Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Za dr.Cerarjevo

Za dr.Cerarjevo

Živjo!

Jaz vam še enkrat pišem,za podobno vprašanje…

Moja hčerka Alina Camila je bila rojena v 25 6/7 z 800g in 35cm…Zdaj pri 4 mesecih(kor.) ima nekaj čez 6kg in velika okoli 60cm…Ta teden imamo še eno kontrolo zaradi dihanja pri nevrologu(periodično dihanje-CMCRF)…Diha še zmerej periodično,ampak mislim da je vredu,ker apnea blazina ni piskala že več kot 2 meseca…drugače je vse vredu,zdrava…prejšnji mesec smo bili v razvojni ambulanti in je zdravnica rekla,da tako zdravga nedonošenčka še ni vidla…:) Na fizioterapijo bomo hodili na 2 ali 3 tedne(malo telovadbe in sproščanja)…Je tudi že gosto hrano kakšne 3 tedne…

AMSTERDAM:
Zanima me,če gremo lahko z njo decembra v Amsterdam za 2 meseca,ker je mož tam dobil službo???Bo kej narobe če 2x nebo šla v posvetovalnico in fizioterapijo(2-3x)? Januarja(okoli 18.) ima tudi v porodnišnici kontrolo (6mes.) in tudi na to nebi mogli it…Se bi dalo dobit drug datum v začetku februarja?

PERU:
Potem,ko pridemo iz Amsterdama konec januarja bi šli pa še za 1 mesec v Peru obiskat moževo družino…enkrat marca…Dobili smo glih priložnost,da imamo letalsko karto gratis pa bi jo iskoristla…Bi bilo to možno?Ali nesme še toliko potovat?

Najlepša hvala za odgovor

Draga Alina Camila + družina,

seveda lahko greste v Amsterdam za 2 meseca. Tudi zato, ker so tudi tam pediatri in fizioterapevti. In če bi se do odhoda pojavila kakšna nova nuja po fth (kar dvomim), bi se dalo izvajati vaje pod nadzorom tudi tam (ne nazadnje je Nizozemska ena začetnic nevrofizioterapije…). Kontrola v naši ambulanti tudi ni strogo vezana na določen datum in jo lahko mirno prenesete na čas po vrnitvi v Slovenijo.

Potovanje v Peru je že večji zalogaj, a ne toliko zaradi Aline, kot zaradi organizacijskih (logističnih) podvigov mame in očeta v zvezi s potjo. Otroci v Alinini starosti dobro prenašajo tako letalski kot kakšen drugi prevoz, seveda pod pogojem, da ne prebolevajo kakšne viroze (težava je lahko že zamašen nosek, kar privede do hudega trganja po ušesih ob vzletu in pristanku, ko v letalu izenačujejo pritisk). In seveda pod pogojem, da imajo na voljo dovolj tekočine, primerne hrane in suhih plenic.

Srečno torej, na Inštitutu za varovanje pa se pravočasno tudi pozanimajte, katera cepljenja so za Alino potrebna pred potovanjem v Južno Ameriko.

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Najlepsa hvala za odgovor!!!!

Spoštovani,
tudi jaz bi imela eno vprašanje za dr. Cerarjevo. 19. oktobra sem rodila našega Liama (28 t 5/7) in je danes star dva meseca in pol, kor.4 dni. Iz razvojne ambulante so naju poslali na dodaten pregled zaradi hematonov. Ob rojstvu je imel na levi ključnici majhen hematom, ki se mu je nekako povečal za dober mm in potem prenehal rasti. Do danes pa se mu je po telesu naredilo še 6 novih hematonov, ki pa ne rastejo in so zgolj majhne rdeče pikice na koži. Poslali pa so naju na pregled, da nebi imel kakšen hematon tudi na notranjih organih. Naročena sva čez en teden. Sedaj pa me zanima ali je ta pregled nujno potreben, ker me precej skrbi oditi za cel dal na oddelek pediatrične klinike v času, ko je gripa v največjem porastu.
Za odgovor se vam že vnaprej lepo zahvaljujem.
Lep pozdrav
Katarina

Spoštovana Katarina,

po opisu sodeč gre za povsem nedolžne in z nezrelostjo vašega Liama povezane hemangiome (ima jih velika večina nedonošenčkov, rojenih več kot 10 tednov prezgodaj). Ti se pojavljajo še do 6. meseca starosti, začno se kot drobna pikica in potem nekateri zrasejo celo do velikosti maline. Nekje ob letu se v njih začno pojavljati beli otočki in večina jih do 2. leta (najkasneje pa do vstopa v šolo) povsem izgine. Kakršno koli zdravljenje ali operativna odstranitev teh znamenj je nepotreben in celo škodljiv postopek.

