Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Urologija vprašanje izvid urina

vprašanje izvid urina

Spoštovani!

Če so bolečine tudi ledveno lahko gre za pielonefritis – v tem primeru bo potrebno, če v nekaj dneh ne bo boljše ali če bi se pojavila povišana telesna temperatura, nezmožnost uživanja hrane in tekočin, slabost… morda celo v bolnišnico. Včasih namreč bakterije ne reagirajo na antibiotikie, tudi na ciprofloksacin v cca. 10% ne, zato je, kadar Primotren ne pomaga, smiselno odvzeti tudi vzorec urina in ga poslati na mikrobiološko preiskavo, da se ugotovi, na kateri antibiotik je bakterija občutljiva. To sicer lahko napravi osebni zdravnik, ker pa ta preiskava kar nekaj stane, je običajno, da se v takem primeru bolnika napoti v bolnišnico (navadno na infekcijski, včasih pa tudi nefrološki ali urološki oddelek).
Smiselno bi bilo opraviti tudi UZ abdomna in sečil, da se izključi morebitne razloge, ki bi prispevali k pojavu vnetja – npr. kamne v sečilih…

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Pozdravljeni!

Pred mesecem dni so mi na naključnem UZ ugotovili ledvične kamne in stanje po vnetju ledvice.Pred tem sem imela močne bolečine v trebuhu in v predelu ledvic.Po izvidu ultrazvoka se je zdravnica odločila opraviti laboratorijske teste urina in po izvidu mi je predpisala Tavanic 500.Po jemanju antibiotika so izvidi takšni:
U-Levkociti 1
U-Proteini 2
U-Urobilinogen 1
U-Bilirubin 1
Zdravnica me je napotila k Urologu.Z ledvicami imam težave že iz otroštva(refluks, razna vnetja).Ledvice me velikokrat bolijo, slabo mi je itd.Težav en kup! Kaj izvidi povejo?

Hvala za odgovor!Lp

Spoštovani!

Žal imam dosti premalo podatkov, da bi vam lahko napisal kaj smiselnega. Ne vem niti, kakšne so v laboratoriju, kjer ste urin oddali, normalne vrednosti. Če bodo proteini še prisotni tudi po sanaciji vnetja, bo verjetno smiseln tudi pregled pri nefrologu. K urologu vas je najbrž napotila, ker omenjate, da so odkrili “kamne” – ne pišete pa koliko kamnov in kako velik je posamezen kamen. Če je posamezen kamen manjši od 5 mm, načeloma ne delamo nič, samo svetujemo uživanje veliko tekočine…

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Pozdravljeni,

pred približno enim mesecom sem se odpravila na ginekološki pregled z naslednjega razloga: začele so se mi pojavljati bolečine v križu, bolečina se je občutila najprej skozi križ nato pa nadaljevala po desni strani v ledveni predel in proti jajčnikom…najprej sem pomislila, da gre za bolečino v križu zaradi občasnega prenašanja bremena na delovnem mestu nato pa se mi je dva dni pojavil krvav izcedek iz nožnice-kri ni bila močna, svetlo rdeča. To je potem izginilo vendar je ostal malo močnejši beli tok. Ravno iz tega razloga sem se najprej odpravila do ginekologije, ki je naredila pregled, ultrazvok in odvzel urina. Tako preglede kot tudi ultrazvok in izvidi urina so bili ok. svetovala mi je, da se odpravim do osebne zdravnice za pregled ledvic in križa. Osebna zdravnica je sicer rekla, da je lahko vzrok tudi prenašanje bremena na delovnem mestu a vendar me na slikanje križa ni poslala. Šla sem na odvzem urina in krvi in rezultate izvida sem vam navedla spodaj. Povedala mi je, da je vse vredu in da nič ne vidi da bi bilo kaj narobe. Naročila me je še na ultrazvok trebuha in ostalo-tako piše na napotnici, le tega bom opravila komaj 10.5.! Bolečina se še vedno občasno pojavlja vendar ne več vsakodnevno pa vseeno me skrbi iz kakšnega razloga se to dogaja, zakaj prihaja do takšnih bolečin? Je izvid urina in krvi res vredu? kaj bi lahko bil vzrok za ta pojav bolečin?

Hematološke preiskave:
K-levkociti 6,7
K-eritrociti 4,7
K-hemoglobin 127
K-hematokrit 0,39
K-MCV 82,3
K-MCH 26,9
K-MCHC 327
K-RDW 11,7
K-trombociti 262
K-MPV 8,4

Biokemijske preiskave:
S-glukoza 5,7
S-sečnina (urea) 4,8
S-kreatinin 75
oGF 82
S-sečna kislina (urat) 181

Urin kvalitativno:
U-glukoza 0
U-bilirubin 0
U-metilketoni 0
U-relativna gostota 1.025
U-pH 6.0
U-proteini 1
U-urobilinogen <1
U-nitriti 0
U-eritrociti 0
U-levkociti 1
U-sed.eritociti 2
U-sed.levkociti 20
U-sed.bakterije številne
Prisotno mnogo ploščatega epitelija.
Imunokemija:
S-TSH 4,02
Odvzemi: odvzem krvi z antik.; odvzem urina

Hvala za odgovor! Lp

Spoštovani!

