vnetje dlesni
Spoštovani,
pred leti se mi je močno vnela dlesen ob 6.spodaj desno. Zobozdravnica mi je “zdravila” vnetje s kisikom (če se ne motim). Takrat sem plačala 20 eur, pomagalo pa je za približno 15 minut. Baje bi morala zdravljenje ponavljati. Dlesen se mi je ob tem in sosednjem zobu tudi precej spustila.
Stanje je bilo v naslednjih letih včasih boljše, včasih slabše.
Sedaj sem noseča in opažam, da mi dlesen tudi na levi strani spodaj močno krvavi, pri 4.zobu se je dlesen že začela nekoliko umikati navzdol, ni pa še kritično.
Kaj lahko storim, da bi se stanje dokončno izboljšalo in umirilo – terapij s kisikom po 20 eur, ki ne dajo želenega učinka si enostavno ne morem privoščiti. Me pa skrbi za normalen potek nosečnosti,saj sem pred kratkim prebrala, da vnetje dlesni lahko povzroči tudi prezgodnji porod.
Hvala za vaš čas in trud z odgovorom.
Pozdravljeni,
med nosečnostjo se nivo spolnih hormonov močno poveča, kar vpliva tudi na dlesen. Vnetja dlesni pri nosečnicah (t.i.nosečniški gingivitis) so zelo pogosta, predvsem v drugem in tretjem trimesečju. Vendar so pri tistih nosečnicah, kjer je vnetje dlesni že sicer prisotno, vnetni znaki izrazitejši. Kot je verjetno pri vas.
Glavni vzrok vnetja so bakterije zobnih oblog, ki se zadržujejo na površinah zob. Zato je zdravljenje usmerjeno k temu, da količino zobnih oblog čimbolj zmanjšamo.
Predlagam, da obiščete zobozdravnika. Z ultrazvočnimi instrumenti vam bo odstranil zobni kamen, bakterijski biofilm ter razne mehanske ovire, ki omogočajo zadrževanje zobnih oblog (previsne plombe). Na podlagi pregleda in analize rentgena ( če imate ortopantomogram, sicer ga boste opravili po porodu) bo ocenil, ali je vnetje že prizadelo globlje strukture in je prisotna razgradnja čeljustne kosti. V tem primeru bo z ročnimi instrumenti zagladil površine korenin (postopek luščenja in glajenja korenin). Po potrebi vas bo napotil k specialistu parodontologu.
Seveda je pri tem bistvenega pomena, da sami skrbite za dobro ustno higieno in jo dosledno izvajate.
Parodontalna bolezen ima, kot ste prebrali, vpliv tudi na sistemsko zdravje. Z njenim zdravljenjem zato ni dobro odlašati.
“Kisikovh terapij” pa ne poznam in tudi v strokovni literaturi tega nisem zasledila.
Želim vam veliko sreče, Ana Mikuž, dr. dent. med., spec. parodontologije
Pozdravljeni,
oralno-higienska faza (začetno, nekirurško zdravljenje) je prvi in neobhodni del parodontalnega zdravljenja.
S takoimenovanimi postopki luščenja in glajenja skušamo iz površin zobnih kron in korenin odstraniti bakterijski biofilm, zmehčan cement, predvsem pa trde zobne obloge – zobni kamen. Zobni kamen sicer sam po sebi ne povzroča vnetja, predstavlja pa grobo površino, ki je idealna za kopičenje bakterij. Prav bakterije so vzrok parodontalnega vnetja.
Pri tem uporabljamo ročne ali vrteče instrumente. V zadnjem času dajemo vrtečim instrumentom prednost pred ročnimi, saj so konice vrtečih instrumentov različno oblikovane tako, da z njimi dosežemo tudi težko dostopna mesta, kot so ozki in globoki žepi ter medkoreninski prostori.
Vrteče instrumente delimo v sonične in ultrazvočne, njihova učinkovitost je primerljiva.