Takšna znamenja (hemangiomi) so vezana na kožo in jih ne najdemo v notranjih organih – v razliko od hemangiomov pri večji in donošenih dojenčkih, ki pa so tudi videti drugače in so večinoma v sklopu še drugih težav in znakov (rečemo, da so sindromski).

O tem, ali je pregled (ali celo sprejem) na Pedaitrični kliniki nujen, mora presoditi vaš pediater. Sama pa menim, da (vsaj po izkušnjah in na osnovi vašega opisa) za pregled ni nobene nuje in je najbolj modro opazovanje…

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,
še enkrat se oglašam, tokrat z nekoliko drugačnim problemom. Bi mi mogoče lahko svetovali kaj naj bi bil majhen “voden” mehurček na beločnici. Liam je sicer popolnoma zdrav. Uček ni popolnoma nič rdeč, nobenega izcedka, nobene srbečice. Mi daje vtis kot da ga popolnoma nič ne moti, vendar me vseeno nekoliko skrbi kaj naj bi to bilo.
Lep pozdrav
Katarina

Draga Katarina,

po opisu sodeč bi lahko šlo za drobno cisto v očesni veznici (lahko malo “po-googlate” na “conjunctival cyst” – in si ogledate na fotografiji, ali gre za podobno spremembo pri Liamu), ki bo najverjetneje izginila. Če ne bo, je pravi naslov za pregled okulist – zlasti tisti, ki se več ukvarja z otroci. Na Očesni kliniki v Ljubljani sta to predvsem prof. Branka Stirn in dr. Manca Tekavčič. Seveda pa bodo lahko tudi drugi z ustreznim oftalmološkim znanjem presodili, ali je potreben kakršenkoli ukrep.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovana,
polovica leta je že naokoli, z Liamom se počutiva odlično :). Cista v očesu še ostaja, vendar pa nama je pediatrinja svetovala da do enega leta počakamo in bomo takrat videli ali bo potreben pregled pri okulistu ali ne. Hemangiomi pa tudi že počasi izginjajo oziroma se manjšajo (vsaj tisti, ki se je pojavil takoj po rojstvu). Sedaj pa imava novo vprašanje za vas. Ker poleg svojega mleka dodajam tudi AM, me zanima ali naj že preideva na AM 2, ali se tu upošteva korigirana starost? Kaj pa razne kašice? Zaenkrat sem dobila občutek da ga še popolnoma nič ne zanimajo. Sem poskusila z različnimi okusi pa kej več od spačenega obraza nisem dobila v zameno. Se mi dozdeva da niti še ne ve čemu je namenjena žlička. Naj še malo počakam, ali naj še naprej probavam ga prepričati da je to dobro :). Napredujeva pa tudi ok, ima 6300 g in 65 cm.
Lep pozdrav

Draga enakaty,

prehrana dojenčkov je vse bolj zanimivo raznolika – kar pomeni, da ni enotnega (uniformiranega) priporočila, kdaj kaj, koliko in kako. Glede na Liamovo starost gosta hrana vsekakor postaja aktualna – seveda pa boste morala sama poskušati, kaj mu je najbolj všeč in opazovati še veliko spačenih obrazov. Po lastnih izkušnjah je bil izraz gneva na obrazu mojih sinov bistveno manjši ob poskusih z “industrijskimi” kašicami kot ob mojih eko usmerjenih kulinaričnih mojstrovinah…

Mleko bo verjetno še nekaj časa prevladovalo v njegovem jedilniku – lahko v obliki 1 ali 2 “formul”, pa tudi pudingov, jogurtov in raznih kašic.

Le pogumno, kmalu bo postal pravi vse-jedec!

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Draga Katja!

Naj te potolažim, tudi moja Leni se je kar nekaj časa zgražala nad mojimi skrbno pripravljenimi kašami. Niti slastno zabeljenega pire krompirja ni želela. Ko sem po vseh mučnih poskusih uvajanja GH preklopila na industrijske kašice, se je vdala. In od takrat naprej nimava težav.

