Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija višina desetletnika

višina desetletnika

Spoštovani!
Nekaj postov nižje ste tako prijazno obrazložili mamici desetletnice kako je z višino, da bi vas še jaz prosila za desetletnika. Primer je skoraj identičen: pri 10 letih ima 131 cm in 30 kg. Ob rojstvu 3350 g, 51 cm. Sama imam 158 cm, oče 178 cm.
V tabeli sem ga našla (tam nekje med 10 percentilo), prosila bi vas samo za pojasnilo, kako je s puberteto pri dečkih in rastjo seveda. Verjetno so kakšne razlike v primerjavi z deklicami.

Hvala za vaš trud.

mama

Pozdravljeni, petošolka,
rast vašega fantiča je takšna, kot ste napisali, po višini jemalo nad 10.percentilo, po teži pa med 25.in 50.percentilo.

Dečki imajo ponavadi daljšo predpubertetno rast, saj vstopajo v puberteto kasneje kot deklice, po 12. letu in še pri 16. letih nas še ne skrbi pretirano, če deček nima pubertetnih znakov (poraščenost, mutiranje).
Ker dlje časa predpubertetno rastejo, dosežejo večjo rast pri vstopu v puberteto, v puberteti pa dečki zrastejo povprečno še 28 cm. Tudi rastejo dlje, nekateri celo do 20. leta. Zelo je pomemben vzorec rasti pri očetu. Če je oče rasel počasi, se začel briti šele po vojski (to običajno rečejo) in je največ zrasel npr., ko je bil pri vojakih, potem bo tudi njegov sin verjetno rasel po tem vzorcu.
Neposredno pred puberteto vidimo, da na korenu penisa poganjajo dolge dlake, močno se spremeni vonj znoja-skratka, začnejo smrdeti, če se spotijo (krivec so androgeni-moški spolni hormoni), povečajo se testisi (prej npr. kot mandelj, nato kot manjša sliva, npr.). Akne so tudi zadeva, ki je bolj vidna in moteča pri fantih (spet so vzrok moški spolni hormoni). Potem pa začnejo poganjati kot trava po dežju in nenadoma so jim hlače v enem letu 2x prekratke.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala, res ste zlati.
Tako podroben opis bi verjetno dobila le pri redkih pediatrih…zato vam želim veliko uspeha pri vašem delu.

lep septembrski sončen pozdrav iz primorske!

Draga petošolka, jaz si tukaj lahko vzamem več časa za odgovor, pa lažje je pisati kot govoriti (ker lahko popravljaš, napišeš bolj prijazno) in tako gre vse lažje. Hvala za prijazne besede,
lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Lep pozdrav!
Tudi jaz bi se rada pridružila temu vprašanju o rasti.Imam 14 letnega sina ,ki je že visok 183cm.Sama sem tudi zelo visoka za žensko 178cm mož pa 181.Namreč se bojim,da bi sin še kar naprej rastel saj je v dveh letih zrastel 18cm.V puberteti je že saj ima že malček brkov in glas je že mutiral.Ali se da približno vedet koliko naj bi še zrasel namreč se bojim,da bi bil previsok.Sama sem se med puberteto zelo sekirala zaradi moje visoke rasti sedaj pa me skrbi še za sina.
Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav,
Katja

Pozdravljeni, Katja,
če bo vaš fant rasel po dosedanjih predvidevanjih, bo končna višina med 192 in 195 cm. Po izračunu glede na tel.višino vas in očeta bi bila pričakovana višina okoli 186 cm, vendar mislim, da bo verjetno večji od 190 cm, vsaj tako kaže njegova rastna krivulja.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za vaš odgovor!
Lep pozdrav,
Katja

Lepo pozdravljeni,

se bom pridružila vprašanjem.

Moja peteltnica je tudi izjemno visoka (125 cm), malo nas skrbi kako bo v prihodnosti, saj si nikakor ne želimo punce blizu 2m:))
Težo ima normalno.

