Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija vitamin K

vitamin K

Spoštovani!

Prosila bi za vaše mnenje glede aplikacije vitamina K novorojenčku. Sem tik pred porodom in z možem razmišljava o tem, da bi v porodnišnici prosila, če lahko najinemu otroku po porodu aplicirajo vitamin K per os namesto intra muscularno.
Ali se lahko pri taki aplikaciji pojavijo kakšni zapleti, jo vi odsvetujete in ali je potrebna količina vitamina K v obeh primerih enaka.
Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem.

mariN

Spoštovana,

vitamin K v Sloveniji novorojenčkom za preprečevanje nagnjenosti h krvavitvam dajemo od leta 1987. Za intramuskularno injekcijo smo se odločili zaradi tega, ker vsaj tretjina novorojenčkov prve ure po rojstvu bljuva plodovnico – in bi s tem lahko izbljuvali tudi vitamin K, ki bi ga dobili per os (torej preko ust, da bi ga popili). Če ga novorojenček ne izbljuva, pa je učinkovisto vitamina K enaka pri i.m. ali peroralnemu dajanju.

V letih, kar dajemo vitamin K v mišico, nismo zabeležili zapletov samega dajanja. Od uvedbe v Ljubljani tudi ni bilo več primera novorojenčka s klasično hemoraško boleznijo novorojenčka (torej tisto, ki se pojavi 3.-7. dan, ki jo preprečimo z dajanjem vitamina K in ki je včasih privedla v nekaj urah do smrti novorojenčka ali pa je otrok preživel, a s težkimi okvarami zaradi možganskih krvavitev).

Praviloma staršem, ki imajo pomisleke za dajanje vitamina K v mišico, razložimo tveganje neuspešnosti zaščite ob dajanju preko ust, a jih ne “posiljujemo” s prepričevanjem. Je pa primerno, da vaše pomisleke in želje napoveste babici že ob prihodu v porodno sobo.

Vse dobro,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani!

Za vaš odgovor se vam najlepše zahvaljujem in vam želim uspešno delo še naprej.

še eno vprašanje glede tega dodajanja vitamina K, ker se še odločam, ali pri otroku zavrniti ta vitamin ali ne.

In sicer, od kdaj pa se sploh pojavla hemoragična bolezen pri novorojenčkih? Nekje sem zasledila podatek, da v zgodovoini pojav te bolezni sploh ni zabeležen in bi lahko sklepali, da obstaja šele, odkar imamo “moderno (medicinsko) vodene porode”, ki prinašajao s sabo nefiziološki porod. Ali to drži? Oziroma kakšni so vaši podatki glede te bolezni?

Ne vem, razmišljam, zakaj bi dajali otrokom umetno nekaj, česar narava ni predvidela? A nismo včasih preveč pametni od narave?

Hvala lepa za odgovor!

Spoštovana,

hemoraška bolezen novorojenčka (tim. klasična oblika se pojavlja med 3. in 7. dnem po rojstvu) je zelo hudo stanje, za katerega obstajajo opisi poteka in izhoda (invalidnosti, smrti) že iz časa antične Grčije.

V Sloveniji smo do leta 1987, ko je bila uvedena zaščita novorojenčkov z vitaminom K v porodnišnicah, vsako leto zabeležili več kot 20 primerov. In to pri donošenih novorojenčkih, rojenih po normalni nosečnosti, mamam, ki so bile sicer povsem zdrave in niso imele nobenih posebnih prehrambenih navad in v času poroda niso imele nobenih zapletov. Kot strela z jasnega je prišlo 3. dan do nenadnega poslabšanja, novorojenčki so začeli bruhati in odvajati kri, v nekaj urah so zaradi izkrvavitve v notranje organe (zlasti možgane) lahko tudi umrli. Ali pa ostali živi, a prizadeti – gibalno in umsko.

Po letu 1987 v Sloveniji ni bilo več nobenega primera klasične hemoraške bolezni, seveda pa z dajanjem vitamina nismo preprečili drugih (sicer zelo redkih) oblik, ki imajo drugačne mehanizme nastanka.