Sedaj, ko je ugotovila, da obstaja še kaj drugega od mleka, ji počasi kupljene kašice zamenjujem z doma pripravljenimi obroki, saj se nad novimi okusi ne pritožuje več. Sedaj jih celo naravnost obožuje. Ko se ji približam s skodelico, se ji zasvetijo oči in izteguje roke… In ja, če bi bilo po njenem, bi mleko popolnoma ukinili in jedli le GH. 🙂

Moj nasvet je torej ta, da poskusi s kako kupljeno kašico in ko bo GH redno na vajinem jedilniku, začni z eksperimentiranjem v domači kuhinji. Po mojih izkušnjah je dobra katerakoli, ki vsebuje banano (recimo jabolko-banana), ter zelenjava z rižem in piščancem.

Lep pozdrav,
Jolanda

Lepo pozdravljenji.
Sem zaskrbljna babica prvega vnučka, ki se je rodil pet dni pred predvidenim rokom popolnoma zdrav.Takoj je začel sesati, mamica je imela dovolj mleka. njegove pleničke niso bile obilno pokakane z mekonijem, a so bile pokakane. Tretji dan je dobil zlatenice, bil dva dni pod lučko in ni želel več veliko jesti. Veliko je spal. Pri mamici je nekajkrat povlekel in zaspal. Dodajali so mu tudi materino mleko. Z veseljem je vse sprejel, po nekaj požirkih pa je izpljiunl mleko. Kakal je vedno manj. Dobil je infuzijo, ker je premalo pojedel, na vsak podoj le 10-20ml.Po slikanju z UZ in rendgenom so ugotovili neko zaporo, nekoliko zadebeljeno debelo črevo, sum na črevesno obstrukcijo. Premeščen je bil na Prediatrično kliniko.
Čakamo na nadaljnje zdravljenje.
Lepo prosim le za mnenje.
kaj je lahko razlog takšnih zapor, kako se jih zdravi, kaj lahko pričakujemo, kako je lahko zapora, če je že kakal’….
Hvala in lep pozdrav

Spoštovana babica,

“črevesna zapora” je zelo ohlapen pojem, ki lahko označuje popolno zaporo: zaradi neodprte “cevi” – torej črevesja, ki je v času razvoja zarodka/ploda sprva zaprt “valj”, v notranjosti katerega se v razvoju naredi odprtina – lumen, da črevo postane prehodno ali pa zaradi pretisnjenja črevesja od zunaj (npr. zaradi nepravilnega poteka lahko nanj pritisnejo okolni organi, kot so trebušna slinavka, lahko gre tudi za vezi pečice). V primeru popolne zapore se praviloma težave prično že v času nosečnosti – ker otroček zaradi zapore ne požira plodovnice, se poveča njena količina – hidramnij (ki ga vidijo z UZ pregledom), plodove črevesne vijuge nad zaporo so močno razširjene (tudi vidno z UZ).
Kadar gre za zožitev črevesja, so vzroki podobni – nepopolno odprt črevesni lumen ali zožitev zaradi pritiska od zunaj. V tem primeru se težave začno kasneje in se diagnozo postavi z zamikom tednov.
Podobne težave so tudi pri Hirschsprungovi bolezni, o kateri smo pisali na tem forumu v drugi temi – ko predstavlja “zaporo” delček črevesja, v katerem v steni manjkajo živčna nitja, ki prevajajo val peristaltike – krčenja mišic, ki vsebino črevesja potiska naprej.

Odvajanje mekonija ni dokaz, da črevesne zapore ni, saj ob višji zapori novorojenček lahko izloči tisto, kar se je nabralo pod zaporo.

Diagnostika zapore je danes predvsem slikovna – torej z UZ preiskavo in rentgenskim slikanjem, včasih tudi z dodatkom kontrasta, ki ga dajo dojenčku v želodček (da bi spremljali njegovo pot skozi prebavila, preiskavi rečmo pasaža) ali preko ritke (za prikaz debelega črevesja, kadar sumimo na popolno zaporo kje višje – preiskava je irigografija).

Zdravljenje je večinoma kiruruško – odstrani se zaprti del ali odmakne tisto, kar pritiska na črevo.

Več o tem pa vam morajo natančno razložiti tisti, ki vašega vnuka zdravijo, moje pisanje bi bilo čisto na splošno in bolj ugibanje, saj ne vem dovolj o njegovem stanju in potrjenih diagnozah. Vsekakor pa je danes abdominalna kirurgija v Ljubljani na visoki ravni, zato ostanite optimist in dajajte pogum in oporo vašim “ta mladim”.

