Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Zahiranček

Zahiranček

Res je pred 18-timi leti, jaz še nisem imela doma računalnika, da o internetu ne govorim, in bolj ko razmišljam, je bilo kar prav tako, ker drugače bi se mi verjetno zmešalo-sem tudi jaz panik, kar se tiče otrok.Je pa res da se tu dobi tudi zelo veliko koristnih informacij, samo kaj ko nas ponavadi zapelje in preberemo po navadi še to kar ne razumemo in si potem razlagamo po svoje.

kar nas ne ubije, nas naredi močnejše!

Pozdravljeni,

imam vprašanje, ki ni toliko v zvezi z mano kot je v zvezi z mojo mamo. Stara sem 29 let in prvič noseča, moja mama pa zaradi tega nekako podoživlja svojo nosečnost. Rodila sem se približno 2 tedna prezgodaj kot zahiranček z urgentnim CR zaradi nekakšne stiske (naj bi bila popolnoma modra?), imela sem 1900 g, točne dolžine ne vem, vsi pa pravijo, da sem bila zelo majhna. Moja mama se vse od začetka krivi za moje stanje, saj naj bi ji takrat rekli, da je za zaplet kriva njena preslana prehrana. Ker težko verjamem, da bi slana hrana res lahko povzročila takšen zaplet (sicer je bila mama zdrava), vas prosim za pojasnilo, kaj najpogosteje povzroči zahiranost pri otroku – v prejšnjih odgovorih sem našla pregrado in pospešeno staranje posteljice. Ali je za to res lahko kakorkoli kriva ženska sama???

Zelo veliko bi mi pomenilo, če bi lahko mamo vsaj malo potolažila, da ni bila ona kriva za zaplet. Z mano ni bilo potem nič narobe – že pred enim letom sem dohitela svoje vrstnike, tako da zaradi tega ni bilo težav.

Najlepša hvala za vaš odgovor!

Spoštovana,
za zahiranost je res kup razlogov, a preslana hrana ni med njimi. Bolj verjetno je, da je vaša mama v nosečnosti z vami imela preeklampsijo – stanje prehitrega staranja posteljice (zaradi imunskih razlogov, praviloma samo v 1. nosečnosti – razen pri nosečnicah, ki so imele že pred zanositvijo visok tlak), ki se kaže z visokim pritiskom, oteklinami in beljakovinami v urinu. Pri tem plod sprva ne dobi dovolj hrane (zato je majhen), ob koncu je lahko motena tudi oskrba s kisikom (pa čeprav to ni razlog za “modro” barvo ob rojstvu, lahko, da je bila tudi čisto naravna, saj so v življenju vsi novorojenčki sprva modrikasti, rožnati so samo v filmih :-)).
Kot sami pravilno ugotavljate, ste hitro ujeli svoje vrstnike in vam prav nič ne manjka (ne v telesnih merah ne v razmerah “na podstrešju”), zato mami kar neposredno povejte, naj vas neha moriti s svojimi strahovi – in da je podobno kot je ona rodilo še na tisoče nosečnic, pa večini otrok prav nič ne manjka. In so tako kot vi danes na odlični poti, da postanejo mame donošenih, zdravih novorojenčkov 🙂
Sol v prehrani pa res raje omejite, ne le zaradi nosečnosti – preslana hrana bremeni ledvice, hrani spremeni okus, povzroča pa tudi žejo – in če niste tista, ki si žejo gasi z vodo, tudi nepotreben vnos kalorij.
Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,

Bom pisala kar pod to temo, da ne načenjam nove. Sem mama skoraj 5 mesečnega “zahirančka” , rojenega z 2200 g in 45 cm. Veliko mam zahirančkov skrbi, da dojenček prepočasi raste, mene pa zanima, ali je možno, da bi dojenček rastel prehitro. Naš fant je namreč do sedaj zrastel že za 25 cm, kljub temu, da nima genskih preddispozicij za “velikana”. Težo sicer normalno pridobiva, trenutno je nekje na 7300g. Motorično je nekje v povprečju, včasih mu uspe kak obrat na trebuh in kadar je na trebuhu “prehudo”, se mu uspe prekotaliti nazaj na hrbet. Igračke ga sicer ne vem kako ne zanimajo, zato pa zelo rad opazuje ljudi, živali in okolico. Uživa v gruljenju in cviljenju in nasplošno zgleda zdrav dojenček. Pediatrinja je na zadnjem pregledu glede velikosti dejala le, da precej hitro raste in vprašala po velikosti sorodnikov. Je možno da bi zaradi hitre rasti imel kakšne težave?

