Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Astma in druge pljučne bolezni Vprašalnik za zgodnje odkrivanje KOPB – Ocenite svoje stanje

Vprašalnik za zgodnje odkrivanje KOPB – Ocenite svoje stanje

Izpolnite kratek vprašalnik in ugotovite vašo stopnjo tveganja za KOPB >>

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

10

Spoštovana,

ostaja dober vprašalnik, ki je bil preveden v sloveščino in tudi preverjen (validiran). S pomočjo vprašalnika ocenite simptome in ocene seštejete. Če seštevek presega kritično vrednost je verjetnost KOPB velika in diagostične postopke za KOPB je treba pospešiti.Vprašalnik je na voljo pri večini zdravnikov družinske medicine,

lep pozdrav

prof.dr. Stanislav šuškovič

prof.dr.Stanislav Šuškovič

Pozdravljeni,
stara sem 33 let. Čeprav sem sicer zdrava, pa imam že več let težave s pljuči, ki niso bile nikoli dovolj pretresljive, da bi o njih spraševala zdravnika. Toda začelo me je malce skrbeti, ker so stalne, v zadnjem letu ali dveh tudi nekoliko bolj izrazite.
Gre za to, da imam ves čas čuden občutek v pljučih; kot nekakšno stalno razdraženost pljuč, kot pred kašljanjem. Ko se zelo smejim, me vedno sili na kašelj, prav tako ob telesnih naporih, ko se zadiham (npr. na eliptičnih napravah na fitnesu, ob teku…); v obeh primerih izkašljujem manjše količine sluzi. Se tudi precej hitro zadiham, čeprav ne vem, koliko je to povezano z mojo telesno pripravljenostjo. Ko zbolim za prehladi ipd., me vedno zgrabi tudi kašelj, ki večinoma traja 2 tedna ali več. Ne kadim, sem pa malo, toda redno kadila približno 2 leti pred cca 12 leti.
Bi me moralo to skrbeti in če da, zakaj in kaj lahko naredim?
Najlepša hvala za odgovor!

Spoštovana,

seveda naj vas skrbi. V tem smislju, da se boste posvetovali s svojim izbranim zdravnikom. Nič več!
Vsekakor ste še bistveno premladi, da bi imeli KOPB.
Povsem možno pa je, da imate astmo. Vsaj kar precej znakov imate za to bolezen. Težko sapo ob telesnih naporih ali smehu. poslabšanje simptomov ob prehladu. In kajenje cigaret! Ki -kar sedaj že vemo- spodbuja nastanek KOPB. Kajenje pa je tudi dejavnik tveganja za zbolenje za astmo. Tako pri otrocih (pasivno kajenje) kot pri odraslih. Opravite pregled pri pulmologu!

lep pozdrav

prof.dr. Stanislav Šuškovič

prof.dr.Stanislav Šuškovič

New Report

Close