Najdi forum

Na vrtu mi velikokrat stoji voda. Zemlja je posejana s travo, vendar ko je nekoliko večji naliv, voda vedno stoji, ker je zemlja zelo glinasta, mi lahko na kratko poveste, kakšna je najboljša drenaža, kaj priporočate v kakšnem vrstnem redu naj se lotim drenaže.

Če voda stoji na trati več kot pol dneva po hudem nalivu, je teren preveč ilovnat. Težavo je mogoče rešiti z ureditvijo drenaže. Če drenirate cel vrt je smiselno narediti mrežo drenažnih kanalov na 2 metra razmaka, odvisno od količine in časa zastajanja vode. Če pa voda stoji samo točkovno, je dovolj, da jo odpeljete iz te točke. Če nimate možnosti priklopa drenaže na javno omrežje, je potrebno narediti ponikovalnico, ker je v ilovnatem terenu lahko težava, saj voda nikamor ne more odteči. Drnažne cevi so, odvisno od količine vode, velike od 60 do 80 mm, izjemoma več. Jarek naj bo globok toliko, da se na dno nasuje okoli 10 cm proda, naj položi drenažno cev, ki se jo zasuje z 10 cm proda. Nad zgornjo plastjo proda mora biti položen filc (gostote > 100 g/m2. Nekateri viri navajajo, da je primenrno celoten profil (prod, cev, prod) oviti v filc. Po mojih izkušnjah ta ukrep ni potreben. Nad drenažno cevjo je potrebno dodati še 20 cm peščene zemlje. Celoten jarek je tako globok okoli 50 cm in mora imeti naklon v smeri odteka vode. Travo ponovno zasejete ali položite travne zvitke.

New Report

Close