Sva pa z možem visoka 179 in 191 cm.

Kako pa bo s puberteto? Je možno, da bo npr. menstruacijo dobila (pre)zgodaj?

Hvala.

Pozdravljeni, tudi visoki,
vaša punčka je res velika, za skoraj 9 cm večja od največjih petletnic. Pričakujete lahko kar visokoraslo dekle, vsaj toliko, kot je vaša telesna višina.
Kdaj se bo zgodil njen vstop v puberteto ne morem napovedati. Če je že od rojstva tako velika, potem se pričakuje, da bo stopila v puberteto normalno, ne prezgodaj in ne prepozno. Če bi vstopila bolj zgodaj in bi tudi bolj zgodaj dobila menstruacijo, bi to bilo s stališča, da si ne želite dvometrašice, ugodno, saj bi potem prej nehala rasti.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

o, tole je pa brzinski odgovor:))) HVALA!

Sicer se je naša pupa rodila normalno visoka (51 cm), potem pa je vedno bila na 97. percentili do 3. leta, na sistematiki pri treh letih pa že ni bilo več ustrezne percentile zanjo…

Sicer je zgrajena skladno, nič ne štrli ven iz konteksta:))
Tudi sama sem hitro rasla in se ustavila s svojo višino v 7.razredu. Je hitrost rasti dedna?

Kdaj pa se smatra čas za zgodnjo menstruacijo?

Živ, tudi visoka,
genska predispozicija za tel. višino vsekakor obstaja, računa se, da je telesna višina fanta= tel.viš.očeta+tel.višina matere:2 + 6 cm, pri deklicah= tel.višina očeta+tel.višina matere:2 – 6cm. Pri vas ta izračun pokaže točno 179 cm. To je genska predispozicija, ali pa jo otrok doseže ali preseže, pa je odvisno od mnogih drugih dejavnikov (npr. ali ima kakšno kronično bolezen, nezdravljena astma npr. pomeni 5-7 cm manj od pričakovane končne višine), stanja prehranjenosti, gibanja … Podeduje se tudi vzorec rasti, kar vidimo predvsem pri dečkih (če npr. puberteta malo kasni in so dlje časa majhni, pa je njegov očka npr. največ zrasel po 17. letu, bo tudi ta fant verjetno imel ta družinski vzorec rasti), pa tudi pri dekletih, predvsem pri nastopu pubertete.
Zgodnja menstruacija bi bila med 9-10.letom, morda še 11. leto, kasneje pa je normalen čas.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Zopet hvala:))

Kdaj pa je priporočljivo pregledati rastni hormon oz. kakšne so sploh preiskave za ugotavljanje, če gre vse skupaj prehitro – morda pri endokrinologih?

Sicer je deklica izjemno bistra in prehiteva na vseh področjih, že od rojstva naprej, saj se ji je mudilo na svet kar mesec dni prezgodaj.

Pozdravljeni,
visoka rast bi nas skrbela, če bi nenadoma nekdo, ki je bil npr. na povprečnih vrednostih po tel. višini, v kratkem času izjemno zrasel. Če pa je velik otrok velikih staršev, potem rastnega hormona ne določamo rutinsko, saj menimo, da gre pač za tak genski potencial.
Res pa je, da se tako z nizko kot tudi visoko rastjo ukvarjajo pediatrični endokrinologi.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdrav,
mene pa zanima za štiri in pol leta staro deklico, kakšna naj bi bila višina? hvala za odgovor in lp, Petra

Pozdravljeni

Imam sina, ki je pri 14letih visok 188,5cm. Sama sem visoka 175cm, mož pa 193cm. V puberteti je že, saj ima že malo brkov in precej kosmate noge. Zanima me kakšno višino lahko pričakujemo pri sinu?

Hvala in lp

Po rastnih krivuljah za to starost najverjetneje okoli 200 cm.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close