Zahvaljujem se Vam za odgovor na mogoče malo smešno vprašanje 🙂

Vprašanje ni prav nič neresno, čisto na mestu…
Drži, da je tako hitra rast neobičajna, a je možna – še zlasti, če je šlo za kasen zastoj v rasti in je bil edini razlog slabše delovanje posteljice. V tem primeru je število celic vedno normalno, le “lačne” so – in po rojstvu se celice hitro “napšojijo” ter ti otroci zelo hitro ujamejo vrstnike, ki so bili rojeni s primerno težo in višino. V tem primeru bo rast vašega otroka v naslednjih mesecih bistveno počasnejša.
Če bi bil prirast teže (in višine) še vedno velik, svetujem previdno preračunavanje, koliko dojenček poje. Pri zahirančkih se namreč ob prekomernem vnosu hraniv (ko vsi želijo, da bi čim prej ujel vrstnike in se vse aktivnosti vrtijo okrog hrane) hitro pojavi težava prekomerne prehranjenosti, ti. metabolni sindrom, ki pa lahko dela težave tudi na dolgi rok – z debelostjo, sladkorno boleznijo, visokim pritiskom v odrasli dobi.
Svetujem, da vodite dnevnik prehranjevanja ter pridobivanja telesnih mer – in seveda, da vedno preverite objektivnost meritve (s krojaškim metrom se otroci vedno povečajo bolj kot ob merilu v koritu v posvetovalnici).
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Zdravnica mi je rekla, da moj sin ni zahiranček, ker je moja žena visoka samo 148cm. Zakaj bi bil zahiranček , če bi bila žena višja?

Če so starši bolj drobni, so drobnejši tudi njihovi potomci – kar pomeni, da manjši novorojenčki niso posledica slabih pogojev v maternici ali kakšne genetske nepravilnosti, ampak nekaj povsem normalnega, pričakovanega.
Če pa so starši visoki in primerno – prekomerni težki, ima lahko novorojenček premajhno težo zaradi drugih, včasih tudi z boleznimi povezanimi razlogi. Zahiranost namreč ni nekaj povsem normalnega.
Torej – bodite veseli, da je zdravnica takole komentirala mere vašega fanta.
Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdraljevni še enkrat

Rast našega škrata se je “na srečo” res nekoliko umirila, tako je od zadnjega pregleda zrastel le 1 cm. (Merjen in stehtan izključno na pregledih v merilnem koritu 🙂 ). Teža se mu ni povečala. Od rojstva dalje sem skrbno beležila njegovo dnevno količino hrane. Trenutno popije približno 900 ml adaptiranega mleka dnevno, 1x na dan pa mu ponudim tudi okoli 20 – 30 ml zelenjavne kašice (sva po nasvetu pediatrinje začela uvajati GH). Naj še povem, da je 900 ml popitega mleka zgornji maksimum in le redko popije več.

Če prav razumem, večjih posledic zaradi zahiranosti in zdajšnje hitre rasti ni za pričakovati, in je šlo za “dohitevanje vrstnikov”. Ker je nadoknadil zamujeno, pa bo zdaj rastel v “skladu z normativi” ali celo počasneje? 🙂

Lepo Vas pozdravljam in se Vam zahvaljujem za Vas čas.

