Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Otroci s posebnimi potrebami in dolgotrajno bolni otroci Zakaj moramo plačati stroške bivanja v pediatrični kliniki?

Zakaj moramo plačati stroške bivanja v pediatrični kliniki?

Spoštovani,imava težko gibalno oviranega otroka,ki potrebuje 24 urno nego .na žalost smo “stalni gostje”na pediatriji in na zadnje sem bila kar malo presenečena.Kljub temu,da za otroka skrbiva sama(sestre so krasne nimam besed,a določenih stvari jim ne upamo prepustiti)ga hraniva,mu nudiva nego,čistiva aparate,nudiva terapijo(ne inekcij…,da nebo pomote).Naše bivanje v bolnici zna včasih tudi trajati dlje časa in zato me je prizadelo,ko so nama zaračunali za tisti stol,ki se ponoči raztegne.Ko sem rekla,da bom prinesla s sabo spalko,so dejali,da to ni zaželjeno.Hrane nikoli nisem imela8tudi nisem želela).otrok je star osem let.Zakaj moramo to plačevati?
Hvala

Spoštovani!

Sporočam Vam, da v Skupini za pomoč staršem bolnih otrok že pripravljamo odgovor na Vaše vprašanje.

Po najboljših močeh se bomo potrudili, da za Vas pripravimo pravno korekten odgovor, s katerim bomo istočasno skušali najti konkretne rešitve za Vas.

Glede na to, da gre za precej zahtevno in vsebinsko obsežno vprašanje, Vas vljudno prosimo za razumevanje, če bo trajalo dalj časa, da odgovor pripravimo.

Pri iskanju odgovora na zastavljena vprašanje je velikokrat potrebno kontaktirati pristojne osebe na različnih institucijah, prav tako pa naštudirati različno pravno literaturo ter rešitve poiskati tudi v praksi. Preden prosilcu posredujemo odgovor, mora le-ta znotraj skupine skozi sistem pregleda, s čimer želimo zagotoviti pravno ustreznost naših navedb.

Zaradi navedenega Vas prosimo za malo potrpežljivosti! V kolikor pa ste v časovni stiski zaradi izteka rokov, kar bi za Vas pomenilo izgubo določenih pravic, Vas prosimo, da nam to čimprej sporočite na tem mestu ali pa preko Fundacije za pomoč otrokom. V kolikor gre resnično za urgenco, se bomo potrudili, da kolikor je še mogoče, skrajšamo postopek pridobivanja pomembnih podatkov, s katerimi bo odgovor zadostil vašim, kot tudi internim zahtevam resničnosti, verodostojnosti ter kakovosti navedenih možnosti in zakonskih določb. Zelo veliko nam pomeni, da so naši odgovori resnično v pomoč in kolikor je mogoče kakovostni.

V imenu celotne skupine Vas lepo pozdravljam in Vam želim vse dobro!

Zlatka Markovič, univ. dipl. pravnica Predstavnica Skupine za pomoč staršem bolnih otrok Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru

Hvala

Spoštovani,

naša pravna skupina se je maksimalno potrudila, da vam kar se da hitro posredujemo odgovor na Vajino vprašanje. V njem so pojasnjenjeni predpisi, pravice in možnosti, kako pa bosta ukrepala in ali sploh bosta, pa na koncu ostane Vajina presoja in Vajina odločitev. Glede na podano vprašanje, smo težko jasneje razbrali, katero diagnozo ima vaš otrok. Zato smo zapisali vse možnosti. Vsekakor pa imata kot starša vso pravico do predhodnih informacij o morebitnih stroških bivanja ob Vajinem otroku, v kolikor zdravstveno osebje ve, da bodo le ti nastali.
Upamo, da Vama bo odgovor pomagal najti odgovor na pomisleke in obenem rešiti opisano situacijo. Vajino vprašanje popolnoma razumemo in se zavedamo, da se Vama kot staršema zdi nekako krivično, da morata ob tem, da sta ob otroku in zanj marsikaj, kar vama ne bi bilo treba, postorita in s tem skušata delovati sodelujoče in pokazati tudi vajino razumevanje in spoštovanje do sester ter jih celo nekako razbremeniti, obenem pa sta tako mirnejša, saj sta ob svojem sončku in vesta, da je v dobrih rokah in da je zanj dobro poskrbljeno, še kriti stroške za priložnostno ležišče. Žal pa vam zaenkrat lahko pomagamo le tako, da Vaju v pomislekih razumemo in vama pojasnimo predpise ter možnosti, ki jih morda imata.

