Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Alternativa Zdravilstvo Zakon o zdravilstvu

Zakon o zdravilstvu

Septembra bo ministrstvo za zdravje dalo v javno razpravo osnutek zakona o zdravilstvu. Osnutek zakon bo objavljen na spletni strani ministrstva za zdravje http://www.mz.gov.si/ in bo lahko prav vsak državljan poslal e-pripombe ali pripombe po klasični pošti.

Predlagam, da se vsi aktivno vključimo v komentiranje zakona, saj hoče ministrstvo za zdravje dokončno zatreti in ne moderno urediti komplementarno in alternativno medicino.

To kažejo tudi s tem, da se kot “hudič križa” izogibajo terminu “Komplementrana in alternativna medicina” in uporabljajo izraz “zdravilstvo” in pod to hočejo zmetati prav vse, tudi limfno drenažo in masaže.

Trenutno se je odprl zanimiv forum (http://www.kam.soltek.de) , kjer se že razpravlja o osnutku zakona.

Hvala za obvestilo, tudi mi z nestrpnostjo pričakujemo osnutek zakona in se bomo aktivno vključili. Obenem pa nas je tudi strah, kakšen osnutek nas čaka in kaj bo šele prišlo skozi parlament.

Tudi mi mislimo, da je glavni problem ta, da snovalci zakona oziroma tisti, ki bodo o njem odločali, nimajo pojma, kaj je (sodobno) zdravilstvo.

Nas pa tudi niso vprašali …

LP

Dominik Golenhofen zdravilec, dipl. hol. ener. med. (I.M.U.) in Ksenija Lakota zdravilka Golenhofen d.o.o. Obrije 10, Ljubljana Telefon: 059 059 090 www.golenhofen.si [email protected]

Osnutek zakona o zdravilstvu je objavljen na spletni strani ministrstva za zdravje http://www.mz.gov.si

Rok za e-pripombe je izjemno kratek – 10.10.2006!

Osnutek zakona je že objavljen na spletni strani ministrstva za zdravje http://www.mz.gov.si

Rok za pripombe je izredno kratek – 10.10.2006

Osnutek zakona je sestavilo ministrstvo za zdravje skupaj z zdravniško zbornico slovenije (g. Matija Horvat). Če berete časopise se sedaj Gospodarska zbornica slovenije hvali, da so oni ogromno napisali, prispevali; pa Konaz se hvali, pa še kdo….

Osnutek zakona pa je zanič. Zdravilstvo hočejo uničiti in zatreti, ne pa urediti.

Prosim vas, preberite osnutek zakona dvakrat:
(a) enkrat kot zdravilec in
(b) drugič kot pacient oz. uporabnik storitev.

Zgrozili se boste, kaj vse boste morali sedaj kot uporabnik zdravilskih storitev (besede pacient ali bolnik ne želijo uporabiti) povedati svojemu zdravilcu (ime in priimek, spol, izobrazba, poklic, stalno in začasno bivališče, telefon itd), toliko podatkov ne daste še policaju, ki vas ustavi na cesti. Da pa to še ni dovolj, pa bo moral zdravilec vse te podatke posredovati tudi enkrat letno zdravilski zbornici, da bodo oni nato to pregledali, ocenili, nadzirali in vrednotili in ne vem še kaj.

Zdravilska zbornica se bo tako vsak konec leta zadušila v papirjih, ki pa za nikogar ne bodo koristni, razen za mogoče kakšnega “zdravilca”, ki bo na račun sttaističnih analiz mogoče pridobil naziv doktorja znanosti.

To je absolutno prekomerno zbiranje (osebnih) podatkov. Tudi obrtna zbornica slovenije ne zbira od svojih članov, ali so bili uporabniki njihovih storitev zadovolnji, kaj so po poklicu, izobrazbi itd. Tudi zdravniška zbornica ne zbira prav nič o pacientih – to lahko počne samo Inštitut za varovanje zdravja, zavod za zdravstveno zavarovanje, pa še to zelo omejene podatke, ki jih zbirajo s točno določenim namenon (npr. trendi bolezni v sloveniji…). Kazni za neposredovanje podatkov ali vodenje tako podatkovno preobsežne zdravilske dokumentacije pa so izredno visoke 20.000 (za zdravilca) do 40.000 evrov (za gos. družbo)

Ministrstvo za zdravje ni navedlo konkretnih zdravilskih metod, vendar med zdravilske metode šteje: barvno terapijo, glasbeno terapijo, likovno terapijo, fango terapijo, solno terpijo, knajpanje, savnanje, meditacijo, jogo, regresijo, molitev, hipnozo, sprostitvene tehnike, dihalne tehnike, gibalne tehnike, šamanizem, hojo po žerjavici, kreativno vizualizacijo, avtogeni trening, aromaterapijo, vse vrste kopeli (vodno, zračno, blatno, sončno, solno,..), diete, post, fitoterapijo, vaje pomlajevanja, mudre, masažo stopal, kiropraktiko, akupunkturo, osteopatijo, naturopatijo, bioresonančno terapijo, bioterapijo, energijsko čiščenje prostora feng shui, kristaloterapijo, gong terapijo, či gong, šen či, gibalno-plesno terapijo, psihoenergo terapijo speleoterapijo, ajurvedo, homeopatijo, tradicionalno kitajsko medicino, tuino-terapijo, itd itd itd.

Torej, čez noč bo v sloveniji več kot polovica kozmetičark, maserk itd postala zdravilk. Pa sploh še sploh ne vedo, da bodo postale zdravilke.

Konec je uživanja v savni, v limfnih drenažah…. Ko boste hoteli to storiti, vas bodo najprej popisali in podatke o vaših obiskih poslali enkrat letno v zdravilsko zbornico. Vaša zdravilka – savnarka, pa bo morala po vašem vsakem obisku podati subjektivno in objektivno oceno o vašem zdravju. Če tega ne bo storila, ji grozi globa do 20.000 EVROV! Vsi welness centri bodo čez noč postali “zdravilske” družbe…

Konec bo anonimnega uživanja v welness centrih v portorožu, moravskih toplicah in drugje. Knajpanje, fango terapije, ajurvedske masaže, tajske masaže, kromoterapije in še in še , vse to bo sedaj ZDRAVILSTVO!

Pa še to, ministrstvo za zdravje naj bi omogočilo dostop do zakona na svoji spletni strani (www.mz.gov.si). A glej ga zlomka, od petka popoldne ni več mogoče pogledati osnutka zakona – tehnična napaka?? ali oviranje javnosti, da bi sodelovalo v javni razpravi????

Danes je članek o zakonu o zdravilstvu v Delu. Zares je vse stlačeno skupaj, od homeopatije do xy, zato me prav zanima, ali so preštudirali npr. francoski, italijanski ali kateri drugi zahodnoevropski zakon o alternativni medicini.

V naši okolici je npr. en mladenič (okrog 40 let) najel prostor, malo uči reiki, 50-letni ženski npr.pove, da je v meni, zunaj ga čaka kolona naivnih žensk in on s pomočjo svojega tekočega jezika in malce površnega znanja vleče tem naivkam še zadnje fičnike iz denarnic. Oblečen je pa v belo, kot kakšen zdravnik, se po kraju tak tudi giblje in gleda v tla, da bi čimbolj neopazno vlekel to svojo strategijo in ne pozdravlja niti najbližjih po lokalu.

Določen red je obvezen, ampak na zdravih temeljih in dokazljivi strokovnosti.

New Report

Close