Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Osebe s senzornimi ovirami V svetu hrupa

V svetu hrupa

Rad bi povedal, da polžev vsadek človeka dobesedno pahne v svet hrupa, ki ga ne razume! Marsikdaj slišim čisto običajen govor kot vreščanje, ali pa motor novega avta kot cviljenje zlizanih gum! Katastrofa! Pa tako so mi zatrjevali, da bom lahko telefoniral, se vključil v normalno družbo, ipd. Od tega nimam nič razen zapravljenega časa za slušne vaje in visokih izdatkov z baterijami (le-ti so 10x višji kot pri slušnem aparatu!).

To je res, kar ste povedali. S tem spadate v določen % neuspešnih primerov oseb s polžkovim vsadkom. Točnega števila ne znam povedati, vem pa, da število ni majhno. Če vam ne ustreza, pač nehajte nositi zunanji del aparata in živite mirno brez zunanjih zvočnih dražljajev. Vem, operacija in zaraščen del implanta pa ostane celo v glavi.
Koliko časa že imate implant? Ponavadi se naj bi v letu ali dveh pokazalo, kakšen bo napredek v prihodnje. Če v tem času ne gre tako daleč, da bi slišali sogovornika brez odgledovanja, potem ne pričakujte preveč. Le redki, redki, to zmorejo in tudi zmorejo telefonirati. Samo redki. Predlagam, da poglejte na yahoo.com in poiščite Beverly Biderman. Ona je eden od primerov, ki je napisala knjigo o potovanju skozi svet zvoka.

Polžev vsadek imam že 3 leta. Koliko % operacij ne uspe? Je kje na internetu objavljena statistika, koliko je uspešnih operacij in koliko % jih zmore telefonirati, se pogovarjati brez odgledovanja, ipd.

Največ o tem bi morala vedeti vaša individualna terapevtka, letos maja je bil v Švici posvet o kohlearnem implantu. Dejansko pa je tako, da neuspešne primere skušajo prikriti in čim bolj reklamirati uspehe. Navsezadnje je to tudi v interesu proizvajalca. Predlagam, da raje kontaktirate z osebami, ki imajo kohlearni implant, ki bodo mogoče vedele kaj več o tem. Nemčija in Švica imata kar dobro organizirano skrb za osebe s PV. Poglejte sami na kakšnem brskalniku. Dejansko pa – telefonirati s polžkovim vsadkom je čudež, ki se dogodi zelo redko. Merila so različna, za nekoga je telefon pogoj za uspeh, medtem ko bo za nekoga drugega dovolj, da le sliši in živi z okoljem. Vi pač niste bili “pravi” kandidat za PV.

V čem je vzrok, da 90 % uporabnikov polževega vsadka, ki jih poznam, lahko s pomočjo polževega vsadka telefonira in se pogovarja s slišečimi (ne v znakovnem jeziku) brez odgledovanja, če pa vi govorite, da je telefoniranje in sposobnost spremljanja govora brez odgledovanja (s pomočjo polževega vsadka) čudež, ki se dogodi le redkim? Ali je to, kar zmore večina oseb s polževim vsadkom, čudež? Med 10 osebami, ki nosijo polžev vsadek in ki jih poznam, poznam le enega, ki ne more telefonirati s pomočjo polževega vsadka. Ne vem, kako vi pojmujete redkost pojava, toda zame pojav, ki se zgodi v 90 % primerov, ni redek! Ravno obratno: Zelo pogost je! Če učenec v OŠ in SŠ pravilno reši 90 % nalog (oz. dobi 90 % točk) bo dobil oceno 5! To pa ni nič manj kot odlično! To pomeni, da bi ga morali z vidika tega, da omogoči gluhim telefoniranje in poslušanje govora brez odgledovanja, oceniti z odlično, ne pa, da pravite, da je to čudež, ki se zgodi le redkim!

Ne razumem, kaj želite povedati, sami v prvem nagovoru omenjate težave, po drugi strani pa navajate, da je kar 90% uspešnih in lahko telefonira. Mogoče se kaj motim, toda iz prakse je tako, da ne uspe vsakemu. In takih je veliko, zlasti med mlajšimi in otroci, ki ostajajo v zavodih, ker je bil pač prisoten faktor neuspeha. Če lahko telefonirajo, pa vsi res ne zmorejo, ker je to zelo zahtevna naloga. Zato je za vsakega velik čudež, da lahko pride do tega. Ali to ni za vas čudež, da lahko telefonirate? Saj veste, koliko prehojene poti je treba za to?

Ne, jaz ne morem telefonirati, čeprav imam PV že štiri leta. Ko pa sem se odločal za pv, pa so mi zdravniki govorili, da je pri meni velika verjetnost, da bom lahko telefoniral. Prav tako sem dobil naslove nekaterih oseb, ki imajo PVi in vse so lahko telefonirale. Tudi potem, ko sem PV že imel, sem spoznaval le take ljudi s PV, ki lahko telefonirajo. Njihovih imen in priimkov tukaj ne bom pisal, ker bi bila to kršitev zakona o varstvu osebnih podatkov, toda upam, da boste zdaj razumeli. Iz tega, da poznam le take ljudi, ki jim implant dobro pomaga (služi), tako da lahko brez težav telefonirajo, sklepam, da je moj pv bodisi pokvarjen, bodisi sem jaz kaj zašuštral…

Ah, to nima nobene zveze s tem. Pač eden od mnogih neuspešnih primerov.Če se kaj spoznate na logiko, veste, da bodo povedali samo vse lepo in prikrivali vse slabo. To je to. Jaz srečujem ogromno ljudi s PV in od teh zna samo ena telefonirati in še ta ni Slovenka in ne živi v Sloveniji. Dejstvo je pač, da PV ni rešitev za vse. Ampak, midva pa se poznava, a ne?

New Report

Close