Vprašanje za zdravnico
Pozdravljeni.
Naš fantek bo star skoraj 9mesecev. Zelo rad jé. Od rojstva smo bili na aptamilu AR. Sedaj dobi se am zjutraj ko se zbudi in zvečer preden gre spat. Od goste hrane zelo ima rad vse. Je veliki jedec. Problem imamo z melkom. Karkoli mu dam nor (cokolino, keksolino, gris, monte, jogurt…) cez nekaj minut vrze nazaj ven. Enako je pri kasicah ki imajo mleko v prahu kjer se doda samo voda. Ce pa poje pire krompir kamor tudi dam mleko ni problema, enako sirni namaz, sir, kaksno pecivo kjer je tudi mleko.
Probala sem tudi mesati z vodo (100ml vode+30ml mleka) pa mu isto ne pase. Tudi z mlekom brez laktoze smo poskusili pa se je zgodilo enako. Odvaja normalno potem.
Kaj mi svetujete?bo to izvenelo?skrbi ne zaradi vrtca, saj to verjetno ni alergija na mleko.
Hvala za odgovor. Lp
Zanesljivo ne gre za kakšno alergijo in mu verjetno res ni všeč okus mleka. Ki ga lahko “zabrišete” le z nečim, kar ima bistveno bolj intenziven okus in vonj.
Ker pa poje vse od kraja, ne bo nobena težava, če ostane čisto brez mleka (no, Aptamil AR je tudi mleko). In čisto možno je, da v vrtcu – med sovrstniki, ki bodo s slastjo pojedli mlečen obrok – težav ne bo več. Če pa bodo, se boste pač dogovorili, da vaš malček dobi prilagojen obrok.
Lep pozdrav,
Spostovani,
nas 2-letnik preboleva virozo zamasenim nosom, vnetimi ockami in povisano temperature. Zanima me vase mnenje ali sem danes prav ravnala pri zbijanju temperature. Po popoldanskem pocitku okrog 15h se je zbudil s TT 39C, bil je bolj umirjen, zarec v obraz. Glede na to, da je bil sicer neprizadet, sem se odlocila, da mu preden dan Calpol naredim mlacno kopel, ki je TT znizala na 38C. Tekom dneva ni bil posebej prizadet, igral se je s kockami, bral knjigice. Vmes sem mu parkat zmerila in je bilo med 38-38,5 C, merjeno pod pazduho. Zdaj sem mu pred spanjem ob TT 38,5 C dala Calpol. Sem ravnala prav ali bi morala se pred kopeljo poseci po Calpolu? Zelo sem zmedena, ker nevem ali naj se odlocam na podlagi tega kako prizadet zgleda otrok ali zgolj, ko preseze 38,5 C. Je nekaj ur trajajoca temperatura do 39,5 lahko kakorkoli skodljiva ali ogrozujoca za otroka? Skrbi me, da bi mu ponoci narastla in ne bi dovolj hitro opazila.
Hvala. Lep pozdrav
Popolnoma prav ravnate – zvečana temperatura ima pri boju z mikrobi (zlasti virusi) pomembno vlogo in njeno zbijanje za vsako ceno ni potrebno. Pri odločitvi, kdaj dati Calpol, ste tudi ravnali pravilno: preko dneva je otrok pod vašimi budnimi očmi, lažje ocenite, ali mu je vročina “v nadlego”, ali ga zelo moti. In če se je uspel zaigrati s kockami in knjigicami, mu res ni bilo hudega.
Ponoči jaz z antipiretikom ne bi bila skopa (pazite tudi, da je odmerek pravilen – mnogi raje dajo malo manj, a potem zdravilo tudi slabše deluje), spanje je zanj zelo pomembno.
Vročina nekaj dni pri sicer zdravem otroku ni povezana s posledicami – pod pogojem, da dovolj pije, lula, da ni prekomerno zaspan, slabše odziven. Je pa zanesljivo dobro, da po 2-3 dneh (še zlasti, če po antipiretiku vročina ne pade skoraj do normalne) obiščete pediatra – da preveri klinično stanje otroka in se morda odloči za kakšno preiskavo (pregled krvi, odvzem kužnin), s katero bi se prepričal, da gre le za obilčajno virozo.
Srečno, hitro ozdravitev vama želim,
Pozdravljeni,
Imam vprasanje glede dojenckovega blata. Namrec stari smo 2 meseca in pol.. dojencek je na AM Milupa od srede 2.10.
Dojencek ima tekoče blato, ne bi rekla da je driska ni pa kakec kompakten.. je rumene barva in v njem je prisotna sluz.. sluzi ni veliko je pa opazna.. kakamo 1x do 2x na dan.. zanima me ali je takšno blato normalno.. ali bi blo smisleno menjati mleko.. pisala bi vam privat, tam bi vam lahko poslala tudi sliko, ce bi se strinjali.. vendar ne vem ce tu na forumu gre.
