Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca zanohtnica

zanohtnica

Pozdravljeni,

še enkrat se javljam. Naslednji dan mi je palec močno zaotekel in zdravnica me je takoj poslala k kirurgu, ker naj bi se zanohtnica ponovila. Tokrat so še globje očistili rano in odstranili del nohta. Po operaciji sem imela tri previjanja pri zdravnici, ki je v petek rekla, da je rana v redu in da si lahko sedaj previjam sama in vsak večer curek od tuša usmerim v rano in spiram. Včeraj sem to storila, rana je bila še malo občutljiva, iztekalo mi je še malo gnoja. Danes je bilo gnoja že spet več, opazila sem pa tudi rahlo rdečico in oteklino na palcu pod preostalim delom nohta. A je to normalno? Koliko časa naj bi se rana po operaciji celila? Strah me je, da se je bakterija preselila še drugam v palcu in da mi zato ponovno zaoteka, ker ni bilo dobro odstranjeno.

Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem.

Lp,
Tinkara

Pozdravljeni, take rane se sicer lahko celijo tudi nekaj tednov z rednim previjanjem, žal pa tega, če poteka celjenje ok, ni možno ocenjevati le iz opisa. Če težko ocenite rano v domači oskrbi, vam svetujem preveze v vaši ambulanti.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni.

Imam težavo z vraščenim nohtom, zaradi katerega sem šla h pedikerki. Ona je izrezala ogromno nohta in sedaj se mi dejnsko gnoji palec leve nogr na obrh straneh. Vidna je oteklina rdeče barve, ob nohtu pa se izceja ven gnoj. Zdravnica je predpisala le antibiotično mazilo, češ da za operacijo ni, naj sama čistim rano doma s stiskanjem gnoja. Enako imam tudi na prstancu desne roke.
Ima zdravnica prav ali naj poiščem drugega zdravnika? Namreč mene boli, da komaj hodim

Pozdravljeni, nehvaležno je ocenjevati primernost zdravljenja zgolj na podlagi opisa. Sem pa precej skeptičen do učinka antibiotičnih mazil, če se ob nohtu nabira in izteka gnoj. Če že, kvečjemu antibiotiki v obliki tablet in obvezno toaleta gnoja, morda kirurško… Predlagam torej ponoven pregled primzdravniku.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni!

Na palcu desne noge, čisto ob nohtu se mi je pojavila rdečina, oteklina in boli. Da bi bilo gnojno ni videti. Nohte si vedno strižem pravilno.. Osebna zdravnica me je sicer napotila na kirurgijo, vendar si nekako ne upam iti. V preteklosti se mi je to naredilo velikokrat, vendar je v roku pari dni (2dni) izginilo, sedaj pa se to vleče že kakšen mesec. Problem je, ker se mi je pred parimi dnevi ta ista stvar naredila še na palcu leve noge.

Zanima me, če lahko iz opisa razberete, ali je možno tudi kakšno drugačno zdravljenje, da ne bi bilo potrebno iti na kirurgijo?

Hvala in lep pozdrav.

Pozdravljeni, se opravičujm za zamudo.
Če gre za vraščen noht, bo najverjetneje potrebno kirurško zdravljenje. Prav tako, če se je na tem delu naredila kolekcija gnoja. Na začetku, pred nabiranjem gnoja, je možno zdravljenje z antibiotiki.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni!
Pred letom in pol sem bila na dvo dnevnem dolgem pohodu (prehodili smo okoli 80 km) in zadnji dan sem v prstih na nogi čutila precejšnjo bolečino, sploh kadar sem stopala po hribu navzdol. Izkazalo se je da so čevlji preveč pritiskali na noht na palcu, ki je po približno treh mesecih rahlo odstopil, spodaj pa je začel rasti nov. Tako se mi je zgodilo na obeh palcih. Trajalo je skoraj celo leto, dokler mi ni nov noht zrasel nazaj po celotni dolžini. Dokler sem imela še nekaj starega in nekaj novega nohta so seveda bili palci nekoliko bolj občutljivi in kakšnjih tesnih čevljev nisem mogla nositi. Mislila sem, da bo težava izginila, ko bodo nohti zrasli do konca. Sedaj je že pol leta od tega in jaz imam še vedno težave, kadar nosim nekoliko bolj tesne čevlje me vedno boli notranja stran palcev, kar po celotni dolžini ob nohtu. Tam imam tudi nenehno (ne glede na to če nosim bolj široke čevlje) blago oteklino in rdečico, ki je na pritisk boleča. Predvidevam, da je noht ob strani nekoliko vrščen, saj je koža ob strani precej “nad” nohtom. Zanima me, kako bi si to lahko pozdravila, da ne bi imela več težav z nenehno spremljajočo blago bolečino, ob pogostejšem nošenju ozkih čevljev pa se bolečina še poveča in območje se rahlo zagnoji, drugače pa gnoja ni videti.
Upam da sem svojo težavo dovolj podrobno opisala, da mi boste lahko svetovali.
Že v naprej se vam najlepše zahvaljujem, Lp

