Žajbljev med
Ne vem, sicer, za kaj konkretno, vem pa, da je ena najbolj zdravih vrst medu (če ne celo najbolj) (čeprav se malo težje dobi, no, videla sem ga v trgovinici v pasaži Maximarketa) – je pa najbrž, podobno kot žajbelj nasploh, dober predvsem za grlo, žrelo,… vglavnem, pri obolenjih dihal,pa najbrž še čem!
Lp, Maja
Hoj!
Žajbelj in žajbljev med so sta eno najboljših domačih zdravil proti vnetju grla, dihalnih poti….
Imela sem kronično vneto grlo in specialist za grlo mi je rekel, da mi lahko pomaga edino grgranje žajblja (takrat mi je odsvetoval celo med, ker vneto grlo zaradi osmoze lahklo celo razžira…)
Ubogala sem in resnično deluje. Sedaj imam z dihalnimi potmi že dolgo mir, čim se kaj pojavi pa takoj skuham čaj (vre naj 10 minut) za GRGRANJE.
Pravijo, da je žajbljev čaj enkraten za zdravje nasploh, da bi ga morali popiti vsak dan eno skodelico (poznam ljudi, ki to počnejo in trdijo, da sploh ne zbolijo) , vendar ga je za pitje potrebno kuhati točno in SAMO 3 minute, (ščep do dva žajblja vržemo v pol litra vrele vode in vre naj točno 3 minute, nato takoj precedimo), ker kasneje prične izločati določene sestavine, ki absolutno niso primerne za pitje, so pa dobre za grgranje.
Že več let hodim na dopust na Cres, Lošinj in vsako leto se tam založim z žajbljevim medom. Včasih ga je imel Medex, svoje čebele je pasel ravno na Cresu- odkar pa se je Slovenija osamosvojila, ga nima več. Pri nas se občasno dobi uvožen kalifornijski, a jaz obrajtam še vedno Creskega. Doma smo se tako že navadili nanj, da skorajda ne maramo druge vrste medu..
Če začutim, da se mi začenja kak proces v grlu, vzamem med in žličko ter ga počasi ližem kot otroci Nutello…. V enem dnevu je vse vredu …
Žajbelj je vsekakor zdravo piti vsak dan, samo točno je treba vedeti kako se ga pripravi.
1 do 2 čajni žlički žajblja se vrže v pol litra vrele vode in vre lahko samo in natančno 3 minute (!!!), potem se ga takoj precedi (za pitje).
Kasneje začne namreč izločati eterična olja, ki so za grgranje sicer zelo pomembna (zato za grgranje vedno kuhamo čaj dlje- do 10 minut), za pitje pa ne smejo biti zraven, ker so škodljiva.
Imam prijatela, ki že več let pije vsak dan skodelico žajbljevega čaja in trdi, da odkar to počne, ni bil prehlajen ali virozen, da je zelo odporen.
Naš starši so pozimi vsak dan pili žajbljev čaj in niso gledali 3 ali 10 minut pa se nikoli niso zastrupili. Veliko sem o tem brala in raziskave še niso govorile o zastrupitvi s čajem, zgodilo pa se je že zastrupitev z nepravilno uporabo eteričnega olja.
Ko sem bila otrok, sem pila žajbljev čaja in moja mama ni nikoli gledata, da je samo 3 minute, pa se nisem do danes zastrupila. Moram pa povedat, da sem prvič o tem slišala na nekem izobraževanju v LJ. Bile smo tri iz Štajerske pa smo to prvič slišale.
Žajbelj vsebuje tujon, ki je del njegovih hlapnih substanc (sestavina eteričnega olja) in je kronično toksičen za možganske celice. To pomeni, da se običajno ne moremo akutno zastrupiti, da bi se ob enkratnem uživanju kaj poznalo (da bi nam bilo slabo ali kaj podobnega), ampak da se ta toksičnost počasi “nalaga” in sčasoma lahko ob pretirani uporabi privede do smrti živčnih celic. Se pravi, mi lahko uživamo po čisto malo žajblja, ampak če je to pogosto in dlje časa, se sčasoma to lahko pozna na naših možganih.
Tujon je slabo topen v vodi in se pri kuhanju čaja izloča v vodo v manjši meri (z vretjem deloma tudi izhlapi), ampak jaz vseeno ne bi priporočala žajbljevega čaja za vsakodnevno uporabo.
Dobro pa je tujon topen v alkoholu, tako da pripravke žajblja v alkoholu (razen občasno v obliki pršila za grlo) sama osebno odsvetujem.
Tudi žajbelj v prehrani naj se uporablja zmerno oz “zadržano”, bolj kot začimbo.
Pozdrav,
Tina