vrtičkar, novorojenček, virusi
Spoštovani!
Večna tema in dilema….
Sem par dni pred PDP. Doma imam 2 letnega vrtičkarja. Včeraj je dobil poln nos – se pravi očitno preboleva neko virozo, zaenkrat je samo smrkav. Kaj naj?? Ali bo otrok za dotično virozo dobil še protitelesa iz posteljice?? Ali bo lahko prišel sin v porodnišnico, bomo lahko skupaj doma??
Sicer je šel prvorojenec v vrtec z 1 letom in posebnih zdravstvenih težav ni bilo. NEkaj viroz, ki smo jih premagali s fiziološko in kakšnim paracetamolom. Večinoma ni bil potreben niti zdravnik. Prvo leto preden je šel v vrtec je bil zdrav.
Naj omenim še, da mi je že pri prvorojencu vse to okoli virusov, bolezni otežilo življenje. Zaradi preventive se prvo leto sploh nismo družili s prijatelji, ki so imeli doma vrtičkarje, nikoli ga nisva vozila v trgovine in ne v drugo gužvo. Vsako srečanje z več ljudmi je pri meni takoj vklopilo senzorje – ali kdo smrka, ima kdo čuden glas, je kdo zakašljal…. Preden smo kam odšli je bilo obvezno izpraševanje ali so vsi 100%. To se je nadaljevalo tudi potem, ko je otrok že hodil v vrtec, saj sem si rekla, če že v vrtcu ne zboli, zakaj bi reskirala, da kje drugje. Da ne govorim o tem kako sem sebe pazila, da ne bi jaz kje kaj pobrala in prenesla na otroka. Roke imam celo leto čisto izsušene.
V glavnem prvi dve leti smo preživeli z bolj ali manj zdravim otrokom, kljub vrtcu. Ampak je to za seboj potegnilo res en kup psihoze. Sem gledala prijatelje kako so bolj sproščeni, kako sploh ne razmišljajo o tem, da je nekdo prehlajen in da se lahko nalezejo, si ne umivajo in razkužujejo mrzlično rok… Večina jih itak meni, da so se prehladili, ker so bili na prepihu in to itak ni nalezljivo….. Pa se jim sploh ne da dopovedat, niti mladim generacijam ne, kaj šele starejšim…
Včasih se vprašam, ali ne bi bilo naše življenje lažje, če se ne bi tako ubadala s tem kje je potencialna možnost okužbe in reskirala par viroz več…
No toliko o tem kar me muči zadnje dni pred PDP.
Ker novorojenčka pa ne bo možno tako zaščitiiti! Kako mi bo uspelo obdržat oba zdrava. Kaj naj z vrtcem? Prvi otrok zelo uživa v vrtcu in tudi ne predstavljam si, da bi bil pa kar celo leto doma. Sama sem ga mislila normalno pustit v vrtcu, če bo vse ok z novorojenčkom, oziroma ga mogoče izpisati v najhujših zimskih meseceih. Kaj menite? Ali je res vsako smrkanje in kašljanje lahko tako zelo nevarno? ali ne ščitijo novorojenčka protitelesa iz posteljice?Imam kar nekaj prijateljic, ki so bile v podobni situaciji, pa hujših problemov ni bilo, imam pa eno, ki starejšega otroka sploh nima v vrtcu, pa je novorojenček fasal RSV in pristal v bolnici.
lepo bi se bilo sprostiti in lažje živeti, brez stalnega oprezanja za virusi in opazovanjem vsakega, ki pride mimo ali ima najmanjši simptom ali ne. Ker to me že res izčrpava.
Aja, pa še to… Kljub temu, da sin ni težje oboleval niti prvoi zimo v vrtcu, sem videla, da tudi poleti razsajajo virusi. Saj je bil prav tako enkrta smrkav, enkrat je par dni kašljal in enkrat imel 3 dni vročino. sploh ni nikdar varno.
Ali lahko po zdravju prvega otroka sklepam na zdravje drugega? S tem, da mi je jasno, da bo prvi najbrž že prvo leto dobil več viroz od starejšega…
No, pa sem se malo izlila….
Kakršn koli odgovor ali komentar mi bo v uteho.
Hvala lepa in lep dan.
