Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Oftalmologija Visok astigmatizem

Visok astigmatizem

Pozdravljeni,

pred kratkim sem bil na pregledu za očala in kontaktne leče, saj so mi na zadnjem zdravniškem pregledu za službo rekli, da naj grem na kontrolo, ker naj bi slabše videl. Zadnji pregled sem imel leta 2017 in sicer sem nosil očala z receptom
AR: desno dsph +0.25, dcyl -5.50/175
levo dsph -0.75 , dcyl -2.75/15
VID
desno: 0,4p sc -4.0/180 = 0.8p
levo: 0.6p sc -1.5/15 = 1.0p
pod opombe mi je okulist tudi zapisal pentacam: regularni astigmatizem, ni evidentnih znakov za keratokonus

No bil sem na pregledu (drug okulist) prejšnji mesec kjer sem dobil nova očala vendar z minimalno spremembo recepta in sicer
AR: desno dsph -0.5 , dcyl -4.5/176
levo dsph -0.5 , dcyl -2.5/23
VID
desno: vis sc.: 0.3 dsph: -0.5 dcyl: -4.00/175 vis cc.: = 1.0
levo: vis sc.: 0.5 dsph: -0,5 dcyl: -1.5/20 vis cc.: = 1.0

ker sem tudi z novimi očali še vedno opazil, da ko pokrijem levo oko na desnega ne vidim ostro sem se odpravil še na en pregled k tretjemu oftalmologu, njegov izvid.
AR: levo +0.25 dsph -4.5/170
desno -2.5/13
VID
desno: 0.3 sc -4.25/170 = 0.7p
levo: 0.5 sc -1.57/13 = 1.0p

kot mi je razložil lahko nosim očala, ki sem jih dobil naprej, saj je korekcija podobna njegovi diagnozi. Razumel sem ga v smislu da zaradi tako visokega cilindra najbrž nikoli nebom na desno oko videl popolnoma ostro. Sicer pa je dejal, da obstaja verjetnost tudi da imam v desnem očesu keratokonus, vendar tega ni mogel potrditi.

Kakšno je vaše mnenje glede moje situacije, ali torej z očali res nikoli ne bom imel popolnoma ostrega vida na desno oko. Ko pač uporabljam očala se mi zdi, da sicer vidim vredu in nimam težav.
Glede keratokonusa pa, glede na to, da mi ga prvi zdravnik ni diagnosticiral, ali je mogoče, da bi se kljub temu pojavil, kljub temu, da se mi cilinder očitno ni spremenil tako drastično v teh skoraj 5 ih letih od prvega pregleda?
Kontaktne leče imam naročene, vendar jih še nisem prejel, ali mislite, da bo z njimi korekcija vida boljša?

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Spoštovani, vidim da ste se res izčrpno posvetili resnemu stanju vaših oči, kar smatram za upravičeno. Mislim, da bi vse odgovore izčrpno dobili v ambulanti za keratoconus na Očesni klikniki v Ljubljani, kjer se je s tem znanstveno ukvarjala prof. dr Štabuc- Šilih Mirna. Dobili bi tudi navodila o event. operativni terapiji. Lep pozdrav in vse dobro, Dr Gorazd Kolar

*******************************************

New Report

Close