Piezotom je ultrazvočna naprava, ki deluje tako, da pretvarja električni tok v mehansko energijo, pri čemer njegova konica vibrira z visoko frekvenco (25000-42000 Hz).
Lep pozdrav, am
Spoštovana gospa Tajda,
če so poškodbe, ki jih navajte, nastale med zobozdravniškim posegom, seveda svetujem, da vaš oče čimprej ponovo obišče osebnega zobozdravnika. Ta bo ocenil, če in kaj je potrebno narediti ter ga eventualno predčasno ponovno napotil k specialistu.
Predvidevam, da je bila pri vašem očetu opravljena prva faza parodontalnega zdravljenja, takoimenovana oralno-higienska faza. Namen začetnega zdravljenja je zmanjšati količino bakterijskega plaka, ki je glavni vzrok za nastanek parodontitisa, in s tem zamanjšati vnetje. V ta namen je potrebno tudi izpuliti vse tiste zobe, katerih prognozo ocenimo kot brezupno. Iz podatkov, ki ste jih navedli, tega žal ne morem oceniti, bo pa to gotovo naredil njegov parodontolog.
Po začetnem zdravljenju je potrebno počakati 2-3 mesece (verjetno bo pri vašem očetu to v januarju), da vidimo, kako se organizem nanj odzove. Hkrati pa lahko v tem času spremljamo nivo ustne higiene, ki jo je pacient sposoben vzdrževati. Če bo ob kontolnem pregledu parodontolog ugotovil, da so še vedno prisotni žepi, ki so aktivni (kar se kaže s krvavitvijo pri sondiranj), bo sledila druga, kirurška faza zdravljenja. Pri pacientih, ki nimajo dovolj dobre ustne higiene, so kirurški posegi kontraindicirani.
Parodontalna bolezen je kronična bolezen, zato je zdravljenje uspešno le, če kirurškemu zdravljenju sledi tretja faza zdravljenja, t.i. vzdrževalno zdravljenje. Ta je integralni del zdravljenja in ga je potrebno izvajati doživljensko, tudi če zobni kamen ni prisoten in je ustna higiena odlična. Običajno se izvaja v trimesečnih do polletnih intervalih.
Upam da sem z odgovorom omilila vaše skrbi.
Lep pozdrav, am
Gospa Mikuž,
hvala za tako hiter odgovor. Hkrati pa bi vas vprašala še nekaj stvari. Napisali ste, da se v fazi zdravljenja izpuli tudi zobe, katerih prognoza je brezupna. Kaj smatrate kot brezupno prognozo? A zobe, ki se že majejo oz. kjer ni več kosti, ki bi jih držala v položaju?
Očetova zgornja čeljust oz. dlesni so zaenkrat ok, tudi dlesni spodaj zadaj so na prvi pogled v redu. Zanima me, ali se lahko v očetovem primeru vnetje dlesni sprednjih zob širi še naprej na druge zobe oz. dlesen? Ali je možno parodontozo omejiti?
Kaj se naredi v kirurški fazi? Domnevamo, da bo potrebno očetovo “razpokano” dlesen zašiti. Ali parodontolog dlesen zašije skupaj (ali je za to morda potrebno obiskati maksilofacialnega kirurga)…ali se taka dlesen lahko oprime zoba?
Zasula sem vas z vprašanji, vesela sem, da obstaja tak forum, kjer nam strokovnjaki kot ste Vi, razjasnite stvari.
Hvala in lep pozdrav.
Tajda
Tajda ponovno pozdravljeni,
v prvi fazi zdravljenja (oralno-higienska faza) običajno izpulimo le tiste zobe, pri katerih je bolezen napredovala do te stopnje, da parodontalno zdravljenje ni več smiselno. To so predvsem zobje, ki so tako zelo majavi, da je motena žvečna funkcija. Pri prognozi zoba pa upoštevamo tudi druge kriterije (globino sondiranja, prizadetost koreninskih razcepišč, patologijo pulpe, karies, funkcionalnost zoba,..).