Pozdravljeni, dovolj je podrobno 🙂 Dokončno zdravljenje težav z vraščanjem nohta je kirurško, ko se izreže del tkiva, iz katerega izrašča noht, ki posledično izrašča ožji. Iz vašega opisa sicer ni povsem očitno, da bi šlo za vraščanje nohta (seveda bil potreben pregled), lahko pa preverite, da vam obutev morda ne stiska prstov skupaj.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni! 5Junija sem imela operacijo na desnem palcu zaradi divjega mesa potem je sledilo kopanje v kamiličnih kopelih in je vse bilo uredu. Potem čez nekaj tednov se mi je zgodilo gnoj ob nohtnici tam kjer ni del nohta a je to zelo slabo? in ce ga malo dotaknem me cist mau boli kaj narediti? ali naj grem k zdravniku in kao resno je to?

Pozdravljeni! Zanima me, jaz grem cez nekaj tednov n morje ali je in sem imela operacijo 5junija zaradi divjega mesa in sm kopala v tednih v kamiličnih kopelih ali je dober/nevarno da obujem visoke petke ker imamo razne dogodke poleti ali ali lahko “skačem” in plavam normalo in ce je nevarno de je prst na soncu? Tukaj v Sloveniji sem zelo počivala nogo tam je seveda malo drugace in me malo skrbi. Kaksni so nasveti?
Sem nova na frumu in se opračujem upam da boste dobili sporočilo ker nevem kako deluje. Lep pozdrav

Zdravo Lili
Gnojenje na mestu, kjer ste imeli poseg sicer ni nič resnega v smislu nevarnosti za življenje, zahteva pa zdravniško oskrbo. Če je to zgolj na površini, je večinoma redno čiščenje dovolj. V nekaj tednih predvidevam, da bo rana zaceljena in ne bo težav s kopanjem. Še sveže rane pa ne bi namakal v morju zaradi možnosti vnetja in ker sol ne vpliva sobro na celjenje (vsaj ne v “morski” koncentraciji). Do takrat je tudi bolj pametno imeti širšo obutev, če se ne da izogniti petkam, se od “sem pa tja kdaj” ne bo zgodila kakšna drama.
lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Najlepša hvala za odgovore! Vendar me še nekaj mika. Koliko časa pa zraste nov noht in kako zraste? ali je nujno it k pedikerju ali zraste kakor je bil prej, in ali je možno da ko se pozdravi da se to vse še enkart ponovi divje meso….
in če je v ta drugo hujše?
lep pozrav!

Računajte nekje 0,5 mm na dan. Na končen izgled nohta, pediker nima nobenega vpliva. Ker pa ne vem, kaj točno so vam naredili pri posegu, možnosti ponovitve težave ne morem oceniti (predvidevam, da je šlo za vraščen noht)
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

zivjo, doma smo spravljali drva in mi je kazalecn a roki okoli nohta zatekel do prvega sklepa …mazal sem si z šnopso iz arnike in cešnom po 2 dneh se je stanje izboljsalo potem sem pa spet delavt 4 ure, in naslednji dan mi je isto zatekel.nato sem razkuzil in prepiknil z iglo vednar je ven šlo samo malo krvi…sedaj ce počivam 3-4 dni in nič ne dela in mažem z domačo lekarno ter hladim ali se bo stanje izboljšalo? in ali je to zanohtnica?

