Zamašen nosek
Pozdravljeni. 20.9. sem rodila svojega drugega sina. Iztis pri porodu je bil precej naporen saj je imel visoko porodno težo – 4350g ter 54cm. Takoj ob prvem stiku sem opazila da ima precej zamašen nosek kar v času v porodni ni izzvenelo. Ker je bil še rahlo cianotičen so ga obdržali na opazovanju ter monitorju. Začel je prejemati operil ter fiziološko. 3 dan je dobil še maxitrol kapljice a se je stanje počasi izboljševalo. Tudi saturacija in vse je bilo ves čas normalno. 5 dan sma odšla domov, 1 teden je bila situacija z noskom čisto mirna potem pa se je vrnilo. Nosek ima spet večji del dneva in noči zamašen, težko diha saj se na trebuhu vidi da diha z precej napora. Fiziološka mu ne pomaga popolnoma nič, z aspiratorjem se tudi ne sčisti kaj dosti. Je normalno razpoložen, se zbudi za hranjenje, je polno dojen in lepo pridobiva na teži. Je pa tako da ima nosek zelo zamašen kar se sliši ob dihanju potem po nekaj časa (čisto odvisno koliko) pa “kot bi odrezal” postane nosek čisto prehoden in začne lepo dihati. Potem čez čas spet “kot bi odrezal” postane zamašen.
Danes sma bila na pregledu in ponovno dobila predpisan operil ter čiščenje z fiziološko a se mi zdi da mu tokrat niti operil ne pomaga dosti. Ni imel vročine ali kakšnih bolezenskih znakov.
Hodima na svež zrak, ima dvignjeno vzglavje, nosek mu čistim a se ne sčisti… kaj še lahko naredim? Res ga je grozno gledati in poslušati ko se tako muči z zamašenim noskom…
Zanima me tudi če mu lahko dajem inhalacije s fiziološko (če ustno masko postavim malček stran od njega da le piha proti njemu) star je 17 dni. Če bi sploh imelo kak učinek…
Hvala lp
Razlogov za “zamašen” nosek je veliko – in prav toliko je tudi nasvetov, kako ukrepati. Kar je pomembno, je dejstvo, da je večina razlogov prehodnih in nenevarnih. In vas samo smrčanje in izpuščanje glasov ne sme motiti – z bezanjem po nosu, aspiriranjem, zalivanjem s kapljicami, ki povzročijo stisnjenost žilic v sluznici (Operil) lahko naredite celo več škode kot koristi – učinek je majhen, kratkotrajen, sledi pa mu obdobje, ko lahko sluznica še bolj oteče, ko se izloča še več sluzi in je otrok še bolj nemiren.
Glede na opis se mi zdi še najbolj verjetno, da ima vaš fant pač prehodno bolj ozke nosne hodnike – za kar je malo krivo tudi stiskanje in mečkanje noska ob prehodu skozi porodni kanal. Ko imajo “ta veliki” pogosto povsem potlačen nosek, so kot boksarji po knock-downu. Če ob tem nimajo težav s pitjem (da se stalno davijo, ker ne morejo zajeti sape), če ne pomodrevajo, če ne kažejo znakov težkega dihanja (ugrezanje medrebrnih prostorov, prsnice, hitro dihanje – več kot 60 vdihov na minuto), ni potreben noben ukrep. Oziroma le zalivanje s fiziološko raztopino (ki ne sme biti mrzla) ali pa inhalacije s fiziološko (še boljše pa je gibanje na svežem, vlažnem, jesenskem zraku).
To, da občasno hrkanje povsem izgine, je lahko tudi znak, da fant diha mirneje – in ob tem je podtlak ob vdihu (ki lahko stisne tudi mehko grlo, žrelo) manjši, zato ne pride do stika sluznice. Ali pa pomeni, da bodo takšna obdobja vse daljša, saj odrašča…
Srečno, le brez panike,
Pozdravljeni,
Zaradi zelo težkega dihanja (hitro, močno ugrezanje trebuha in medrebernih prostorov ter vseh ostalih znakov) sva šla v soboto na urgenco kjer so naju poslali nazaj domov saj se je stanje tam umirilo, saturacija je bila dobra in pljučka naj bi bila čista.
