Pozdravljeni,
imam eno vprašanje. Moj oče je že več kot 10 let zaposlen v Avstriji, kjer je tudi obvezno zavarovan. Dodatno zavarovanje pa si od nekdaj plačuje v Slo.
Osebnemu zdravniku je sicer vedno hodil v Sloveniji, potem pa je šel še v Avstirji, ker ima hude težave s hrbtenico. V slo ga niso hoteli dati na operacijo, v avs. pa so ga potem operirali. Ker tam nima dodatnega zavarovanja, je sicer nekaj moral doplačati za bolnišnico. Sedaj pa je dobil tudi odločbo za zdravilišče, vendar bi moral za to doplačati čez 500e.
Pregledala sem zakonodajo glede zavarovanja in sem mnenja, da bi mu moralo dodatno zavarovanje kriti stroške do polne cene tudi v tem primeru. Nikjer namreč nisem zasledila, da to velja samo za zdravljenje v Sloveniji, piše samo, da krijejo razliko za tisto, kar obvezno zav. ne krije (glede na to, da je obvezno zavarovan v Avstriji, pa tukaj nikoli ni rabil doplačati zdravnika ali zdravil, bi moralo biti tudi obratno??) Sicer sem brala o statusu obmejnega delavca, vendar mi ni povsem jasno, kako je s tem…
Seveda je že vprašal na zavarovalnici, če lahko zahteva vrnitev tistega,kar je plačal za bolnico, pa so mu rekli, da to ni mogoče-brez kakšne obrazložitve, sam pa se tudi ne spozna na to, zato ni potem nič zahteval. Jaz pa mislim, da bi lahko…
No, moje vprašanje: ali krije dodatno zavarovanje zdraviliško zdravljenje tudi v tem primeru in ali je potrebno oddati kakšen obrazec ali kaj podobnega, da mu to krijejo že takrat, ali je potrebno potem zahtevati vrnitev stroškov, ko bo že plačal?
Če pa je odgovor nikalen, pa me zanima, kakšna je pravna podlaga za to.
Najlepša hvala za vaš odgovor!
Lep pozdrav
S
Pozdravljeni,
v Avstriji nimajo enakega modela zdravstvenega zavarovanja kot v Sloveniji, zato dela, ki ste ga doplačali v Avstriji ne moremo enačiti z našim dopolnilnim zdravstvenim zavarovanjem.
Dopolnilno zdravstveno zavarovanje je pri nas strogo vezano na pravice iz obveznega zdravstvenega zavarovanja in enako velja za pravice zdravljenja v tujini, ki se doplačujejo le v primeru, da je “odobren” tudi del, ki se nanaša na obvezno zdravstveno zavarovanje.
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (v nadaljevanju:ZZZS) povrne stroške zdravljenja v tujini samo v primerih, če ima zavarovanec izdano ODLOČBO s strani ZZZS-ja, na podlagi katere ga ZZZS napoti v tujino na izvajanje določenega posega. Kolikor je mogoče razbrati iz napisanega, pa temu ni bilo tako.
V kolikor bi mu ZZZS kril del stroškov zdravstvenih storitev v tujini, bi mu razliko do polne vrednosti storitve krilo tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje, sicer pa do povračila ni upravičen.
Lep pozdrav,
Pozdravljeni,
najlepša hvala za odgovor.
Vendar še vedno ne razumem najbolje, kako pa je potem možno, da očetu v slo zaradi dodatnega zavarovanja ni potrebno plačevati zdravnika ali zdravil, čeprav mu to ne krije ZZZRS, ampak obvezno zavarovanje v Avstriji? (če je to vezano na obvezno zdravstveno zavarovanje?)
Prav tako mi potem ni jasno, za kaj se uporablja ta določba: Zavarovana oseba, ki ima status obmejnega delavca uveljavlja pravico do zdravstvenih storitev tako v državi stalnega bivanja, kot v državi zaposlitve in sicer na način in v obsegu, kot to določa zakonodaja obeh držav.
Mogoče pa sem narobe razumela, kako ima urejeno zavarovanje, bom povprašala še na ZZZRS…
Kaj pa po direktivi o čezmejnem zdravstvenem varstvu, ki je bila sprejeta pred kratkim, se ni nič spremenilo glede tega? Je še vedno potrebna vnaprejšnja odločba?