Spoštovana,
pravzaprav vašemu pisanju ni kaj veliko dodati, saj ste večinoma pisali v retoričnih vprašanjih – odgovore poznate iz izkušenj s prvorojencem…
Plod od matere v zadnjih tednih nosečnosti prejme res veliko protiteles, tako splošnih kot usmerjenih, torej proti povzročiteljem bolezni, ki jih je nekoč prebolela ali je bila proti njim cepljena. Ta protitelesa nudijo novorojenčku in mlademu dojenčku pasivno zaščito v času, ko si lastno obrambo šele postavlja, torej predvsem za prvega pol leta.
Z respiratornimi virusi pa je težava – najprej v tem, da se zelo hitro spreminjajo oziroma jih je toliko serotipov (npr. prehladni rinovirusi), da “trajna” odpornost ni možna. Nekateri slabo sprožijo odgovor s protitelesi – zato se z istim virusom lahko okužimo celo večkrat v eni “prehladni” sezoni (npr. z respiratornim sincicijskim virusom – RSV, ki je tudi najbolj nevaren v prvih tednih življenja). Pri tem dojenčka najbolj zaščitimo s preventivnimi ukrepi – na prvem mestu je tu higiena rok (torej umivanje, umivanje in umivanje, čista voda je dovolj, torej brez mil, razkužil), na drugem mestu pa izogibanje virom okužbe, ki pa nikoli ne more biti 100%-no (tudi “zdravi” obiski so lahko ravno v fazi inkubacije, ko še nimajo znakov bolezni, pa že izločajo viruse). Poleg tega se starši, ki morajo v službo, trgovino, …, ne morejo izogniti prehladu za ves jesensko-zimsko-pomladni čas. Drži tudi, da večina virusov (izjemi sta RSV, virusi gripe) napada vse leto, tudi poleti.
Zato sicer podpiram, da starši ob rojstvu drugega otroka starejšega sorojenca/ko zadržijo doma in ga izpišejo iz vrtca, a pri tem ne silim za vsako ceno – tudi zato, ker je lahko zaradi “nasilnega” domačega zapora prikrajšan tako vrtičkar (ki mu vzamemo igro, druženje z vrstniki, zabavo) kot svež dojenček (saj ima mama zanj manj časa, ker mora nekaj časa posvetiti tudi starejšemu). Če je sorojencev več, to velja še toliko bolj.
Kot ste sami ugotovili, je lahko strah pred okužbami zelo hud in zagreni prijetno doživljanje materinstva. Viroze so res neprijetne, nekatere celo smrtno nevarne, a je treba najti ravnovesje med strahom in preventivnimi ukrepi in normalnim, sproščenim življenjem.
Ali bo drugi otrok enako zdrav do 2. leta kot je bil prvi, pa je bolj loterijsko napovedovanje. Seveda je čisto možno, da bo – genetika (torej ranljivost za okužbe) je pomembna pri odgovoru na viruse. Enako možno pa je, da bo vsak mesec malo prehlajen, in to niti ne v povezavi s kakšnim prehladom starejšega otroka.
Kaj lahko storite vi? Na prvem mestu higiena (a zmerna, ne obsedena), na drugem mestu čim daljše dojenje in čim več gibanja na svežem zraku, tudi v primeru, če je dež, megla, sneg. Seveda bo koristno tudi, če se izogibate množicam, kamor pa žal sodijo tudi razna praznovanja prihoda Božička in Dedka Mraza…
Srečno, čim manj skrbi v naslednjih mesecih vam želim,
Najprej najlepša hvala za odgovor! Saj se mi je zdelo, da je tako, samo tisto zdravo mero je težko najti. Kar se tiče higiene (čiščenje, razkuževanje rok, itd) najbrž res kar pretiravam.
En dan po poslanem vprašanju sem rodila in danes je punčka stara 5 dni. Sva doma in obe ok. Sem se pa od sina očitno nalezla tudi jaz in se me je že na dan poroda začelo lotevati. Imam eno res blago obliko prehlada (dokler nisem imela otrok najbrž niti ne bi opazila, da sem prehlajena), sedaj se mi pa senzorji vklopijo že ob vsakem požgečkanju v grlu. Ko s hčerko rokujem, imam gor masko in prej si razkužim roke. Sem proti koncu prehlada, tudi starejši sin je. Parkrat na dan sočno zakašlja in po počitku ali norenju mu je treba obrist nos (prozorno v nosu).
Sina držim stran od novorojenke oziroma jo lahko poboža samo po nogicah in gleda z varnostne razdalje. Ko pride iz vrtca gre takoj umit in razkužit roke ter preobleči oblačila. če ima s sabo igračo, razkužimo tudi to.