Doma pa je večkrat dnevno dobil “napade” zabitega noska ter ponovno izredno težkega dihanja. Res se je videlo da diha z velikim naporom. V ponedeljek sva se vrnila, saj res ni več zgledalo normalno in so naju sprejeli na oddelek. Potrdili so mu okužbo z rinovirusom. Danes je 4 dni od sprejema in stanje se končno malo umirja. Ves čas hospitalizacije je imel težave z noskom ter dihanjem. Ob tem pa nikoli ni imel nizke saturacije, se zbuja za hranjenje in precej lepo pridobiva na teži – že skoraj preveč. Imela sma orl pregled kjer so ugotovili da je nosek prehoden, da ima pa res precej ozke dihalne poti, kar naj bi z starostjo izzvenelo. Nosek mu aspiriramo po potrebi (cca 2x dnevno) operil je po parih dneh bil ukinjen tako, da sedaj čistima z fiziološko ter tonimer raztopino. Opažam pa, da se stanje umiri kadar spi, se doji ali pa ko ga nekaj časa nosim in mu pojem. Na trenutke pa zgleda kot da se tega zamašenega noska tako “ustraši” in izgleda kot da pade v neko panično dihanje, dokler se ne umiri. Ker boma verjetno odpuščena domov jaz sem pa dobila izjeemen strah pred ponovnim prehladom oz okužbo me zanima če je dovolj da sma doma veliko zunaj, zračimo prostore, pazimo higieno rok in nosek po potrebi čistima z fiziološko in le če ne gre drugače aspirirama? Sorojenec je že 2 tedna iz vrtca in nekaj časa bo tako tudi ostalo. Je pa tudi malo prehlajen (izcedek iz nosu) je smiselno da se izolirama v drugo sobo in se družimo zunaj ali je dovolj da mu le malo omejimo stike? Kaj lahko v primeru da sem prehlajena jaz? Jaz se mu nemorem izogibat..
Glede inhalacij me še zanima če je omejeno kolikokrat na dan mu jih lahko dam ter na kakšni razdalji mora biti maska, ali jo lahko ima direktno na obrazu?
Se opravičujem, imam res ogromno vprašanj na vizitah pa tema teče o drugem in se mi zdi da se zdravniki zaradi časovne stiske hitro izognejo vprašanjem ki niso tako pomembna.
Najlepša hvala lp
Očitno je zamašen nosek pri vašem fantu imel kar več razlogov – in rinovirusi so bili med njimi najbolj pomembni in moteči. Gre za zelo razširjene viruse – “povzročitelje navadnega prehlada”, v istem “razredu” je ogromno podtipov – in prebolevanje okužbe z enim nam ne pusti nobene odpornosti za drugega. Tako lahko v eni sezoni večkrat zbolimo – odrasli in večji otroci z zelo malo znaki, zato virus uspešno “trosimo” okrog. Letošnja epidemije okužb s temi virusi je še posebej aktivna – ne le, da je ogromno število pozitivnih, ampak pri mnogih (zlasti babicah in dedkih) povezana z dolgotrajnim in zoprnim kašljem.
Fiziološka raztopina je (kot že ime fiziološka poudari) idealna za vlaženje in mehansko čiščenje noska – zato je nikakor ne morete “predozirati”, prav tako ni nobenih težav, če bi jo dojenček vdihnil (le zakašljal bo, če mu pride v dihala). Kihanje in kašelj pa sta itak najboljša načina za “toaleto” dihalnih poti. Dobra je tudi v inhalacijah – in je čisto vseeno, ali masko pritiskate otroku na obraz (kar mu bo verjetno zoprno in se bo zelo branil, s tem pa poslabšal dihanje) ali pa jo držite v razdalji nekaj cm pred noskom. Še bolj idealno pa je gibanje na svežem zraku – ki je v zadnjih dneh “obogateno” z vlago tudi v primeru, da ne dežuje.
Večina virusov se prenaša preko onesnaženih rok (seveda tega ne vidite, za prenos je dovolj že kratek dotik s površino ali s človekom, ki te viruse izloča). In glavna vstopna vrata je očesna sluznica (ko si nevede pomanete oči ali zanesete roke v njihovo bližino). Zato je v preprečevanju prenosa ključna higiena (umivanje, razkuževanje) rok.
Verjetno ste sedaj že “dobri” – a je sezona možnih virusnih okužb dihal še zelo dolga, prenašalcev virusov v vaši okolici pa veliko – čeprav je najbolj pomemben (“vrtičkar”) ostal doma.
