Najdi forum

Wilsonova bolezen

Pozdravljeni,

Imam kolobarje okoli šarenice, ki je plave barve kolobarji pa so nekoliko svetlejši. Zdravijo me za psihozo, v bolnišnici sem bila samo enkrat, na začetku ko sem imela privide bila sem stara cca. 24 let, zdravim se že 18 let in sem v remisiji. Pred tem sem imela alergijo in me niso testirali na kaj sem alergična. Prav tako mi pri diagnozi psihoze niso slikali glave. Pred 4 leti so mi operirali žolčne kamne in odstranili žolčnik. Dostikrat se mi roka trese – to sem predpisala zdravilom, ki jih jemljem zaradi psihoze in velikokrat sem zelo utrujena pa ne delam skoraj nič takega. Večkrat imam vročino in slabosti – enkrat sem imela cel teden vročino 39,9 k zdravniku nisem šla. Rada bi vedela ali lahko na mojo željo opravim teste za wilsonovo bolezen, da bom pomirjena oz. kako se jo diagnosticira?

Lp

Pozdravljeni!

Za Wilsonovo bolezen je značilno čezmerno kopičenje bakra v organizmu. Nevrološke težave spremlja jetrna ciroza. Bolezen lahko dokažemo z laboratorijskimi testi in sicer z določanjem bakra v urinu in serumu ter ceruloplazmina v serumu. Za klinično diagnozo zadostuje prisotnost enega od treh najpogostejših znakov bolezni: Kayser-Fleischerjev obroč, nevrološki simptomi ali nizek ceruloplazmin v krvi.Za dokaz Wilsonove bolezni lahko uporabimo tudi d-penicilaminski test.

Lp,Nataša Smrekar

Pozdravljeni,

hvala za odgovor. Naj povem, da je mamičina teta umrla za cirozo jeter pa ni pila. Umrla je zelo mlada stara komaj 50 let. Nihče ne ve kako jo je dobila. Ali je to zadosten razlog, da se rešim suma na to bolezen? Ali mi lahko poveste začetne znake ciroze jeter?

Najlepša hvala

Lp

Pozdravljeni!

Žal ni začetnih kliničnih znakov za cirozo, nanjo posredno pomislimo ob patoloških jetrnih izvidih in gastroskopskih spremembah. Najzaneslivejša pa je seveda jetrna biopsija in pregled materiala pod mikroskopom.
Poleg alkohola obstajajo še drugi razlogi za cirozo (virusni, avtoimuni, motnje v metabolizmu železa..)

Lp,Nataša Smrekar

Po preboleli koroni imam težave s psiho, neprenasanjem vrocine, prekomernim potenjem, zaprtostjo. Nasli so mi na uz in ct zamasena jetra in neke sprememne na jetrih.

Imam obroce okoli oci. Koza se mi barva rumeno in hitro porjavim. Na soncu pa tako ali tako ne morem biti ker ne prenasam uv in vse temp. Nad 25c.

Obcasno za vsaki dan vidimo dvojno. Nimam dioptrije.

s-ceruloplazmin je pokazal vrednost malo pod 0,2 (0,2-0,6)

K-baker tudi pod vrednostjo 500 (500-1300)

Kaj to nakazuje?

Moje pocutje je utrujenost, nespecnost in zmedenost tudi anksioznost.

Kaj se dogaja z mano?

Bi mi antidepresivi pomagali pri tem? Bojim se da bi slo vse na jetra in ledvice kjer ze tako imam probleme. Tudi povisane jetrne encime.

Obcutek in vse kaze na neko nepravilno delovanje jeter. Kako si lahko pomagam ker ocitno neko specificno zdravljenje pri meni se ne da, razen adjev.

Prosim za pomoc.

ga. Smrekar Prosim ce lahko preberete moj prispevek.

 

Po preboleli koroni imam težave s psiho, neprenasanjem vrocine, prekomernim potenjem, zaprtostjo. Nasli so mi na uz in ct zamascena jetra in neke sprememne na jetrih.

Imam obroce okoli oci. Koza se mi barva rumeno in hitro porjavim. Na soncu pa tako ali tako ne morem biti ker ne prenasam uv in vse temp. Nad 25c.

Obcasno za vsaki dan vidimo dvojno. Nimam dioptrije.

s-ceruloplazmin je pokazal vrednost malo pod 0,2 (0,2-0,6)

K-baker tudi pod vrednostjo 500 (500-1300)

Kaj to nakazuje?

Moje pocutje je utrujenost, nespecnost in zmedenost tudi anksioznost.

Kaj se dogaja z mano?

Bi mi antidepresivi pomagali pri tem? Bojim se da bi slo vse na jetra in ledvice kjer ze tako imam probleme. Tudi povisane jetrne encime.

Obcutek in vse kaze na neko nepravilno delovanje jeter. Kako si lahko pomagam ker ocitno neko specificno zdravljenje pri meni se ne da, razen adjev. Bojim se da pri meni res vse izvira iz nepravilnega delovanja jeter in to povzroca tudi psihicne tezave.

Prosim za pomoc.

New Report

Close