Z ekstrakcijami smo bolj radikalni pri pacientih, pri katerih je zaradi sistemskega zdravja potrebno izključiti vnetna žarišča v ustni votlini, kot tudi pri pacientih, ki imajo slabo ustno higieno in/ali so kadilci, kar sicer neugodno upliva na rezultate zdravljenja.
Pri sistemsko zdravih ljudeh, ki stremijo k temu, da bi ohranili čimveč lastnih zob in v procesu zdravljenja dobro sodelujejo (vzpostavijo dobro ustno higieno, prenehajo kaditi), pa smo bolj konzervativni, saj lahko ekstrakcije odložimo na kasnejši čas, če bi se izkazalo, da zdravljenje ni bilo uspešno. Pri tem je seveda pomembno, ali je zobni lok sklenjen ali ne; v tem primeru bo pacient potreboval neko protetično rehabilitacijo in moramo zato pred tem oceniti, ali bo nosilni zob zadovoljil funkcionalnosti, estetiki in trajnosti protetične rekonstrukcije.
Določane prognoze zoba in načrt zdravljenja je lahko precej zahtevno.
Parodontalno zdravljenje delimo, kot že rečeno, v tri faze.
Vzročnem zdravljenju (oralno-higienski fazi) sledi kirurško zdravljenje – reženjske operacije.
Med kirurškim posegom, ki poteka v lokalni anesteziji, dlesen odmaknemo od zobne korenine (pri vašem očetu sta se očitno zobni papili odmaknili sami, zaradi vnetja), odstranimo vnetno-granulacijsko tkivo, s površine korenine mehanično odstranimo zobni kamen, bakterijski biofilm, odmrti cement, obzobni žep pa nekoliko zmanjšamo. Včasih tudi preoblikujemo kost, na površino korenin ali v kostne v žepe pa lahko vstavimo snovi, s katerimi skušamo vzpostavit ponovno povezavo zoba z obzobnimi tkivi in doseči delno obnovo kosti. Dlesen nato položimo nazaj na svoje mesto in zašijemo. Šivi se odstranijo po enem tednu. Dlesen se ponovno oprime zoba.
Tretjo fazo zdravljenja imenujemo vzdrževalno zdravljenja in jo je potrebno izvajati doživljensko, saj le tako lahko preprečimo ponovitev in napredovanje bolezni.
Sprašujete me, ali je parodontozo možno omejtiti.
Raziskave, ki so trajale 10 let in več, so pokazale, da je z zgoraj opisanim načinom zdravljenja velika večina pacientov, več kot 80%, dologoročno ohranila večino svojih zob (izgubili so jih e 0-3). In to ne glede na napredovalost bolezni pred pričetkom parodontalnega zdravljenja.
Lp, am
Spoštovana ga. Mikuž,
približno eno leto imam težave s ponavljajočimi vnetji dlesni na dveh sedmicah zgoraj in na eni osmici. V bistvu gre za zobne žepke, vnetja se pojavljajo enkrat na enem, drugič na drugem zobu. Iz sedmice zgoraj se mi vnetje razširi tako, da imam močan zadah iz nosnice, iz katere mi tudi teče rumena tekočina, sploh kadar se priklonim. Verjetno se vnetje razširi na sinuse, zobozdravnik me je poslal na slikanje zob, vendar iz rentgenske slike ni ugotovil nič posebnega. Sedmice se mi ne majejo, osmica pa se maje delno, zob pa je tudi zelo občutljiv in boleč na ugriz. Zobozdravnik mi je predlagal puljenje zob, ker pa gre za tri zobe in verjetno ščasoma še kakšnega več (enkrat sem imela vnetje še na eni sedmici spodaj) temu nisem ravno naklonjena. Zato sva se dogovorila, da bi šla prej na pregled k specialistu parodontologu da ugotovi, če je še kaj možnosti, da se zobe oziroma dlesni pozdravi.