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,
kot ste dejali, je Liam že pravi vsejedec :). S prehranjevanjem nimava nobenih težav, saj moj fant poje čisto vse kar mu pripravim. Sedaj sem pa v dilemi kdaj lahko dobi živila z glutenom? Se mi zdi da je ta podatek vsako leto spremenjen in sem čisto zmedena. Sem dobila nekje informacijo da je idealni čas za uvajanje glutena med 6. in 7. mesecem. Ne razumem zakaj pa kasneje naj nebi bilo ok? Spet drugi pravijo do enega leta raje ne…Kaj pa navadni jogurt, skuta? Ali naj za uvajanje novih živil po nekih okvirnih smernicah upoštevam njegovo dejansko starost ali korigirano. Nikoli ne vem ali naj kupim kašico za po petem mesecu ali po osmem :). Liam je star 7 mesecev in pol (korigirano 5).
Najlepša hvala za odgovor.
LP

Draga enakaty,

kar se tiče glutena, se priporočila res spreminjajo. Še pred desetletjem je veljalo, da je uvajanje hraniv, ki vsebujejo gluten, pred 1. letom starosti škodljivo, ker lahko izzove preobčutljivost na gluten in posledično celiakijo. Danes pravijo obratno: da prekasno uvajanje privede do nepravilnega preklopa imunskega odgovora in da je to razlog za alergično reakcijo, ki se kaže enako kot celiakija. Skratka – kar je bilo črno, je sedaj belo…

Pri nedonošenčkih svetujemo “srednjo pot” – le polovično korekcijo starosti (hmmm, lahko bi vrekli, da kadar nimaš jasnih z dokazi podprtih priporočil, daješ nejasne, malo na počez odgovor). Izgovor je, da je nedonošenčkovo črevo sicer nezrelo, a pod vplivom okolja in hrane hitreje dozoreva. Za Liama bi pomenilo, da mu dajete kašice, ki so priporočene za starost nad 6-7 mesecev. Jogurt in skuto pa lahko dobi že sedaj brez omejitev.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,

moje vprašanje se nanaša na vaš zgoraj citirani odgovor. Zanima me namreč, kakšne težave in znaki lahko spremljajo hemangiome pri donošenih dojenčkih. Enomesečni sin (rojen 1 teden pred PDP) ima namreč na rokici hemangiom (slika je v priponki). Pediater mi je na prvem pregledu povedal le, da je to hemangiom, ter da lahko tekom let izgine (ali pa se celo poveča), da pa po njegovih izkušnjah hemangiomi na okončinah redkeje izzvenijo. Po njegovem mnenju napotitev k specialistom ni potrebna.
Hemangiom se je že začel spreminjati – rahlo se je povečal, na nekaterih delih “izbočil”, poleg tega pa je postal temnejše barve.

Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem!

Spoštovana,
glede na napisano in poslano fotografijo lahko zapišem le, da se povsem strinjam z vašim pediatrom – da gre najverjetneje za nenevarno, kapilarno obliko žilnega znamenja, ki se bo morda do 1. leta še večala v velikosti in bujnosti, spreminjala barvo, potem pa vse bolj bledela in se “zlila” z okolno nespremenjeno kožo. In da napotitev k specialistom (zaenkrat) ni potrebna. Še zlasti pa odsvetujemo “prčkanje” po spremembi, ki zanesljivo (tudi če jo dela še tako izkušen plastični kirurug) pusti brazgotine, ki so trajne.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Lep pozdrav!

Danes sem dobla po posti izvid iz neonatoloske abulante. In se na vas obracam z prosnjo,ce mi ga lahko razlozite,da ga bom lazje razumela. Deklica v starosti skoraj 5 mescev,korigirano 3,5 mesce prihaja na ponovni pregled,zaradi stanja nedonosenosti.
Rojena v bila gestacijski starosti med 34 in 35 tednov s pt 2150.

Klinicni status;
ob pregledu je deklica zivahna,neprizadeta,podkozno mascevje primerno razvito,evpnoicna,acianoticna.aniktericna. Na kozi Levo na vratu v kozni gubi areal 3*2cm rdecine z bol ostrim robom. Glavica normocefalna. VF je v nivoju, odprt za 0,5*0,5,primerno tonizirana.