Vse dobro želim,
Pozdravljeni,
Žal kljub temu da je preteklo že nekaj časa še vedno “nismo dobri”. Stanje je še vedno isto (z slabšimi in boljšimi epizodami preko dneva-malo bolje ponavadi le ko trdjeje zaspi). Še vedno pa je nosek zadelan in njegovo dihanje precej oteženo, zadnje dni je tudi začel slabše pridobivati na teži. Danes sva dobila napotnico pod nujno za ljubljano, kjer so naju napotili na orl in so potrdili da je nosek prehoden, da je pa sluznica precej otečena in da je visoko v nosku prisotno precej prozorne sluzi. -ki pa je meni nikakor ne uspe sčistiti. Dobila sva kapljice maxidex ter operil za 1 teden. Po prvi aplikaciji operila je lažje zadihal, nosek je popolnoma prehoden in fantek končno vidno čuti olajšanje. Me je pa strah tistega kar ste o teh kapljicah napisali in sicer da sledi poslabšanje… ampak druge opcije enostavno ni, saj mu brez kapljic res popolnoma nič ne pomaga čeprav mu poskušam sčistit mu nič ne pomaga.. sva pa ogromno zunaj na zraku kar mu vidno paše ampak vseeno ne pomaga.. res sva v začaranem krogu in nikakor ne pridema iz njega, čisto sem že obupana saj je situacija z noskom in težkim dihanjem res obupna.
Kot sem (očitno premalo) poudarila – rinovirusna okužba je lahko trdovratna, nosek pa zamašen več kot en mesec. Zdravila, kot so vazokonstriktorji a la Operil, zmanjšajo oteklino sluznico, a imajo kratek čas delovanja – in kot ste/boste opazili, je tim. “rebound” fenomen tudi naporen. Nekaj podobnega velja tudi za Maxidex kapljice – ki so lokalni steroid, za kratkotrajno zmanjšanje vnetja. Vseeno pa s temi kapljicami pridobite malo časa, da pridete k sebi – vi in dojenček.
Kar je tudi pomembno: vsakič, ko bezate po nosku (z vatirano palčko, aspiratorjem, kosmom vate, zložencem v rolici), sluznico nadražite, površinsko ranite – in s tem samo povečate aktivnost žlez čašic, ki izločajo sluz, pa tudi prekrvitev v pletežih in izcejanje tekočine. In sami vzdržujete “začaran” krog.
Spet prihajajo topli, vlažni, a sončni dnevi. Izkoristite jih. Ponoči pa naj spi pri priprtem oknu, v hladu, zlasti centralna kurjava v stanovanju bo zanj naporna…
Upam, da bo kmalu (v nekaj tednih) bolje! Če ne, se pa spet bereva in si piševa :-).
Srečno,
Žal stanje še vedno ni boljše, saj je imel že popolnoma zablokiran nosek in ni mogel nikakor zadihati na nos. trenutno sva hospitalizirana z nosno žrelnim tubusom kar mu je precej olajšalo dihanje. No, sedaj končno normalno in mirno diha in je popolnoma drug dojenček. Nikakor pa ne najdemo vzroka za težave ki se že tako dolgo vlečejo.
Rtg pljuč: bp
Uz srca: bp
Brisi (očesne veznice,nosu,žrela,zadnjika) na okužbe: negativno
Orl: stenoza ali zapora izključena, sluznica zatečena. Prirojenih nepravilnosti niso našli.
Monitoring bp, saturacije so ves čas težav dobre kljub dihalnim stiskam ki jih je imel.
Da spomnim: zamašen nosek že iz porodne sobe, 5 dni v porodnišnici in težave so z kapljicam izzvenele, 1 teden doma je bilo stanje brez težav potem se je zamašen nosek vrnil in težave so se stopnjevale, vmes je bil potrjen rinovirus.
Naj še omenim da mu nikoli ni teklo iz noska, aspiriralo se mu je redkokdaj kaj, zadnje dni mu pa veliko sluzi izteka, aspirira se večkrat gosto rumeno/belo izcedek ali prozorno sluz.
Obupana sem. Ali se vam zdi bolj verjetno da je zadeva prehodna in je bilo vse skupaj neroden splet okoliščin ali sem vam zdi da bi lahko šlo za kakšno prirojeno motnjo/sindrom/bolezen ki nam bo verjetno povzročala težave skozi življenje? Le to me zanima, odgovorov pa ne dobim. (Saj razumem, da nihče ne ve) ogromno stvari me bega. Ni mi pa logično, da bi smrkal takoj ko se je rodil, saj verjetno vsaka bolezen/okužba rabi čas, da se razvije, ni tako?