Naročila sem se na stomatološki kliniki, vendar šele junija 2011. Ker bi rada dobila mnenje strokovnjaka prej, bi šla na pregled drugam. Kaj menite Vi, ali je kaj možnosti, da ohranim zobe? Koliko časa bi čakala na prvi pregled pri vas z napotnico ali kot samoplačnik?
Lp Mojca
Spoštovani,
mnenje o tem, ali se omenjene zobe da ohraniti ali ne, je možno podati le na podlagi kliničnega pregleda in rentgenske analize. Pri tem natančno pregledamo vse zobe, saj je parodontalna bolezen običajno generalizirana, prizadene pa nekatere zobe bolj, druge manj. Seveda težimo k temu, da zobe v čim večjem številu čim dlje ohranjamo, vendar pa ne zob, katerih prognozo ocenimo kot brezupno. Take zobe je potrebno odstrani, saj predstavljajo kronično vnetno žarišče. To pogosto velja tudi za modrostne zobe-osmice, sploh tiste, ki so le delno prodrle v ustno votlino in so v zadnjem delu ukleščene pod kostjo in sluznico, ali za tiste modrostnike, ki imajo nepravilen položaj v zobnem loku, kar onemogoča ustrezno čiščenje.
Vsekakor vam svetujem pregled pri specialistu parodontologu, glede težav z nosom in obnosnimi votliinami pa pregled pri vašem splošnem zdravniku, ki vas bo po potrebi napotil k specialistu otorinolaringologu.
V naši ambulanti dobijo pacienti z napotnico v roku enega meseca datum za hitri, triažni pregled. Paciente z diagnozami, ki zahtevajo prednostno obravnavo, vzamemo v terapijo, ostale pa vpišemo v čakalno knjigo. Okvirna čakalna doba je pribljižno 3 leta. Kronična parodontalna bolezen, ki je verjetno prisotna pri vas, žal ni med diagnozami s prednostno obravnavo, ne glede na napredovalost bolezni.
Za samoplačniški pregled dobite termin v roku enega meseca.
Lp, am
Pozdravljeni,
tudi jaz imam eno vprašanje… Stara sem 24 let. Zaradi bolečin v ustih sem bila pri zobozdravnici, ki mi je povedala, da imam vnete dlesni. Rekla je tudi, da ne vidi, da bi bilo kaj drugega narobe. Ko sem šla k njej, sem imela vneto samo desno zgornjo stran, pri samo treh zobeh. Zato sem kupila tekočino curasept in gel cikaflogo. Zobe si še posebno sedaj umivam po vsaki jedi. Moram reči, da mi je pomagal. Dlesni ne bolijo, barva je lepša, krvavijo malenkost manj. Vendar pa sem naslednji dan po obisku pri zobozdravnici opazila, da se mi je vnela še leva zgornja dlese, tudi samo pri treh zobeh. Po nasvetu zobozdravnice sem si tudi na tem mestu začela mazati z cikaflogom. Usta pa si izpiram tudi s kamiličnim in žajblevim čajem. Nekoliko se stanje izboljšajo, a sem opazila drug problem, ki je izrazit še posebej pri samo enem zobu. In sicer je tanek rob dlesni ob tistem zobu postal rahlo bel, ki se zaključi z rdečim robom, ki tudi krvavi. Bel del dlesni na otip boli. To me zelo skrbi, saj, kot sem že omenila, je to izrazito samo pri enem zobu. Zanima me če je to normalno za zdravljenje dlesni, ali bolezen napreduje? Ker če je to resen znak, bi rada čimprej do zdravnika, da se prepreči najhujše..
Za odgovor se Vam najlepše zahvaljujem…
Pozdravljena,
vnetje dlesni običajno nastane zaradi pomanjkljive ali nepravilne ustne higiene. Na robu med zobom in dlesnijo zato zastaja plak, v katerem so baktetrije, ki vnetje povzročajo. Taka dlesen je gladka, nabrekla, rdeča in na dotik krvavi. Po profesionalni odstranitvi dejavnikov, ki omogočajo zadrževanje zobnih oblog (zobni kamen, previsne plombe,..) in vzpostavitvi dobre ustne higiene, se vnetje, ki je omejeno na dlesen (gingivitis), popolnoma pozdravi in ne pušča trajnih posledic na obzobnih tkivih.
