Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Pravo in zavarovanja Pokojninsko zavarovanje Zakaj se ne upokojimo pri 50ih?

Zakaj se ne upokojimo pri 50ih?

Jeboteboh – jaz se pri svojih bližje 50ih kot 45ih kondicijsko in telesno počutim bolje, kot pri svojih 40ih… Pa tudi kar se znanja in bogatih delovnih izkušenj tiče je lažje sedaj, kot pri 30ih. Ma ni govora – jaz lahko delam do 70ega, če bo zdravje služilo ( genetika dobro kaže).. In tudi verjetno naša generacija bo…. Tako da… Ne ti meni pisat, da smo 50letniki “starci”….

Imam pa 23 let delovne dobe dosedaj, nejamrjajoča ženska, ker mi ni težko delat – je pa res, da vse moje dosedanje zaposlitve so mi bile v užitek, ne v breme in po sili razmer. In ja življensko mešano zavarovanje si pa vplačujem že od leta 1997…. Bo kmalu tudi izplačano.

Jeboteboh – jaz se pri svojih bližje 50ih kot 45ih kondicijsko in telesno počutim bolje, kot pri svojih 40ih… Pa tudi kar se znanja in bogatih delovnih izkušenj tiče je lažje sedaj, kot pri 30ih. Ma ni govora – jaz lahko delam do 70ega, če bo zdravje služilo ( genetika dobro kaže).. In tudi verjetno naša generacija bo…. Tako da… Ne ti meni pisat, da smo 50letniki “starci”….

Imam pa 23 let delovne dobe dosedaj, nejamrjajoča ženska, ker mi ni težko delat – je pa res, da vse moje dosedanje zaposlitve so mi bile v užitek, ne v breme in po sili razmer. In ja življensko mešano zavarovanje si pa vplačujem že od leta 1997…. Bo kmalu tudi izplačano.
[/quote]

Evo,enako!

kdo pa še dela pri 20?
kdo pa ima pri 18,20 otroke????bodte no resni

Da ti razjasnim, zakaj je tako. Socialci oz. tamladi dobijo iz borze oz. socialne recimo 300 eur (ne vem koliko je točno), upokojenec lahko dobi od 600 eur dalje pa vse krepko čez jurja … zdaj pa si računaj kaj državo manj stane? En upokojenec stane dva mlada borzaša.

Razmišljaš v redu, ampak to se ne bo nikoli uresničilo, ker država rabi denar, ker nočejo nikomur dati niti centa oz. čim manj, pa čim več vzeti.

Pozdravljeni.

Ko berem komentarje mladih, priznam, me kar malo stisne pri srcu. Zavedati se namreč moramo, da bomo vsi enkrat stari (no, upamo, vsaj velika večina), pa kakorkoli že vsak od nas definira starost v letih. Starejši vsekakor nosijo določena znanja, predvsem pa imajo izkušnje, ki jih mladi še nimajo. Zato predstavljajo dragocen vir za družbo in podjetje, pa čeprav si tega včasih nočemo priznati. Mlajši imajo sveže ideje, znanje s področja tehnologije predvsem pa mladostniški zagon, ki ga starejšim včasih primanjkuje. Zato je sodelovanje vseh generacij nujno potrebno za uspeh družbe in gospodarstva.

Naš pokojninski sistem ima nekaj pomankljivosti, kar bomo na svoji koži kmalu občutili tudi malo mlajši, še bolj pa generacije, ki na trg delovne sile prihajajo za nami.
Pokojninski sistem je namreč “pretočen” sistem (t.i. pay-as-you-go sistem), kar pomeni, da se vsi prispevki, vplačani v pokojninsko blagajno s strani zaposlenih, v istem trenutku tudi izplačajo trenutnim upokojencem, pa še država mora doplačati, saj sredstev iz plačanih prispevkov ni dovolj za izplačilo pokojnin vsem upokojencem. Če pogledamo demografsko strukturo Slovenije skozi zgodovino, lahko hitro opazimo kako močno se je ta v zadnjih 20, 30 letih spremenila. Danes prispevke za enega upokojenca plačujeta manj kot dva zaposlena (leta 1980 je bilo to razmerje bistveno lepše). Vplačanih prispevkov torej država ne vlaga v delnice, obveznice in ostale vrednostne papirje oz. naložbe, temveč se porabljajo sproti. Zato so pokojnine vse nižje, država pa z zakonsko ureditvijo povečuje starost (in delovno dobo) pri kateri se ljudje lahko brez t.i. malusov upokojimo.

