zdravilo, ki pri nas ni v prodaji
Zdravnik je izdal beli recept za zdravilo, ki pri nas ni v prodaji. Zdravilo je sicer na prodaj tudi brez recepta, je pa zdr. indicirano glede na težave oziroma bolezen in je edina stvar, ki utegne pomagati (ni nujno). Je ta recept brezpredmeten ali je mogoče dobiti povračilo od naše zavarovalnice? Zakaj se je zdravnik pravzaprav odločil za beli recept? Zdravilo bom sicer naročila prek spleta.
Zdravnik je predpisal zdravilo na bel recept zato, ker to zdravilo očitno nima dovoljenja za promet v Sloveniji – ni registrirano.
Zavod za zdravstveno zavarovanje povrne stroške le za zdravila, ki so predpisana z zelenim receptom.
Ne svetujem vam naročanja zdravila po spletu.
Nada Irgolič, mag. farm., spec.
Gre za uradne lekarne, ki jemljejo recepte in poslujejo tudi prek spleta – tako kot slovenske (samo da slovenske še ne jemljejo receptov, kolikor vem). Takole na pamet odsvetovati tuje lekarne je mogoče malo prenagljeno.
Če bi zdravnik napisal zeleni recept za to zdravilo, bi bila upravičena do povrnitve stroškov?
Problem glede spletnega nakupa zdravil je v tem, da sme preko spleta prodajati zdravila le tista lekarna, kjerkoli v EU, ki ima dovoljenje pristojnega Ministrstva za zdravje za to dejavnost in za to uporablja skupni logotip, ki ga določi Evropska komisija na podlagi Direktive 2011/62/EU. Skupni logotip se navede na vsaki strani spletnega mesta lekarne ali specializirane prodajalne za zdravila. To določilo je sprejeto v slovenskem Zakonu o zdravilih (Ur.L. RS št. 17/2014). Evropska komisija je s to Direktivo poostrila pogoje za spletne prodaje zdravil z namenom, da se onemogoči vstop ponarejenim zdravilom v EU.
To navajam zato, ker nisem prepričana, da to uporabniki vedo in si trgovino preko spleta predstavljajo enostavneje.
Stroške za zdravilo pa povrne zavarovalnica le v primeru, da je razvrstila zdravilo na katero od svojih list, ne glede na barvo recepta.
Nada Irgolič, mag. farm., spec.
Hvala za pojasnila, tudi glede lekarne! Sem mislila, da če jemlje recepte – tudi iz tujine -, da je avtomatično “uradna”.
Gre za tole zdravilo (upam, da se bo stran prikazala, kot je treba, holestiramin pod imenom QUANTALAN peroralni prašek).
http://www.cbz.si/cbz/bazazdr2.nsf/o/D3076441BEE3541AC12579EC001FFAB0?opendocument
Vendar iz tega opisa ne znam razbrati, ali bi lahko uveljavljala povračilo. Hvala.
Pozdravljeni!
Zdravilo Quantalan v Sloveniji nima dovoljenja za promet z zdravilom. Bolnik ga v Sloveniji lahko dobi z interventnim uvozom, kar pomeni, da dovljenje za uvoz zdravila izda JAZMP na podlagi obrazloženega predloga pristojne klinike na kateri se bolnik zdravi, z navedbo zdravnikov, ki priporočajo zdravljenje z določenim zdravilom. V takem primeru krije stroške zdravila zavarovalnica.
Natančnejša navodila so objavljena v “Pravilniku o pogojih, načinu in postopku za pridobitev dovoljenja za vnos oz. uvoz zdravila za uporabo v humani medicini.” (člen 5).
Pravni status tega zdravila pa je v Centralni bazi zdravil (CBZ) naveden kot: interventno uvoženo zdravilo za potrebe posamičnega zdravljenja – zdravilo se uporablja na osebno odgovornost zdravnika v skladu s 17. in 19. čl. Zakona o zdravilih in 5. čl. Direktive EU.
Postopek seveda ni enostaven, vendar je zaradi varnosti bolnikov nujen.
Lep pozdrav!
Nada Irgolič, mag. farm., spec.
Mene pa zanima zakaj je v Sloveniji tak problem glede zdravila acetozolamid oz. diamox, ki ga drugače nujno potrebujem?
Pozdravljeni!
Dobro razumem vašo nejevoljo. Po informacijah iz baze podatkov o zdravilih je razvidno, da gre za zdravilo, ki pri nas nima več dovoljenja za promet – ni registrirano.
Ob prvi registraciji je bil nosilec dovoljenja za promet z zdravilom Sanolabor Ljubljana. Sedaj pa je zdravilo v Sloveniji vodeno kot nujno neregistrirano zdravilo ali pa z oznako interventno uvoženo zdravilo za potrebe pacientov.
Problem je namreč v tem, da se za registracijo zdravila v neki državi odloča proizvajalec zdravila in ne kdorkoli. Če proizvajalec tega ne stori morda zaradi prenizke zahtevane cene, ali pa je vzrok kje drugje, mora za zdravilo zainteresirana država najti drug način, da oskrbi svoje bolnike. V tem primeru naša država izvede interventni uvoz.
Žal mi je za vse bolnike, ki imajo ta problem. Morda bo le prišlo do ugodnega razpleta, če se bosta zainteresirani strani, to je Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke in proizvajalec dogovorili za rešitev problema.
Nada Irgolič, mag. farm., spec.
Forum je zaprt za komentiranje.