Večje težave na različnih zobeh
Spoštovani g. Dovšak,
imam več težav, ki so menda razvidne iz tegale ortopan posnetka (BTW, na strežniku imam tudi datoteke iz izvirnega CD-ja): [img]http://shrani.si/t/3j/sI/2lV2S1Cq/ortopan.jpg[/img]
Ker za svoj poklic ne iz estetskega, pač pa iz praktičnega razloga (kot trobilec srednjih let) potrebujem trdno zobovje, me zanima na kaj moram najbolj paziti in kaj se po vašem mnenju da storiti, česaj pa ne.
1. Imam napotnico zobozdravnika za puljenje modrostnih. On pravi češ da v izogib morebitnim težavam, jaz pa težav z njimi še sploh nimam, saj so vsi pod dlesnijo. Ali ima zobozdravnik prav?
2. Petica levo zgoraj potrebuje apikatomijo in imam napotnico. S tem se sicer tudi sam strinjam, saj precejkrat nastajajo žepki gnoja in do pred dnevi me je kar nekaj časa dlesen zelo bolela, zob pa je bil občutljiv (zdravljen je bil pred letom dni).
3. Šestica levo spodaj je bila zdravljena pred 10-imi leti in se ob njej skoraj ves čas od takrat nabirajo žepki gnoja, ki jih uspešno izstiskam, a posledično se dlesen umika proti korenini. Zobozdravnik je prepričan, da se tukaj apikatomije ne opravlja in da ni nič za storiti (zob me sicer sam ne boli).
4. Enka zgoraj desno je prevleka, na njej je bila pred 11-imi leti opravljena apikatomija (če se prav spomnim – skratka bil sem pod nožem kar nekaj časa). Gre pa za zob, ki se še posebej od takrat naprej rahlo maje. Nikoli se mi stanje ni izboljšalo in kot trobilcu mi to predstavlja kar veliko oviro.
Dodatno pojasnilo: spodnji petici in zgornji štirici – izpuljeni zaradi primankljaja prostora, ko so mi pri 25-ih letih ravnali zobe, saj so mi že toliko štrleli in se križali, da sem si pri igranju redno poškodoval ustnico. Pri igranju nastaja s strani ustnika pritisk prosti zobovju, v povprečju 2dekagrama, ki pa mestoma presega kilogram.
Vnaprej sem vam hvaležen za pravočasen in skrben odgovor.
Lep pozdrav!
Pozdravljeni. Zanimivo je nekaj. Pišete, da si skoraj deset let iztiskate gnoj ob spodnji levi šestici. Zob ni zdravljen, pred letom dni pa so vam zdravili levo zgornjo petico. Edino vprašanje, ki mi ga zastavljate je, ali ima vaš zobozdravnik prav. Preko urednika pa prosite, da naj pohitim z odgovorom, ker je to za vaš poklic pomembno??!
Moj prvi odgovor bi torej bil, da nekaj ni v redu, če se 10 let opazuje, kako ob zobu izteka gnoj. Spodnja leva šestica je verjetno izgubljena, dvomim, da jo lahko še kdo reši. Vse je odvisno od stanja obzobnih tkiv in globine sondiranja. Ne vem pa, zakaj se v 10 letih ni zdravila. Zgornja leva petica se zdi namreč lepo zdravljena, je pa viden karies pod plombo. Apikotomija je seveda na mestu, da se ohrani zob.
Bolečina zaradi vnetnega dogajanja ob zobu se sicer pojavi zaradi napenjanja struktur mehkih tkiv, največkrat pokostnice. Ko je ta predrta in gnoj teče v usta, potem tudi bolečine ni.
Modrostni zobje lahko v starosti povzročajo težave, ki so bistveno hujše od težav, ki jih imajo pacienti po operativni odstranitvi zob. Ali bo do težav v starosti prišlo, je pa težko napovedati, sploh takrat, ko modrostniki s krono predrejo preko zgornjega roba kosti – dokler so namreč povsem v kosti, ni težav, če pa del krone predre preko roba kosti, bo ta del krone nekoč verjetno prodrl tudi v ustno votlino, ko se bo s starostjo kost tanjšala in dlesen spuščala. Takrat nastopijo vnetni zapleti, ki so lahko hudi, odstranjevanje modrostnikov pa je v starosti lahko izredno težavno. Zgornja modrostika pri vas se mi ne zdita problematična in se ju lahko pusti na mestu, spodnja pa se tudi meni zdi smiselno odstraniti.
Zgornji srednji desni sekalec je seveda krajši zaradi apikotomije, kost ob nejmu pa se zdi v redu in če je stanje obzobnih tkiv ob njemu dobro, potem ga je smiselno čim dlje ohranjati. Če je majav, se ga lahko imobilizira, tako da se ga z žičko na nebni strani vpne na sosednja zoba.
Upam, da sem vam odgovoril in da boste našli zobozdravnika, s katerim boste zadovoljni.
Lep pozdrav, David Dovšak