Najdi forum

Vprašanje za mlade.

Star sem 38. Z zeno imava cca 10.000€ prihodkov na mesec. Imava hišo, vikend na morju, nadpovprecna avta. Vse sva ustvarila sama. Nic podarjenega. Delava veliko, izobraževala sva se dolgo. Varcujeva se za nakup kakega stanovanja, s cigar najemnino si bova na stara leta izboljsala pokojnino. Evo to je to. Učit se, delat, uživat in dobro živet…ne jamrat

Najprej moraš stara leta dočakat! Navadno jih dočakajo tisti, ki malo delajo in taki so tudi manj invalidni.
Ja splača pa se delat, da si lahko plačaš dom za ostarele.
Glede ostalih materialnih dobrin pa… Jaz vsega tega ne rabim. Imam ok plačo, ampak vsega tega, Kar ti rabiš pač ne rabim.

Stara 34, o pokojnini ne razmisljam. Starsi so leta placevali v rentna življenjenska varčevanja pa od tega ni kaj dosti. Važno je odplačati lasten dom. Nato kupiti vikend.

Na trgu dela nastopam kot delodajalec, zaposlujem 6 ljudi, takoj bi zaposlila se 3. Vendar se mi na oglase javljajo v 80% južnjaki. Južnjakov zaenkrat ne zaposlujem, jih nočem. S Slovenci imam probleme da bi imel službo delali ne bi, ne bi niti pospravili za sabo. Delali bi za 3 mesce, pa neki ne znajo pospravit, če jih jaz pokažem kako, beri naj jaz naredim.
Res niso vsi taki, vendar moram 3 judi sporbat da bo 4 dober delavce, za katerega mi pa potem bi ni škoda denrja za plačo, nagrade.

Če povzamem vse vaše komentarje, imamo v Sloveniji veliko mladih ljudi, ki ne verjamejo v prihodnost (no, z izjemami, ki so se oglasile tudi v tej temi).

Dejstvo je, da imate mladi na začetku svoje karierne poti (poleg skrbi najti zaposlitev) tudi mnogo drugih, finančno precej potratnih skrbi, kot je osamosvojitev (nakup/najem stanovanja in odplačilo kredita), ustvarjanje družine, nakup avtomobila, tudi počitnice in podobno, zato se zdi, da konec meseca ne ostane dovolj za varčevanje. Morda res ne ostane veliko, a če bi vsak mesec “dali na stran” minimalno vsoto, bi se v 40, 45 letih varčevanja nabralo dovolj, da bi si zagotovili reden dodaten prihodek po upokojitvi, ki bo ob nizkih pokojninah še kako prišel prav.

Mladi ne razmišljate o pokojnini, saj verjamete, da je nikoli ne boste dočakali.

Statistični podatki kažejo popolnoma drugačno sliko. V zadnjih 30 letih se je življenjska doba prebivalcev Slovenije povišala za devet let; moški v povprečju doživijo dobrih 74 let, ženske dobrih 81 let (podatek za 2018). Torej bo večina po upokojitvi verjetno živela vsaj še 10 let oz. več.

Kot zanimivost: preverite spletni izračun, ki vam na podlagi vpisane letnice rojstva in vašega spola pove koliko let boste še doživeli 🙂

Da bi obdobje po upokojitvi preživeli kar najbolj udobno in v skladu s svojimi pričakovanji, bo treba nekaj malega privarčevati v času naše aktivne delovne dobe. Seveda ob omejitvah, ki nam jih zastavlja višina dohodka in naši hobiji, saj je poleg varčevanja pomembno tudi, da živimo tukaj in zdaj.

Srečno.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Redki iz naših generacij bomo penzijo sploh dočakali. Stres, hiter tempo terja svoj davek. Še nisem 35 stara pa sem bila v enem letu že na dveh pogrebih sovrstnikov (rak in kap). Pazi, sovrstniki, ne 40+, kjer jih je tudi že nekaj. Da ne govorimo da se pogoji za penzijo vsako leto slabšajo.
Iskreno sem zavarovana kot kočevski medved in upam da otrokoma to olajša, jaz pa verjamem da penzije ne bom videla. Raje uživam sedaj.