Nazalost svojega pediatra ne bi sprasevala ker nimamo nekega razumevanja.
Prvic mamica in me skrbi.
Hvala vam za cas in odgovor.
Se opravičujem, ker pisem na dva foruma, sem videla da je na tistem bil zadnji odgovor februarja in probam se tu.
Spostovani,
pisem vam za mnenje glede sledece situacije, saj nevem ali morda res petiravam. Tast se ukvarja z obdelavo lesa in ima delavnico v katero pogosto zaide z mojim 2 letnim sinom. Vcasih je v zraku precej lesnega prahu, ki nastane po obdelavi. Danes sta šla v delavnico medtem, ko se je brusilo les z brusilko. Ko sem vstopila v prostor je bilo ogromno finega prahu. Ko sem tasta prosila, ce lahko gre ven z malim, je bilo zavijanje z ocmi, češ kaj pretiravam. Skrbi me za malčka. Kaj lahko zanj pomeni takšna občasna 5-10 minutna izpostavljenost lesnemu prahu? Brala sem, da lahko vodi celo v resna obolenja pljuč. Zelo sem zaskrbljena.
Hvala za odgovor. Lepo vas pozdravljam.
Seveda se fantu zdi v delavnici zanimivo in tudi vas tast uživa v občudovanju mlade generacije. Vseeno pa ni prav, da med brušenjem ne zaščiti malega, pa tudi sebe. Lesni prah sicer ne povzroča podobnih težav kot večina drugih (zlasti cementni, azbestni), vseeno pa predstavlja tujek – in če je zelo droben, se ne ustavi v zgornjih dihalnih poteh (kjer obstaja kup obrambnih mehanizmov, od sluzi, posebnih dlačic, celic, ki pogoltnejo tuj material in ga prebavijo…), ampak lahko res pride v pljučka. Tudi tam se “počisti”, a zakaj bi izivali.
Torej – ignorirajte zavijanje z očmi vašega tasta in bodite tečni. Obema lahko ponudite masko (verjetno jih imate kar nekaj na zalogi iz časov COVIDa). Ali pa za takšno prepričevanje uporabite moža, torej njegovega sina. Ki ga seveda prej malo izobrazite…
Pozdrav,
Spoštovani.
3 mesece star dojenček je v igri zagrabil za uho našo kužiko, ki ji zdravimo ušeske. Na ušesku ima namazan Easotic. Seveda je takoj po tem nesel roko v usta, še preden sem uspela pobrisati. Ali je lahko to nevarno? Sestava v 1 ml suspenzije je:
- Hidrokortizon aceponat: 1,11 mg
Mikonazol nitrat: 15,1 mg
Gentamicin sulfat: 1500 i.e. (mednarodnih enot)
Hvala!
Prav nič nevarno, tudi če je kaj polizal (koncentracije kortikosteroida, antibiotika in protiglivičnega zdravila v kremicah za lokalno zdravljenje so zelo majhne, prav tako tudi količina, ki jo nanesete). Predvidevam pa, da je bilo bolj “nagravžnega” okusa in je itak izpljunil…
pozdravljeni,
prosila bi vas, če mi lahko napišete kontakt, kam lahko pišem, glede kontrolnega pregleda nedonošenčka.
Dobile smo se mamice, ki smo lani bivale skupaj na enit, vse so že dobile vabilo in imele kontrolni pregled. mi vabila nismo dobili, in bi rada preverila če se je kje založilo. Naša deklica se je rodila v 29. tednu z 1000g, sedaj pa ima nevtropenijo (trenutno 200nevtrofilcev), vodena je na gastroenetrološkem zaradi nizke teže in seveda fizioterapije.
Pisala sem vam tudi zasebno sporočilo, glede tažav, ki jih ima deklica.
prosim za pomoč in kontakt in lep dan želim.
Zasebnega sporočila žal (še) nisem dobila. Morda ga raje pošljite na moj e-naslov: [email protected].
Kar se tiče spremljanja v naši ambulanti, pa bo najboljše, če pišete na: [email protected].
Nevtropenija, slabše pridobivanje teže pa je pri otrocih, kot je vaša deklica, kar običajno in pričakovano.
Pozdrav,
Pozdravljeni!
