vprašanje kila, nespuščeni testis v mladosti
Pozdravljeni.
Ko sem bil majhen, sem bil operiran za kilo. Vsaj mislim da se tej operaciji tako reče. Šlo naj bi za tisto operacijo, ko en jajčnik ni pravilno postavljen. Levo in malce višje od penisa se mi od te operacije še vedno pozna tudi brazgotina (3 cm dolga črta). Ravno tu, kjer je ta brazgotina, pa se mi ta del, če napnem trebuh, nekoliko napihne, na drugi strani pa se ne. Koliko časa je že tako, težko rečem, ampak več kot eno leto sigurno, lahko pa je tako že vseskozi. Je to normalno, ali me mora skrbeti? Ni pa na tem delu nobene zatrdline, ampak je občutek ob pritisku na ta del podoben tistemu na drugi strani, kjer nisem bil operiran. Tudi na modih nimam nobenih zatrdlin ali kaj podobnega.
Pred dvema mesecema smo imeli s fakulteto tudi sistematski pregled, na katerem pa niti nisem tega omenjal, saj temu do sedaj nisem dajal kake pozornosti. O kakšnih zdravstvenih težavah pa me v teh dveh mesecih tudi niso obvestili, vendar vprašanje, če v krvni sliki in urinu sploh gledajo in vidijo takšne stvari. Naj še povem, da sem star 26. Upam, da je z mano vse ok. Hvala za odgovor.
Peter
Spoštovani!
Če ste moški, potem niste mogli biti operirani na jajčnikih (to so ženski organi, v katerih zorijo jajčeca), temveč na modih (testisih, pogovorno “jajcih”), v katerih zorijo semenčice. Lahko ste bili operirani tudi za kilo, lahko ste bili operirani zaradi obojega hkrati. Če je bil en “jajček” – torej testis višje in ne v mošnji – skrotumu – ter so ga z operacijo prestavili dol v skrotum, potem ste bili operirani zaradi retiniranega testisa in ne zaradi kile. Ni pa nujno, da ne bo kdaj v prihodnosti tam res nastala kila in jo bo takrat treba operirati.
Za karkoli bolj natančnega za vaš primer bo seveda potrebno obiskati vašega zdravnika, ki vas bo ali pomiril ali pa napotil naprej. V primeru dvoma bi bilo dobro, da pred tem opravite ultrazvočno preiskavo ingvinalnih predelov, da specialist radiolog pregleda tisti del, kjer ste v dvomu in tudi skrotum in njegovo vsebino in vam pojasni.
Osnovni laboratorijski pregled “krvi” – hemogram – nima zveze z navedenimi stvarmi.
Lepo pozdravljeni!
Govoril sem z materjo, ki se seveda bolje spominja tiste moje operacije izpred približno 20 let. Takrat naj bi šlo za vodno kilo. Bojim se, da se je kila ponovila. Namreč ko stojim, se mi vidi, da je ta del, kjer je brazgotina od operacije vodne kile, nekoliko napihnjen, še nekoliko bolj pa se, če napnem trebuh. Ko sedim, ta napihnjenost izgine, prav tako ni ne duha ne sluha o njej, ko ležim. Verjetno gre za kilo, ki se pomakne nazaj notri, torej vsaj vkleščena ni.
Naj povem, da sicer kakih hudih naporov nimam. Res pa je, da relativno veliko hodim, a to verjetno nima kakega hudega vpliva na možnost, da dobiš kilo. Verjetno pa je lahko krivec zanjo to, da naredim vsak večer po približno 70 trebušnjakov.
Je operacija take kile nujna? Niti malo mi ne diši še ena operacija. Še posebej pa si ne želim, da bi imel še večjo brazgotino, kot jo imam sedaj. Ta približno 3 cm dolga ni nič kaj posebnega. Zanima pa me tudi, ali naj se sedaj izogibam pretirani hoji in trebušnjakom?
Spoštovani!
Beseda “kila” ima vsaj dva različna pomena, zdi se, da jih v tem primeru neustrezno mešamo med seboj.
Eno je prirojena “vodna” kila (v ljudskem jeziku), ki pomeni, da se dojenčku naravna povezava med ovojnico testisa in trebušno votlino ne zapre in jo je potrebno zapreti z operacijo. Strokovno gre za komunikantno hidrokelo. Slednja nima nobene zveze s trebušno kilo, o morebitnem nastanku katere vi sprašujete. Kila (v pravem pomenu), nastane zaradi šibkosti trebušne stene na določenem mestu, lahko se veča v primeru močnejših naporov – če se pojavi se pač operira. Taka kila nima nobene zveze s komunikantno hidrokelo iz otroštva – zgolj ljudsko netočno poimenovanje je podobno.
Čestitam, da skrbite za kondicijo. S tem nadaljujete. Glede možne kile – za to je pristojen kirurg (abdominalni kirurg) in ne urolog. Pač obiščite ga in se posvetujte. Operacija kile (ko vas bo bolela, če bi prišlo do zapleta – torej da bi se not ujelo črevo – je seveda smiselna in lahko tudi nujna). Vendar, še enkrat – to nima nobene povezave z operacijo v otroštvu, kjer je šlo za povsem drugo stvar.
Ker o tem razmišljate in sprašujete, je jasno, da vas to nekoliko vznemirja. Lahko ni nič – lahko je kaj – tega ne morete rešiti prek interneta! Odpravite se do zdravnika, ki vas bo pregledal – pretipal – morda napravite tudi ultrazvok (obiščite eno od številnih privatnih ultrazvočnih ambulant in si dajte pregledati ingvinalno regijo in skrotum z ultrazvokom) – šele na osnovi preiskav, predvsem pa kliničnega pregleda (ko vas bo izkušen kirurg pretipal) bo mogoče reči, za kaj gre in vam ustrezno svetovati. Še avtomobila ne morete popraviti prek interneta, ampak morate z avtom do mehanika, kaj šele v primeru človeka – če je problem – boste morali do nekoga, ki vas bo pregledal – kirurga – lahko so moje domneve povsem napačne – nima smisla filozofirati o tem, kaj bi lahko bilo če bi bilo – pač pogledati je treba.
Lepo pozdravljeni!