Najdi forum

UZ srca

Hvala za odgovor. V mirovanju imam krvni tlak v povprečju 120/80, včasih 130/85. Ali je diastolna disfunkcija levega prekata nevarna.

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Izvid “diastolna disfunkcija levega prekata” dopušča sum, da je prisoten visok krvni tlak ali prirojeno šibka srčna mišica

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani g. doktor,

star sem 39 let. Pred kratkim sem opravil UZ srca. Kardiolog mi je rekel, da imam malček povečan levi prekat. Po prebiranju vsebin na to temo, me je postalo strah, saj piše, da povečanje levega prekata ni v redu. Koliko je normalna velikost levega prekata? Ali je v mojem primeru levi prekat močno povečan? Ali se lahko normalno ukvarjam s športom? Prosim vas tudi za kometar UZ izvida.

V parasternalni projekciji dolge osi (LAX) prikažem oba prekata, levi atrij in aorto. Aorta meri 3,9
cm, separacija lističev 2,3 cm, levi atrij 3,5 cm. Septum v sistoli 1,5 cm, v diastoli 1,4 cm. Zadnja
stena v sistoli 1,4 cm, v diastoli 1,2 cm. LVD 5,0 cm, LVS 3,8 cm. Na podlagi teh meritev
izračunan iztisni delež (EF) 47 %, indeks mase levega prekata (LVMi) pa 161 g/m2. V tej
projekciji ne opažam pomembnejših patoloških sprememb na lističih mitralne, aortne zaklopke,
prav tako ne segmentalnih motenj kontrakcije.
V parasternalni projekciji kratke osi (SAX) prikažem trikuspidalno, aortno in pulmonalno zaklopko
in iztočni trakt desnega prekata. Maksimalna hitrost pretoka skozi pulmonalno zaklopko znaša 93
cm/s, čas pospeševanja (at) pa 145 ms. Aortna zaklopka je 3listna.
V apikalni projekciji štirih votlin (A4C) izmerim transvalvularne pretoke. Mitralna zaklopka: E val
80 cm/s, A val 62 cm/s, čas pojemanja E vala (Edt)
pa 206 ms. LVOT 94 cm/s, LVOT VTI 20
cm. Z barvno doplersko preiskavo ne prikažem retrogradnih tokov v področju mitralne, aortne ter
trikuspidalne zaklopke. TDI: E’ 10 cm/s, A’ 10 cm/s, razmerje E’/ A’ = 1,0, razmerje E/E’ pa 7,7.
V tej projekciji in v projekciji dveh votlin ne opažam pomembnejših segmentalnih motenj
kontrakcije.
Mnenje: Hipertrofija levega prekata (indeks mase 161 g/m2) ob normalni sistolični ter diastolični funkciji
levega prekata

Najlepša hvala za odogvor in lep pozdrav.

Vi ste šli na kontrolni UZ pregled srca. Po zgoraj navedenem tekstu je dopustna misel, da je vaša srčna mišica (že prirojeno?) bolj nežne strukture, ki botruje opazovanemu povečanju srca. Ni zadržkov za rekreativno športno dejavnost. Dopustno obremenitev boste lahko ugotovili pri obremenitvenem testu.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni !

Stara sem 35 let, konec meseca imam pregled pri kardiologu in sicer ultrazvok srca.
V bistvu so mi odkrili, da je nekaj narobe s srcem na zdravniškem pregledu za novo službo, zelo slab EKG izvid..

Lepo prosim, če mi napišete kaj več o tem izvidu ;
Bordeline ABNORMAL
LAH (left anterior hemiblock)
Short p-r interval
IRBBB (incomplete right bundle branch blocks)
Sinus Arrythmia
Slight QT Prolongation

Z izvidom sem bila napotena k osebni zdravnici, ki me je dala ponovno na EKG, ampak izvid je bil potem dosti boljši…
Zanima me še sledeče ; ali lahko na izvid EKG-ja vpliva ali je človek tešč ali ne?
Ko sem opravljala zdravniški pregled za službo sem bila tešča, nisem nič jedla niti pili, pred pregledom…ko pa sem šla na ponovni pregled k osebni zdravnici, nisem bila tešča, popila sem 1 skodelico kave in vzela 1 persen, saj sem v zelo stresni situaciji….takrat je bil izvid boljši kot pri zdravniškem pregledu za službo.

Že dlje časa opažam, da mi je velikokrat slabo, sem brez energije, rahlo dperesivna, zelo bleda, večkrat zatečem v obraz, okrog oči najbolj…koncentracija motena.
Nekaj časa že posegam po Persenu.
V naši družini, so po mamini strani, skoraj vsi srčni bolniki.
Drugače imam normalno težo in se gibam vsaj 3x na teden po dobro uro na dan.

Hvala že v naprej.

Lep pozdrav.

25.3.2013

Pozdravljeni !

star sem 53 let prebolel miokarditis.

UZ srca
Končni diastolni premer LV 5,4 cm, debelina septima do 1,3 cm.Sistolna funkcija blago znižana , istisna frakcija 45do 50 %,Mitralna zaklopka v mejah normale, je pa nad njo prisotna insuf.1 stopnje.Aortna zaklopka je morfološkoin tudi funkc.v mejah normale.Premer aorte pa je 3,4 cm.
Nad tirkuspidalno zaklopko je prisotna insuf.1. stopnje,ocenjeni tlak v D vertikalu pa je 30+CVP.