Kljub vsem tem ukrepom (ob res blagem prehladu pri obeh, kaj šele bo, ko bo res kakšna bolj konkretna viroza!!??) se je že dvakrat zgodilo, da je s cca 70 cm zakašljal proti njej…. ravno, ko sem mu pustila, da ji poje pesmico in ob tem, da res zakašlja parkrat na dan. Sedaj me bo to nerviralo do poteka inkubacijske dobe….
Ali menite, da se ob zadnjih znakih prehlada oziroma po tem, ko je samo še nekaj prozornega izcedka iz nosu in kakšno pokašljanje (ki ponavadi itak traja lahko še 14 dni po parkrat na dan) še lahko naleze dojenčica?? Da bo kdo zakašljal bo najbrž celo leto?!
predvidevam da sem imela isti virus kot sin, ki sem ga imela že v času poroda…ali to pomeni zaščito punčke pred vsaj tem dotičnim virusom?
sicer je polno dojena….
Ali me preveč skrbi?
Pa še to? Najbrž gremo jutri, ko bo lep dan (6 dni) lahko na sprehod?
Najlepša hvala za vse….
Lep pozdrav!
Draga rebeka,
ali se bo nalezla prehlada še dojenčica, lahko le ugibam. Najverjetneje ne, saj so novorojenčki kar dobro odporni proti napadu manjše količine virusov (kar je v primeru kašlja – kjer pa se itak virusi bolj prenašajo preko rok kot pa preko zraka…). Le pomislite, v kakšni stiski bi bili v porodnišnici (kjer je vedno kdo prehlajen – in sama maska ne pomeni 100%-ne zaščite), če bi bila nevarnost prenosa tako visoka. Če jo polno dojite, bo vsaj malo zaščite dobila tudi s tim. sekretornimi IgA protitelesi, ki prekrijejo sluznico zgornjih dihal.
Sprehod po svežem zraku v lepem vremenu je res idealna odločitev – bila bi tudi po dežju, a je zaradi oblačenja, slačenja, dežnikov… prezapletena. In ko greste, ne glejte na uro – dojite jo lahko tudi na klopci v parku, celo previjanje je mogoče. Edina omejitev naj bo vaša utrujenost.
Srečno in čim manj strahov vam želim,
No sedaj smo stari 5 tednov in se javljam.
trenutno majčkeno poln nosek, ampak ni sile. Spiramo s fiziološko, sicer pa je in spi zato normalno. Kljub dojenju in protitelesom iz posteljice se je očitno nalezla blažjega prehlada od vrtičkarja, pa nista imela tesnih stikov, niti kašljal in kihal ni, tako da ne vem kaj razen sreče lahko pomaga obvarovati infektov, ko je res izrazita bolezen z znaki kašljanja, kihanja….
Zanima me pa nekaj. malčica zelo rada spi na trebuhu. Takrat se najbolj umiri in najdlje tako spi. Vem, da se te lege ne priporoča, zato jo dajem ponoči vedno spat na bok oz hrbet (itak se takoj obrne na hrbet), čez dan tudi, razen izjemoma na trebuh, ko jo imam pod nadzorom. sedaj me pa zanima glede te lege na trebuhu – do kdaj se jo odsvetuju oz. do kdaj je zaradi te lege večja možnost “smrti v poselji”?
Hvala lepa in lp!
Spoštovana,
spanje na trebuhu je odsvetovano predvsem pri novorojenčkih (od rojstva do 28. dne starosti) zaradi dokazane (statistično pomembne) povezave z nenadnim življenje ogrožujočim dogodkom (= smrtjo v zibki). Torej ne gre za jasno, ampak možno povezavo (bistveno večja je povezava med smrtjo v zibki in pregretjem ter kajenjem staršev). Po 1. mesecu je to tveganje že bistveno manjše – predvsem zato, ker se dojenček v tem obdobju že sam “plazi” po postelji ali zibki in išče zanj najbolj prijeten način spanja.
Torej ne bo nič narobe, če preko dneva spi tudi na trebuhu, še zlasti, če si sama izbere to pozicijo. Pri prehlajenih pa vseeno svetujemo polaganje na bok za preko noči (saj jo lahko toliko podložite z zvitimi – “zrolanimi” brisačami, da se ne bo mogla prevaliti na hrbet), in to vsaj do 3. meseca starosti.
Na zamašen nosek pa najbolj blagodejno deluje bivanje na svežem zraku – in naslednji dnevi bodo prav idealni za tako “klimatsko” zdravljenje.
pozdrav,
Spoštovani!