Omenjate, da je pri vas dlesen vneta, boleča, bela, z rdečim robom. Na podlagi teh podatkov težko sodim, za kaj gre. Sem pa prepričana, da vas bo vaša zobozdravnica napotila naprej, k specialistu parodontologu, če bo smatrala, da je le to potrebno.
Lp, am
Pozdravljeni,
stara sem 27 let, v 36. tednu nosečnosti. Težave z dlesnimi imam že nekaj let. Poskusila sem že ogromno zobnih past, tekočin, redno obiskujem zobozdravnika. Zadnje dve leti sem bila najmanj 15x pri zobozdravniku, pa mi skoz pravi, da naj nitkam, izpiram,… meni pa nič bolje.
Zdaj v nosečnosti se je stanje za 100% poslabšalo. Med sprednjima gornjima enkicama imam že 2 meseca nabreklo dlesen, kot da bi bil žepek, iz katerega v curkih teče kri, ko si umivam zobe.Ne morem kaj trdega jest, moti me že ko stisnem zobe. Pokazat sem se šla k zobozdravniku in spet ista pesem, nitkanje, izpiranje…. Mene samo zanima ali je to zdaj obdobje nosečnosti in bo po porodu vsaj malo bolje? Nevem več kaj si naj mislim, sem že pomisla na kaj hujšega, ko se to noče in noče popravit.
Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem.
Lep pozdrav.
Nivy
Nivy pozdravljeni,
s težavami, ki jih opisujete, se spopadajo številne nosečnice. Nabreklo, pordelo dlesen, ki krvavi pri ščetkanju (kasneje lahko tudi spontano), označujemo kot nosečniški gingivitis.
Nosečnost je obdobje, ko se nivo spolnih hormonov močno poveča, kar vpliva tudi na dlesen. Spremembe na dlesnih so sicer delno posledica fizioloških sprememb, vendar so izrazitejše pri tistih nosečnicah, kjer je vnetje že prisotno. Vnetni znaki so najizrazitejši v drugem in tretjem trimesečju. Primarni vzrok za vnetje so, kot že rečeno, bakterije, ki zastajajo na robu med zobom in dlesnijo. Zato vam zobozdravnik vztrajno svetuje čimboljšo ustno higieno. Najučinkovitejši pripomoček pri tem je zobna ščetka. Tehnike ščetkanja so različne, najpomembnejše seveda je, da je tehnika učinkovita in zobne obloge odstranjene. Ker z zobno ščetko stranskih ploskev zob ne dosežemo, je 1x dnevno potrebno ta mesta očistiti z zobno nitko oziroma medzobno ščetko, če so medzobni prostori širši. Učinek zobnih past je predvsem kozmetičen. Omogočajo lažje drsenje ščetke in dober ustni zadah. Tudi ustne vode, ki jih lahko uporabljamo v daljšem časovnem obdobju, nimajo tolikšnega protibakterijskega delovanja, da bi lahko nadomeščale mehansko čiščenje. Najpomembnejša je torej zobna ščetka. Kako učinkovit je vaše ščetkanje, lahko preverite z indikatorji plaka. Na tržišču jih dobite v obliki tekočine ali tablet. Če se izkaže, da so tudi po temeljitem ščetkanju prisotne zobne obloge, proste zobozdravnika, da vam pokaže, kako izboljšati tehniko čiščenja. Če pa oblog ni, vnetni znaki pa kljub temu ostajajo, je možno, da je vnetje prodrlo že v globlje strukture. V tem primeru ga samo z ustno higieno ne morete odpraviti, potrebujete zdravljenje. Stomatološki posegi, posebno ukrepi prve pomoči, se lahko izvajajo celo nosečnost, najoptimaljejši čas za zobozdravstvene posege pa je drugo trimesečje.