Delček rešitve vsekakor predstavlja izobraževanje oz. finančno opismenjevanje mladih (in malo starejših), saj bomo morali o pokojninah začeti razmišljati veliko prej, kot smo bili vajeni do sedaj. Najbolje že ob prvi zaposlitvi, pa če nam je to všeč ali ne. Zgodnji začetki varčevanja oz. načrtnega vlaganja v prihodnost so prava rešitev, pa četudi z minimalnimi zneski (npr 20 € na mesec). Počasi se daleč pride, pravi lep slovenski pregovor. Ali pa kamen na kamen palača …


Najbolj natančen odgovor na to vprašanje vam bodo lahko dali na ZPIZ-u. Srečno.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]


Najbolj natančen odgovor na to vprašanje vam bodo lahko dali na ZPIZ-u. Srečno.
[/quote]

Ja, seveda spet ena zavarovalniška reklama. Ko malo pobliže pogledaš tole “varčevanje za starost” prideš do ugotovitve, da bi bolje prišel skozi, če bi vsak mesec prihranil toliko denarja, kot ga mesečno daješ za tole varčevanje in ga magari šparal v nogavici. Jaz sem padla na vašo finto in si pred 10 leti tudi omislila tole varčevanje, mesečno plačujem 80 €. Pred dvema mesecema so mi poslali dopis, da imam na računu 7.200 €. Če preračunaš, koliko bi imela, če bi denar preprosto spravljala v nogavico, bi zneslo 9.600 €. Torej so mi gladko ukradli dobrega jurja in pol. Baje neke rasti trga in padci bla bla bla…dejansko pa zavarovalnica ukrade, kar se le da. Sem hotela zadevo prekiniti in pač pobrati tisto, kar je gor— ne gre, niti slučajno, ker potem ti poberejo še ogromno zraven (so se že zavarovali za take primere, ko človek spregleda), tako da se dejansko ne splača.

Ne nasedajte s temi varčevalnimi shemami in stebri, ker so en sam nateg!

Ja, seveda spet ena zavarovalniška reklama. Ko malo pobliže pogledaš tole “varčevanje za starost” prideš do ugotovitve, da bi bolje prišel skozi, če bi vsak mesec prihranil toliko denarja, kot ga mesečno daješ za tole varčevanje in ga magari šparal v nogavici. Jaz sem padla na vašo finto in si pred 10 leti tudi omislila tole varčevanje, mesečno plačujem 80 €. Pred dvema mesecema so mi poslali dopis, da imam na računu 7.200 €. Če preračunaš, koliko bi imela, če bi denar preprosto spravljala v nogavico, bi zneslo 9.600 €. Torej so mi gladko ukradli dobrega jurja in pol. Baje neke rasti trga in padci bla bla bla…dejansko pa zavarovalnica ukrade, kar se le da. Sem hotela zadevo prekiniti in pač pobrati tisto, kar je gor— ne gre, niti slučajno, ker potem ti poberejo še ogromno zraven (so se že zavarovali za take primere, ko človek spregleda), tako da se dejansko ne splača.

Ne nasedajte s temi varčevalnimi shemami in stebri, ker so en sam nateg!
[/quote]

Meni to dodatno plačuje firma, zato niti nisem preračunavala. Ko je bila možnost, sem vzela vloženi denar ven. Pri tem so mi odbili izstopne stroške, plačati sem morala še davek ali dva. Od približno 13.000 EUR sem jih realno dobila ven okoli 9.500 EUR. Kolega je nekaj preračunaval, koliko bi bil takrat na boljšem, če bi vlagal v zlato ali m2.
Firma mi plačuje še naprej, ne vem točno koliko, a pri penziji naj bi to zneslo nekaj čisto malega – okoli 70 EUR mesečno. Drobiž vse skupaj, ne pa da bi na ta znesek res lahko računal glede na obljube.