Še nekaj v zvezi s prenosom virusov me zanima – kolikšna je dejansko verjetnost, da se nek virus prenese preko naprimer oblačil ali igrače, ki jo otrok prinese iz vrtca? Se pravi posredno, če ni moj otrok bolan? Ali na primer mož na oblačilih iz službe? Je tak prenos sploh v praksi možen ali virusi že prej umrejo? Koliko časa preživijo na predmetih? Razumem, da če bolan otroka da igračo v usta in jo potem da drug otrok kmalu za tem, da je možnost prenosa velika, kaj pa po določenem času?? ali virusi na na primer kljukah – ali je sporno le v primerih, ko nekdo kašlja v roko, pa potem kmalu za tem drug prime za isto kljuko, ali tudi še na primer po več urah?
Kdaj običajno začne krožiti RSV virus oz. kdaj najbolj priporočate, da otroka izpišem iz vrtca zaradi ogroženosti dojenčka. Sedaj je stara 1,5 meseca, se pravi bo v zimskih mesecih okrog 4-6m.
Hvala lepa in lp!
Draga Rebeka,
največji prenos virusov je z neposrednim stikom, predvsem preko rok (največkrat je vstopno mesto očesna veznica – ko si z okuženimi rokami “pomencamo” utrujene oči). Prenos preko predmetov je manj izrazit, a možen, saj virusi preživijo na površinah (npr. držalo nakupovalnega vozička, kljuke vrat) tudi več kot 8 ur (dokazano zlasti za RSV). Preko oblačil (ki jih manj prijemljemo z rokami kot kakšne druge “nežive” stvari) se virusi manj prenašajo, še zlasti, če ne kihamo ali kašljamo v rokav, ampak v robec (po možnosti papirnat, ki ga zavržemo). Najbolj pomembno v preprečevanju prenosa virusov na ta način je, da si mož takoj po prihodu domov temeljito umije roke in se preobleče v domača oblačila.
RSV (ki je dejansko najbolj znan in zlovešč) prične “krožiti” v Sloveniji v sredini oktobra – pogostnost okužb pa najbolj naraste po novembru, zato večinoma govorimo o epidemiji med decembrom in marcem. Posamezne okužbe so seveda možne že prej in pozno pomladi, celo poleti.
Poleg RSV prehlade in bronhitise povzročajo tudi drugi virusi (rinovirusi, bokavirusi, humani metapnevmovirus, adenovirusi – skratka cel kup), ki kažejo manj izrazito sezonsko pojavljanje (so lahko preko celega leta), se pa prav v jesensko-zimskih mesecih radi “skombinirajo” z RSV – in te okužbe so najbolj zoprne.
Svetujem vam, da večjega bratca začasno izpišete iz vrtca čim prej – oziroma najkasneje do sredine novembra, ko bodo prehladi tudi sicer že precej zdesetkali prisotnost otrok v vrtcih… Starost manj kot 3 mesece je namreč pomemben dejavnik tveganja za težji potek katerekoli virusne okužbe dihal.
Srečno,
Spoštovani,
imamo dojenčka,starega mesec dni,donosen,polno dojen,,ima 5kg. Drugi sin star let ipol je bil prvi mesec doma,takoj ko se je vrnil v vrtec je zgleda dobil trebušno virozo,saj bruha.Zanima me ali se lahko to prenese na dojenčka?!kako preprečimo okužbo in kdaj je otrok kuzen?kako naj ugotovim da ima dojenček virozo,saj tako po vsakem hranjenju poliva in bruha?kako naj ukrepam ce zboli?ali jr taksna viroza zelo nevarna?hvala
Spoštovana,
seveda se lahko vsak mikrob prenese s človeka na človeka, tudi s sorojenca na novorojenčka. Tveganje zmanjšamo predvsem z dosledno “higieno” rok, kar pomeni, da se spet in spet umivamo – vsakič, ko se vrnemo domov, pred vsakim rokovanjem z novorojenčkom, zlasti pa pred – po uporabi stranišča, tudi, ko pomagamo vrtičkarju….
Donošen novorojenček je v prvih tednih dobro zaščiten pred večino bolezni, ki jih je prebolela (ali proti katerim je bila cepljena) njegova mama. Zato so novorojenčki bolj “odporni” kot dojenčki, starejši od 3 mesecev. Starejši bratec se je v vrtcu najverjetneje okužil s katerim od virusov, ki povzročajo drisko in bruhanje, še najbolj pogosti so rotavirusi. Za to okužbo je značilna kratka inkubacijska doba (čas med okužbo in izbruhom znakov bolezni).