Hvala za odgovor in lep pozdrav.
Pozdravljeni,
na podlagi statusa obmejnega delavca lahko v Sloveniji koristi pravice obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki ga plačuje v Avstriji, za dopolnilni del pa je verjetno zavarovan pri eni od zavarovalnic. S tem ima v Sloveniji praktično vse pokrito.
V Avstriji pa ima pokrito to, kar njihovo obvezno zavarovanje pokriva (to pa ni nujno enako kot v SLO). Če je moral za soritev doplačati, je bilo očitno opravljeno še nekaj, kar je izven obveznega zdravstvenega zavarovanja.
Kot ste že sami napisali, je najbolje, da se glede pravic iz obveznega zavarovanja obrnete na ZZZS.
Lep pozdrav,
Pozdravljeni,
pripenjam vam povezavo na spletni strani ZZZS, kjer so opredeljene pravice pri zavezancih, ki delajo v tujini:
https://zavarovanec.zzzs.si/wps/portal/portali/azos/zav_tujina/pravice_tujina/!ut/p/b1/lZFdC4IwFIZ_i79gZ7pNuxxLcqIlWFa7CYMQw48uIujfNysE0yzP3YHn4T0fSKEdUlV6y7P0mtdVWjS9YgcGIfckYG-BsQDpC4dYcWLBmmpgrwH4Uhw-fJFQkIFrR6F0TTDNt98CK_ICrLkfMgwC_stvAYf4HCRlAbXpzATAE_3-gGN-ZPf8LoDJ1PxewA_fRyor6qN-1RapLjxwyy4wcKwnMPbN0Xn0ukuvLk_oUm6a2t1jeSbcMB5_o5Qe/dl4/d5/L2dJQSEvUUt3QS80SmtFL1o2XzYwTUFISTAxSEcxMUMwSUpDODQzU1YzMFA3/
Glede na navedene podatke, spadate v skupino “obmejnih delavcev”. Obmejni delavec oziroma delovni migrant je delavec s stalnim prebivališčem v eni državi in je zaposlen ali pa opravlja delo v drugi državi, ter se vsak dan oziroma najmanj enkrat tedensko vrača v državo stalnega prebivališča.
Zavarovana oseba, ki ima status obmejnega delavca uveljavlja pravico do zdravstvenih storitev tako v državi stalnega bivanja, kot v državi zaposlitve in sicer na način in v obsegu, kot to določa zakonodaja obeh držav.
Zavarovani osebi status obmejnega delavca določi pristojni nosilec zdravstvenega zavarovanja v državi zaposlitve, ki za obmejnega delavca izda ustrezno potrdilo in pošlje v potrditev pristojnemu nosilcu v državo stalnega bivanja.
Lep pozdrav,
Spoštovani!
Zanima me kako oz.kje se ureja obvezno zavarovanje za obmejnega delavca.
Mož je trenutno brez zaposlitve,zavarovan pa je na Zpizu,preko mene invalidke.
Ker bo v kratkem dobil službo v Avstriji,želi pravočasno urediti obvezno zavarovanje
v Sloveniji.
Že vnaprej se vam zahvaljujem za odgovor.
L.p. Neri
Pozdravljeni,
vse o prijavi, odjavi in spremembi v obveznem zdravstvenem zavarovanju:
http://www.zzzs.si/zzzs/internet/zzzs.nsf/o/D7535F5472BA8F08C1256E8B004B93EB
(spodaj so pripeta tudi navodila).
Lep pozdrav,
Zanimiva tema, pa bi še jaz nekaj vprašal. Zavarovan sem v Italiji kjer tudi delam, zdravnika pa imam v Sloveniji in tudi plačujem dodatno zdravstveno zavarovanje. Zanima me ali bi v primeru da si izberem zdravika v Italiji (kar bi si lahko kadarkoli) še vedno potem moral plačevati dodatno zavarovanje pri nas. Po logiki bi rekel da ne, ampak me zanima vaš odgovor. Hvala.
