Najdi forum

vprašanje

Stara sem 40 let in sem že 20 let astmatik.Zdravila sem se tudi za sarkoidozo dve leti,zdaj sem eno leto brez zdravil.Zdaj pa k vprašanju.Letos bi z možem rada šla na safari v Tunizijo,pa se bojim,da bi imela težave z pljuči.Kaj menite?
Hvala in lep pozdrav!

Pozdravljeni,
če je vaša pljučna bolezen v zadnjem letu stabilna, ni
razloga za zaskrbljenost.
Lahko pa se pogovorite z vašim izbranim zdravnikom
družinske medicine in skupaj z njim presodite potrebnost
napotitve k pulmologu.
Lep pozdrav
Katarina Osolnik

Spoštovani!
Pred leti mi je bila ugotovljena intrinzična astma, težje stopnje (tiff. 48%), ki jo sprožajo infekti dihalnih poti. Tako v pomlandnem, poletnem in zgodnjejesenskem času ni poslabšanj, kritično je zimsko obdobje hladnih dni. Začetna terapija seretide 50/500 zjutraj in zvečer ter monkasta zvečer ni bila kos poslabšanju, saj se mi je v tednu dni zmanjaš PEF iz 600 na 380. Ventolin (4 vpihi) je prinesel komajda kak % izboljšanja pljučne funkcije. Pet dnevna terapija z Medrolom (20 mg/dan) v primeru poslabšanja je bila edina učinkovita terapija. Misliti so mi dale besede pulmologa, da če prime sistemski steroid bi moral tudi inhalacijski. Ker je moje delovno mesto raziskovalne narave mi je bil v razmislek tudi podatek proizvajalca zdravila, ki navaja najvišji enkratni odmerek 1mg flutikazona 2 x dnevno. V primeru slabšanja stanja sem dvignil odmerek IGK na maksimalni in poslabšanje se je zaustavilo, normalizacije pljučne funkcije pa po nekaj dneh vseeno ni bilo. Tako se mi je še posvetilo, zakaj me prične v prsnem košu tiščati in mi začne upadati vrednost PEF nekje po 8 urah od inhalacije zdravila. Edini logičen odgovor se mi je zdel, da pač flutikazon v mojem primeru ne deluje 12 ur temveč le 8 ur. Sedaj jemljem enkraten odmerek zdravila seretide 25/250 vsakih 8 ur in je stanje bp. V primeru poslabšanja podvojim odmerek in po nekaj dneh se stanje popolnoma normalizira brez medrola.
Na pregledu pri pulmologu sem bil nazadnje pred letom dni tako da ga bom v kratkem obiskal im mu razložil enako kot sem sedaj zapisal Vam.
Prosil bi za Vaše strokovno mnenje. Bi bilo morda smotrno zamenjati flutikazon z kakim IGK ki ima dalji čas delovanja?
Za odgovor se že vnaprej zahvaljujem in Vas lepo pozdravljam!

Spoštovani,

Zdravilo Seretide se prejema na 12 ur. V tem vdihovalniku
ni le inhalacijski glukokortikoid ampak tudi dolgodelujoči
bronhodilatator. V kolikor se izkaže, da je potrebno bolj
“dinamično” zdravljneje astme se pri nekaterih bolnikih
dobro izkaže prejemanje zdravil preko vdihovalnika, ki
vsebuje prav tako inhalacijski glukokortikoid budezonid in
pa dolgodelujoči bronhodilatator formeterol. Ta se
razlikuje od tistega pri seretide, ker njegovo delovanje
nastopi hitro in ima potem še podaljšan učinek. Zdravilo se
lahko jemlje večkrat dnevno.
Za več podatkov pa bi vas morala videti v ambulanti na naši
Kliniki.

Lepo vas pozdravljam

asist. dr. Sabina Škrgat Kristan, dr. med.

New Report

Close