Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Domače živali in veterina Zakaj, za vraga, psi niso na povodcih?

Zakaj, za vraga, psi niso na povodcih?

Pes nikoli ne bo napadel drugega psa, ki kaže submisivne znake. Če lasnik svojega psa poleže in spravi v mirno, podrejeno stanje, ga ne bo napadel NOBEN pes. Že res, da psi nimajo kaj delati brez povodca, ampak levji delež krivde za napade nosijo tudi lastniki, ki nimajo pojma, kdaj tuj pes kaže znake napada in kako tak napad preprečiti samo z obvladovanjem lastnega psa. Histerija, strah in podobna čustva lastnikov (posebej malih) psov večkrat izzovejo napad, prav tako je večina malih psov razvajenih in dominantno/agresivnih, ker so na lestvici višje od svojih gospodarjev.

Miren lastnik s podrejenim psom ne bo nikoli napaden. Nikoli. Pa naj ima APBT-ja ali pa čivavo.

Si ti nore gobe jedel ali se delaš norca iz vseh, ki tole berejo?

Kvečjemu se lahko delam norca iz ljudi, ki jim je lažje kriviti vse okrog sebe, kot da sami rešijo problem. Dejstvo je, da so psi pogosto spuščeni in to se ne bo spremenilo. Kaj lahko naredim sam? Obvladam lahko samo svojega psa.

Moji psi niso bili še nikoli napadeni na povodcu. Pes pač nikoli ne napade psa, ki se mu je predal in kaže vse znake podrejenosti. Ni šans, mora biti najmanj utrgan ali imeti vsaj steklino. Mogoče edino na teritoriju, ki si ga lasti en od obeh psov, pa še takrat je ta možnost majhna. Vendar tukaj govorimo o sprehodih.

Pes, ki je izgubil nagon krdela oz. se ne zna obnašat v krdelu, se kot napadeni ne zna pravilno podredit ali pa ne prepozna podrejanja drugega psa oz. miritvenih signalov (nekateri psi niti teh ne obvladajo več, btw). Jaz osebno lahko npr. rečem, da se moji psi znajo tako obnašat, ker nimam enega, ampak tvorijo neko krdelo ter imajo utečeno hierarhijo, ne moreš pa tega trdit po dolgem in počez za vse pse. Moje jaz lahko pustim in se bodo brez posledic “zmenili med sabo” oz. nekako porihtali ali celo spremenili/zamenjali vloge na hierarhični lestvici. Ampak… tuji psi pa sem sploh ne spadajo, ne vem, kaj se imajo sploh za “menit”? In btw, celo psici, ki ne živita skupaj in se niti ne marata preveč (govorim o osebni izkušnji) bosta vedno in zelo odločno nastopili proti vsiljivcu. Sploh, če vzamemo v obzir to, da je večina psov v novih domovih pri cca 8-ih tednih ali celo prej (lahko začnemo debato, zakaj se psov ne sme jemat iz legel prezgodaj npr.), da so “edinčki”, da življenja v krdelu sploh ne poznajo = jim je takšna komunikacija tuja. Zato nikar ne svetuj takih stvari javno na forumu, ker znajo biti posledice tragične. Tako za pse kot za lastnike. Bo treba malo več prakse izkusit, pa malo manj teorije brat, a ne?
Za tiste, ki vas take relacije malo bolj zanimajo, priporočam knjigo Skrivno življenje psov – Elizabeth Marshall Thomas – za začetek…

Hm, to je vsekakor res do neke mere, vendar ne moreš trditi, da pes (tudi nepravilno socializiran) napade brez kakršnegakoli znaka. Če pes napade brez znaka je agresiven in neuravnovešen in je samo vprašanje časa, kdaj bo uspavan. Načeloma se pri normalnih psih že na daleč vidi stanje psa, po drži, ušesih, repu in nategnjeni verigi, ter ali je potencialni napadalec in se mu lahko navsezadnje tudi izognemo.
Pri meni pač submisivnost, kombinirana s priučeno ignoranco do drugih psov deluje. In to v praksi. Je pa res, da taki nasveti morda niso najbolj primerni za novopečene, nevešče lastnike, ki nimajo pojma o govorici psov. Zato raje umikam nasvet, da ne bo naredil škode, Yo imaš prav.

