tem ko zob celo noč ni obremenjen nič, prvi ugriz z zobom je zelo boleč, potem pa kot da bi se navadil zob in se jakost bolečine ob ugrizu zmanjšuje, ob grizenju hrane je prisotna zmerna bolečina.
V prvo – ob prvi vstavitvi zdravila in po njej tovrstne bolečine ni bilo.
Zanima me ali ta bolečina po menjavi zdravila izzveni – in ali je normalna,da je prisotna zaradi čiščenja kanalov in da je zato zob še nekaj časa bolj občutljiv?
Zdravnica je med menjavo zdravila s pihalnikom pihala zrak v odprt zob in okoli zoba. Prvič tega ni bilo – ob prvi vstavitvi zdravila. Ali je to normalen postopek uporaba tega? Ali bi morebiti lahko bila to težava, da se je zob zaradi tega prehladil?
Kako se postopa v tem primeru oz. v koliko dneh potem pri tem “prehlajenem in prepihanem zobu” navadno izgine bolečina? Ali se lahko zgodi,da mora prepihan zob zaradi tega zob ven?
Naj povem, da imam na tej strani vnet trovejni živec in sem še bolj občutljiva na vsako pihanje in prepih – zdravnica to ve.
Sicer z zobom ni bilo težav pred tem, da bi bile te razlog napotitve k specialistu. K specialistu sem napotena, ker sta v prvi korenini zoba dva kanala, ki sta ukrivljena in tanka pravi zdravnica.
Prijazna hvala za odgovor.
Spoštovana,
težave po menjavi zdravila niso običajne, če pa do njih pride, pa niso nič nenavadnega. Razlog je ponovno instrumentiranje kanalov in alkalna kapaciteta zdravila, ki se v nekaj dneh nevtralizira. Če bolečine po cca tednu dni ne izzvenijo, je lahko razlog drugje. V tem primeru je smiselno ponovno kontaktirati vašo zobozdravnico.
Pihanje v kanal najverjetneje ni povzročilo omenjenih težav.
LP, dr. Igor Potočnik
Spoštovana,
kako dolgo je zdravilo lahko v zobu, je odvisno od tega, kakšna je možnost, da je v koreninskih kanalih že prisotna bakterijska okužba. Glede na opisano, sklepam, da je ta možnost majhna. Enako pomembna je tudi kvaliteta začasne zapore. Če ta s časom popusti (odvisno je s katerim materialom je bila narejena), lahko pride do vdora bakterij v koreninske kanale. Načelno pa velja, da je zdravilo lahko v zobu cca od 3-6 mesecev. Čeprav je mogoče, da se tudi po enem letu ne bi zgodilo nič posebnega, priporočamo menjavo zdravila po pol leta.
Zdravljenje med nosečnostjo se lahko zaplete iz več razlogov: lokalna anestezija, vnetni zapleti med zdravljenjem in s tem povezano jemanje zdravil, nemožnost RTG slike, če se izkaže, da so potrebne dodatne diagnostične slike, nezmožnost kontrole polnitve po zaključenem zdravljenju. Čeprav nosečnost ni kontraindikacija za zdravljenje, le-to preložimo na čas po porodu, če taka prestavitev ne predstavlja tveganja za zaplet – o tem se odloča lečeči zobozdravnik. Največje tveganje predstavlja zdravljenje v prvem tromesečju nosečnosti.
Upam in želim Vam, da se bo vse dobro izteklo.
dr. Igor Potočnik