Najdi forum

Debel bel črv bi po mojem bila ličinka ali kako se že reče, od majskega hrošča.

Proti voluharju nekateri v rove nasipajo gnojilo UREA. Jaz v rove nasipam
zastrupljeno pšenico proti glodalcem (mišim in podganam). Je zelo učinkovito.

Kadar sem slabe volje , grem vedno na forume prebirat 1001 “nasvet” kako se znebiti voluharjev. Potem se ob prebiranju bolj ali manj resnih nasvetov nasmejem do solz zaradi izvirnih domislic ! Ker smeh zdravi ,je potem svet lepši ! No , sedaj pa k stvari : Imam 1 ha sadnega vrta in tudi pri meni ni prav nobenega pomanjkanja voluharjev ! Čez zimo 2007/2008 sem bil ob češnjo staro 8 let , dve breskvi in eno slivo ! Češnja hrustavka je bila visoka preko 5 m , zato vam ni težko razumeti jeze ob spoznanju , da sem ob sadno drevo , ki mi je že lepo rodilo ! Dejstvo je , da se vsi ki ste ob kakšno rastlino , ne zavedate bistvo problema voluharja ! Problem je v njegovi rodnosti ! Voluharica je namreč plodna že 2 meseca po rojstvu ! Voluhar ima 4 rodove na leto ! Ker znate računati ,vam je hitro jasno do kakšne številke pridete po osmih mesecih ! Sedaj vam je verjetno jasno , koliko v skupnem številu pomeni , če sem in tja ujamete kakšnega ! NIČ !
Moje 35 letne izkušnje;OBOŽUJE peteršilj,jagode,radič,papriko,tulipane,lilije (preverjeno) korenine vrtnic, jablan,hrušk,češenj ! NE MARA hiacint,zelja,paradižnika ! Zmotno je splošno mnenje , da ne mara lilij in narcis ! Meni je preko zime 2005 snedel preko 200 čebulic lilij ! Narcise pa prenaša iz shrambe v shrambo , samo spomladi mu prehitro odženejo in jih potem ne mara več!
REŠITVE : za sadno drevje ni druge zaščite , kot dobra mreža , žal ! Za čebulnice so vsekakor boljše košarice kot razni lasje , vetrnice ,karbit in vse ostalo so le začasno motilo voluharju ! Včasih so se dobile odlične plinske patrone Morana , ki jih žal ni več v prodaji, tiste od Unichema so pa zanič (so ekološke ) Sadjarji , ki plantažno gojijo jabolka , dobijo tekočino , ki jo razredčijo in polijejo pod jablanami ! Samo če se mene vpraša , tista jabolka niso preveč ekološka !

Jaz že nekaj let uporabljam petarde, saj so dimne patrone predrage. Okoli novega leta kupim letno količino petard (srednja velikost), imam jih nekje v bližini, pa zaminiram po potrebi, ko naletim na nov rov. Izkoreninil jih sicer nisem, držim pa jih v strahu.

Res je! tudi jaz imam napravo proti voluharju, ki se ji reče top. izdelan je je iz lesa, kovinske cevke in sprožilnega mehanizma.V kovinsko cev, ki je povezana s prožilnim mehanizmom, vsujem dimni smodnik, ga zadelam s papirjem, na vrhu vstavim plašilni naboj, in stvar je pripravljena za uporabo. potrebno je le odkopati rov, in ker voluhar ne mara prepiha ga pride zadelat. takrat sproži vodila topa, nastali smodnikovi plini pa mu dobesedno odtrgajo glavo.Na ta način, sem samo ta mesec dobil štiri voluharje. Kogar naprava zanima, naj mi pošlje mail, in poslal mu bom fotografije.

kje se to kupi, koliko stane in kako se reče?

Moj top, je že starejši,ročne izdelave in za to uporabljam še smodnik. Novejši delujejo na naboje 9×17 mm, to so naboji za omamljanje živine pred zakolom in so ravno tako zanesljivi tudi brez dodatnega smodnika. Po mojem se jih dobi v vseh bolje založenih kmetijskih trgovinah. Pošli mi mail na moj naslov [email protected], pa ti pošljem slikice. Zadeva je na moč podobna novim, le, da je moj lesen.

v luknjo vrzi orbit jabolko. Se mu prime na zobe in krutoo ampak resnično se zaduši.

Pozdravljene,
Tudi jaz sem imela težave v vrtu z voluharji, bramorji….

