Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Fizioterapija in masaže Vaje doma po TEP (totalna endoproteza kolena)

Vaje doma po TEP (totalna endoproteza kolena)

Pozdravljeni, zanima me, kaksne vaje in morebitno fizioterapijo svetujete po totalni endoprotezi kolena. Operacija je bila pred 4 tedni, imam 61 let, bila sem celo zivljenje aktivna (delo in zasebno), veliko na nogah, diagn. artroza kolena, popolnoma zamenjano koleno, drugo je zal ‘na poti’ v isto smer po besedah ortopeda. Redno veckrat dnevno delam vaje po navodilih operaterja, kinetek 2-3x na dan (po 20-30 min), grem na sprehod cca. 2x dnevno (obe bergli, po cca. 30 min). Sedaj bo 4. teden od op. in sem na kineteku na 65 stopinj, sele nekje po 10-14 dneh se je zacel bolj viden napredek, saj so bile bolecine zelo hude (nevedoc sem malce zmanjsala predpisane odmerke, saj mi doloceno zdravilo ni ustrezalo – matast obcutek Dorete). Zdravilisce se cakam in naj bi bilo v roku kaksnega tedna ali dveh. Zelo si zelim nazaj na noge, na sprehode, v kolesje cimbolj normalnega vsakdana. Razpolozenje mi kdaj pade, a se skusam zamotiti in z vajami, trdno voljo in podporo bliznjih. Kaj svetujete, da bi bila rehabilitacija cimbolj uspesna in tudi financno ne prevelik zalogaj (ze najem kineteka idr. stroski so kar viski)?  Hvalezna bom za vas nasvet. Lepo pozdravljeni!

Pozdravljeni,

najbolj si lahko pomagate z rednim gibanjem zaenkrat brez obremenitve, kasneje lahko postopno dodajate obremenitev. Idealno bi bilo gibanje v maksimalnem obsegu (do bolečine) vsaj 20 ponovitev vsako uro, ko ste budni. Od fizioterapevtskih tehnik pa bi vam zelo koristila manualna terapija, da bi čimprej dosegli polno gibljivost, saj pri kineteku hitro malo izmaknemo nogo zaradi bolečine, pri manualni terapiji pa terapevt lahko doseže končni obseg giba.

Lep pozdrav

Barbara Purkart spec.ortop.med, mag.kineziol., dipl.fiziot.

https://fizioterapija.net/

Za več informacij sem dosegljiva na tel: +38641353366

New Report

Close