Najdi forum

Vključevanje v družbo

Zdravo,

Že od nekdaj se ne znam najbolj vklopit v družbo, navadno čakam da me nekdo povabi, ogovori..ko se z nekom povežem imam normalne odnose, probleme pa imam pri začetnih korakih.

Težave imam npr v službi, kjer sem nekako vedno v ozadju, pri robu dogajanja, večinoma se s sodelavci pogovarjam le o službenih stvareh, o zasebnih samo če me kdo vpraša. Je pa res, da tudi določeni sodelavci niso najbolj idealni. Mene same to večinoma niti ne moti, moti pa druge.

Ne znam iz svoje kože in se bolj odpreti ali dati pobude. Kaj narediti? Obstajajo kakšne metode, knjige ipd za premostitev tega problema?

Hvala.

Pozdravljeni,

težave pri začetnih korakih socialnega povezovanja je dokaj pogost izziv. V vašem primeru se zdi, da ko enkrat vzpostavite povezavo, vzdržujete normalne odnose, kar je pozitiven znak vaših socialnih sposobnosti.

Za izboljšanje vaših socialnih veščin in samozavesti pri vzpostavljanju prvih stikov bi vam morda koristilo branje knjig, ki se osredotočajo na socialne veščine in komunikacijo. Veliko ljudi najde koristne vpoglede in praktične nasvete v delih kot je “Kako pridobiti prijatelje in vplivati na ljudi” od Dale Carnegieja (tule je kratek povzetek knjige: https://www.petraskarja.com/kako-si-pridobis-prijatelje-dale-carnegie/). Ta knjiga ponuja nasvete o tem, kako se učinkovito pogovarjati, poslušati in ustvariti pozitivne medsebojne odnose.

Lahko je koristno tudi, da začnete z majhnimi koraki v praksi. To lahko pomeni začeti pogovor z lahkotnimi temami, kot so dogodki, vreme ali skupni interesi, in postopoma napredovati do bolj osebnih tem. Prav tako lahko poskusite postaviti vprašanja, ki spodbujajo druge, da delijo informacije o sebi, kar lahko olajša vzpostavitev pogovora.

Še en pristop bi bil, da se pridružite skupinam ali klubom, ki se ukvarjajo z aktivnostmi, ki vas zanimajo. To vam lahko omogoči, da spoznate ljudi s podobnimi interesi in tako olajšate začetno komunikacijo.

Vaše težave pri vzpostavljanju začetnih socialnih stikov in vklopu v družbo lahko izvirajo iz globljih psiholoških vzrokov. Pogosto so takšne težave odsev notranjih konfliktov, nezavednih prepričanj ali preteklih izkušenj, ki vplivajo na način, kako se povezujete z drugimi. Na primer, pretekle izkušnje zavrnitve ali nerazumevanja lahko privedejo do razvoja občutkov negotovosti, strahu pred novimi interakcijami ali občutka, da niste dovolj dobri za druge. Poglobljena psihoterapija je odličen način za raziskovanje in razreševanje morebitnih notranjih konfliktov ali travm.

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close