vprašanje o neocenitvi invalidskega stanja
Tukaj ste imeli verjetno v mislih vprašanj o ocenitvi invalidnosti. Invalidnost je v skladu z zakonom podana, če se zaradi sprememb v zdravstvenem stanju, ki jih ni mogoče odpraviti z zdravljenjem ali ukrepi medicinske rehabilitacije in so ugotovljene v skladu s tem zakonom, zavarovancu zmanjša zmožnost za zagotovitev oziroma ohranitev delovnega mesta oziroma za poklicno napredovanje. To pomeni, da lahko komisija o morebitni invalidnosti odloča šele takrat, ko je zdravljenje oziroma rehabilitacija končana.
Postopek za podaljšanje “bolniške” in postopek ocenitve morebitne invalidnosti niste neposredno povezana. V kolikor menite, da je zdravljenje končano lahko zoper odločitev komisije vložite pritožbo. Prav tako imate pravno sredstvo proti morebitnemu nepodaljšanju “bolniške”. Razen uporabe pravnih sredstev, prav druge možnosti nimate. Svetujem vam lahko tudi to, da se ponovno pogovorite z osebnim zdravnikom oziroma specialistom kakšno bo nadaljevanje zdravljenja oziroma kaj se sploh še lahko stori.
Spostovani!
Star sem 35let,imam 12 let delovne dobe.Oktobra lani sem bil operiran na zelodcu,ki so mi ga odstranili priblizno 2/3. Sem se na bolniskem stalezu. Zanima me ali imam pogoje za kaksno kategorijo invalidnosti? V sluzbi delam tezka fizicna dela.
Za odgovor se lepo zahvaljujem…..lep pozdrav……Ales.
Aleš,
ocenitev stopnje invalidnosti je stvar invalidske komisije. Predlagam, da se obrnete na svojega osebnega zdravnika in da skupaj izpolnita obrazec, ki je naslovljen na invalidsko komisijo, s katerim predlagata oceno morebitne stopnje invalidnosti. V kolikor osebni zdravnik tega ne bi hotel storiti, lahko obrazec dobite na spletni strani ZPIZ-a ali na njihovi območni enoti in ga izpolnete sami. S tem se bo pričelo postopek ugotavljanja invalidnosti.
lp
Jaka
Spoštovani,
v tožbi morate navesti razloge zaradi katerih menite, da sta prvo in drugo stopenjska komisija odločili napačno. Pri tem lahko navedete, da so napačno ugotovili dejansko stanje, da so napačno uporabili materialno pravo ali pa, da postoppek ni potekal v skladu z zakonom in bi pravilno postopanje privedlo do drugačne rešitve. Sodne takse v socialnih sporih ni, tudi v primeru, da spor izgubite, ne boste nosili stroškov nasprotne stranke. Edini strošek, bi bil stroške pravne pomoči, če bi se odločili, da boste tožbo vložili s pomočjo odvetnika. O možnostih uspeha, ne morem špekulirat, saj ne poznam primera. Pazite na rok za vložitev tožbe. Najdete ga v pravnem pouku drugostopenjske odločitve.
lp
Jaka Cepec