Nevroloski status:
Lep social kontakt,sledi z ocmi,se zanima za okolico,prisluhne na prigovarjanje.bulbomotorika bp. Obrazna muskulatura izgleda simetricno. Spotano je simetricna,deklica pa v polozaju na hrbtno vec cas gleda v desno,kot v Levo smer,obrne se tudi v levo. Pasivni in aktivni aksialni to us izgledata primerno. Pri trakciji k posedenjo lepo drzi glavici v srednjem polozaju in jo obraca v obe smeri.

zakljucek: deklica na tezi napreduje. V klinicno nevroloskem statusu ugotavljam,da deklica ves cas gleda v desno smer. Pri deklici ugotavljam tudi skoraj ze zaprto VF. Zaenkrat je rast glavice primeren. Hvala za razlago.

Spoštovana,

če povzamem izvid na kratko: vse normalno.
Kar mi ni jasno, je le opis rdečine v kožni gubi na vratu – je šlo za slučajnost (npr. ker so bila oblačilca tu bolj stisnjena tik pred pregledom) ali pa za dlje časa trajajočo rdečino – zaradi vnetja kože ali otekline mišice obračalke glave pod njo (kar je manj verjetno).

Še dodatne razlage:
Klinicni status = ugotovljeno stanje ob pregledu
ob pregledu je deklica zivahna,neprizadeta,podkozno mascevje primerno razvito,evpnoicna = normalno diha,acianoticna = ne pomodreva, je rožnata, .aniktericna = ni zlatenična. Na kozi Levo na vratu v kozni gubi areal 3*2cm rdecine z bol ostrim robom (????, ne razumem). Glavica normocefalna = normalne velikosti in oblike. VF = velika mečava, fontanela je v nivoju (=ni vdrta ali izbočena), odprt za 0,5*0,5 (5×5 milimetrov, kar pomeni, da mečava nikakor ni zaprta!),primerno tonizirana (=na otip primerno napeta).

Nevroloski status:
Lep social kontakt,sledi z ocmi,se zanima za okolico,prisluhne na prigovarjanje.bulbomotorika (=gibljivost očesnih zrkel) bp (=brez posebnosti). Obrazna muskulatura izgleda simetricno. Spotano je simetricna,deklica pa v polozaju na hrbtno vec cas gleda v desno,kot v Levo smer,obrne se tudi v levo (to ne pomeni ničesar določnega, lahko le dekličino trenutno “razpoloženje”, lahko tudi posledica tega, da iz posteljice stalno gleda v isto smer, torej proti vam oz. vratom, kjer pridete – v tem primeru se priporoča, da vsakih nekaj tednov obrnete posteljo za 180 stopinj ali da menjate smer glava – noge). Pasivni (na naše postopke) in aktivni (ko giblje sama) aksialni to us (=tonus, napetost mišic telesa, zlasti trupa) izgledata primerno. Pri trakciji (=potegu v sedeči položaj) k posedenjo lepo drzi glavici v srednjem polozaju in jo obraca v obe smeri.

zakljucek: deklica na tezi napreduje. V klinicno nevroloskem statusu ugotavljam,da deklica ves cas gleda v desno smer. Pri deklici ugotavljam tudi skoraj ze zaprto VF. Zaenkrat je rast glavice primeren.

Torej, vse OK (=bp) in na mestu.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Lep pozdrav!

Naprej hvala za odgovor. Mam pa se nekaj vprasanj. A to je kaj native ce je tako malo odprta? Kaj bi se zgodilo ce se zapre? Kake so posledice? A ja tista rdecina je ze zginila. Je pa bla od regs ker je tam no rebels koza in baje bol svicajo. Leo pozdrav

Draga Jasmina,

tale program samopopravkov pa res naredi vaše besedilo komaj razumljivo…

Predvidevam, da je besedico “narobe” spremenil v “native”. Kaj pa je “regs” in kaj “rebels”?

Skratka – že enkrat prej sem bolj natančno opisala, kakšne posledice ima pravo (in zelo redko) prezgodnje zapiranje mečave in vseh šivov med kostmi (kraniosinostoza), zaradi česar pride do večanja pritiska v lobanji (kjer kot v zaprti škatli rastejo možgani). Ki se kaže z alarmantnimi in nezgrešljivimi znaki. In takrat je potrebno ukrepanje, nevrokirurška operacija. A o tem sploh ne razmišljajte, saj se takšna bolezen praviloma prične drugače, kot se pri vašem dojenčku.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close