Zanimivo branje in članki
V prilogi preberite seminarsko nalogo o ASTMI – Seminar pri predmetu FIZIOLOGIJA iz Medicinske fakultete iz Maribora.
Vodja: asist. dr. Marko Jevšek, dr. med., univ. dipl. biol.
Avtorji: Bradič Nadja, Emeršič Janez, Ferenc Mitja, Gašper Marko, Jovič Alen, Salkanović Zedin.
Maribor, 12. 1. 2007
Bolujete za astmo, ki spada med najpogostejše kronične pljučne bolezni. Njena pogostost se še veča, zlasti v razvitejših področjih, kjer je tudi več alergijskih bolezni. Slabo zdravljena astma vam lahko povzroča hude neprijetnosti, pomembno zmanjšuje kakovost vašega življenja ali ga celo nevarno ogroža. Astmo je večinoma možno zelo uspešno zdraviti. Pravilno zdravljen bolnik z astmo je brez težav, je normalno telesno zmogljiv, nima nočnih poslabšanj astme in ima normalno pljučno funkcijo. Dobro se morate zavedati, da ste za zdravljenje astme odgovorni ravno toliko kot vaš zdravnik. Brez znanja o astmi, poznavanja vprašalnika o urejenosti astme, obvladanja samozdravljenja poslabšanja astme in upoštevanja zdravnikovih navodil zdravljenje astme ne bo učinkovito.
Več: http://www.klinika-golnik.si/dejavnost-bolnisnice/opis-bolezni-in-preiskav/astma.php
Devetletni deček o svoji bolezni pravi takole: “Imam astmo. Vsaka večja sprememba vremena vpliva na moje zdravje. Pri dihanju me ovira pomladansko cvetenje rož. Včasih mi ne pomaga niti inhalator …” Njegov vrstnik je spis naslovil “Boj med žepnim inhalatorjem in astmo”. V njem opisuje, kakšne težave mu ponoči povzroča astma. Neka deklica opisuje, kako se počuti ob poslabšanju; pravi, da se počuti slabo, da jo duši in da se ne more odkašljati, da izgubi moč in komaj diha … Ob prebiranju otroških spisov lahko rečem samo to, da otrok z dobro zdravljeno astmo ne sme imeti tovrstnih težav. Poudarjam, da mora biti otrok z astmo zdrav otrok; ob dobro vodeni bolezni mora biti zmožen enakih dejavnosti kot vrstniki brez astme. Če ni tako, otrokova bolezen ni dobro zdravljena.
Več: http://www.viva.si/clanek.asp?id=1682
Ko ženska z astmo zanosi, naj bo njena bolezen v najboljšem možnem stanju. V nosečnosti je telo pod veliko večjimi obremenitvami kot sicer, saj mora oskrbovati s kisikom tudi razvijajoči se zarodek in pozneje plod. Dober nadzor nad astmo dosežemo z izogibanjem sprožilcem napadov in z rednim jemanjem zdravil, kar pri večini nosečih žensk z astmo seveda zbuja skrbi in negotovost zaradi morebitnih vplivov zdravil na nerojenega otroku.
Mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar iz ljubljanske Ginekološke klinike, pravi, da bi se morala vsaka nosečnica z astmo zavedati, da je tveganje zaradi nenadzorovane astme veliko večje, kot je tveganje, da bi zdravila proti astmi kakorkoli škodovala nerojenemu otroku.
Evropski program HELP za boj proti tobaku vam lahko nudi veliko informacij in podporo pri prenehanju kajenja. … http://sl.help-eu.com/pages/lex-lexique-421-ASTHMA.html