Odgovor smo pripravili z vso skrbnostjo in upamo, da uspeta v njem najti željene informacije.
V kolikor imata dodatna vprašanja ali česarkoli ne razumeta, smo Vama na voljo. In prejmita naše pohvale, ker tako lepo skrbita za vajinega sončka.

ODGOVOR:

Ker so otroci posebej občutljiva skupina pacientov, jim je zakonsko zagotovljeno posebno oziroma dodatno varstvo pri zdravstveni oskrbi, še posebej, ko se slednja vrši v bolnišnici. V 8. členu Zakona o pacientovih pravicah (Ur. l. RS, št. 15/2008 z dne 11. 2. 2008, v nadaljevanju: ZPacP) je namreč določeno, da mora zdravstvena oskrba otrok potekati ustrezno njihovi starosti in zdravstvenemu stanju ter med drugim tudi tako, da se zagotavlja zadovoljevanje čustvenih in telesnih potreb otroka. Posledično imajo otroci v času stacionarne in druge zdravstvene oskrbe pravico do stalnega spremstva enega od staršev ali druge osebe, ki skrbi za otroka, razen če so podani razlogi, zaradi katerih to ne bi bilo v otrokovo korist. Ta pravica se v primeru hospitalizacije otroka (v skladu s predpisi zdravstvenega varstva in zdravstvenega zavarovanja) zagotavlja v obliki nastanitve enega od staršev ali druge osebe, ki skrbi za otroka, v bolnišnici poleg otroka.

Na tej podlagi je v 23. členu Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (Ur. l. RS, št. 72/2006 – UPB3, s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: ZZVZZ) v zvezi s slednjim določeno, da je z obveznim zdravstvenim zavarovanjem zavarovanim osebam v celoti zagotovljeno plačilo sobivanja enega od staršev v zdravstvenem zavodu z bolnim otrokom do starosti otroka vključno pet let, pri čemer stroške nastanitve in prehrane v višini celotne cene, določene s pogodbo med zavodom in izvajalcem, krije Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (v nadaljevanju: ZZZS).

Ta pravica je podrobneje opredeljena še v Pravilih obveznega zdravstvenega zavarovanja (Ur. l. RS, št. 30/2003 z dne 27. 3. 2003, s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: Pravila OZZ), ki pa v 40. členu določajo dve izjemi, v skladu s katerima je možno sofinanciranje bivanja v bolnišnici, tudi če je otrok starejši od petih let, in sicer:
– en od staršev ima pravico do bivanja v bolnišnici tudi v primeru otroka s težjo okvaro oziroma poškodbo možganov ali hrbtenjače, pri katerih je potrebno usposabljanje staršev za poznejšo rehabilitacijo na domu. Dolžina takega usposabljanja je odvisna od programa, vendar traja lahko v posameznem primeru največ 30 dni.
– en od staršev ima v času usposabljanja za poznejšo rehabilitacijo otroka na domu pravico do bivanja v bolnišnici tudi pri otrocih s kroničnimi boleznimi ali okvarami, vendar največ 14 dni v posameznem primeru.

V teh dveh primerih ZZZS stroške za nemedicinski del oskrbe krije v višini 70% obračunske enote, določene s pogodbo med Zavodom in bolnišnico, pri čemer je določeno, da morajo izvajalci zdravstvene oskrbe upravičencem pogoje bivanja, materiale in storitve zagotoviti skladno s standardi.