Žal (?) se je človek v zadnjih stoletjih zelo oddaljil “od narave”, ki je vedno poskrbela, da so preživeli le tisti najmočnejši, z najboljšimi genetskimi osnovami za zdrave potomce (saj veste, kako to gre v živalskem svetu, v katerega človek še ni posegel). In se vseh ostalih “znebila” tako, da so pomrli, zlasti zaradi okužb. Še pred stoletjem so kar polovico človeštva že v otroštvu “pobrale” nalezljive bolezni. In tudi ljudi, ki bi doživeli “častitljivo” starost 50 let, ni bilo prav dosti. Danes pa bi vsi radi živeli naravno, polno življenje, prelisičili bi “pametno” naravo – in umrli zdravi tam pri stotih, po možnosti med spanjem.

Upam, da mi ne zamerite tega uvoda v odgovor. Vitamin K, ki ga lahko pri nas dobi novorojenček tudi v usta (ga torej ni treba zbadati) za preprečitev nagnjenosti h krvavitvam, je v primerjavi z vsemi naslednjimi (kamor sodi tudi prehrana) še najbolj “naraven” poseg v otrokovo telo. Seveda sprva odločate v njegovem imenu vi in vitamina pač ne bo dobil. S tem prevzamete nase tveganje (resda majhno, glede na pogostnost hemoraške bolezni 1 na 2000 novorojenčkov), da vas bo “narava” kaznovala z boleznijo in trpljenjem vašega otroka. Kar je nekaj najhujšega, kar se lahko zgodi staršem.

Odločitev za ali proti je torej čisto vaša – kot je tudi (vsaj za nekaj let) otrok, ki ga boste rodili.

Srečno in lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Hvala za odgovor! Aha, torej je ta bolezen obstajala že prej.

Seveda je meni (in možu) še najbolj od vseh do dobrobiti otroka, ker bova tudi midva z njim. Zato pa tudi zbiram informacije iz več kotov, da se lahko potem ustrezno in informirano odločim.

Pravite, da se lahko dobi tudi oralno? A v porodnišnici (Ljubljana) dajo to brez problemov? In kolikokrat se daje? Enkrat ali večkrat?

Pa še nekaj: kolikor razumem zgodnje oblike te bolezni ta dodatek vitamina itak ne prepreči?

V ljubljanski Porodnišnici ne “delamo problemov”, če starši želijo, da njihov otrok dobi vitamin K oralno. Da se ga le enkrat, v istem odmerku kot v mišico. Le če bi novorojenček obilno in stalno bruhal, je smiselna ponovitev.

Žal zgodnje oblike hemoraške bolezni, ki se kaže že v prvih urah po rojstvu, z vitaminom K ne preprečimo. K sreči pa je ta oblika izjemno redka in večinoma pogojena s hudo okužbo ploda že v maternici ali s prirojenimi motnjami v strjevanju krvi.

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Glede tega vitamina K bi vas vljudno prosila še za par pojasnil.

1. A kaj veste, a ga druge države (sploh v EU) še dajejo ali so ga opustile? In mislim na države kot so Avstrija, Nizozemska in podobne, ne toliko države bivšega vzhodnega bloka.

2. Nekateri trdijo, da je pomanjkanja vitamina K povezano s prezgodnjim rezanjem popkovine, ki otroka prikrajša za mnogo krvi, kot tudi brisanje verniksa s telesa novorojenčka. In pred letom 1987 so to dvoje prav gotovo počeli še več kot dandanes. Kaj menite o tem vi oz. raziskave, ki jih poznate?

3. RAzumem, da ta vitamim prepreči klasično obliko in ste mi tudi povedali, da zgodnje ne. Kaj pa kasnejšo obliko?

Res lepa hvala že vnaprej za odgovore!

