Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Alternativa Zdravilstvo veganska dieta proti kandidi

veganska dieta proti kandidi

Pozdravljeni. Že kar nekaj časa sem veganka, pred tem, sem se prehranjevala vegetarjansko, saj sem občasno uživala sir, maslo, še redkeje meso. Način prehranjevanja je prišel sam od sebe. Poslušala sem svoje telo. Zelo rada imam surovo sadje in solate, surovo ali kuhano zelenjavo. Kruha skoraj ne jem, občasno pirin polnovreden kruh, spečen s prahom vinskega kamna in radenske. Uživam omega 3-6-7-9 olja, namesto kisa uporabljam limono, sladkorja ne uporabljam, kadar je potreben uporabim banano ali stevio. Res pa je, da pojem veliko svežega sadja, že na tešče jem surovo sadje. Uživam veliko stročnic, izogibam se krompirju (je razhudnik), testeninam, rižu. Uživam ajdovo kašo, proso, polnovreden zdrob kuhano na ovsenem mleku, ješprenj, bučne pireje… Izogibam se uporabi soje in njenih izdelkov. Že dalj časa imam težave z napenjanjem, utrujena sem, težave imam s hormoni. Sedaj je postalo neznosno. Menda imam kandido. Menda zaradi svežega sadja, ki vre v mojem črevesju. (Imam počasno, leno prebavo in izredno dolgo črevesje- podatki so s kolonoskopije). Našla sem nekaj jedilnikov, pa vsi vsebujejo meso in mlečne izdelke. Ker imam rada sadje in ne želim uživati hrane, ki mi ne diši- meso in jogurti, kruh, me zanima, kaj lahko jem? Kri imam dobro, stara sem 46 let. Prosim za vaše cenjeno mnenje. Jana

Pozdravljeni!

Pri težavah, ki jih opisujete,je zelo pomembno, da je hrana, ki jo uživate, naravna in nepredelana. Najboljše bi bilo uživati čim več ekološko pridelane hrane, saj pesticidi vplivajo na hormonsko neravnovesje. Svetujem vam,da za par tednov omejite surovo zelenjavo in sadje ter dodajate kak kvaliteten probiotik. Uživajte brezglutenska žita, stročnice, oreščke, semena ter le hladno stiskana olja… Zelo pomembno je, da uživate veliko vlaknin, ki uravnavajo presežek hormonov (posebej estrogena, ki ga je hitro preveč in zaradi tega tudi pride do neravnovesja med estrogenom in progesteronom). To boste dosegli s polnovredno rastlinsko prehrano. Ker ste utrujeni, je možno, da telesu manjkajo določeni minerali in vitamini.Za normalno ravnovesje sta izjemno pomembna vitamina B6 in B12. Velike količine vitamina B6 imajo: orehi, polnovredna žita, banane, špinača, fižol, krompir…lahko pa jemljete tudi Terra Nova prehransko dopolnilo-B kompleks. Vitamin C lahko dodajate v obliki prehranskih dopolnil (camu-camu, acerola), pomemben je tudi cink – vsebujejo ga: bučna semena, orehi, pšenični kalčki, oves, polnovredna žita, tofu, stročnice.. Beta karoten pa dobite v algah (spirulina, klorela), goji jagodah, korenju, špinači, papaji, ohrovtu, pšenični travi, bučah, marelicah, zeleni listnati zelenjavi … Primerne začimbe so: kurkuma, origano, timijan, klinčki … (lahko jih vsakodnevno dodajate jedem). Iz oreščkov in semen pa boste dobili vitamin E.

Želim vam čimprejšnje boljše počutje!

Dominik Golenhofen zdravilec, dipl. hol. ener. med. (I.M.U.) in Ksenija Lakota zdravilka Golenhofen d.o.o. Obrije 10, Ljubljana Telefon: 059 059 090 www.golenhofen.si [email protected]

Pozdravljeni,

zahvaljujem se vam za izčrpen odgovor.
Opravili so mi preiskave in nimam kandide, temveč zaradi izjemno dolgega črevesja in lenega črevesja ter uživanja surovega sadja in zelenjave, imam v črevesju prisotno veliko vrenje, ki povzroča veliko zraka (v črevesju je vidna superprojekcija zraka in črevesne vsebine). Posledično so obremenjena jetra in ledvica. Težave občutim kot napihnjenost in veliko vetrov, imam bolečine v črevesju. Dobila sem navodila, naj preneham s svojim načinom prehranjevanja, naj povsem izločim surovo zelenjavo in sadje. Naj uživam več kruha, riža, krompirja in prekuhano zelenjavo le v majhnih količinah

Vsa zelenjava, sadje, hrana nasploh, ki sem jo do sedaj uživala je ekološko pridelana, bio.

Več kot teden dni zajtrkujem različne kaše (ajdova, prosena, pirin zdrob, koruzni zdrob), kuhane na ovsenem napitku. Pri zelenjavnem kosilu (kuhanem) pojem le malo surove solate. Po obroku vedno pojem papajine encime v obliki tablet, ki naj bi pomagali pri tovrstnih težavah. Dodatno uživam B- kompleks z vitaminom C (Terra Nova), ki naj bi vseboval vse potrebne B vitamine in imajo izredno asorbcijo, 14 dni uživam kozjo sirotko na tešče (baje naj bi uravnala črevesno floro), in chia semena. Vsak dan pijem sveže stisnjen sok rdeče pese, korenja, špinače, ingverja, brokolija, jabolka, kateremu je dodano omega 3-6-7-9 olje in malček limoninega soka.

Nekako si ne predstavljam, da ne bi jedla svežega sadja, saj ga že po tednu dni omejitve močno pogrešam. Ker so težave v črevesju še vedno prisotne, predvidevam, da bom mogla bolj drastično spremeniti svoje prehranjevanje. Žal.
Imate še kakšen predlog?

Hvala in lep pozdrav, Janka

Spoštovani!

Vrenje v črevesju močno vpliva na funkcijo jeter. Alkohole, ki ob vrenju nastajajo, morajo namreč nevtralizirati jetra. V ordinaciji ob takih težavah svetujemo vsaj nekaj tednov pretežno kuhano hrano, s sadjem ne pretiravamo, uživajte samo hladno stiskane maščobe – predvsem laneno olje, nadaljujte z dodajanjem encimov in B kompleksa ter s semeni.V manjši količini dodajajte različne stročnice. Na sirotko bi bila pozorna, ker je možno, da ne prenašate mlečnih beljakovin kravjega izvora.Ko boste čez nekaj tednov poizkusili s svežimi sokovi, naj bodo ti predvsem iz zelenih listov.

Lep pozdrav!

Dominik Golenhofen zdravilec, dipl. hol. ener. med. (I.M.U.) in Ksenija Lakota zdravilka Golenhofen d.o.o. Obrije 10, Ljubljana Telefon: 059 059 090 www.golenhofen.si [email protected]

New Report

Close