Najdi forum

Zdravila

Spoštovani!

Star sem 32 let in imam težave z povišanim krvnim tlakom.Vsi preledi pri kardialogu so bili negativni.Vzrok za krvni tlak ni znan.Tablete jemljem že eno leto.V tem času sem zamenjal 6 vrst zdravil.Vedno so se pojavili preveliki stranski učinki.Trenutno jemljem prenesa 2 x 4mg in mi tudi preveč ne odgovarja.Osebnem zdravniku ne upam težit ,ker mislim ,da se me že navolil.Moje vprašanje:Kako so preiskušena ta zdravila in ali je možno ta zdravila jemati več kot 20 let ,saj imam še v planu živet kar nekaj časa.
Za odgovor se zahvaljujem!

Spoštovani,

V kratkem dopisu ste postavili več vprašanj, na katera bi težko izčrpno odgovoril v razmeroma majhnem razpoložljivem prostoru. Napisali ste da pri vas »vzrok za zvišan krvni tlak ni znan«. Morda na vaše veliko razočaranje, natančnega vzroka za nastane visokega krvnega tlaka, kljub velikemu napredku medicine, ne uspemo ugotoviti v preko 90% primerov. V vseh teh primerih igrajo neko vlogo pri nastanku visokega krvnega tlaka številni dejavniki, ki jim pravimo dejavniki tveganja, npr. pretirano uživanje soli, pretirano pitje alkoholnih pijač, dednost, moški spol, kajenje, debelost, itd. V zadnjih desetletjih je znanstvenikom uspelo odkriti ali ustvariti številne snovi, ki močno vplivajo na srce, žile in živce v glavnem tako, da upočasnijo delovanje srca in razširijo žile in s tem znižajo krvni tlak. Take snovi »postanejo zdravila« če njihovi koristni učinki na človeka daleč presegajo njihove nezaželene (stranske) učinke. Vsa sreča je, da so današnja zdravila za znižanje krvnega tlaka kemijsko zelo različna. Ko ugotovimo, da bolniku povzroča težave prvo predpisano zdravilo imamo na razpolago drugo in tako dalje. Zaradi tega upravičeno pričakujemo, da bomo le uspeli najti zdravilo, ki bo imelo v obravnavnem primeru zanemarljive stranske učinke. Upam, da so tablete Prenessa učinkovite in, da vam povzročajo zanemarljive stranske učinke.
Od trenutka, ko znanstveniki dobijo v proučevanje neko na novo odkrito snov minejo leta raziskav predno dokončno opredelijo njene učinke. Od vseh snovi, predvidenih za rabo kot zdravila samo manjši odstotek postane zdravilo in s stroški, ki segajo do nebes. Morda ste že sami ugotovili, da so na trgu vedno nova zdravila. Vzrokov za to je več. Malokdaj zaradi njihovih stranskih učinkov. Nekateri moji bolniki, ki sem jim predpisal zdravilo za znižanje krvnega tlaka pred več kot 20 leti, še vedno jemljejo to zdravilo brez prekinitve in z zadovoljivim učinkom. Upam, da boste prej ali slej tudi vi prišli do učinkovitega zdravila, ki bo brez omembe vrednega stranskega učinka. Ker sleherni bolnik želi ozdraveti, mu dam pravico, da me sprašuje, kaj mu je storiti, da bi bil čimprej zdrav. Upam, da se enako ravnamo vsi zdravniki.

Lepo vas pozdravljam.

Prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Najpej bi se zahvalil za izčrpen odgovor.

Moram vam opisat ,da ne kadim,ne pijem alkohola,imam po mojem mnenju normalno težo 98kg višine 188cm ,povprečen športnik ,poročen ,imam otroka, normalno situiran morda z malo bolj stresno službo.
Velikokrat opažam,da imam tlak ob vikendih manjši kot ob delovnih dneh.Ali obstajajo kakšna zdravila za zmanjševanje stresa.

Lep pozdrav!