Najlažje se znebite vseh teh s krtom vred takole: Mislim da ni družine (širša žlahta, ki ni kadilca pri hiši) namreč pomaga da ogorke in pepel stresete v luknjo. Preverjeno, učinkujke

LP

Če te krtine ne motijo kar pusti krta naj bo blizu vrta. Krt ne bo pojedel zelenjave, ker je mesojed / žužkojed in se ga voluher in drugi škodljivci izogibajo. Tako da je krt zelo koristen.

LP

da še jaz nekaj prispevam…

zelo pomaga oz. voluharje odganja “črepije” razbito steklo, tako da ga date v rov oz. že ob samem sajenju sadnega drevja in trajnic, nekaj dodate v zemljo okoli rastlin…tam ko se voluhar enkrat poreže, tja več blizu ne pride. Problem je ko mreže- oz. korita za zaščito korenin sadnega drevja in grmovnic niso trajna, saj v zemlji razpadejo…
V poštev pride črepinje tam ko so trajnice in se po zemlji ne bo oz. se bo pazljivo z rokami “brožalo”. Mi to tehniko uporabljamo v sadovnjaku, kjer so prej voluharji vsako leto izpodjedli kako sadno drevo v najlepšem razcvetu…pravtako v okrasnem vrtu z vrnicami in lilijami (kjer so eno leto voluharji uničili celotno gredo, potem sem od jeze vse ven skopala in zemljo pomešala s črepinjem, ponovno vse posadila, na vrhu pa dala čisto zemljo in lubje- voluharjev ni bilo več).

LP

sam sem se zares do solz nasmejal vsem bistroumnim nasvetom…Nekaj bomo ukrenili to zagotovo…Dopade se mi ideja z zdrbljenim steklom saj mu daš z tem jasno vedeti da ti ni do heca pa on top bom kupil pa javim rezultate..lp…..dan je lepši ko bereš nasvete za….

Sem ga pred leti tudi sama imela; požru je vse kar je bilo v zemlji.Sem ga pregnala s steklanicami: Več literskih (steklenih) steklenic sem pod različnimi koti zakopala do vratu v zemljo nekje ob robu vrta ali pa tam ,kjer se nisem spotikala nanje.Od takrat ga ni več.Vsakokrat, ko vrt prekopljem jih znova zakopljem, tako za preventivo.
Kupi se tudi solarni odganjalec za kakšne večje površine, kot je sadovnjak,vinograd,ker naj bi deloval v večjem obsegu.Preprosto stakneš dve žički ,porineš v zemljo in deluje.Zadeva brenči, kar naj bi ga motilo.
Za ti dve zadevi preverjeno vem, da delujejo,drugih ne morem komentirat,ker jih nisem probala.

Veliko uspehov pri preganjanju,

voluharju zelo smrdi bob na vrtu. Posadite ga po površini vsega vrta .

voluhar nemara njokov (svaljkov) dajte jih na vsak konec polja pa bojo hitro odšli!

No, mi pa ga podobno kot 1en uspešno preganjamo z zastrupljeno pšenico, ki mu jo natreseš pred odprt rov. Ko ga pride zapret, požre še pšenico. Je pa to spomladi bolj uspešno kot jeseni, ko si še dela zaloge.
Lahko pa jih tako kot naš sosed vsak večer počakate pred odprtim rovom, da ga pridejo zapret, potem pa z motiko po njem 🙂

Lep pozdrav, dr. Romana Ružič

Sanes sem bil na vrtu in je vse razrito od voluharja, same luknje vsepovsod. Bo treba tega bandita nekak ugonobit. A morda kdo ve če pomaga da nasadiš čim več topinamburja, baje ga ima zelo rad. in gre potem raje kot drugam na topinambur?

Pjotr

Danes sem v kompostniku opazil voluharjevo luknjo. Nič bi ne bilo čudnega, če ne bi kompostnik julija postavil na štiri plasti precej goste žične mreže.

“Recept” z njoki (svaljki) mi je pa zelo všeč. Juh bom skuhal še malo več, da bo tudi zame kakšen.

Lep pozdrav

Opažam, da nisem edini, ki je vstopil v vojno z vrtnimi glodalci.. Že kaki 2 leti sem bil “prijateljsko vojno” s krti in ostalimi vrtnimi vsiljivci.. Do sedaj me je motilo predvsem to, da sem na travniku pred hišo, kjer uživamo poletje redno opažal krtine in podpovršne rove, ki so se klju temu, da sem jih dnevno teptal vedno pojavili vsako jutro..