Sedaj je star 1,5m in težave se vlečejo praktično vse življenje, z tistim enim tednom “predaha”.
Hvala za vas čas 100x!
Seveda sem naredila tudi napako in glede težav “okrog obrnila ves google” in našla članke o cistični fibrozi. (V bolnici so mu večkrat aspirirali iz nosu rumeno gosto lepljivo sluz – verjetno neka stara sluz ki se je nabirala v nosu in točno ta ki mi je nikoli ni uspelo sčistiti) in tako sem dobila asociacijo. Ne rabim poudarjat da sem že čisto nora od vsega. Testirali pa so ga tudi na neko bolezen, kjer ne delujejo migetalke.
Tole je grozno. Je še vedno možno da je vse zaradi virusa? Tisto po porodu pa zaradi plodovnice?
Naj še povem da je trenutno po tem ko so mu parkrat uspešno čistili nos in po odstranitvi tubusa stanje bistveno bolje in lepo diha. Upam da se ne poslabša nazaj
Ko berem vaša sporočila (zaradi zamude pri mojem odgovoru se jih je kar nabralo…), imam vtis, da bodo težave kmalu minile – a pod pogojem, da ne bo novih prehladov. In da je osnovni razlog zgradba njegovih zgornjih dihal, z ožjimi prehodi – hodniki, kar je prirojeno. In ni prav redko, a običajno poteka blažje in hitreje mine. Pridobljene dodatne težave (otekla sluznica, gostejša sluz) seveda težave pomembno povečajo, še zlasti v obdobju dojenčka, ki so “obvezni dihalci na nos”.
Za cistično fibrozo pa ne vidim prav nobenih predznakov.
Bodite čim več zunaj, tudi če bo dež, mraz ali sneg. Za njegove dihalne poti bo to najbolj prijazno.
Srečno in lep pozdrav,
Pozdravljeni,
Vedno sem vesela vašega odgovora ker me res precej pomirijo.
- Da povem da sva sedaj že nekaj časa doma in fantek diha čisto lepo, brez napora. Vseeno pa še prejema pršilo mometazon. Zelo lepo pridobiva na teži (pazronažna ga redno tehta zaradi vmesnih težav z dihanjem, v 9 dneh je pridobil 480g, je polno dojen) odpustna teža je bila 4190g sedaj po dobrih dveh mesecih je imel pred parimi dnevi 6620g. Je priden, zadovoljen, lepo in veliko spi, opazuje okolico in se nasmehne. Ponavadi ima še ob jutru rahlo zamašen nosek in se mu aspirira malo prozorno-bele sluzi z občasno kakšno rumeno “mucko”.
Kar me še zanima je njegovo blato. Skoraj vedno je zlato-rumeno z “grudicami” ima pa vedno prisotne nekaj sluzi. (Kot takšne debele niti, ko npr. prepognem plenico in nazaj razprem se kar vlečejo). Redkokdaj je bilo blato zelenkasto ali malo penasto (sedaj že dolgo ne) je pa skoraj vedno prisotna omenjena sluz. Blato odvaja redno, brez težav. Se pa precej slini in večkrat polije mleko tudi nekaj časa po hranjenju. Je to lahko normalno?
+ opažam da ima večino časa dlani stisnjene v pesti. Jih že razpre sam ali če ga pobožam po prstkih. Do kdaj bi naj ta refleks izzvenel?
Verjetno res nimam razlogov za strah pred cistično fibrozo z katero sem si čisto oprala možgane…
Res vam hvala ker si vzamete čas za nas in nas uspešno pomitite glede naše paranoje
Aja, zanima me še če lahko rinovirus povzroči takšno oteklino oz zadebelitev sluznice za toliko časa? No, verjetno jo je poslabšalo tudi konstantno šarjenje po nosu. V bolnici so rekli da se jim zdi malo verjetno da bi vse to povzročil virus oz. da bi trajalo toliko časa zaradi virusa. čeprav sem večkrat slišala da zna biti precej trdovraten. Testirali so ga na primarno ciliarno diskinezijo čeprav so sami rekli da je malo verjetnejša…
Tokrat bom “ažurna” pri odgovoru, sem še v aktivnem odgovarjanju na stara vprašanja, ko je priletelo vaše novo…
Ja, verjetno res drži, da vsako šarjenje po nosku doda oteklino. Mometazon je odlična “prva pomoč”, pri daljši uporabi (več tednov) pa bi bila zelo previdna, saj ne le stanjša sluznico, ampak tudi poslabša njene obrambne sposobnosti ter rast.