Kreatinin, glukoza, urea, urat so v mejah orientacijskih referenčnih vrednosti.

Izvid urina sicer kaže na bakterije in eritrocite, kar vsekakor ni normalno, vendar hkrati opisuje tudi “mnogo ploščatega epitela” – to pa pomeni, da urin ni bil primerno odvzet. Drugače povedano – niste znali ali niste mogli ali vam niso naročili, da bi urin oddali tako, da imate res poln mehur in potem, ko umijete spolovilo najprej lulate v školjko in poskrbite da ne izpirate sramnih ustnic s curkom urina in ujamete nato srednji curek v lonček. Nekatere mlade ženske tega ne morejo, zato se jim odvame urin s katetrom.
Se pravi – izvid urina vsekakor ni normalne, vendar tudi, ker je precej ploščatega epitela, “ni veljaven”. Predlagam ponovitev.
Glede vrednosti TSH – odvisno od referenčnih vrednosti.

Odlično je, da so vas napotili na UZ – ta bi lahko pokazal morebitne probleme v ledvici, ki bi lahko povzročali bolečine in tudi vnetje sečil. Dobro je, da boste očitno res hitro prišli na UZ pregled – kaže da prej kot treh mesecih.

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Pozdravljeni,

imam izvid UZ in je sledeč: Jetra so normalne velikosti, struktura jeter je homogena in primerno ehogena. Žolčnik je brez kamnov, žolčevodi niso dilatirani. Trebušna slinavka je letom primerna. Vranica ni povečana. Ledvici sta po legi, velikosti in strukturi v mejah normalnega. Votlinska sistema nista dilatirana. Sečni mehur ima gladke stene, ni vnet, notranja rodila so v mejah normalnega. Mnenje: UZ trebuha je v mejah normalnega.

Po vsem kar se vam napisala prvič in po tem UZ sem spet na istem-še vedno nevem kaj je narobe, bolečine se še vedno pojavljajo…kaj bi lahko še bilo? je možnost, da so vse bolečine povezane z bolečanimi v križu? in da bi bil potreben rtg križa?

hvala,

lp

Spoštovani!

Morebitne težave s praznenjem ledvic opredeli dinamična scintigrafija ledvic. Glede možnosti, da so težave povezane z bolečino v križu, se obrnite na ortopeda.
Pa seveda – smiselno je razčistiti izvid urina.

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Lep pozdrav,

sem paraplegik. Za potrebe odvajanja urina se kateteriziram. Zadnje mesece opažam, da se urin rahlo peni. Laboratorijski izvidi urina so pokazali prisotnost bakterij. Beljakovin v urinu ni bilo. Tudi vrednost kreatinina je bila OK. Izvidi krvi so bili v celoti v mejah normale.

Osebna zdravnica je mnenja, da rahlo penjenje urina povzročajo bakterije. V ta namen mi je predpisala antibiotik (ciprinol 500 mg), ki pa stanja glede penjenja ni izboljšal. Zdravnica je bila mnenja, da bi naj penjenje sčasoma izginilo. Na žalost se to ni zgodilo.

Ponoven test (urikult) je pokazal, da so še vedno prisotne bakterije, vendar v mejah normale. Urin je normalne (rumene barve), tudi čudnega vonja nima. Tudi počutje je dobro. Tokrat mi zdravnica ni predpisala antibiotikov, čeprav so bakterije še prisotne. Na ultrazvok ledvic sem naročen šele septembra.

Ali lahko penjene urina povzročajo tudi bakterije? Kako bakterije dolgoročno vplivajo na delovanje ledvic? Ali priporočate ponovno terapijo z močnejšim antibiotikom? Ali naj grem na ultrazvok ledvic čim prej in ne šele septembra?

Najlepša hvala!

Spoštovani!

Če ni znakov vnetja (vročina, bolečina…), je vprašanje, ali je smiselno antibiotično zdraviti v vašem primeru – najverjetneje ni, saj ob stalnem katetru oz. samokateterizaciji težko pričakujemo, da bo urin sterilen. Skratka, samo “penjenje” – karkoli že pod tem pojmom označujete – ni razlog za antibiotik.
Penjenje urina najprej povzročajo beljakovine. Povzroča ga lahko tudi sperma – seme v urinu, kar bi otegnilo biti povsem običajno, če ste paraplegik in imate neko vrsto spolnega življenja, aktivnosti in je ejakulacija lahko retrogradna.
Penjenje urina povzroča dehidracija – premalo tekočine (primerna količina urina v 24 urah je 1500 – 2000 ml) ali pa hitro praznenje mehurja – se pravi če preveč čakate da se mehur prenapolni in ima nizko podajnost (komplianco) in nato hitro izteka – je pod pritiskom – se pravi če se premalokrat kateterizirate to lahko povzroča penjenje urina.
Seveda lahko tudi vnetje povzroča penjenje urina, vendar asimptomatske bakteriurije (torej samo bakterij, ne pa vnetja), ne zdravimo.