Letos sem, ko je sneg na vrtu skopnem videl da je vrt dobesedno “v zraku” saj se cca. 5 cm pod površjem nahaja rov ob rovu… Kaplja čez rob pa je bila, ko se mi je potožila mama, da je z vrta izginil ves radič.. Ostal je samo tisti radič, ki smo ga posadili v posode..

Torej 7. Februarja sem razglasil vojno proti krtom in voluharjem… Nabavil sem nekaj različnih pasti, jih nastavil in začel z vojno… Prvi dan sem nastavil samo 1 past in že naslednje jutro se je vanjo ujel voluhar.. To mi je dalo aktovacijsko voljo, da sem z vojno nadaljeval..

Trenutni vmesni rezultat:
8 dni vojne: Ujeti: 4 Krti, 7 Voluharjev…

Vsega skupaj imam 9 pasti in samo na 2 pasti se mi ni še noben ujel… Upam , da bo letos vrt in travnik vsaj delno očiščen teh prebivalcev…

S čim jih loviš, jaz sem jih lovil s tisto cev, ki se na obeh straneh zapira, ko gre živalca notri, mora bit pa ta cev pokrita z nečim.
Meni jih je uspelo ujet kakšne 5 voluharjev ter ravno toliko krtov. Ujame se hitro, če nastaviš zjutraj je lahko tja do 13-14 ure že v pasti.

Uporabljam tele pasti:

Tele se, da kupit v paketu po 4 komade in dobiš cenovno 1 gratis. Te imam 4 komade.
http://www.identis.si/?mod=catalog&action=productDetails&ID=305

Tele se dobijo 2 komada v paketu. In imam samo 2 komada. So se do sedaj izkazale za najbolj uspešne. Na to past sem ujel krte, voluharje in polske miši… Če jo pravilno nastaviš je možnost ulova zelo velika.
http://www.identis.si/?mod=catalog&action=productDetails&ID=144

Tole imam 1 komad: Ampak do sedaj nisem še nič ujel.
http://www.identis.si/?mod=catalog&action=productDetails&ID=145

Imam še 1 past “Biopast” od podjetja TENVIP d.o.o. (kupljena v trgovini Kalia)
Na netu ni slik te pasti, je pa taka , da je kot lonček, ki vsebuje vzmet. Vzmet je pritrjeva na koncu lončka (tam kjer ima dno) z zunanje strani. Na začetku lončka pa je zareza skozi katero not v past porineš plastičen obroček. Vabo ( rezina jabolka) porineš v past do konca potem pa pred to jabolko napelješ vrvico skozi luknice lončka. Ko voluhar gloda jabolko vmes pregizne tudi vrvico ,ki sproži vzmet in obroček ga stisne ob strop lončka..
Pri nastavljanju te pasti moraš odkopati rov in to past nastaviti tako, da voluhar iz rova vkoraka v past. Past moraš potem še zakopati toliko, da se iz zemlje še vidi vzmet ( tako tudi vidiš ali je past bila sprožena ali ne.

Imam tudi tako past v obliki valja v kateega je mogoč vstop, izstop pa ne. Na to past nisem ujel še nič, čeprav sem jo uporabljal že par let nazaj… Je pa od teh valjev, ki se sedaj prodajajo drugačna saj se na sredini ne more odpreti in mislim da je tudi ožji valj saj je širok samo kakih 5 cm, ta na slikah pa mi deluje širši..

Zadnje dni sem opazil, da se je ulov precej zmanjšal. Včeraj je bil prvi dan, da nisem ujel nič. Me zanima, če ima kdo že kaj več izkušenj z lovljenjem teh glodalcev? Ali vreme kaj vpliva na njihovo aktivnost? Odkar dežuje se mi zdi, da vsaj voluharji niso več tako dejavni, kot so bili pred dnevi.
Dopuščam tudi možnost, da so se pasti navzele mojega vonja?? Namreč na tisti pasti, ki je lonček z vzmetjo piše, da jo moraš pred VSAKO uporabo prekuhati.. Ali kdo ve, če to velja za vse pasti? Namreč, da bi prekuhal tudi mišolovke in ostale?..

PS: Kot vabo sem v vseh pasteh, kjer se uporablja vaba, sem uporabil jabolko ( olupljeno in narezano z rokavicami).

New Report

Close