Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija vzglavnik

vzglavnik

Pozdravljeni,

zanima me, kdaj priporočate, da otrok za spanje začne uporabljati vzglavnik.

Že vnaprej najlepša hvala za odgovor

Spoštovani,

čeprav zelo znanstvenih in z dokazi podprtih raziskav s tega področja ni (ali vsaj ne vem zanje…), vam vseeno svetujem, da blazine ne uporabljate pred 2. letom starosti. Tudi kasneje (nekje do šole) ni nobene pretirane potrebe po njej.

Dokazano pa je, da je uporaba blazine v prvih mesecih življenja nevarna, saj povečuje tveganje za “smrt v zibki” (NNSD, nenadno nepričakovano smrt dojenčka, anglosaksonska kratica SIDS).

Če se odločate za blazino, raje počakajte vsaj do časa, ko bo šel malček iz male v večjo posteljico. Za začetek izberite majhno, bolj ploščato blazino iz naravnih, pralnih materialov (ne puha, perja ali polnil, ki lahko povzročijo alergijo). Torej bo takšna blazinica bolj “za tolažbo” kot pa za dvig vzglavja.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni

Naša osem mesecev stara punčka ima refluks, zato sem nekaj časa uporabljala vzglavnik, da je imela glavico malce višje.

ko sem prebrala zgornji odgovor, sem se odločila, da ji vzglavnik vzamem, in ji raje dvignem dno na kateri je vzmetnica. Da je ležišče ravno, samo vzglavje ima dvignjeno.

Je to bolje ali ne?

Upam da ste me razumeli.

LP

Spoštovana,

čisto prav ste naredili in ste verjetno napačno razumeli navodila ob ugotovljenem refluksu. Ob polivanju namreč svetujemo dvig celotnega ležišča za največ 30 stopinj (torej daste pod “modroček” svitek plenic ali kaj podobnega), nikakor pa ne le vzglavnika – ki refluksa ne zmanjša, je pa nevaren zaradi možnosti dušenja.

Le starost 8 mesecev se mi zdi neobičajna za refluks – v tej starosti bi morale težave že izveneti…

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni

Bom kar tu nadaljevala, čeprav ni prava tema.

Kot ste napisali, bi morale težave že izvenet.

Pri pediatrinji vedno ponavljam, da se mi zdi, da ima še vedno refluks, pa mi vedno odgovori, da bo bolje, ko bo v celoti na GH.

Poliva oz. bruhne mi npr. uro po tem ko popije 50ml soka, ali tudi uro po kosilu, ko je GH. Ali pa kar tako med igro. V spanju pa že nekaj mesecev nikoli. Rečeno mi je bilo, da bo ob uvajanju GH bolje, vendar to uvajanje sovpada z večjo aktivnostjo otroka (plazenje, pobiranje ob opori) in se tako reflus ne izboljša. Vem pa, da ne bruhne samo zato, ker se napenja v tebušnih mišicah, ampak opazim, da ji tudi med sprehodom, ko je v vozičku, “pride hrana nazaj”, in jo uspešno pogoltne. Do uhajanje hrane nazaj pride povprečno 3-5 krat/dan.

Je to zelo nevarno? V začetku februarja imava posvetovalnico. Bi morala zdr. posebej prosit za kak prgled? Svetujete pregled pri specialistu? Na netu sem zasledila, da se ga da operativno ozdravit. Kako je s tem pri tako majhnem otroku?

Še enkrat hvala

Spoštovana,

seveda je to, kar opisujete, neke vrste refluks – torej zatekanje hrane iz želodčka nazaj v požiralnik. Lahko je pogojen ne le s slabšim delovanjem mišice ob vhodu v želodec, temveč tudi s širšo odprtino za prehod požiralnika v trebušni preponi (tim. preponska kila, hiatus hernia). Če gre za slednje (sicer zelo redko), se bodo težave nadaljevale – in vas bo pediater napotil k gastroenetrologu na Pediatrično kliniko, kjer bodo z usmerjenimi preiskavami potrdili ali ovrgli takšno diagnozo. In le v primeru zelo velike “kile” se odločijo za operacijo.

Zatekanje hrane nazaj je “nevarno” v primeru, ko dojenček hrano tudi vdihne (torej se mu zaletava), ko je stalno siten (zaradi lakote, tiščanja za prsnico, tudi bolečine v primeru ranic na požiralniku) in se ne redi, nekateri celo hujšajo. Vseh teh zoprnosti pri vas očitno ni, zato lahko mirno počakate do rednega obiska pri pediatru v februarju.

Srečno in lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Zelo bi vam bila hvaležna še za eno pojasnilo…kakšne so lahko posledice za razvoj 3 mesečnega dojenčka, na kaj naj bomo pozorni…smo namreč delali napako pri antirefluksnem položaju, in sicer smo dojenčka kakšne dva tedna dajali spat na antirefluksno blazino, ki je privzdignjena 15 stopinj, ampak dvig se prične nekje na sredini hrbta…,kakšen mesec pa je spal na dvignjenem vzglavju tako, da je bila cela postelja za odraslega privzdignjena v zgornjem delu, vendar je ponoči večkrat zlezel nižje in bil spet privzdinjen le od dela hrbtenice navzgor. Je lahko prišlo do posedanja vretenc ali ima tako ležanje vpliv na mišice? Res si očitam to ravnanje, mislila sem, da mu ne more škodovati, zdaj pa berem, da se tak položaj odsvetuje, nisem pa našla odgovora, kaj bo šlo narobe in ali se da posledice popraviti?

Najlepša hvala za vaš čas in pojasnila

Prav nobene škode niste povzročili s 15-stopinjsko antirefluksno blazino (če ste podlagali ležišče in je dojenček zlezel v dno, je bil kot verjetno večji kot 15 stopinj 🙂 ). Telo dojenčka je trpežno na vse možne “čudne” in “vsiljene” položaje in nikoli ne pride do kakšnih poškodb, sesedanja, prikrajšav… Kot pa ste sami opazili, dojenček itak nikoli ne ostane v istem položaju, kot ste ga namestili vi – in si sam najde takšno lego, ki mu ustreza.
Gastroezofagelani refluks pa itak najkasneje do 6. meseca izveni…
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Najlepša hvala za vsa pojasnila, ki so mi olajšala prenekatero skrb za mojega dojenčka, neizmerno sem vam hvaležna in cenim vaš trud in čas, ki ga posvečate zaskrbljenim mamicam…prosila bi vas samo še za mnenje glede vzmetnice…dojenček spi z menoj na zakonski postelji, vzmetnica je trda, vendar pa ima cone, ki se čutijo, če z roko podrgneš po vzmetnici kot taki majhni hribčki…je taka vzmetnica za dojenčka neprimerna in je bolje, da jo zamenjamo za trdo vzmetnico, ki je povsem ravna?

Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor že vnaprej in vas lepo pozdravljam

Če vzmetnica ustreza vam, bo tudi dojenčku.

Opomba: pediatri nismo zagovorniki skupnega “nočnega” spanja dojenčkov in staršev – res se dojenčki radi tiščijo k mamam, nekateri se znajo pri speči mami celo sami nahraniti :-). A je spanec obeh bolj plitev (zlasti mamin, da ne bi “potacale” mladička), pogostejše je tudi pregretje dojenčka. Če pa gre samo za “uspavanje”, je tak pristop odličen.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close