Sprašujete me, kako bo po porodu. Stanje se bo zagotovo izboljšalo. Študije kažejo, da se, tudi če ostane količina zobnih oblog, ki je glavni vzrok vnetja, nespremenjena, vnetni znaki zmanjšajo in so že tri mesce po porodu primerljivi z vnetnimi znaki v prvem trimesečju nosečnosti. To, da se vnetni znaki zmanjšajo, seveda ni dovolj. Vnetni znaki morajo izzveneti popolnoma. Če bi po porodu, kljub dobri ustni higieni, vnetni znaki vztrajali, in če vam vaš zobozdravnik pri tem ne more pomagati, ga prosite, da vas napoti k specialistu parodontologu.
Želim vam vse dobro.
Lep pozdrav, am
Pozdravljeni!
Sem v 34.tednu nosečnosti in sem začela opažati spremembe pri dlesnah. Najprej sem imela vnetje dlesni, ki mi je potem z uporabo gela za vnetje dlesni izginil. Nekaj dni nazaj pa se mi je začela dlesen odmikati od zoba in sicer kar štrli od zoba in to se mi je zgodilo na spodnjih sprednjih dlesni kjer sem tudi imela vnetje. Zanima me, če lahko naredim kaj doma za dlesni ali je že prepozno?
Pozdravljeni,
spremembe, ki jih zaznavate, so posledica vnetja. Nosečnost je obdobje, ko se nivo spolnih hormonov močno poveča, kar vpliva tudi na dlesen. Spremembe na dlesnih so sicer delno posledica fizioloških sprememb v nosečnosti, vendar so pri tistih nosečnicah, kjer je bilo vnetje že prej prisotno, vnetni znaki izrazitejši. Kar se verjetno dogaja pri vas.
Primarni vzrok vnetja so bakterije, ki zastajajo na robu med zobom in dlesnijo na zobnih oblogah (zobnem plaku). Bistvenega pomena je, da zobne obloge s ščetkanjem dnevno temeljito odstranjujemo. Najučinkovitejša pripomočka pri tem sta zobna ščetka ter zobna nitka ali medzobne ščetke, s katerimi odstranimo obloge iz stranskih ploskev zob. Katero zobno pasto se pri tem uporablja, je praktično vseeno, saj je terapevtski učinek zobnih past zanemarljiv. Tudi protibakterijske ustne vode in geli, ki jih lahko uporabljamo daljše časovno obdobje, nimajo tolikšnega protibakterijskega delovanja, da bi lahko nadomeščali mehansko čiščenje. Zelo pomembno pa je, da v ustih niso prisotne razne mehanske ovire, kot je zobni kamen in previsni robovi plomb in prevlek, ki omogočajo zadrževanje zobnih oblog. Zato predlagam, da še pred porodom obiščete osebnega zobozdravnika, ki bo na podlagi pregleda ocenil, kolikšna je prizadetost obzobnih tkiv, in zdravljenje pričel s takoimenovano oralno-higiensko fazo. Zdravljenje obzobnih tkiv se vedno prične z ultrazvočnim odstranjevanjem trdih in mehkih zobnih oblog oziroma bakterijskega biofilma, in luščenjem in glajenjem korenin, če je vnetje napredovalo v čeljustno kost in so prisotni obzobni žepi. Nosečnost pri tem ni ovira. Z zdravljenjem, event. pri specialistu parodontologu, pa se bo nadaljevalo po porodu, če bo potrebno. Pomembno je, da se parodontalno stanje spremlja tudi po porodu, ko se vnetni znaki bistveno zmanjšajo, ni pa nujno, da izzveni tudi vnetje.
Želim vam vse dobro, am
Spoštovani
Imam fiksni zobni aparat in v zadnjem času opažam da mi dlesni lezejo na zobe—vestno skrbim za ustno higieno. Ortodontka mi je priporočila lasersko odstranitev dlesni ki zakriva zob. Zanima me če je to zaradi aparata ali je to že paradontoza in pa ali laserska operacija to popolnoma odpravi oz. pozdravi.
