VSD
Pozdravljeni.
Sem mamica 19-mesečne deklice, ki ji je bila opravljena koarktacija aorte pri starosti 19-ih dni njenega življenja. V ponedeljek, 21.3. smo opravile na Pediatrični kliniki (na kardio oddelku) vse potrebne predoperativne preiskave, saj bo predvidoma do junija operirana še za VSD.
Lepo vas prosim, če mi lahko opišete kako poteka operacija VSD-ja in kateri so lahko zapleti, ki spremljajo to vrsto operacije. To sprašujem zato, ker je bila pri prvem posegu 2x reanimirana in posledično sem sedej zelo močno zaskrbljena. Pri prvi operaciji – koarktaciji aorte ji je bila opravljena tudi bandaža. Na Vas se obračam, saj njen lečeči zdravnik je skop z besedami in tudi na najina vprašanja zelo težko odgovori.
Najlepša hvala že vnaprej,
zaskrbljena mmica.
Draga zaskrbljena mamica,
diagnoza koarktacija aorte pomeni zožitev velike žile, ki vodi kri iz srca (levega prekata) po telesu. Kadar je zožitev pomembna, kmalu po rojstvu (ko se zapre žilna povezava – Botallov vod – ki vodi kri pri plodu mimo pljuč, saj zanj diha mama) prejmejo organi po telesu premalo krvi, srčna mišica pa postane preobremenjena, ker mora črpati kri proti uporu zožitve. Zato je treba novorojenčka s pomembno koarktacijo operirati kmalu po rojstvu.
Defekt pretina prekatov (VSD) pa pomeni odprtino v delu srčne mišice med obema prekatoma – levi prekat ob krčenju potisne kri v aorto in naprej po telesu, desni pa v pljučno arterijo in v pljuča. Pritisk je med njima bistveno različen – v levem je visok (tak kot telesni), v desnem pa nizek (tak kot v pljučnem žilju). Zaradi te razlike v tlakih kri teče (včasih celo brizga, zlasti če je luknjica majhna) z leve na desno stran srčka (kar se sliši kot šum nad srcem) – in s tem pride do preobremenitve pljuč (zaradi prevelikega toka in pritiska krvi) ter srca (ker mora črpati bistveno večjo količino krvi, ki “uhaja” tudi v pljuča).
Kadar je luknjica majhna in v mišičastem delu pretina (bolj proti srčni konici), se večinoma zapre sama od sebe. Pri velikih in pri tistih, ki so v membranskem delu pretina (tik pod zaklopkami), pa je praviloma potrebna operacija – ob zelo velikem uhajanju krvi v pljuča najprej umetno zožijo pljučno arterijo (=bandaža), da povečajo pritisk v ventriklu in v pljuča uhaja manj krvi, ko je otrok dovolj velik, pa luknjico v pretinu dokončno zaprejo. Praviloma ni dovolj samo šivanje, ampak čeznjo dajo takoim. krpico (patch) iz umetnega materiala (podoben kot Goretex). Seveda tak poseg, ki vključuje odpiranje srčka in preklop na zunajtelesno srčno črpalko, zahteva dobro pripravo otroka na operacijo (da se jo naredi v idealnem stanju, ko je otroček zdrav, ni slabokrven).
Vsaka operacija na srcu pomeni določeno tveganje – a dvomim, da bi se lahko ob tej zapletlo podobno kot se je ob operaciji koarktacije, ko je bila deklica vendarle še novorojenka.
Čeprav so kardiologi “redkobesedni”, pa je prav, da se o vsem, kar ste me spraševali, pogovorite z njim – le on – in seveda kardiokirurg – vesta vse potankosti glede težav vaše hčerke in lahko bolj natančno pojasnita, kar vas zanima. Jaz lahko pišem le “na splošno”.
Kar pogumno torej z besedo na plan, za pomoč pri tem pa poprosite še medicinske sestre na kardiološkem oddelku. Vedo (in znajo) več, kot si mislite …
Srečno,
Pozdravljena dr. Cerar.
Na Vas se obračam z vprašanjem o klopnem meningitisu. Z možem imava 20-mesečno hčerko, katera ima zelo velik VSD. Poseg naj bi imela do konca junija letos. Danes popoldan smo ji odkrili že prisesanega klopa v predelu za kolenom. Okoli klopa pa rahla rdečica premera 2 – 3mm. Sedaj me zanima ali je možno, da bi bila cepljena, glede na njeno diagnozo, na njeno starost in glede na to, da se bliža poseg?
Hvala lepa za Vaš odgovor.