V kolikor je otrok starejši od pet let in ga ni mogoče uvrstiti niti med dve zgoraj navedeni izjemi, pa pravica do nastanitve enega od staršev ali druge osebe, ki skrbi za otroka, ni pravica iz zdravstvenega zavarovanja. V tem primeru morajo izvajalci zdravstvenih storitev zagotoviti odplačno nastanitev na zahtevo enega od staršev ali druge osebe, ki skrbi za otroka. Pri tem lahko tak izvajalec zdravstvenih storitev v mreži izvajalcev javne zdravstvene službe zaračuna le materialne stroške nastanitve, katerih višino predpiše minister, pristojen za zdravje.

V skladu z 252. členom Pravil OZZ ima zavarovana oseba, če je izvajalec neupravičeno zahteval doplačila, pravico zahtevati povračilo od ZZZS. Pri tem mora zavodu predložiti dokazila o plačilu zdravstvenih storitev. O zahtevku za povračilo stroškov na I. stopnji odloča območna enota ZZZS, na II. stopnji pa Direkcija ZZZS.

Pri tem velja opozoriti, da ZPacP v 24. členu jasno določa, da morajo izvajalci zdravstvenih storitev pacientu na njemu razumljiv način pojasniti organizacijske vidike zdravljenja ter ga seznaniti tudi s posebnostmi dostopa do storitev. Ob sprejemu v stacionarno oskrbo (se pravi predhodno) mora tako biti seznanjen s hišnim redom ter ureditvijo nastanitve in bivanja, kamor spada tudi informacija o morebitni plačljivosti.

Upravičenec, ki meni, da so mu bile te pravice kršene, ima pravico do obravnave kršitev. Pri tem se prva obravnava kršitve pacientovih pravic opravi neposredno pred pristojno osebo izvajalca zdravstvenih storitev (torej bolnišnice) na podlagi pacientove pisne ali ustne zahteve. Druga obravnava kršitve pacientovih pravic pa se, prav tako na podlagi pacientove pisne ali ustne zahteve, opravi v postopku pred Komisijo Republike Slovenije za varstvo pacientovih pravic.
Starši se po morebitno pomoč in nasvete lahko obrnejo tudi na Zastopnika pacientovih pravic.

Odgovor pripravila:
Edita Turičnik, univ. dipl. pravnica
članica Skupine za pomoč staršem bolnih otrok

Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru

Zlatka Markovič, univ. dipl. pravnica Predstavnica Skupine za pomoč staršem bolnih otrok Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru

Najlepša hvala za tako izčrpen odgovor,res tega nisem pričakovala.Moram pohvaliti celotno ekipo,ki nam pomagate.Najin otrok ima spinalno mišično atrofijo in je povsem odvisen od naju.Vedno je eden ob njem pa ne zato ker nebi zaupala sestram,ki so res zlate in strokovne, ampak zato ker midva poznava otroka najbolje in imava določene “prijeme”katerih se naučiš ob otroku in mu s tem zelo pomagava.Zato je potreben čas in mislim,da sestre ob vsem delu,ki ga opravljajo nimajo časa tega osvojiti, saj je vsak otrok nekaj posebnega in ima drugačne potrebe.Absolutno naše bivanje z njim in opora,ki mu jo nudiva bistveno vpliva na njegovo počutje,kar nama pomeni neizmerno veliko.Še enkrat bi želela poudariti,da so sestre obremenjene in,da pomoč,ki jo nudimo starši tako zelo bolanih in popolnoma odvisnih otrok nebi smeli zaračunavati.Zaslužimo si vsaj stol.Zanima me še,zakaj ne odobravajo,da si prinesemo kaj od doma8npr.spalno vrečo).?Verjemite,ne gre se mi za denar ampak za princip.Vidijo,kako se mučimo in trudimo a vseeno nimajo razumevanja.hvala

Spoštovani!

