Zavarovalnice vzbujajo zavedanje
Sinoči sem ulovila na televiziji primer Walterja S., ki bi ga želela posredovati v ta forum, saj je zelo koristen prispevek za vse tiste rakave bolnike, ki še kadijo.
Walter S. je star 66 let in kadi že od 14. Leta. 1995 so mu našli tumor v pljučah in ga operirali. Po tem se je razvila kronična obstruktivna pljučna bolezen. Zavarovalnica mu je zavrnila kritje stroškov zdravljenja aparata za kisik, ker bolnik noče prenehati kaditi.
Dala sem ključne besede (KKH, Walter S., Raucher, Kosten, Begründung) v iskalnik google in našla argumentacije:
KHK zavarovalnica (S. Kopelke) utemeljuje: „Kdor znižuje kisik v krvi s kajenjem, ne more od nas pričakovati, da mu bomo financirali dvig kisika z aparatom. Walter S. je vložil pritožbo, tudi ta je bila zavrnjena.“
M. Schwarz argumentira, da morajo bolniki tudi sami nekaj storiti za svoje zdravje. Pravi, da je to pomemben vzrok, da so zavarovalnice tako drage, saj plačujejo za zdravljenja, ki ne morejo pomagati, če delajo bolniki še naprej tako kot do sedaj.
Mnogi državljani trdijo: „Nepopravljiv tip. Zavarovanica ima popolnoma prav“.
C. Langschopf se izraža bolj drastično: „Potem lahko takoj naš denar zažgemo!“
V podobnih prispevkih so argumentirali tudi: „Kdor nezdravo živi, kot npr. ekstremni športniki, delajo velike stroške zavarovalnicam. Moramo mi plačevati za njih?
Medtem, ko pridejo drugi z bolj šibkimi argumenti, češ da ne bo zavarovalnica predpisovala ljudem, kako naj živijo.
———————————————
Raziskave v sodelovanju z WHO – svetovno zdr. organiziacijo (z Luengo-Fernandez in Sullivan) so pokazale, da dela največje stroške pljučni rak, tako z izgubo produktivnosti bolnikov kot tudi zgodnjo smrtjo. Glede na stroške zdravljenja, je najdražje zdravaljenje raka dojke, predvsem zaradi citostatikov.
V Evropi investirajo v zdravljenje raka najmanj v Bulgariji, največ pa v Luxembourgu, temu sledi Nemčija. Zypern ima najvišje izdatke izrecno za citostatike, Litauen najnižje. (Vir: docCheck)