Najdi forum

zaspanost

Oglašam se v zvezi z mojim možem. Star je nekaj čez 40, zadnje čase pa je strašno utrujen. Pravi, da je utrujen že zjutraj, ko se zbudi, čez dan se nekako ulaufa. Najbolj pa moti (tudi mene), da je popoldan in zvečer kar naprej zaspan. Komaj se usede, že kinka in spi. Kolikor opazim, ponoči spi, ne smrči, tudi ne opazim kakšnih prekinitev dihanja. Ta zaspanost se kaže tudi pri vožnji z avtom, še zlasti popoldan, zato me skrbi.

Zdravniku noče, po izkušnjah z dosedanjimi obolenji (nič v zvezi z zaspanostjo) ga je namreč za vsako preiskavo dolgo prepričeval, navadno mu ni ugodil, njegov glavni nasvet pa je: kupi superge in teč .

Kaj torej storiti?
Hvala in lep pozdrav

Spoštovani!

Če so se težave pojavile na novo in jih ne bi mogli povezati s povečanimi dnevnimi obremenitvami, občutno spremembo v ritmu dnevnih aktivnosti, življenjskega stila ali morebitnim uživanjem določenih zdravil, bi bile lahko (če jih občutite kot motnjo!) tudi opozorilni bolezenski simptom.

Pretirana zaspanost je lahko npr. eden izmed znakov sladkorne bolezni, pomanjkljivega delovanja ščitnice, spremljevalec nizkega krvnega tlaka, najpogostejši znak t.i. “vročinskih” bolezni, včasih tudi znak depresije …, lahko pa je pretirana zaspanost tudi sama po sebi (nevrološka) motnja.

Kaj lahko storimo sami?
Najprej razumna omejitev in razpored delovnih obremenitev, ustrezna količina in kvaliteta nočnega spanja, redno vsakodnevno gibanje in fizična aktivnost, več pozornosti zdravi prehrani in uravnavi telesne teže, skrb za aktivno preživljanje prostega časa, negovanje različnih interesnih področij, zdrava družabnost in skrb za duševno ravnovesje.

Kadar pa so težave tako obremenjujoče, da jih z lastnim angažiranim vedenjem ne moremo več obvladovati, je primerno, da se odločimo za strokovno obravnavo.

Prijazno vas pozdravljam!

Veronika

Strinjam se z Veroniko, da gre za bolezenski simptom. Velika verjetnost pa je, da zdravniki utrujenosti ne bojo jemali dovolj resno. Nasvet: “vzemi superge in teč” se mi zdi zelo površen in nestrokoven. Konec koncev- od kje pa naj kronično utrujen človek vzame energijo še za laufanje?!

> dovolj resno. Nasvet: “vzemi superge in teč” se mi zdi zelo
> površen in nestrokoven. Konec koncev- od kje pa naj kronično
> utrujen človek vzame energijo še za laufanje?!
Utrujenost in zaspanost nista eno in isto. Jaz sem bil kronično utrujeno(kandidiaza) in sem zadevo rešil z resno spremembo prehranjevalnih navad(več kot 80% vnosa hrane predstavlja surovo sadje in zelenjava) in se s športom ne bi mogel ukvarjati, saj nisem imel niti toliko moči, da bi stekel čez prehod za pešce. Zdaj recimo, lahko tečem, ampak, če se recimo zvečer nažrem pice in spijem še par piv, postanem straaaaašno zaspan. Ampak bi lahko tekel in v tem trenutku lahko pretečem 5-6 km v manj kot pol ure. Do konca leta upam, da bom natreniral za mali maraton.

Kar pa se tiče zdravnikovega nasveta, pa je tudi meni zdravnica, ki je nadomeščala mojo, predlagala isto – šport in da naj jem vsaj ribe(vegetarijanec sem bil takrat kakšne 3 mesece, ker se mi je meso uprlo, kadil pa nisem dva tedna. Lepega jutra sem se zbudil in težko dihal, prenehal z kajenjem(k zdravnici nisem šel), čez teden dni pa se je začela zgodba mojega življenja – Candida albicans, umiranje pri živem telesu), ampak, nekdo, ki ne more niti preko ceste stečti pred idiotom, ki ne misli ustaviti, ko gredo pešci čez prehod, se bo res malce težko ukvarjal s športom. Jaz imam o slovenskem zdravstvu nasplošno slabo menenje, zalo pa spoštujem tiste zdravnike, ki ljudi v svoji praksi vedno vzpodbujajo k aerobnim aktivnostim(in se pomena le-teh za zdravje ljudi tudi zavedajo). Za razliko od tistih, ki ljudi malce potolažijo, saj bo minilo in napišejo kakšen recept, sami pa imajo ITM krepko čez 30.

Torej, če ded lahko teče, naj teče(ker je sicer jasno, da je zaspan, ni pa jasno, ali je utrujen). Če pa ne more, pa naj reši najprej to, potem pa naj teče(kolesari, hodi v hribe). Pa še babo naj v to natera, hihihi.

New Report

Close