Najdi forum

VISOKA DIOPTRIJA-SLABOVIDNOST

POZDRAV!

MOJ DVE LETI IN TRI MESECE STAR SINČEK JE TOČNO PRED TREMI MESECI DOBIL OČALA.NJEGOVA DIOPTRIJA JE IZREDNI VISOKA – NA OBEH OČESIH
-18.SKORAJ ME JE KAP IN SAMO O TEM RAZMIŠLJAM, KAJ BO,ČE NEKOČ OSLEPI…NE,SPLOH NE MOREM NAPISATI TE BESEDE, KAJ ŠELE POMISLITI .

NA OČESNI KLINIKI SO Z INFORMACIJAMI PRECEJ SKOPI IN PREVIDNI, SAJ MENIM, DA ŠE TAKEGA PRIMERA NISO IMELI IN NE MORAJO NAPOVEDATI NIČ. KAJ BI DALA,DA BI MU POMAGALI,SVOJE OČI MU DAM,ČE BI LAHKO. MALI OTROCI IMAJO PONAVADI IZMERJENO DIOPTRIJO (KADAR JE PRISOTNA) ,AMPAL JE TA+ KARA POMENI, DA SE SČASOMA SAMA IZBOLJŠA, SAJ PREHAJA V MINUS IN TO POMENI IZBOLJŠANJE…KAM PA NAJ GRE MOJEMU FANTKU ŠE V MINUS?ALI IMA SLUČAJNO SLUČAJNO KATERA KAKŠNO PODOBNO IZKUŠNJO ALI PA POZNA KAJ PODOBNEGA???
MOJ OTROK JE TUDI VERJETNO OTROK S POSEBNIMI POTREBAMI, KAJ MENITE,MI LAHKO KDO KAJ POVE O TEM?

Katja,

najprej opravičilo, kar na vaše vprašanje nisem odgovorila že prej. V novem sistemu, kjer na na vrhu pokaže zadnji odgovor, se še malce lovim. Brez zamere.

Včasih so sicer rekli,da se daljnovidnost (+ diotrija) sicer zmajšuje – če pa še to dejansko velja pa ne vem. Vendar pa se dioptrija v predšolskem obdobju spreminja, kar pa pomeni, da sedanje stanje ne bo enako stanju čez nekaj let. Nekaj več o kratkovidnosti in daljnovidnosti si lahko preberete na:

Pri uvrščanju otroka med otroka s posebnimi potrebami pa je poleg dioptrije pomemben tudi % ostrine vida kot tudi širina vidnega polja. Kaj več o kriterijih pa na:

Glede na trenutno dioptrijo, vaš otrok ima status otroka s posebnimi potrebami.

Čeprav so na očesni kliniki z informacija skopi – vztrajate, »sitnarite in vrtajte” tako dolgo, dokler vam ne bodo dali ustreznega odgovora.

Več informacij o pomoči, pa tudi na splošno o slabovidnosti in slepoti boste dobili tudi na Zvezi slepih in slabovidnih Slovenije () in v Zavodu za slepe in slabovidne Ljubljana().
Lep pozdrav, Petra

Pošlji oblikovano (23-06-04 06:49)

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Živjo,

sem že včeraj poslala eno sporočilo pa zgleda, da sem nekaj zamočila.
Naš sin ima dipotrijo -10 in -6, to dipotrijo so mu izmerili pri 3 letih in se zaenkrat ne spreminja ( 3x potrkam ), star je 7 let. Zaenkrat nosi očala, smo pa naročeni za leče.

Predvsem ti želim povedati da, moraš na Očesni kliniki biti zelo vztrajna in zahtevati, da si vzamejo čas in razložijo sinovo stanje, pa tudi kakšen bo predvidoma razvoj njegovega vida v prihodnosti. To so glede na njegovo stanje dolžni storiti. Komunikacija na Očesni je zares izredno slaba oz. je skoraj ni, predvsem zaradi prezasedenosti zdravnikov. Pridobite pa si za kontrolo še drugo mnenje.

LP anda

DRAGA ANDA,HVALA ZA TVOJ ODZIV!