Spoštovani,

Dam veliko prednost zdravemu slogu življenja (povprečen športnik, ki tehta malo preveč ?) s priporočilom, da se malo bolj posvetite gibanju in rekreaciji, ne samo ob koncu tedna. Po potrebi lahko vzamete blago pomirjevalo.

Lepo vas pozdravljam.

Prim Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!
Spet se obračam na vas.Imam težave z tlakom.Jemljem zdravilo Prenessa 2 x 4mmg in 1 kom Concor 2,5 mmg zjutraj.Osebni zdravnik mi je dodal Concor, ker se mi je pojavljal hitrejši utrip do 100 udarcev. Takrat sem imel krvni tlak povišan 160/100 in počutil sem se slabo .Dobro se samo počutim ko tlak pade pod 130/80 .Vse preiskave sem že omenil,v prejšnji pošti,da so bile negativna.Ko doživim tak napad tlaka običajno vzamem 1x prenessa.Opažam ,da po ca 1uri moram večkrat na vodo.Pomeni mogoče,da se kaj zamaši (stisne) žila v ledvicah in kri se ne prečisti in voda ne odteka.Ali obstaja kakšna preiskava za to.Želel bi vaše mnenje na to in kaj pravite na terapijo ?
Drugo vprašanje:
V soboto smo imeli sodelavci in poslovni partnerji zaključek novega leta.Verjetno smo popili in jedli malo preveč.Tri dni sem imel težave z tlakom in hitrim utripom do 90 ud.min , saj mi ga ni uspelo znižat pod 140/90 z 3xprenessa in 2x concor.Moram pojasnit ,da alkohola ne uživam redno.Pravijo ,da bi moral vsak dan popit kozarček.Mi lahko prosim pojasnite učinek alkohola na tlak.

Hvala za čas in morebitne odgovore.

Spoštovani!

Opravičujem se za veliko zamudo v odgovoru, ki je posledica objektivnih razlogov.

Glede uživanja alkohola znanstveniki še niso enotni. Nekateri zagovarjajo popolno abstinenco, večina pa dopušča majhne odmerke, največ 3 dl vina na dan za moške in 1,5 dl na dan za ženske. Navedene količine naj bi rahlo nižale krvni tlak. Pri današnjem velikem številu učinkovitih zdravil za znižanje krvnega tlaka in srčne frekvence je vselej možno obvladati eno in drugo. Morda bi bil Propranolol bolj učinkovit kot Concor.

Morda bo bolj učinkovita antihigentenzivna terapija, če boste jemali zdravilo v katerem je Perindopril kombiniran z Indapamidom (npr. Noliprel).

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!

Zahvaljujem se vam za odgovore , saj ste mi razjasnili nekatere nejasnosti.

Najlepša hvala!

Spoštovani!

Zanima me, če lahko bolnik z povečanim tlakom daruje kri na krvodajalski akciji.Kaj lahko pričakujemo po odvzemu krvi – padec tlaka.Se lahko pojavijo kakšne težave.Zdravnika je potrebno obvestit o zdravilih ,katera uporabljamo.

Hvala za odgovor!

Po sednji doktrini bolnike z visokim pritiskom, z vrednostmi okrog 180/120 mmHg, ne vključujejo v krvodajalske akcije. Prav tako ne vključujejo bolnike, ki jemljejo več zdravil za znižanje krvnega tlaka.

Vsakega kandidata, prijavljenega za prvo krvodajalsko akcijo pregleda zdravnik, ki ugotovi morebitne zadržke. Količina odvzete krvi ni nikoli tako velika, da bi zaradi tega nastale motnje v delovanju srca ali pa, da bi preveč padel krvni tlak. Morebitne težave ob odvzemu krvi ali takoj za tem so psihične narave.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!

Kaj pomeni preiskava “Barvni dopler ledvic”in čemu služi,ter kje se lahko opravi.

Hvala!