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Pozdravljeni,

 

zanima me kaj bi svetovali če je jutranji urin ph 9? Stara 37 let, zdrava

Spoštovani,

stara sem 18 let. Imam prepogosta vnetja sečil vsaj 3krat mesečno in se zdravim z antibiotikami. Vnetja se mi pojavljajo že približno dve leti in od takrat niso našli nobene primerne rešitve. Nazadnje sem imela kri v urinu, zato me je zdravnica napotila k nefrologu. Pri nefrologu sem dobila datum komaj po treh mesecih in ko sem ga poiskala sem mu dala vse izvide ( UZ trebuha BP, vse laboratorijske izvide) na kar sem mu tudi dejala da pri odvajanju vode me zelo peče, občasno boli, da imam tudi bolečine v spodnjem delu trebuha in bolečine v predelu ledvic. Na kar me je poslal v laboratorij. Izvidi so sledeči:

poE: NEG

Levkociti :10

PRISOTNE ZELO ŠTEVILNE SOLI AMORFNIH FOSFATOV

Epitelijske celice: številne

Bakterij : nekaj

Granulirani cilindri : 5

Epitel urotrakta : U-bakterij nekaj

U-Eritrociti 20

Oddala sem tudi vodo za uritest na kar so mi dejali da je negativen, ampak  da je v vodi nekaj prisotno.

Urin sem oddala tako da sem spolovilo najprej očistila in oddala srednji curek. Zdravnik pravi glede na te izvide , da so v mejah normale. Jaz pa ne vem več kaj narediti, saj imam vnetja vsak mesec in prisotne bolečine. Vodo odvajam redno (ponoči moram iti na wc tudi po 7krat) Bolečine so se mi včeraj stopnjevale zato sem vzela Brufen 600Mg. Občasno mi je tudi slabo.

Kaj lahko še storim saj tekočine pijem od 3-3,5L, izvajam redne mikcije.

Ali bi se lahko na magnetni resonanci videl kakšen problem ( da imam spodaj mogoče preveč stisnjeno…)?

Prosim za odgovor.

Lep pozdrav.

 

 

 

Spoštovani,

 

Že od januarja imam težave z urinom. Takrat je preiskava pokazala , da se v urinu nahaja Enterococcus fecalis.  Zdravnica se ni odločila za antibiotik, ker je dejala da je ta bakterija tako na koži spolovila in ,da je ne bo zdravila, ker mi potem noben antibiotik večne bo prijel. Veliko sem pila in tezave in pečenje po uriniranju se je malo umirilo . Čez 2 meseca do se težave zopet povečale. Vseskozi sem imela po končanem uriniranju obcutek pečenja v sečnici, prav tako tudi pri vhodu v nožnico me je skozi nekaj peklo, opcutek pekoce nožnice.

Ker nisem vedela ali je vzrok mojih težav uroloski ali ginekološki sem odšla na ginekološki pregled  Ginekologinja ni našla razlogov za tezave, zato mi je   vzela bris vagine na patološke bakterije, ter poslala urin na preiskavo Sandford.

Bris nožnice je bil O.k, v urino  pa so zopet izolirali bakterijo Enterococcus fecalis.

Prejela sem antibiotik Macrobit, kateri naj bi po antibiogramu bil primeren za zdravljenje te bakterije.

Ko sem antibiotik jemala so se moje težave rahlo zmanjšale, takoj že 2 dan po končanem zdravljenju pa so težave zopet nazaj: pri samem uriniranju me ne boli ali peče.  Po uriniranju čez kaki 2 minuti pa se pojavi pekoča secnica, obcutek pritiska in topa bolecina v medenici na predelu mehurja in malo višje.  Čez nekaj časa ta bolečina popusti, ostaja pa skoz pekoča sečnica tako ,da včasih težko sedim.

Prosim za nasvet.

Ali je možno, da antibiotik ni uničil bakterije?

Kaj mi svetujete? Ali je smiselno ponoviti pregled urina na patogene bakterije? Sicer ne vem , če mi bodo le to ponovno naredili, ker je pač strošek.

Pri meni je še dodaten problem, stara sem 55 let in imam atroficno sluznico vagine, tako ,da mi je ginekolog sedaj predpisa, Vagifem tabletke.  Uporabljala bi jih naj 2x tedensko.

Sicer sem spolno neaktivni.

Prosim vas za nasvet kaj mi svetujete glede ponovnih težav z urinom.

 

Lp

 

New Report

Close