slišala sem teorijo, da se telo čisti nekje do dvanajste ure – iz tega razloga bi naj bilo dobro do takrat uživati predvsem sadje in sadne sokove
spet druga teorija pravi, da je bolje zjutraj imeti polnovreden obrok, saj ti da energijo za lep del dneva, pa še dokazano je, da tisti, ki imajo zjutraj obilen zajtrk, čez dan ne posegajo toliko po “prepovedanih” prigrizkih in se ne prenajedajo – kot bi naj to počeli nekateri, ki izpustijo zajtrk, misleč, da so tako prihranili nekaj kalorij, tekom dneva pa se jim več ne uspe obvladat
verjetno je odvisno tudi, kakšne cilje imaš (npr. hujšanje, prečiščevanje telesa ipd.) – sama bolj zagovarjam polnovreden zajtrk, saj s sadjem ne pretiravam (fruktoza) LP
Joj, joj, joj.
Pomisli! Najmanj 8 ur je telo med spanjem “stradalo” in koristilo glikogen iz jeter za uravnavanje glukoze v krvi. Torej je logično, da je nujno potrebno imeti zajtrk, da mora logično vsebovati OH in totalno logično je tudi, da mora vsebovati B. Samo z OH se telo pravgotovo ne more regenerirati, živčni sistem ne more normalno delovati in sploh, da ne omenjam, da celice imunskega sistema predvsem koristijo aminokisline (l-glutamin), ki jih dobimo – logično! – iz beljakovin!
Kaj pa to pomeni, da se telo “čisti” do dvanajste ure? Prazen nič! Zakaj pa hodimo na WC lulat in kakat – in zakaj se znojimo in zakaj spimo? A niso to tisti taglavni prečiščevalni in očiščevalni sistemi!? Dajte že enkrat mir s temi mitološkimi fintami “očiščevanja”!
Zajtrk mora biti največji obrok, poleg obroka, ki ga pojemo takoj po treningu. Vsebovati mora več OH, in dovoljšnjo mero B. Če pa koga skrbi čiščenje, je pa glavni očiščevalec VODA – H20! Min. 3l na dan!
Verjetna ta očiščevalna teorija z sadjem izvira iz dejstva, da prevelike količine zaužite fruktoze iritirajo prebavni trakt – kar logično povzroči izločanje pri “ritki” ali pa celo kar z bruhanjem! Ampak ne zato, ker bi fruktoza bila tako zelo zelo zdrava ampak zato, ker je prebavila ne prenašajo preveč dobro v večjih količinah, izolirano.
In sploh, da ne govorim o vplivu na inzulin! Jesti samo sadje pomeni uživati samo enostavne sladkorje in ker ima večina sadja tudi visok glikemični indeks povzroča nenadne špice inzulina, nakar se krvni sladkor drastično zniža in spet povzroča občutek lakote ali utrujenost. Pa čeprav se takoj zatem, ko pojemo (samo) sadje odlično počutimo.
S prekomernim uživanjem sadja dobesedno “filamo” jetra z fruktozo, mišice je tako ne marajo, in na koncu pristane v našem špehcu!
To potrjuje tudi oddelek za agrikulturo (ZDA) v svoji prehrambeni piramidi – 2-4 kose sadja na dan, odvisno od velikosti in sladkosti sadežev!
Jure.
Ja, in kar se tiče izkušenj – ti kar povem. Če bi pil samo sadne sokove (sami cuker) ne bi mogel nikoli intenzivno trenirati z utežmi, musklfiber od prejšnega treninga pa se ne bi zmanjšal ampak bi postal neznosno boleč!
Sploh, če treniraš, se moraš nonstop boriti proti kataboličnemu delovanju (proces v katerem se mišice trošijo za energijo) in beljakovine so ravno tiste, ki najbolj uspešno zavirajo ta proces, po drugi strani pa obnavljajo mišično tkivo, ki je poškodovano zaradi napornih treningov.
Iz lastnih izkušenj vem, kako je, če takrat, ko te mišice bolijo (musklfiber) zaradi prejšnjega treninga, ne poješ dovolj beljakovin – bolečina se prav močno poveča! In si sploh ne predstavljam kako bi bilo, če bi za ZAJTRK, kar je eden najpomembnejših obrokov, pil samo nek juice, brez beljakovin – bil bi brez energije, nesposoben za trening, imel bi manj mišičnega glikogena in mišice bi dosti dalj časa okrevale, kar bi se na koncu izkazalo kot manj mišične mase in moči – in verjetno še kaj dodatnega špehca.
Jure.
To je res. Ce samo nekaj pogledamo: telo NUJNO potrebuje nekatere aminokisline, ki jih ne more samo tvoriti (esencialne aminokisline). Telo NUJNO potrebuje nekatere mascobne kisline (esencialne mascobne kisline.. omega 3, omega 6…). Telo pa nikakor NUJNO ne potrebuje ogljikovih hidratov. Seveda potrebuje glukozo, ampak le-to je sposobno samo proizvesti (glukogeneza). Esencialnih ogljikovih hidratov ni. Ze samo to dejstvo bi moralo biti dovolj za vse vas, ki propagirate sadje sadje sadje, takoj nato pa se skrobni dan, pa ogljikohidratni dan (kar je pravzaprav eno in isto ), pa sadni dan, pa zelenjavni dan (kar je ze spet isto kot prva dva)…
Lep pozdrav! 🙂