Sporočam Vam, da v Skupini za pomoč staršem bolnih otrok pripravljamo odgovor na Vaše dodatno vprašanje. V kratkem ga lahko pričakujete.

V imenu celotne skupine Vas lepo pozdravljam!

Zlatka Markovič, univ. dipl. pravnica Predstavnica Skupine za pomoč staršem bolnih otrok Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru

Spoštovani!

V zvezi z Vašim vprašanjem, zakaj bolnišnica spalne vreče ali drugih pripomočkov, ki bi jih prinesli od doma, ne odobrava, vam sporočamo, da je v skladu s 252. členom Pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja (Ur. l. RS, št. 30/2003 z dne 27. 3. 2003, s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: Pravila OZZ) vsak izvajalec zdravstvenih storitev dolžan in zavezan zavarovanim osebam zagotoviti ustrezne pogoje bivanja, materiale in storitve skladno s standardi. Poleg tega takšni želji staršev, pa čeprav imajo slednji pri tem le najboljše namene, verjetno ni mogoče ustreči že iz samih zdravstvenih, higienskih in sanitarnih razlogov.

Kolikor glede na diagnozo Vašega otroka menite, da bi Vaše bivanje v bolnišnici ob otroku spadalo pod katero od izjem, navedenih v prejšnjem odgovoru, in glede na to, da se v bolnišnici dejansko usposabljate za poznejšo rehabilitacijo otroka na domu, se lahko s svojim zahtevkom obrnete neposredno na Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (v nadaljevanju: ZZZS). Zahtevate lahko povračilo dela plačanih stroškov (v višini 70 %, kot je to navedeno v prejšnjem odgovoru). Skupaj z zahtevkom je potrebno predložiti dokazilo o plačilu storitev.

V skladu z 256. členom Pravil OZZ bo o zahtevku za povračilo stroškov na I. stopnji odločala območna enota ZZZS, v primeru vaše morebitne pritožbe pa na II. stopnji še Direkcija ZZZS. Pri tem je potrebno opozoriti še, da je v 259. členu Pravil OZZ določeno tudi, da lahko ZZZS zavarovani osebi na podlagi obrazložene vloge izjemoma odobri celotno ali delno povračilo celo tistih stroškov, ki sicer sploh niso pravica po Pravilih OZZ. V vsakem primeru je ZZZS dolžan obravnavati vse vloge zavarovanih oseb ter jim zagotavljati strokovno in pravno pomoč.

Če se boste odločili za nadaljnji postopek uveljavljanja povračila stroškov bivanja ob Vašem otroku v bolnišnici, Vam lahko na Vašo željo v Skupini za pomoč staršem bolnih otrok pri pripravljanju morebitnih zahtev pomagamo. V tem primeru Vas prosimo, da nam to sporočite in se bomo dogovorili glede nadaljnjega postopka.

Odgovor pripravila:
Edita Turičnik, univ. dipl. pravnica,
članica Skupine za pomoč staršem bolnih otrok

Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru

Zlatka Markovič, univ. dipl. pravnica Predstavnica Skupine za pomoč staršem bolnih otrok Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru

hvala

Spoštovani,

morda edino še ena dopolnitev k odgovorom. Kadar bivanja starša ne krije obvezno zdravstveno zavarovanje, lahko izvajalec zdravstvene dejavnosti (bolnišnica) staršu za dan nastanitve zaračuna največ 20 eurov (4. člen Pravilnika o višini materialnih stroškov nastanitve pri izvajalcu zdravstvenih storitev – Ur.l. Rs, št. 83/08), V tem pravilniku je tudi določeno, da mora zagotoviti primerno posteljo, kar pa stol nedvomno ni (2. člen).

Lep pozdrav.

Spoštovani rmd!

Hvala Vam za dopolnitev odgovora, ki je za konkreten primer prav gotovo koristna informacija za starše!

Lep pozdrav!

Zlatka Markovič, univ. dipl. pravnica Predstavnica Skupine za pomoč staršem bolnih otrok Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru

New Report

Close