Zaskrbljena mamica
Spoštovana,
rdečina okrog prisesanega klopa je najverjetneje posledica reakcije tkiva na “tujek” in ni nujno sumljiv znak, ki bi kazal na okuženost klopa z virusi ali bakterijami.
Cepljenje je zaenkrat možno le za preprečevanje virusnega klopnega meningoencefalitisa, torej ne pomeni zaščite pred vsem, kar lahko klop prinese (zlasti ne pred boreliozo). Kot vsako drugo cepljenje je za razvoj obrambe (torej nastanka dovolj visoke koncentracije protiteles) potrebno določeno obdobje – omenjeno cepljenje npr. daje popolno zaščito šele po 3. odmerku, delno pa sicer že po prvem odmerku, a šele po nekaj dneh, celo tednih.
Če bi vašo deklico cepili sedaj, ji cepljenje torej ne bi zmanjšalo tveganja za virusno obolenje, ki bi ga prenašal omenjeni prisesani klop.
Glede na operacijo čez nekaj tednov ne vidim velikega smisla za takojšnje cepljenje, pač pa z njim začnite nekaj mesecev po operaciji – da bo zaščitena za naslednjo sezono.
Srečno,
Spoštovana,
čeprav je vaše vprašanje bolj primerno za dr. Vesela (kardiologa v sosednjem forumu) in še bolj za kardiokirurga, ki je vašega fanta operiral, vam lahko zatrdim, da se bo ta krpica iz teflonskega materiala zrasla z okolnim tkivom in rasla skupaj z otrokom – in s tem preprečila, da bi se luknjica v pretinu ponovno pojavila.
Pozdrav,
Pozdravljeni,
na vas se obračam in sicer sem v 22 tednu nosečnosti. Kot otrok sem bila operirana na srcu – šum na srcu in zašili so mi zaklopke. Počutim se dobro in tudi moja zdravnica je rekla da na ultrazvoku mojega srca ne vidi nobene spremembe. Včeraj sem pa imela morfologijo saj mi je moj ginekolog povedal naj grem preventivno še na drugi ultrzavok da vidijo ali je z mojim plodom in njegovim srčkom vse dobro..zdravnica je rekla da je srček mojega otroka dobro vendar je rekla da mogoče vidi VSD na enem delu ampak da ni sugurna saj je zelo majhno in me je poslala še na eno morfologijo ki jo imam konec meseca.
Zanima me kaj narediti v primeru da ima moj otrok ki je še v trebuščku VSD??
Prosim pomagajte mi..
Hvala
Spoštovana,
luknjice v pretinu med srčnima prekatoma (= ventrikloma, Ventrikularni Septum Defekt, VSD) so pri plodu zelo pogosto ugotovljene, še posebej tiste, ki so v spodnjem, mišičastem delu. Mišica srčnega pretina se šele dobro oblikuje, je slabo prekrita z notranjo membrano, zato je včasih ta pretin začasno videti kot sito. Ko pa mišica raste, se vse te luknjice napolnijo in zarastejo. Zato se večina “mišičnih” VSD-jev zapre, dokler je plod še v mami – od “preostalih” pa večina v prvih mesecih po rojstvu. Le manj kot 10% jih ostane – in pri teh je včasih potrebna celo operacija, predvsem pri zelo velikih, saj bi zaradi razlike v pritiskih med levo in desno stranjo srca prišlo do velikega toka krvi nazaj v pljuča in njihove preobremenitve.
Bolj zoprni so še defekti v zgornjem, membranskem delu pretina – predvsem zato, ker so pogosto pridruženi drugim napakam v predelu zaklopk in ker se sami ne zaprejo.
Zaenkrat bodite povsem brez skrbi – velika verjetnost je, da na naslednji “morfologiji” VSD sploh ne bo več viden. Če pa bo sumljivo, da gre za luknjico v membranskem delu pretina, vas bodo poslali še na UZ pregled srčka k dr. Veselu (fetalna ehokardiografija) na Pediatrično kliniko. Ki pa vas bo kot najbolj izurjen specialist za plodov srček pomiril ali pa razložil, kaj se bo dogajalo po rojstvu.
Srečno,
4 mm velik VSD po merah ni ravno majhen. Vendar je zelo optimističen podatek, da je v mišičnem delu pretina in da gre pravzaprav za več luknjic (multipli). Kar pravzaprav kaže na to, da je pretin še “mrežast”, vendar se bodo luknjice z večanjem vlaken srčne mišice postopno povsem zaprle.
Torej je velika verjetnost, da operacija za zapiranje ne bo potrebna.
Pozdrav,