Noben pes ne napade brez znakov/brez da pokaže/nakaže vnaprej. Težava je, ker jih večinoma skrbniki ne znajo prepoznat ali pa se jim kakšna gesta zdi celo ljubka/smešna. Sem imela 2 taka psa, ma ti povem, ko so vsi spraševali, zakaj določeni ukrepi, sem točno vedela, da bi sicer počilo na polno.

Yo in Ozaveščen,
pa bi nam ostalim lahko dala kakšen konkreten nasvet, oz. malo opisala pasjo govorico, da bi tudi mi prepoznali potencialne “napadalce”?

Recimo sama vem nekaj stvari.
– dvignjen rep
-nazaj potegnejna ušesa
-naježena koža na hrbtu

Sama imam dogo-samičko. Zelo miroljuben kuža, ima zelo rada druge kužke, ki so do nje prijazni, za tiste, ki se je pa bojijo in lajajo, se pa ne zmeni.
Vendar se mi je zadnjič zgodilo nekaj, kar me je precej prestrašilo; zvečer pred spanjem sva šli na sprehod (da prideva do travnika, morava skoti vas). Imam jo na vrvici. Pri neki hiši, kot strela z jasnega prileti proti nama stafordska terierka, ki je bila z lastnikom tam na obisku. Psički sta se že srečali in stafordka je jasno pokazala, da naše doge ne mara. Tudi sam lastnik je povedal, da se njegova psička naše boji, zato laja in renči.
No torej: stafordka lajajoče pridirja, renči, kaže zobe,naša pa se mi iztrga(jasno, da je nisem zadržala, ker sem bila presenečena in nepripravljena) in steče proti njej. Stafordka pobegne k lastniku na dvorišče, naša pa se na moje klice ustavi in vrne nazaj k meni.
Bila sem šokirana in prestrašena, nisem pričakovala take reakcije svojega psa.
sedaj me je strah morebitnih bodočih srečanj; kako se bosta obnašali ena do druge.
Ali se bo stafordka umaknila, ali bo spet grozila? Kako naj postopam ?

Glede na opis (ne jemat za 100%, ker lahko sklepam samo iz tega, kar si napisala), je bil to “napad” iz strahu in hkrati seveda teritorialno vedenje.
Tvoja psička pa je pokazala točno to, kar sem izpostavila zgoraj – da se mnogi psi v takih situacijah ne znajdejo več oz. ne prepoznajo vedenja. Namesto, da bi prepoznala grožnjo oz. dojela, da je teritorij njej prepovedan, je letala za psico.
In ja, se zna slabo končat, ko bo ena šla čez mejo. Kaj bi ti svetovala? Čisto za začetek to, da poskrbiš, da se ti pes ne more kar tako “snet”. Če se večkrat morate srečat, kontrolirana srečanja – za začetek na nevtralnem ozemlju.

Ne bo držalo…….povem iz lastnih izkušenj……….

WildWind ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it.