Pozdravljeni,
dopolnilno zdravstveno zavarovanje je prostovoljno zavarovanje. Če boste koristili zdravstvene usluge v Sloveniji in ne želite doplačevati, potem ga potrebujete, če pa zdravstvenih storitev ne nameravate uveljavljati v Sloveniji, pa ga ne potrebujete.
Lep pozdrav,
Pozdravljeni
Mene zanima glede zavarovanja v avstriji!¨
Zaposlen sem v avstriji to pomeni da imam samo sluzbeno zavarovanje ali kako gre to ali moraš kaj dodatno plačati kot v sloveniji?,kjer sem seveda dobil tudi e-kartico….zanima me glede nesreč , bolezni..ter obiska bolnic ter zdravnika! Ter če se kaj zgodi v sloveniji! Kdo to plača potem stroške zavarovalnica ali sam?
Jaz nisem zavarovan v sloveniji……
Imam veliko vpršanaj a Le manj odgovorv
Pozdravljeni,
Sistem Slovenskega zdravstvenega zavarovanja se razlikuje od Avstrijskega, zato vam predlagamo, da se vi izogib plačila stroškov zdravstvenih storitev v Avstriji pozanimate pri zavarovalnici, kjer imate sklenjeno zavarovanje. Za koriščenje zdravstvenih storitev v Sloveniji, pa vam predlagamo, da se obrnete na vam najbližjo enoto Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. (ZZZS)
Lep pozdrav,
Robert Kavčič
Triglav, Zdravstvena zavarovalnica, d.d.
http://www.zdravstvena.net
Delam v Avstriji, kjer plačujem obvezno zdravstveno zavarovanje, stalno bivališče imam v Sloveniji. Dodatno zdravstveno zavarovanje plačujem v Sloveniji kjer imam tudi izbranega zdravnika.
Ali sem uporavičena do kritja stroškov zdravstv. usluge, če me moj zdravnik izda napotnico za EMG preiskavo na Hrvaško.
Pozdravljeni,
skladno z direktivo EU glede čezmejnega zdravljenja, se vam stroški povrnejo glede na višino cene v Sloveniji (delež obveznega zdravstvenega zavarovanja in delež prostovoljnega zdravstvenega zavarovanja s strani zavarovalnice, kjer imate sklenjeno dopolnilno zdravstveno zavarovanje).
Lep pozdrav,
Pozdravljeni,
V Avstriji nimajo enakega modela zdravstvenega zavarovanja in ga ni moč enačiti z obveznim in dopolnilnim zdravstvenim zavarovanjem v Sloveniji, Predlagamo vam, da se pri avstrijskem nosilcu zdravstvenega zavarovanja pozanimate kolikšni so stroški zdravstvenega zavarovanja in jih potem primerjate s stroški zavarovanja v Sloveniji.
Za dodatne informacije smo vam na voljo.
Lep pozdrav,
Robert Kavčič
TRIGLAV, Zdravstvena zavarovalnica, .d.d
Lep pozdrav!
Sin ima z 01. 10. 2014 urejeno obvezno zdravstveno zavarovanje preko delodajalca v Avstriji – zaposlen je za nedoločen čas.
Dodatno zavarovanje ima že dalj časa v Sloveniji ( pri nas si je prej sam plačeval obvezno zav.), kjer ima tudi osebnega zdravnika in zobozdravnika.
Sedaj si je izbral svojega zdravnika tudi v Avstriji, ker mu je glede na kraj bivanja in delovni čas dostopnejši.
Je v njegovem primeru smiselno obdržati dodatno zdr. zav. pri nas, ali pa si to urediti v Avstriji?
Pozdravljeni,
V kolikor si je vaš sin izbral osebnega zdravnika v Avstriji in bo tam korsitil tudi vse zdravstvene stortive, potem dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v Sloveniji ne potrebuje
Lep pozdrav,
Robert Kavčič
Triglav, Zdravstvena zavarovalnica, d.d.
mene pa zanima samo nekaj sem zaposlen v Avstriji že kar nekaj časa prej ni bilo nobenega problema z zdravstvenim zavarovanjem saj sem si dodatno plačeval sam zdaj pa je naenkrat postal problem da pri nas več ne morem koristiti uslug zdravstva čeprav še stalno plačujem dodatno zavarovanje hvala za odgovor