Precej sumljivo je, da gre za zanohtnico. Če se je že nabral gnoj, mora ven (pri zdravniku), če je zaenkrat le vnetje, lahko pomaga antibiotik (pri zdravniku). Česen pa porabite za solato in šnopc za čiščenje oken.
Lep dan

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Lep pozdrav,
pred približno 1 mescem sem na levem palcu na nogi opazila glivice (skoraj polovica nohta je bila rumena in odstopala), zato sem šla do bližnje lekarne kjer so mi priporočali pisalo proti glivicam Nailner, katerega sem redno uporabljala 2x dnevno. Namazala sem po nohtu, pod njim in okoli. Pred 4 dnem se mi je pojavila rdečica, koža okoli nohta je bila razdražena in se lupila, potem pa se mi je začelo še gnojit in prst mi je otekel na 2x velikost.
2 dni nazaj sem šla do osebne zdravnice, katera mi je prst samo pogledala in mi dala Lamisil sprej za glivice. Tega zdaj uporabljam 2x na dan, tako kot mi je naročila, prst tudi povijam na rahlo v gazo, saj se mi nenormalno gnoji. Zdaj se mi je tudi oteklina razširila na kazalec na nogi.
V glavnem, prst me ne boli niti na dotik, problem je v srbečici. Občutek je podoben kot če bi me pičila osa, torej neizmerno srbi, vendar če podrgnem je še slabše in potem boli.
Kaj storiti? Kako dolgo naj vztrajam s temu spreju, oz. kdaj naj se vrnem na posvet k zdravnici?
Hvala za vaš odgovor!

Imam še eno vprašanje. Se lahko glivice z nohtov na nogi kako prenesejo v usta?

Pozdravljeni, gnojenje ne paše v kontekst glivične okužbe nohta, sploh pa ne tisto na sosednjem prstu. Tudi zdravi se drugače, zato vam predlagam, da se k zdravniku oglasite takoj, ko dela. Če gre za vnetje obnohtja, je morda potrebno zdravljenje z sntibiotiki ali kirurško.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni,

decembra so mi zaradi zanohtnice odstranili del nohta na palcu noge. Noht do danes še ni povsem zrasel, vendar pa je rast zelo boleča. Na srečo sem bila ta čas na porodniški in sem ves čas lahko nosila samo copate in odprte natikače. Mislila sem, da je bolečina pač posledica rasti nohta, ko je na novo zarezal v tkivo. Pred nekaj dnevi pa je bila stvar spet čisto otečena in vijolična, zato sem šla k zdravniku in spet dobila napotnico za kirurga. Ker pa se ravno te dni odpravljam na morje ,sem rekla, da bi rada s posegom počakala, zato so mi samo predrli kožo, malo privzdignili noht in očistili gnoj, vendar so mi povedali, da je to le začasna rešitev, ker je spodaj že vse gnilo. Antibiotika nisem dobila, zdajnaj bi samo kopala noht v hipermanganu. Je v redu, da grem ob tem na morje ali se mi lahko zaradi odprte rane kaj še bolj vname? V nohtu mi zdaj grozno kljuva in boli.

Noht se mi je očitno med rastjo spet vrasel. Zdravnik pravi, da bi mi z operativnim posegom morali odstraniti koren nohta (delno po dolžin) in bi ga tako zožali, da sploh ne bi več rasel. Posega me je zelo strah, sploh ker se čez 14 dni po letu pavze spet vračam v službo in si težko privoščim bolniško :(( Strah me je tudi grozne bolečine, ki je spremljala obdobje po prvem posegu. Zanima me, kakšna je razlika med obema posegoma (torej odstranitev dela nohta na površju v primerjavi z odstranitvijo dela nohta s korenino vred) v zahtevnosti operacije in času okrevanja? Koliko bolniške je ponavadi potrebno? Kakšen je čas, preden lahko spet obujem navadne zaprte čevlje?
Kaj pa menite o sponkah? Bi mogoče tudi te lahko rešile moj problem?

Hvala za vaš odgovor!

Tisti poseg, ki zoži noht, je klinasta ekscizija, tam se zareže globje proti prstu in izreže del, od koder izrašča noht. Rana je torej nekoliko večja, rešitev pa je trajna. Okrevanje je nekaj tednov, koliko časa ste na bolniški, pa je odvisno predvsem od dela, ki ga opravljate. Kakšne sponke imate v mislih?
Lp

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

New Report

Close