Glede rasti je bolj ugibanje – najverjetneje bo sedaj rasel enako kot vrstniki, čisto možno pa je, da bo občasno spet malo zaostajal, a ne pomembno. Zelo malo verjetno pa je, da bi jih prehitel 🙂
In glede na mojo zamudo pri odgovoru: verjetno že uživate v vseh variantah goste hrane (od katere najbolj zdravo večina raje izpljune).
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovana gospa Cerar

Tudi jaz se na vas obračam z vprašanjem.
Hči je bila rojena z induciranim porodom točno na 38. teden. Ob odpustu so bili njeni parametri:
Teža: 2319 g
Višina: 47 cm
Obseg glavice: 33.5 cm

Danes je dopolnila 3 mesece in so ji izmerili naslednje:
Teža: 5080 g
Višina: 61 cm
Obseg glavice: 37 cm
Obseg prsnega koša: 34 cm

Ob “testih”, ko jo je sestra želela “posesti” je bila glavica še pretežka in ni sledila. Prav tako ni bila zainteresirana za igračko in je ni prijela, je pa prijela sestrin prst.
Kravice paseva doma, včasih zelo lepo dvigne glavico in jo drži par (max 3) minut v zraku, drugič jo komaj dvigne. Opaža predmete modre in rdeče barve okoli sebe vendar še ničesar ne prime v rokico. Zdi se mi tudi, da zvoku ne sledi najbolje, čeprav se zdrzne ob kakem zvoku, ko drema.

Splošno bi rekla, da je relativno zaspan dojenček, saj še vedno večino dneva prespi. Če je budna, pa ali se dojiva ali pa jo imam na kolenih, saj se mi zdi, da ji to pomaga pri kakanju (če jo odložim, začne jokat ker jo napenja – moja razlaga, saj na kolenih vedno spusti vetrove ali se pokaka). Ko jo odložim na tla, pa je včasih vredu, večinoma pa ne.

Se smeji, reagira na spreminjanje izrazov na obrazu, z rokicami raziskuje predmete, ki so blizu (ampak jih ne prijema, razen kakega traka ali oblačila), sicer pa svojih rokic ne opazuje (sestra v ZD je rekla, da bi jih že morala, gledati svoje prstke in to).

Če je morda pomembno, se samo dojiva, na njeno željo, na cca 2.5 do 3 ure. E doji se oa časovno več tako dolgo, kot na začetku. Tudi redko pije z obeh dojk. Ponoči spi v kosu 4 do 5 ur. Blato osvaja trenutno 3x obilno (rjavo rumeno), plenice so načeloma vse polulane (do sedaj se mi je v zadnjih 2 rednih ene 3x zgodilo, da so bile popolnoma suhe, niti malo polulane).

Skratka, ali otrok napreduje vredu po vašem mnenju? Je obseg glavice premajhen (rečeno mi je, da bi naj se povečal za 2 cm na mesec)? Bi se morale pogosteje dojiti, da bi jedla na obe strani?

Hvala vam za časin odgovor.

B.

Draga Bobika2,

bom zelo kratka v odgovoru, saj je čisto vse, kar ste zapisali, znotraj pričakovanega, normalnega za dojenčico, ki je bila ob rojstvu res predrobna (a ne premajhna, saj je bil obseg glave v skladu z njeno gestacijsko starostjo 38 tednov). Ti dojenčki imajo res relativno veliko in težko glavo, ki jo prve mesece – ko so mišice še bolj šibke – težje kontrolirajo.

Prav tako lahko le čestitam za pridobivanje teže – zato se kar držite vzorca dojenja, kot ga imate. Nikakor ne dodajajte kakšnih formul – preobilje kalorij bi ji sicer hitro spravile težo v okvire tistih, ki so bili rojeni s 4 kilogrami – a bi prišla kazen čez 20, 30 let, z debelostjo, visokim tlakom, sladkorno… (danes je jasno, da pretiravanje in pitanje “zahirančkov” lahko sproži tim. metabolni sindrom, o katerem si lahko veliiiiko preberete na netu).

Tudi doseganje razvojnih mejnikov gre po pričakovanjih – pri večini dojenčkov razvoj ne gre čisto “zvezno” (po urah, dnevih), ampak lahko malo skače. Še zlasti, ker včasih ne prepoznamo njihovih novih dosežkov takoj, ko jih pokažejo – in še zlasti zato, ker jih ne pokažejo takrat, ko si najbolj želimo: na pregledu v posvetovalnici :-).

Uživajte, vse dobro,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close