Da bi bolezen zamenjali z običajnim polivanjem, je malo verjetno (razen ob izjemno blagem poteku). Pri pravi rotavirozi “se bruha” v loku, ne le po obroku. In se driskari kar naprej.
Ob težjem poteku novorojenčka ogroža predvsem dehidracija – izsušenost, zato je najprej treba skrbeti, da dojenček zadovoljivo pije (bolje manjše količine, tudi dodatek vode ali rehidracijske mešanice, za katero dobite sestavine v lekarni). Če se težave stopnjujejo, je treba k pediatru – ki se ob večjih težavah odloči za napotitev v bolnišnico, kjer dojenčka rehidrirajo z dajanjem tekočine v žilo.
Bratec bo kužen, dokler bo imel znake bolezni, pa še kakšen dan čez. V tem času naj čim manj “prijemlje” dojenčka, sicer se pa tudi pri njemu držite higienskih napotkov – če mu pride umivanje rok v “podzavest” še sedaj, ko je majhen, bo imel od tega korist vse življenje 🙂
Pozdrav,
Pozdravljeni,
naša dojenčica, sicer donošena je stara 5,5 mesecev in lahko rečem, da je praktično bolna že od rojstva. Moje vprašanje je ali je možno pomisliti na kakšno okvaro v imunosti ali ima samo takšno smolo. Zgleda pa takole; stara 14 dni, prehlad, ki je trajal 1teden, starost mesec in pol ponovno prehlad z vročino, ki je trajala eno noč, krvna slika tipična za virozo, starost 4 mesece dva dni vročina brez drugih znakov, 4 mesece in pol laringitis ob virozi, s povišano temperaturo 2 dni, izcedkom iz nosu in kašlju ki je trajal 14dni. Sedaj 5,5 mesecev najprej kašelj, nato 2 dni izcejanje iz nosu in sedaj temperatura tudi do 39,9 °C..Je pa tri dni pred tem bratec 3 leta dobil ant. zaradi vnetja ušesa. Povedala bi še to, da je bil od njenega 1meseca, tri mesece izpisan iz vrtca prav zaradi bojazni pred “prinašanjem bolezni” . Punčka je bila 14dni dojena, nato 2 meseca hranjena z načrpanim mlekom in do 5 meseca kombinirano z načrpanim mlekom in adaptiranim dokler ni zaradi vseh skrbi zmankalo mojega mleka. Drugače smo veliko zunaj, če ni vročine in zunaj sibirskega mraza. Punčka je dobrovoljna, lepo napreduje, ima 8kg, se kotali, dviguje že ritko na trebuhu in se pripravla na nizki štart ;). Nikoli ni imela zmanjšanega apetita tudi ob vročini ne in jo prav občudujem kako vse to prenaša in se mi ob vsem tem še neznosno smili. Ob vseh virozah so bila pljuča čista. Nam je pa uspelo, da je bila pri 3 mesecih zdrava in cepljena. Res me že pošteno skrbi tole njeno zbolevanje in vzrok za to pa tudi uvajanje goste hrane ves čas odrivamo. Mogoče kot podatek tudi to, da je bil očka kot otrok ves čas bolan in tudi sedaj pobere vse domače viroze in še sosedove po možnosti :)…jaz pa kot otrok nisem bila nikoli bolna prvo vročino sem dobila pri 26letih. Hvala in opravičilo za neznansko dolgo vprašanje.
Lep dan!
Spoštovana,
po opisu sodeč je bolj verjetno, da ima vaša dojenčica “smolo”, saj prihaja stalno v stik z virusi, na katere še ni razvila odpornosti, poleg tega vsaka prebolela bolezen pusti za nekaj tednov slabšo odpornost na nove mikrobe… Tu razen stroge higiene rok in “izločanja” prinašalcev klic (kar pomeni, da bi bratec moral ponovno ostati doma, vsaj do poletja) nimate česa drugega kot rešitev.
Seveda tudi kakšna (sicer redka) motnja imunosti ni izključena, a jo je težko dokazati – in je diagnostika smiselna, če bi se njene viroze ponavljale tudi v času, ko ni sezone zanje – poleti.
Ne vem pa, kakšno povezavo ima prebolevanje viroz z uvajanjem goste hrane? V mleku, ki ni materino, ni kakšnih koristnih snovi za imunost, v zelenjavi in sadju pa so 🙂
Srečno,