*** lupus pilum mutat, non mentem *** ** malus omnia in malum verit **

se ne bo strinjal s teboj. Vsakih 10 let se pričakovana doba podaljša za dve leti. Seveda umre tudi kakšen mlad oz. ljudje vseh starosti, vendar se povečuje delež starih. Je pa logično, da o tem ne razmišljate, ker se vam zdi še daleč. Po drugi strani pa se čas hitro obrne, boš videla kako hitro boš 45+, pa potem 55+ itd.

se ne bo strinjal s teboj. Vsakih 10 let se pričakovana doba podaljša za dve leti. Seveda umre tudi kakšen mlad oz. ljudje vseh starosti, vendar se povečuje delež starih. Je pa logično, da o tem ne razmišljate, ker se vam zdi še daleč. Po drugi strani pa se čas hitro obrne, boš videla kako hitro boš 45+, pa potem 55+ itd.
[/quote]

Ja seveda se populacija stara. Ampak sistem dela v sluzbah je danes drugačen in če ne bo bistvenih sprememb bomo kmalu povprečno življenjsko dobo skrajšali.

*** lupus pilum mutat, non mentem *** ** malus omnia in malum verit **

Ja seveda se populacija stara. Ampak sistem dela v sluzbah je danes drugačen in če ne bo bistvenih sprememb bomo kmalu povprečno življenjsko dobo skrajšali.
[/quote]

zaradi dela pa res ne, prej zaradi česa drugega (nova bolezen, onesnaženje). včasih je bilo tudi bistveno več delovnih nesreč, težjega fizičnega dela. V socializmu se je sicer v službah delalo manj, se je pa bistveno več doma (zidarija, polkmetje, kuhanje…). No saj ne vemo kako bo, ampak po znanih podatkih in če ne bo bistvenih sprememb, bo na penzijo kar treba računat.

Kakšna penzija. Ko bom jaz dovolj star za penzijo, je že zdavnaj nebo več. Poleg tega pa glede na obremenitve, če jih 60 dočakam sem dober.

Takšno razmišljanje mladih (“penzije itak ne bo, kaj se čem sploh trudit, kdo bo pa zame plačeval, carpe diem…”) je ustvarjano načrtno s strani korporacij, da ubijejo skupinskega duha in dosežejo, da mladi zapravljajo ZDAJ – za potovanja, gadgdete, karkoli – in ne mislijo na prihodnost. Mladi so tu žrtve potrošniške družbe, ki jim je vsiljena kot naravni red stvari, ne pa kot nekaj, kar trenutno je, se pa lahko tudi spremeni.

drži, a vseeno ne bi povsem vse odgovornosti naprtila kapitalizmu – konec koncev govorimo o odraslih, ki bi vseeno morali razviti čut za prihodnos, če ne drugače, so nam doma “tumbali”, da je treba mislit na prihodnost in varčevati, tako da se slej ko prej zapravlja glede na zmožnosti: in, oprostite, javkati, da so plače premajhne, obenem pa na veliko po pijačah hodit, prestižne dopuste “furat”, tehnologijo menjat kar naprej … je odraz posameznikove prioritete. In ne premajhne plače.

”dela se že sedaj do 65 leta, takrat ko se bom jaz upokojevala bo to verjetno že 72. Povprečno se živi do 85 v sloveniji. V moji družini so dedki in babice vsi šli med 60-75. Če imam tudi take gene, me bo pobralo še pred penzijo ali cca 5 let po njej.”

cvet optimizma si.
a se samo meni zdi, da je vsaka generacija bolj črnogleda… in preračunljiva

Star 22, z denarjem razpolagam, kot, če čez 40 let ne bo penzij. Splača se investirati v znanje (ne nujno v šolo, na internetu je marsikaj). Če imaš samodisciplino in si sposoben lahko prideš daleč.

[i]What you most want to find will be found where you least want to look.[/i]

New Report

Close