Enkratna rinovirusna okužba naj bi vplivala na sluznico do 2 tedna. A kaj, ko je rinovirusov več kot 100 podtipov, poleg njega pa še kup drugih respiratornih virusov. In včasih ne gre za dolgo rinovirozo, ampak za večkratno 🙂
Sluz v blatu izvira iz žlez čašic v debelem črevesju, ki so lahko prehodno bolj aktivne. In to ne pomeni nič nevarnega, če le ni zraven tudi kri. Slinjenje, polivanje – nič neobičajnega.
Večina dojenčkov ima prstke rok stisnjene v pest. Pri tem ni dobro, da jih vi vlečete narazen, bo še bolj trdo stiskal pest. Raje mu ponudite mehke igrače, da jih tipa, jih boža. A bo minilo tudi brez tega…
Lep preostanek nedelje želim, tudi mene vleče na sonček…
spoštovani!
1-letnemu otroku ob zamašen in poln nosek čistimo z aspiratorjem na vdih. Pri tem otrok vedno joka in tudi zadržuje dih (ne diha). Ko “posesamo” iz nosnic, otrok ne diha (tudi ce malo pocakamo). Ali lahko to, da nekaj sekund ne diha (ko sesamo sluz in zadrzi dih, je rdec), kakorkoli negativno vpliva na razvoj otroka ipd. ? Je bolje, da prenehamo s tem?
Hvala in lp
To, da zadrži dih, medtem ko mu sesate po nosu (poskusite kdaj to opravilo narediti sebi, zadrževanje dihanja bo še najmanjša reakcija …), je normalna obrambna reakcija, ki mu ne bo škodila. Pač pa mu bo prepogosto “sesanje polnega nosa”, še zlasti, ker večinoma razlog za zamašitev ni sluz ali drugi izločki, ampak otekla sluznica. Ki jo vsak dotik še bolj razdraži.
Najbolj koristno za takšen poln nos je sprehod zunaj, tudi če je mraz in deževno ter “splakovanje” s fiziološko raztopino.
Pozdrav,
Po 10 minutah nesupešnih prizadevanj, da bi odobrila vaše vprašanje (pač pa se mi je odprlo že ducat video reklam )-:), sem ga kopirala:
Objava čaka odobritev
Pozdravljeni, verjamem, da sem že nadležna a biti sam s svojimi mislimi in skrbmi je mučno. Ko sem se nekako pomirila, so na kontroli povedali da bodo po praznikih, zaradi težav ki jih je imel z noskom opravili testiranje na CF. (sami so rekli, da je manj verjetno in da bi bili presenečeni v kolikor bi bil test pozitiven, a ker ne vejo vzroka za težave, bi opravili testiranje) sedaj sem pa spet čisto na tleh od skrbi. A je možno, da bi mu ta bolezen lahko povzročala težave z noskom (oteklino) od rojstva? Najhuje je, ker sem naredila napako in prebrala vse o tej bolezni, sedaj pa vsako najmanjšo malenkost povezujem s tem in sem že čisto nora. Sicer fantek deluje čisto ok, kmalu bo star 3 mesece. So kakšne težave pri CF značilne že pri tej starosti ali se običajno začnejo kasneje? Noro me skrbi, kljub zavedanju da v nobenem primeru situacije nemorem spremeniti in tile prazniki bodo res naporni in mučni…
Hvala vam, za vsako prijazno besedo
Odgovor:
Cistična fibroza je res izjemno redka bolezen (v Sloveniji letno največ 1-2 primera, včasih tudi pričakovano – saj se kot dedna bolezen prenaša družinsko), vsaj v tisti težji obliki, ki se je bojite – in ki se res lahko kaže že pri novorojenčku z zelo gostim blatom, mašenjem prebavil (manj dihal, še zlasti ne zgornjih), neuspevanjem, jokavostjo ipd. Ker pa je (vsaj osnovno, presejalno) testiranje nanjo zelo enostavno in poceni, preiskavo (tim. IRT, imunoreaktivni tripsin, pri novorojenčkih določanje iz posušene kaplje krvi na filter papirju) naredijo velikokrat – “pozitivnih” zadetkov pa je podobno kot sedmic na lotu. In to bi vam morali povedati, preden so vas obvestili o testiranju. In vam tudi odločno odsvetovati googlanje – pri ljudeh, ki vidijo samo temno sivo ali črno, takšen pristop samo potrdi najhujše “sume” težkih bolezni, takoj pri sebi ali svojih bližnjih najdemo ogromno enakih, zloveščih znakov.