Hvala za vaš odgovor
Spoštovani,
razrast (hipertorfija) dlesni je pogosto posledica jemanja zdravil za zdravljenje epilepsije, srčne aritmije, povišanega krvnega pritiska, po transplantaciji organov in pri avtoimunih boleznih. Opažamo jo tudi pri ljudeh, ki imajo držo odprtih ust. Tudi pri teh bolnikih/ljudeh pa je pogostejša tam, kjer je ustna higiena slaba.
Slaba oziroma nepravilna ustna higena je najpogostejši vzrok razrasti dlesni pri osebah z nesnemnimi- fiksnimi ortodontskimi aparati. T.i. bracketi, prilepljeni na zobe in različne žice, ki jih pri fiksnem ortodontskem zdravljenju uporabljajo, so ugodno mesto za kopičenje oblog, na katerih so bakterije, ki vnetje povzročajo. Kritično mesto pa je predvsem prosti rob dlesni, na katerega se, ob zamudnem čiščenju bracketov, pogosto pozabi.
Z vzpostavitvijo ustrezne ustne higene se razrast dlesni nekoliko zmanjša, vendar razrasla dlesni običajno zahteva kirurško odstranitev, bodisi z laserji ali elektronoži.
Ponovno razrast dlesni po kirurški odstranitvi pa prepreči le ustrezna ustna higiena.
Lep pozdrav, AM
Pozdravljeni,
tudi sama sem se srečala s paradontozo. pri prvem pregledu so na grobo odstranili zobni kamen in priporočali uporabo zobne paste Curasept 0,12% in ustne vode Curasept 0,20% ter izpiranje ust s slano vodo. Zanima me ali je normalno, da me sedaj na začetku po ščetkanju še nekaj časa močno bolijo oz pečejo dlesni?
Že vnaprej se vam zahvaljujem za odgovor,
Lp
Hokejistka pozdravljena,
Curasept ustna voda je antiseptik. V 0,2% koncentraciji ga predpisujemo za kratko časovno obdobje – 2 tedna, predvsem po kirurškem zdravljenju, kot nadomestek mehanskemu čiščenju, ki ga v prvem tednu po operativnem zdravljenju odsvetujemo. Nikakor pa ni namenjen za stalno uporabo. Sicer nima nikakršnih sistemskih učinkov, lahko pa povzroča spremembe okusa, obarvanost zob, verjetno so pri posameznikih prisotne tudi druge senzacije.
Slana voda zaradi hipertoničnosti raztopine navidezno zmanjša znake vnetja, vendar le tega ne odpravi.
Parodontalna bolezen, predvsem napredovale oblike, zahteva dodatno zdravljenje, o čemer sem na forumu že veliko pisala.
Lep pozdrav, AM
Pozdravljeni!
Da ne bom odpirala nove teme…zadnje čase imam pogoste težave v ustni votlini. Pojavljajo se mi vnetja dlesni in afte. Priznam, zadnja leta nisem bila ravno dosledna v čišenju (nisem uporabljala nitke in čistila preveč površno). Odšla sem na čiščenje zobnega kamna, vendar se mi zdi, da imam po čiščenju kamna še večkrat vnete dlesni. Vneti predeli se mi selijo (en teden na eni strani, potem na drugi, itn.). Dlesni ne krvavijo ob čiščenju, oziroma zelo malo, so pa pordeli. Odšla sem tudi do osebne zobozdravnice, ki je rekla, da ne potrebujem napotnice za paradontologa in da naj uporabljam električno ščetko (povsod drugje mi svetujejo Curaprox – sama uporabljam Curaprox ščetko, pasto in ustno vodo), da samo tako lahko izboljšam stanje dlesni?? Katera šetka je najbolj primerna? Kako izboljšam stanje dlesni?
Poleg tega imam na vseh osmicah karies, ker težko pridem zraven pri umivanju. Ali lahko tudi karies vpliva na dlesni in afte? Dobila sem napotnico za puljenje.
Hvala za odgovor!