Meni to dodatno plačuje firma, zato niti nisem preračunavala. Ko je bila možnost, sem vzela vloženi denar ven. Pri tem so mi odbili izstopne stroške, plačati sem morala še davek ali dva. Od približno 13.000 EUR sem jih realno dobila ven okoli 9.500 EUR. Kolega je nekaj preračunaval, koliko bi bil takrat na boljšem, če bi vlagal v zlato ali m2.
Firma mi plačuje še naprej, ne vem točno koliko, a pri penziji naj bi to zneslo nekaj čisto malega – okoli 70 EUR mesečno. Drobiž vse skupaj, ne pa da bi na ta znesek res lahko računal glede na obljube.
[/quote]

Saj pravim! Poberejo ti, kar se pobrati da pod nekimi pretvezami gibanja trgov. In ja, če hočeš izstopit so izstopni stroški pa davki itd., tebi se je najbrž splačalo ven vzet, ker ti je itak firma plačevala (predvidevam da ne od tvoje plače, ali pač?).
Ja, kakšna penzija, una zavarovalničarka gor zavaja kolikor je dolga in široka. Nek drobiž dobiš ven na koncu, če sploh doživiš penzijo.:) Nikar ne sklepajte teh nategunskih polic, že če bi samo na stran dajali ta keš, ki ga njim dajete, bi v 20 letih veliko več ven dobili kot bodo oni dali. Kaj šele če ta denar dobro vložiš!

Saj pravim! Poberejo ti, kar se pobrati da pod nekimi pretvezami gibanja trgov. In ja, če hočeš izstopit so izstopni stroški pa davki itd., tebi se je najbrž splačalo ven vzet, ker ti je itak firma plačevala (predvidevam da ne od tvoje plače, ali pač?).
Ja, kakšna penzija, una zavarovalničarka gor zavaja kolikor je dolga in široka. Nek drobiž dobiš ven na koncu, če sploh doživiš penzijo.:) Nikar ne sklepajte teh nategunskih polic, že če bi samo na stran dajali ta keš, ki ga njim dajete, bi v 20 letih veliko več ven dobili kot bodo oni dali. Kaj šele če ta denar dobro vložiš!
[/quote]

Sem šla prav gledat. Firma mi (iz svojega, ne iz plače) plačuje zavarovanje 100 EUR mesečno. Iz tega naj bi ven dobila 70 EUR mesečno čez približno 5 let, ko grem v penzijo. Se pravi, 30 EUR gre zavarovalnici. Pa zdaj je še tako, da predčasno ne moreš vsega vzeti ven. Čisti nateg!
Cena zlata 2013, ko mi je firma začela plačevati na novo, je bila približno 42 EUR gram, zdaj je 52 EUR. Z vmesnimi nihanji se da tudi malo zaslužiti, trend pa je itak le navzgor že od 1950. Pa je to le ena od možnosti vlaganj.
So nam pa 2013 nekaj ponujali, da bi še sami vplačevali iz svoje plače, a se od meni znanih sodelavcev nihče ni odločil za to.

Meni manjka se 20 let, pa sem ze 45. Med prvo krizo iskala delo…pa prijela tudi za minimalca- nadomeščanje porodniske…pa pol spet zavod…spet minimalec…pa spet zavod in so leta sla. Koncno dobila za placo ki sem jo imela nekoc in delam v fohu moje dipl. Pa ne doseze povprecne slo place. Dvomim da bi dosegla jurcka penzije. Bi sla pa ze vceraj ce bi bilo mozno. Se ze pri teh letih pocutim izcrpano…vse okoli gledam umirajo mladi 40, 45 se penzije niso dosegli. Kam pa gredo ta vplacila?
Podaljsujejo samo tisti, ki se stempljajo, kofetajo in imajo placo, da si privoščijo se kak teden toplic, 2 tedna morja…taki bi tud do 80leta delal…
Dvomim, da imajo zeljo delat do 75 leta kje za tekocim trakom…