Hvala, Yo

foraje v tem, da se moja psička ni “snela”, ampak me je potegnila, tako močno, da bi padla, zato sem jo jasno izpustila.Sicer je vedno na povodcu, če ni ljudi na dolgem, če so, pa jo dam “poleg”.Pa ne zaradi nje, ampak zaradi ljudi.
Ampak problem pri tem srečanju je naslednji: midve hodiva tam mimo vsak dan, naša ima to za svoj teritorij in ponavadi tam ni te druge psičke, takrat je bila tam na obisku.
Sta se pa srečali že nekajkrat pred tem na tem teritoriju in v gozdu(kao nevtralnem območju) in vedno je stafordka renčala ali pa od daleč lajala.Naša do sedaj ni kazala nobene napadalnosti do nje, sedaj pa to!
Odkrito rečeno me je strah, da se kaj podobnega ponovi, ob kakšni drugi priložnosti in je ne bom mogla zadržati!
kako pa naj reagiram, če jo imam na povodcu, pa se srečava s spuščeno stafordko?
Ali naj se ustaviva ali naj greva mirno mimo, ali kaj?Kako naj jaz sama odreagiram?

Če se da, se pogovori z lastniki, v kolikor njihova psica lahko prileti ven iz dvorišča. Ti svojo pač moraš zadržat, pa tudi, če te vleče po tleh. Nadzor nad psom pač ni, da spustiš štrik, ker če ne, bi padla. Očitno bosta morali bolj delati na poslušnosti. Tudi tvoja psica tu ni ravno “angel”, če tuj teritorij jemlje za svoj…


Čeprav iomava prekrižane meče tole podpišem….dodala bi samo še:
Sta hodili v kakšno pasjo šolo ali pa si preprosto verjela, da so doge “prijazni velikani”???????

čimprej v šolo in kot piše YO, raje naj te vleče po tleh kot pa da jo izpustiš……….

WildWind ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it.

Jaz ne križam mečev, samo usekam :-p
To velja za vse, ker vidim, da se vse prevečkrat gleda, kdo piše in ne, KAJ piše.
WW, brez zamere, mal heca mora bit.

Ja, saj imaš prav, poslušnost ni ravno “najina” odlika…
Ampak, kako naj zadržim 60 kg težkega psa, brez da me vleče po tleh?

Glede pogovora z lastnikom bo pa težko, sem mu že takrat povedala, da če imam jaz svojega psa na vrvici, da mora imeti tudi on svojega, pa ne verjamem, da mu je seglo do srca.

Zanima me predvsem, kako naj jaz reagiram ob ponovnem srečanju?
Jo dam poleg in hitro mimo, ali kaj?Naj jo pohvalim, če bo mirna, naj jo nazjam, če ne bo?


Pasja šola?. čimprej!!!!!!!

WildWind ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it.

Preusmerjanje pozornosti – o tem smo že veliko pisali, ogromno najdeš na mojpes.net forumu pod vzgojo.
Fizično je ne boš mogla zadržat, zato začnita z resno vzgojo, najbolje z nasveti strokovnjakov – od kod si, da ti lažje kdo svetuje primernega inštruktorja?


no…sva že dve taki, pa čeprav se zmeraj ne strinjava:))))))

saj vem hec…ampak grenak priokus ostaja, ko nekateri na noben nasvet ne reagirajo:(

WildWind ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it.

Ja, za pasjo šolo smo najbrž že prestari. stara je tri leta. sva pa iz Medvod.
Sicer smo malo šolo dali skozi, (Ognjena na Vrhniki),kaj več pa ne.
Zelo bi pa bila hvaležna za vsak nasvet glede literature ali inštruktorja.

problem pri nas je še ta, da naš pes pravzaprav nima “šefa”, oz. je od vse družine.
Torej:
v glavnem jo na sprehode vodi moj mož
jaz jo hranim in crklam ter skrbim za njene potrebe in udobje.
potem pa sta še hči(ki je uradna lastnica) in njen mož, ampak onadva nastopita le občasno, ker nimata časa.

Kako vse to vpliva na psa?

Jaz ti svetujem en tak za začetek pogovor z Alenko iz ŠKD Bajka. Lahko tudi mail pošlješ:
http://www.bajka.si/
Pes ni prestar za učenje, kaj bi potem jaz, ko sem prastare pse posvajala 😉

Yo,
najlepša hvala za odgovor.
Bom govorila z gospo Alenko.

New Report

Close