NE VEM KAKO, DA SEM ŠELE DANES PREJELA TVOJ ODGOVOR.
JA, SAJ TEČNARIM NA OČESNI, PA JE DR, STIRNOVA ŽE Z ENO NOGO V SOSEDNJI SOBI, TAKO DA MI JE JASNO, DA SEM ODVEČ.AMPAK PRI ZADNJI KONTROLI SEM NEKOLIKO IZGUBILA ŽIVCE(PRIZNAM), IN MI JE ODGOVORILA NA NEKAJ VPRAŠANJ.AMPAK PORAJAJO SE NOVA IN NOVA OKATERIH VSAK DAN TUHTAM, PA KO PRIDEŠ TJA(NA 3 MESECE) SI KAR NEKAKO VESEL, DA SI SPLOH NA VRSTI IN KAR KOMAJ ČAKAŠ DA BODO VSI NEPRIJETNI PREGLEDI-ZA OTROKA- ZA NAMI, POTEM PA MI NA KONCU ŽE KAR UIDE IS SPOMINA, KAJ VSE SEM ŽELELA VPRAŠATI.JA, ZDAJ NAVEZUJEMO STIKE Z DR. MORELLO, DVAKRAT SMO BILI ŽE PRI NJEJ(DA SE JE OTROK MALO NAVADI), DA BO LAHKO TUDI ONA OPRAVILA SVOJE MERITVE IN PODALA SVIJE MNENJE.KAKO POGOSTO PA HODITE NA KONTROLE?KAKŠNO IMA PA SINKO DIAGNOZO POSTAVLJENO?ALI STE SAMI UGOTOVILI, DA SLABO VIDI?KAJ PA SO TEBI REKLI, ALI NAJ BI SE MU POSLABŠALO?ALI IMATE V DRUŽINI DIOPTRIJO?
OPROSTI ZA MILIJON VPRAŠANJ, A SAJ ME RAZUMEŠ!

LEP POZDRAV

Živjo,

Na razgovore z zdravniki se je fino že vnaprej pripraviti in si vprašanja napisati na listek, ker je res, da takrat ko govoriš z zdravnikom itak vse pozabiš. Odgovore zdravnika pa si tudi zapišeš. Na koncu zgledaš kot kakšen siten novinar.
Pa še odgovori na vprašanja, grem kar po vrsti:
1. diagnoza je visoka kratkovidnost in škiljenje, ima pa tudi nemirno oko in zanimivo taki ljudje so ponavadi bolj umirjeni, naš je pa za povrh vsega še mali hiperaktivček.
2. v napovedih so zelo previdni, mi pa vsi govorijo da je on pač na tako stanje vida navajen in da to za njega samega ni tako huda ovira, kot se morebiti nam zdi.
3. mi smo dokaj pozno opazili da slabo vidi, (tri leta) saj kakšnih znakov res ni kazal , normalno se je gibal, res brez posebnosti, niti ni škilil. Se je pa na sistematskem pregledu upiral pri pregledu vida, ni sodeloval, jaz sem to pripisala njegovemu karakterju, pediatrinja pa tudi, čeprav bi ona morala vedeti da je to eden od znakov, da je z vidom lahko nekaj narobe. Isto napako so potem naredile še sestre pri okulistu, ki tudi o tem ,kakšni so znaki, da otrok ne vidi, niso imele pojma. Silile so ga, da je gledal na približno 4 m oddaljeno tablo s slikami, on se je upiral, ker seveda še table ni videl, kaj šele slikce, seveda so naju ob splošnem zgražanju nagnale domov, okuilistke pa niti videla nisva, žalostno ampak resnično. Po dveh takih seansah je bilo meni dovolj in smo ga peljali v zasebno ambulanto.
Seveda bi to naredili že veliko prej , če bi se nam vsaj približno sanjalo da res tako slabo vidi.
4. mož sicer je kratkoviden -1 in -2, jaz pa vidim kot sokol, tako da dedno to verjetno ni. Se pa seveda obtožuješ, da si nardil ne vem kakšno napako v nosečnosti ali da je bilo med porodom kaj narobe, skratka iščeš neko logično razlago, ampak je seveda ne najdeš.

Mi smo se pač odločili, da izhajamo iz takega stanja kot je. Fant itak problemov s tem nima, razen včasih ga malo motijo očala. Je pa zanimivo, da tudi ko sname očala z gibanjem po prostorih sploh nima problemov, brati pa skoraj ne vidi, razen res od blizu. Zaključil je tudi prvi razred, uspešno. Bomo pa v prihodnosti preizkusilil tudi alternativne metode, (razane vaje za oči), sedaj se mi zdi je še malo premajhen.

Oglasi se še kaj.

lp dopustniški pozdrav ( gremo na morje hura)
anda

Anda,

hvala za vaše izkušnje in nasvete.
Pa še to: tudi jaz imam podobno izkušnjo pri sistematskem pregledu 3. letnika. Tudi on se je upiral in ni hotel več sodelavati. Tako sva pregled morala ponoviti še 2 krat. Na vseh pregledih je bila enaka pesem, na eno oko je še šlo, na drugo pa se je upiral, zato je medicinska sestra sklepala, da na to oko slabše vidi. Pregled pri oftalmologu je to ovrgel. Ta mi je tudi povedal, da je tak način pregleda vida za 3. letnika dolgočasen, prav zato “upiranja” ni mogoče zgolj pripisovati slabemu vidu.

Lep pozdrav, Petra

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

New Report

Close