Spoštovani,

kolikor vem, nobena od držav EU uvedenega dajanja vitamina K ni opustila. Celo nasprotno – nekateri so uvedli mesečno ponavljanje odmerkov do starosti 2-3 mesecev (npr. Avstrija) pri dojenih otrocih in pri nedonošenčkih ter pri dojenčkih z motenim delovanjem jeter in žolčnika.

Prezgodnja prekinitev popkovnice res lahko prikrajša novorojenčka za rdeče krvničke, a nima nobene vzročne povezave s hemoraško boleznijo. Prav tako ne brisanje verniksa (ki ga postopno opuščamo tudi v Sloveniji), ki daje koži zaščito pred “napadi” bakterij iz okolice, dokler koža ne dozori. Kar se tiče stanja pred letom 1987, pa si ne bi delala utvar, da je danes bolje. Mnogi postopki, ki jih nekateri “prodajajo kot suho zlato” (med njimi je veliko takšnih, ki so všeč skupinam za “naravni” porod), je bilo tedaj še samoumevnih.

Kasna oblika hemoraške bolezni (torej po 1. mesecu) je vezana predvsem na prirojene in pridobljene bolezni, ki prizadenejo delovanje jeter in žolčnika oziroma povzročijo moteno vsrkavanje ali pretirano izgubo v maščobah topnih vitaminov. Pri teh (zelo redkih, mednje sodijo tudi zelo nezreli nedonošenčki, hranjeni izključno z materinim mlekom) je vitamin K del zdravljenja.

Pozdrav in veliko uspeha pri brskanju podatkov na medmrežju,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,
Pred tremi tedni sem v Franciji rodila svojega tretjega otroka (porocena s Francozem) in vitamin K dajemo (oralno) od tretjega dne dalje do dveh mesecev starosti, enkrat tedensko (2mg/0.2ml).
Moj drugi je prakticno vse doze izbruhal, z ostalima dvema pa nisem imela tezav.

lp,

Dunja

Spoštovana,

v Sloveniji dajemo vitamin K le v 1 odmerku (1 mg) in to čim prej po porodu – z namenom preprečevanja klasične hemoragične bolezni novorojenčka, torej nagnjenosti h krvavitvam, ki se pojavi 2.-7. dni po rojstvu. Dajemo ga intramuskularno (v mišico, z injekcijo) prav zaradi razlogov, kot jih opisujete (bruhanje, ki bi pomenilo, da se zdravilo sploh ne bi imelo časa vsrkati). S tem 1 mg dosežemo dovolj visoke zaloge v jetrih za čas prvega meseca življenja, ko je vnos vitamina K z mlekom še boren in ko so ostali dejavniki strjevanja krvi še nezreli.

Ker je po 1. mesecu tveganje za nagnjenost h krvavitvam zaradi pomanjkanja vitamina K zelo majhno, odmerka pri zdravih dojenčkih ne ponavljamo – razen pri nedonošenčkih, hranjenih izključno z materinim mlekom, ki dobivajo ponovljeni odmerek (1 mg, enak preparat kot za i.m. ali i.v. dajanje, tim. Konakion) 1 x mesečno do časa, ko naj bi se rodili.

Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Marija SK

Spoštovani!

Menda je treba v primeru oralne doze prinesti k vitamin s sabo. Prosila bi za komercialno ime in firmo, ki izdeluje ta k vitamin in se lahko kupi v Avstriji.

 

V Ljubljani vitamina K ni treba prinašati s seboj, saj je preparat Konakion MM predviden tudi za per os uporabo (varen in učinkovit).

Resda nekatere mame prinašajo “svoj” vitamin K, menda nizozemski preparat. Če ga želijo dati svojemu otroku, sicer ne nasprotujemo – a je to njihovo “samozdravljenje”, ki ga le zabeležimo. Ker je tak vitamin K praviloma smatran kot prehranski dodatek (torej ne kot zdravilo), je nadzor (čistosti, učinkovitosti) bistveno bolj ohlapen – tudi zato jaz ne sodim med tiste, ki bi tak način priporočila.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close