v penzijo sem šel pri 65 letih z 41 zavarovalne dobe (ja, sem nahrčkal dodatne 3% penzije)
sedaj stari 50+ let so se zaposlilil v večini pri 25,27+ letih. Živeli bodo pa do 90 let starosti.
Kdo bo delal za njihove penzije – ker penzije niso božja mana ampak prispevek zaposlenih. In že sedaj gre iz zbranih davkov 1/5 za penzije.
Ob predlogu, da bi šli v penzijo pri 50tih – bodo vrtci, osnovne šole, srednje šole, vaške poti, ceste … plačljivi pa še država se bo zaolževala za penzije ☺

Sem sla prav gledat moje sosolce in sosolke. 2 iz osnovne ze umrla in 3 iz srednje iz faxa pa ne vem. Pred 45 letom.
Malo poglejte osmrtnice…ali so nad 80 let ali pa okoli 40 let…nekaj je hudo narobe z zdravstvom, nacinom zivljenja, pritiski v sluzbi…ne prilezejo tud do abrahama kaj šele so penzije…
Koliko vasih vrstnikov je ze umrlo…ve se niste v penziji?

Meni to dodatno plačuje firma, zato niti nisem preračunavala. Ko je bila možnost, sem vzela vloženi denar ven. Pri tem so mi odbili izstopne stroške, plačati sem morala še davek ali dva. Od približno 13.000 EUR sem jih realno dobila ven okoli 9.500 EUR. Kolega je nekaj preračunaval, koliko bi bil takrat na boljšem, če bi vlagal v zlato ali m2.
Firma mi plačuje še naprej, ne vem točno koliko, a pri penziji naj bi to zneslo nekaj čisto malega – okoli 70 EUR mesečno. Drobiž vse skupaj, ne pa da bi na ta znesek res lahko računal glede na obljube.
[/quote]

Ne vem, zakaj imate nekateri toliko proti zavarovalnicam in življenjskim in naložbenim zavarovanjem. Menite da je zastonj njihovo delo? Ukvarjanje z vami? Njihove Mercedese, vile in jahte mora nekdo plačati. In to ste vi – preveč leni, da bi se raje sami naučili vlagati ali delati z denarjem.

Življenska zavarovanja oz. naložbena so največji nateg. Žal smo jih Slovenci dobili šele po letu 90, zato ni nihče razmišljal. Mlade generacije več ali manj ne nasedajo in znajo bolj delati z denarjem…

Ne vem, zakaj imate nekateri toliko proti zavarovalnicam in življenjskim in naložbenim zavarovanjem. Menite da je zastonj njihovo delo? Ukvarjanje z vami? Njihove Mercedese, vile in jahte mora nekdo plačati. In to ste vi – preveč leni, da bi se raje sami naučili vlagati ali delati z denarjem.

Življenska zavarovanja oz. naložbena so največji nateg. Žal smo jih Slovenci dobili šele po letu 90, zato ni nihče razmišljal. Mlade generacije več ali manj ne nasedajo in znajo bolj delati z denarjem…
[/quote]

Saj si sama povzela. Zakaj smo proti življenjskim, naložbenim zavarovanjem? Ker so nateg!
Kaj je njihovo delo? Črpati naša sredstva in nas nategovati, kako nam bo to zavarovanje koristilo, ko bomo v penziji. Hahahaha….

Hm, ne spomnim se, da bi kadarkoli z besedo omenila varčevanje v zavarovalnici, res pa je, da prihajam iz zavarovalniških voda. Želela sem samo opozoriti na dejstvo, da bomo morali tudi sami poskrbeti za svoje prihodke po upokojitvi, ker pokojnina žal ne bo dovolj, da bi ohranili življenjski slog, kot smo ga vajeni pred upokojitvijo.

Na trgu obstaja mnogo finančnih produktov, ki nam lahko pomagajo do zastavljenih ciljev. Pa naj bo to nakup novega avtomobila, prenova stanovanja, šolanje otrok ali pa varčevanje za pokojnino. Dejstvo je, da prej kot bomo začeli razmišljati o tem, bolje bo za nas.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

New Report

Close