Sem prvič noseča (stara 27, nosečnost do sedaj poteka brez večjih težav), 30. teden. Danes sem izvedela, da sem pri preventivnem brisu vagine imela porast patogene bakterije Gardnerelle Vaginalis in zdravnik mi je predpisal 7-dnevno kuro vag. kreme Dalacin, simptomov vaginoze nimam. Sama sem si kupila tudi vag. kapsule Gynophilus za uravnavanje vag. flore. Po prebiranju internetnih člankov sem se prestrašila, saj naj bi ta bakterija lahko povzročala prezgodnji porod oz. znotrajmaternično okužbo. MV je bila dva tedna nazaj dovolj dolg in zaprt. Ali mi lahko kaj več o tem poveste oz. koliko me mora skrbeti ali kaj naj še storim, da tveganje zmanjšam?
Hvala za pomoč.
N
Na žalost kot neonatolog (ki skrbi za novorojenčke) nisem pravi naslov za vaše vprašanje. Vseeno vam lahko iz svojih izkušenj povem, da imajo mnoge nosečnice podobne skrbi kot vi – pa vendar jih samo 6-7 % rodi prezgodaj. In ker je to povprečje prezgodnjih porodov v Sloveniji, pomeni, da zaradi izolacije teh bakterij in / ali zaradi zdravljenja prezgodnji porod ni prav nič bolj pogost. Torej kar mirno, očitno ima vaš ginekolog vse pod nadzorom.
Upam pa, da bo kmalu predstavnik ginekologov skušal nadaljevati delo Stanka Pušenjaka – žal ga nadomestiti še dolgo ne bo mogel nihče.
Srečno,
Spoštovani, imela bi 2 vprašanji, če mi lahko svetujete…
1. Otrok ima 10 mesecev, razen arašidov ima uvedeno že vso gosto hrano. Občasno se mu v predelu lick in bradice pojavlja rdeča, rahlo hrapava koza-atipijski dermatitis? Sumim na jajca, paradižnik in kivi…
Drugje po telesu sprememb nima. Zanima me na kakšen način naj varno uvedem arašide? Ima zaradi takega ekcema povečano tveganje za hujšo alergijo?
2. včeraj je mož zakuril v pec na drva, ko sem odprla kurilnico se je iz nje začel valiti gost dim (dimnik je slabo potegnil) in nekaj tega dima je slo tudi v zgornje nadstropje, kjer ata bila otroka in se ga je kljub zračenju čutilo se nekaj ur.. je omenjen dogodek lahko pustil kakšne posledice na pljučkih otrok?
Najlepša hvala za vaš čas in potrpežljive odgovore. Lp
Spoštovani,
imam prijateljico, ki zelo veliko potuje po svetu. Tudi zdaj se je pred nekaj dnevi vrnila iz potovanja, kjer je “obdelala” skoraj pol sveta (mislim da je najdlje ostala na Tajskem). Doma imam dojenčka. Skrbijo me kakšne nevarne bolezni npr. meningokokni meningitis. Ne izgleda bolna, pa vendar kaj če je prenašalka, glede na to da toliko putuje? Je lahko to nevarno za dojenčka, če ga pestuje, govori vanj, ga prijema? Zanima me nevarnost tudi npr. v primeru kihanja v bližini ali pluvanja med govorjenjem, kašljanja itd.
Hvala!
Za Biba657:
Arašide sicer lahko pričnete uvajati (verjetno ste imeli v mislih arašidovo maslo), ob široki paleti domačih, lokalnih izdelkov pa za to ne vidim kakšne velike potrebe. Rdeča lička so lahko znak intolerance ali celo alergije na kakšno serstavino prehrane, ni pa nujno. In bolj kot razni krvni, kožni testi so zanesljivi “domači” – test izključitve (da vsaj 2 tedna ne dobi sestavine, ki jo sumimo kot razlog težav in rdečina ličk izveni) in test provokacije (ob ponovni uvedbi spet težave…).
Dim iz peči na drva je praviloma res dražeč, zoprn, a za pljučka bistveno manj nevaren kot smog, ki so mu otroci v zimskih mesecih izpostavljeni ob dneh z visoko onesnaženostjo zraka – kar lahko sledite na spletni strani arso. In seveda velja bolj za mestna okolja. Torej kar brez skrbi, le dobro prezračite, da se celo stanovanje “razsmradi”.
Srečno,
Meningokok je kar “domač”, nikakor ni potovalni mikrob. Drži pa, da lahko vaša prijateljica prinese kakšne druge “globalizacijske” tegobe, predvsem respiratorne viruse. Ki pa trenutno tudi bolj krožijo na severni polobli kot v eksotičnih, toplih krajih. Tudi kakšne povzročitelje prebavnih težav, viruse – bakterije – parazite. A za VSE velja, da jih ne bo prenašala “asimptomatsko” – da mora najprej sama imeti težave (prehladne znake, vročina, bruhanje in driska, slabo počutje, kašelj). Sem pa prepričana, da v tem primeru ne bo hodila na obisk :-).