Najdi forum

Pozdravljeni.

Ali ima še kdo podoben problem? Moj mož mi včasih ob poljubu pravi, da smrdim po cigaretih oz., da me voha, kot bi kadila, vendar jaz sploh NE KADIM! Kako je to mogoče? Ali se kaj takšnega dogaja v ustni votlini ali morda v želodcu (s katerim pa imam občasne težave)? Kako lahko v meni nastaja vonj po cigaretnemu dimu, ko še niti blizu le-tega nisem?

Hvala za odgovor.
Lp, Pegi

Pozdravljeni,

sem si izposodila članek g.B.Martinca,mag.farm, ki je zelo lepo opisal problematiko zadaha. Kar se tiče zobovja, bi poudarila le to, da nezdravljeni kariozni procesi, gangrene pulpe, prisotnost razpadlih delov zob, ter parodontalna bolezen, lahko povzročajo neprijeten vonj. Sicer si preberite še spodnji članek.

Srečno.

Spoštovani!

Vzroki za neprijeten zadah lahko izvirajo iz ustne votline (oralni) ali pa se nahajajo zunaj ustne votline (extraoralni). Seveda so daleč najpogostejši oralni vzroki (90%). Neprijeten in močan vonj povzročajo hlapne žveplove spojine, ki nastajajo pri razpadu beljakovin, ki vsebujejo žveplo. Pri tem razpadu sodelujejo bakterije. Beljakovine, ki vsebujejo žveplo se nahajajo v ostankih hrane, v odpadlih vnetnih celicah, v krvi, izcedku, ki teče iz nosu v grlo,…
Razpad se dogaja na mestih, kjer se te snovi navadno zadržujejo – brazde korena jezika, brbončice jezika ali obzobni žepki. Zadnje raziskave kažejo, da je najpomembnejši izvor zadaha hrbtišče jezika.
Le v okrog 10% pa naj bi bil neprijeten zadah posledica vzrokov, ki se nahajajo izven ustne votline. Ti so lahko bodisi povezani z boleznimi pljuč, nosu, požiralnika in želodca, lahko pa so vzrok tudi sistemske bolezni, kot so na primer sladkorna bolezen, ter ledvična in jetrna obolenja.

Nekaj najpogostejših povzročiteljev slabega zadaha:
– kajenje
– neprestano suha usta
– razjede v ustih
– nahod, prehladna obolenja, gripa
– parodontalna bolezen
– vnetje sinusov
– vnetje tonzil, predvsem mandeljnov
– rana na želodcu
– pljučni absces – ognojek, ki se nakopiči v pljučih zaradi okužbe
– slaba ustna higiena
– slabo očiščen jezik…

Zelo pomembna je količina in kvaliteta sline v ustih. Če je sline malo, le-ta manj izpira usta in zato imajo ti ljudje bistveno pogosteje prisoten neprijeten zadah. Normalno je prisoten zadah, kadar dlje časa ne zaužijemo hrane ali smo dehidrirani – pijemo premalo tekočine. Zato moramo predvsem paziti, da se redno prehranjujemo in da pijemo dovolj tekočine.

V lekarnah lahko za odpravljanje neprijetnega zadaha dobite različne kolekcijo za ustno higieno: Ordok, Air-lift,… Na voljo so zobne paste, ustne vodice in strgala za jezik. Vendar učinek redne in natančne uporabe ni viden prej kot v treh mesecih!

Na voljo so tudi različni žvečilni gumiji, pastile, kapsule,…, ki delujejo proti slabemu zadahu. Omenjeni pripravki sicer v večini primerov dobro učinkujejo, vendar so njihovi učinki le začasni. Ne uporabljajte ustnih vodic, ki so zasnovane na osnovi alkohola, saj le-ta dodatno izsuši ustno votlino in tako še poslabša neprijeten zadah.

Kadar je razlog v pomanjkanju sline, je priporočjiva uporaba pripravkov Biotene ali Xerostom (zobne paste, ustne vode, ustni geli, pastile). Uporaba teh pripravkov stimulira izločanje ustne sline. Ustna slina deluje proti gram negativnim bakterijam, ki so znani povzročitelji slabega zadaha.

Še nekaj koristnih, praktičnih nasvetov za preprečevanje neprijetnega zadaha:

– Redno in pravilno si ščetkajte zobe (zjutraj, po jedi, pred spanjem). Tako se bakterije ne bodo imele časa razmnoževati na ostankih hrane ter pijače v vaših ustni votlini (uporabjajte primerno zobno pasto, ustno vodico in strgala za jezik). Redno, vsak večer grgrajte žajbelj oz. ustne vodice ter čistite medzobne prostore z zobno nitko.
– Poskrbite, da bodo vaša usta dovolj navlažena (pitje tekočine) oziroma da bo v njih dovolj sline. Nekatera zdravila, neprestano dihanje skozi usta in problemi z žlezo slinavko zmanjšajo izločanje sline.
– Izogibajte se kajenju, alkoholu in kavi.
– Izogibajte se uživanju česna, čebule ter ostale pikantne hrane.

V kolikor ocenjujete, da izvor neprijetnega zadaha ni iz ustne votline, se oglasite pri splošnem zdravniku, ki vas bo napotil do ustreznih specialistov.

Če so vaše težave resnično posledica zgage oziroma povečanega izločanja kisline v želodcu (težave z želodcem), vam poleg zgoraj omenjenih priporočil svetujem še redno, vsaj 2 mesečno uživanje zeliščnih kapljic Iberogast.

Lep pozdrav,

Boštjan Martinc, mag. farm.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

New Report

Close