Pri sumu na zaporo ali hudo zoženje žile opravljamo različne preiskave, med katerimi ima prednost “barvni doppler”. Preiskava je neboleča. S postavitvijo posebne sonde na predel ledvic, so na ekranu detektorja vidne žile in v dveh različnih barvah pretok krvi v ledvicah.

Preiskava nam omogoča ugotovitev zožene ledvične arterije pri visokem krvnem tlaku. V Ljubljani opravljajo to preiskavo na nefrološki kliniki. Morda pa zdravnik, ki vas je napotil na to preiskavo, ve, kje še opravljajo to preiskavo.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

V svojem vprašanju sem pozabil omeniti, da se mi tako razbijanje pojavi tudi po vsakem večjem obroku. Prav zato tudi težje ležim na levem boku, ker tako močno čutim srce. Sicer pa ne kadim in se dovolj gibam, (eno uro na kolesu na dan).

Spoštovani!

V literaturi sem prebral,da domači jabolčni kis znižuje krvni tlak.
Ali obstajajo kakšna domača zdravila za zmanševanje tlaka.(Čebula,Česen)

Hvala za čas in morebitne odgovore.

Pri zdravljenju visokega krvnega tlaka so potrebni številni ukrepi. Pomembna je hrana, ki mora biti revna s kuhinjsko soljo (natrij) in bogata s hranili, ki vsebujejo kalcij, ki ga je mnogo v vseh vrstah sadja in zelenjave. V ljudski medicini svetujejo še česen, jabolčni kis, peteršilj, zeleno, cikorijo, janež, itd.

Ker s pravilno prehrano vselej dosežemo vsaj nekoliko nižji tlak, jo vedno zelo priporočamo.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pogosto je za težave s srcem lahko kriva “premočna” hrana. Se pravi hrana s preveč kalorijami-to so predvsem mastne mesne jedi, pa tudi enostavni ogljikovi hidrati (sladkarije, sladkor). Sami ste opazili, kako se je stanje poslabšalo po zabavi v službi.

V ta namen bi lahko poskusili v jedilnik vnesti več polnozrnatih žitnih jedi (testenine, ajdova kaša, prosena kaša,..), več zelenjave in zmanjšati mesne obroke na 2-3x na teden.
Lp.

Spoštovani!
Zanima me, ali imate kakšne informacije o vplivu zdravila Prenessa 4mg na spolno moč oz. na erekcijo.
Hvala in LP.

Zdravilo Prenessa je v skupin zdravil, ki jih imenujemo “zaviralci konvertaze” ali “ACE-inhibitorji”. Med številnimi stranskimi neželenimi učinki zaviralcev konvertaze je navedena tudi možnost zmanjšanja spolne moči.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor na objavo uporabnika
Belec , 28.11.2006 ob 20:06

Najpej bi se zahvalil za izčrpen odgovor.

Moram vam opisat ,da ne kadim,ne pijem alkohola,imam po mojem mnenju normalno težo 98kg višine 188cm ,povprečen športnik ,poročen ,imam otroka, normalno situiran morda z malo bolj stresno službo.
Velikokrat opažam,da imam tlak ob vikendih manjši kot ob delovnih dneh.Ali obstajajo kakšna zdravila za zmanjševanje stresa.

Lep pozdrav!

Veliko nihanje krvnega tlak

abc

Spoštovani!

V odpustnem pismu iz bolnišnice po infarktu mi je bilo med drugim predpisano jemanje zdravila BRILIQUE:

1. prvo leto po eno tableto 90 mg – 2-krat na dan
2. drugo in tretje leto po eno tableto 60 mg – 2-krat na dan

Zdravilo jemljem natančno glede na zgoraj predpisano, letos oktobra pa bo dopolnjeno tretje leto jemanja zdravila BRILIQUE.

Prosim vas za odgovor, kaj pa po koncu jemanja zdravila BRILIUE letos oktobra? Bo za redčenje krvi zadostoval ASPIRIN, ki ga tudi jemljem po predpisanih receptih?

Za vaš odgovor se vam vnaprej najlepše zahvaljujem.

S spoštovanjem.

Jože

New Report

Close