Vabilo na delavnico o disleksiji
Tole je vabilo na srečanje, ki bo danes v Celici, Metelkova, Ljubljana.
Še desetletje nazaj se o diosleksiji pri nas ni dosti govorilo in ljudje, niso niti vedeli, da nekaj takega, kot je dislektična motnja pri branju in pisanju, sploh obstaja – če ta motnja seveda ni bila prehuda in je bilo potrebno poiskati strokovno pomoč. Mnogo posameznikov se je tako šele pri svojih otrocih srečalo z določenimi vzorci vedenja, odzivanja, sprejemanja in delovanja, kmalu pa tudi s konkretnimi težavami v šoli, ki so jih spominjali na določene, nemalokrat boleče izkušnje iz svoje mladosti. Pri tem pa je za otrokov razvoj že narejena določena škoda, ki bi se ji z zgodnjim prepoznavanjem lahko izognili.
Ker so otroci s simptomi disleksije v večini primerov zelo radovedni, ustvarjalni in odzivni v odnosu do okolja, saj je disleksijav nekem smislu posledica daru opažanja, se nam je zdelo smiselno, da razgovor o disleksiji pripeljemo tudi v polje umetnosti in tako povežemo dognanja strokovnjakov in ustvarjalcev različnih vej umetnosti: književnosti, glasbe, likovne umetnosti…Verjamemo namreč, da je prav v srečanju znanstvenega in ustvarjalnega tisto območje srečanja in spoznanja, ki tako dislektikom kot strokovnjakom lahko veliko prinese.
V evropskem tednu ozaveščanja o disleksiji sta se društvo Bravo in KUD Sestava povezali in pripravili prvi večer v ciklu srečanj posvečenih disleksiji. K sodelovanju smo povabili strokovnjake, starše in ustvarjalce z različnih področij.
Želimo si, da bi tokratni pogovor stekel o spoznanjih, ki so jih v svoji profesoinalni in osebni izkušnji pridobile gostje gospa Polonca Kovač, pisateljica, prof. dr. Marija Kavkler, predsednica društva Bravo, glasbenica Eva Jurgec, kiparka Mihaela Ciuha in evritmistka Alja Venturini. Na prvem srečanju odpiramo pogled na umetnost kot izrazno sredstvo in kot eno od kreativnih možnosti za predramitev skritih zakladov.
Pogovor bosta vodili Vesna Krmelj, umetnostna zgodovinarka in Polona Ješelnik iz društva Bravo.
Druženje bo v Galeriji Srečišče v Hostlu Celica, Metelkova 9, v sredo, 8. Oktobra ob 18.uri.
Drugo srečanje bo predvidoma v sredo, 15. oktobra in bo posvečeno zvoku in glasbi. K sodelovanju smo povabil gospo Elzo Sabolič, specialno pedagoginjo, defektologinjo in
logopedinjo, ki je ena redkih strokovnjakinj v Sloveniji, ki dela po programu Listening.