Zavedam se, da vas bo pomiril šele negativni rezultat testa, na kar pa bo treba še dolgo čakati (če prav razumem, testiranja sploh še niso opravili – če bi menili, da je tveganje za CF pomembno, zanesljivo ne bi čakali preko praznikov…). Zato se raje usmerite v pozitivne misli, obiščite kakšen park in se v njem dobro razmigajte, fizična utrujenost je idealna za čiščenje možganov. Bistveno bolj kot kakšno pospravljanje doma, kuhanje za polno hišo obiskovalcev … ali predpraznično nakupovanje.
Srečno,
Pozdravljeni,
Ne, testiranja še niso opravili, po novem letu naj bi opravili znojni test. (To so povedali na zadnji kontroli, prej ni bila cf nikoli omenjena iz strani zdravnikov). Povsod je bilo omenjeno da so ti dojenčki slani in da mamice ponavadi to začutijo že ob poljubljanju. Imajo kožo slano povsod ali samo kjer se potijo? Naš ima ponoči glavico res precej slano, ampak ali ni slan vsak znoj? Res mi je vse skupaj že čudno, sum pa je tudi iz zdravnikovih oči majhen a vseeno ne izključen, kljub temu da ima težave samo z oteklino v nosku (čeprav je sedaj popolnoma okej, je pa res da ima mometazon vsak drug dan in nevem kako bo ko ga bodo ukinili) blato ima vedno lepo rumene barve, ni neprijetnega vonja, ponavadi nekoliko sluzasto, redkokdaj penasto, včasih kak dan ne kaka pa mu potem pomaga masaža trebuščka. Se pa res pogosto in glasno sliši pretakanje po črevesju. Verjetno vse ok in normalno, če nebi vse povezovala s cf. Je pa res zelo priden, miren, se že obrne iz trebuščka na hrbet, prime in v usta nese igračko, se smeji…odpustna teža 4190g zadnja izmerjena (v četrtek) 7160g res zlat fantek samo mene je tale njegov nosek in vse skrbi totalno napsihiralo… google bom vsekakor izključila vnaprej čeprav je škoda že narejena… res hvala da ste tu za nas živčne mamice in nam res olajšate dihanje in življenje z iskanjem težav kjer jih verjetno ni…
Hvala in lep pozdrav ter lepe praznike ki se hitro bližajo
Tehnika tega foruma mi je že pošteno načela živce… Tudi tokrat avtorizacija vprašanja ne gre in ne gre. Še vprašanje mi je (trenutno) izginilo, zato bom kratka…
Cistična fibroza je dedna bolezen žlez z zunanjim izločanjem – večina težav sicer izvira iz žlez, ki izločajo bodisi sluz v dihalih (zato je drugo ime mukoviscidoza, kar označuje pregosto sluz, ki potem maši dihalne poti) ali pa v prebavilih, tudi žleze, ki izločajo encime za prebavo hrane iz trebušne slinavke. sodijo mednje – zato je hrana slebo prebavljena, dojenčki se ne redijo, odvajajo preobilno, smrdeče…. Pri znojnem testu pa iščemo moteno delovanje drugih žlez z zunanjim izločanjem, torej znojnic – ki v primeru CF izločajo z elektroliti (in glavni je Na, torej sol) “koncentriran” znoj. Torej iščemo posredne znake. Tudi test, ki sem ga omenila prej (IRT), je zgolj posredni znak.
Edina prava diagnoza je genetska analiza, kjer najdejo eno od mutacij genov, ki je značilna za CF (in jih je poznanih že več kot 50) in kjer prenašalstvo gena potem tudi potrdijo pri starših. To pa pri vašem otroku zaenkrat niti slučajno ni potrebno. Ker je verjetnost, da bi imel CF, res zanemarljiva. In mu gre odlično… Čim bo to verjela tudi mama, bo svet rožnat :-). (Če se le ne bo pojavila slutnja česa novega.)
Lepo se imejte, zima prihaja – to je čas zimskih radosti in v decembru izmenjave daril. Žal so med njimi tudi virusi, ki prav uživajo na množičnih druženjih. Pazite se jih, za že prej zamašene noske niso ravno prijazni.