D.vertikal meri na koncu diastole 2,7 cm,desni artij 4,4 X 4,2 cm,levi atrij 5,8 X 4,9 cm .
Perikard je v mejah normale.

SLIKA PRSNIH ORGANOV

Srce je miopatsko rasširjeno v vse strani, najbolj levo.
Povdarjana pljučna risba in pov. oba hilusa-zastoj v pulm. krvotoku.
Torkalna aorta je elon , in skleroz.
Zaključek: Nativno radiološko znaki kardialne insufience.

Dg.:Srčno popuščanje
Stanje po prebolelem miokarditisu
Polimetabolni sindrom

Hvala za odgovor

Jože Sukič

Poslali ste mi izvid UZ-pregleda srca in izvid rtg-pregleda prsnega koša. Na koncu dopisa je navedena diagnoza. Pri pregledu (pregled srca in pljuč, izvid UZ – srca, rtg prsnega koša, morda tudi preiskave krvi) je zdravnik ugotovil srčno popuščanje (šibkost srca) in znake presnovnega sindroma (debelost? sladkorna bolezen? povišan holesterol v krvi ?, povišan krvni tlak?). Glede na vsebino dopisa menim, da vas je nujno zdraviti z ustrenimi zdravili (podpora srca, znižanje krvnega tlaka? znižanje holesterola?.zdravila za odvajanje vode?, itd.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

V prvi nosečnosti sem začela zaznavati aritmije, ki jih ekg nikoli ni ujel. Po porodu sem se odločila, da grem na uz srca, ki je pokazal naslednji rezultat:

REZULTATI PRVEGA UZ

Vidljivost zadovoljiva, ves čas sinusni ritem 75/min, Stene LV se gibljejo sinhrono, ni segmentnih motenj kotrakcije. Debelina sten v diastoli: septum 0,7cm, zanja stena 0,7 cm, iztisni delež 70%, LVID 4,8cm.
V B modu vse votline primerno velike, vidna 2,2 cm dolga anevrizma atrijskega septuma, brez znakov patološke komunikacije med atrijema. Aortna zaklopka trilistna, ni znakov za stenozo, vidna je minimalna aotrna insuficienca. Mitralna zaklopka morfološko normalna, brez jasnih znakov za stenozo ali insuficienco. Pretoki preko mintralnega ustja v mejah normale, E:88cm/s, A:57cm/s. TDI normalen, Sm:7,2cm/s, E/E: 7,7. Ocenjen tlak v DV z CW dopplerjem je 22 mmHg+CVP ob dobrem signalu. Široka VCinf:1,8cm, ki ne reagira ob dihanju. Ni perikardialnega izliva.

Sedaj v drugi nosečnosti pa so aritmije spet tukaj in to še pogostejše, prvo sem jih teden dni imela skoraj neprestano pa teden čistega miru, pa spet teden dni nagajanja potem pa dobra dva meseca zatišja, trenutno pa jih imam že dva tedna spet….No sedaj v 2. nosečnosti sem opravila še en uz srca, ki pa je pokazal naslednje:

2 OPRAVLJEN UZ

Ekg sin ritem 90/min, horizontalna os, ostalo v mejah normale. Vidljivost zadovoljiva, ves čas sinusni ritem 70/min. Stene LV se gibljejo sinhrono, ni videti segmentnih motenj kontakcije. Debelina sten v distoli: septum 0,7, zadnja stena 0,7, iztisni delež 68%, LVID 4,7cm, V B modu vse votline primerno velike, vidna je 2,3 cm dolga anevrizma atrijskega septuma, ni videti pataloške povezave med votlinama…Aortna zaklopka je trilistna ni znakov za stenozo, minimalna aortna insuficienca. Mitralna zaklopka morfološko normalna, brez jasne stenoze ali insuficience. Pretoki preko mitralnega ustja v mejah normale: E103 cm/s, A:67cm/s,E/A:1,5, TDI: SM: 8,8cm/s, Em:13,3cm/s, E/Em:8. Ocenjen tlak z Dv in Cw dopplerjem je 20 mmHg+Cvp ob dobrem signalu, Smdv:16cm/s, TAPSE: 2,7cm… Širina VCinf:2,3, ki normalno reagira ob dihanju. Ni perikardialnega izliva.

Ker se številke izmerjene v prvem in drugem UZju razlikujejo me zanima, če se mi je srce “pokvaril”oz. opešal? Ali je to pač odvisno od trenutnega stanja, kondicije itd. Kardiolog je rekel, če bom po porodu imela še tako pogoste aritmije, da bova naredila še uz. s kontrastnim sredstvom, da pa na tem uz-ju ni videti nič in imam zdravo srce. Ker mi on takrat ni ujel v tistih dveh minutah nobenega preskoka, sem popoldne odšla na urgenco in so mi jih ujeli nekaj, ampak je zdravnica rekla, da to niso nevarne aritmije in da se bom mogla očitno navadit, na njih med nosečnostjo…naj bi bili posamezni prehitri in zaostali utripi. Strah me je samo, ker jih imam včasih res pogosto, trenutno trajajo že dva tedna, včasih mi pritiska sploh ne izmeri. Pritisk pa imam zelo nizek 95/60 utripov pa različno od 70-90. Zaenkrat imam te težave samo v stanju nosečnosti. Ko nisem bila noseča sem čutila kakšen preskosk sem ter tja, nič posebnega. Torej še vaše mnenje glede teh aritmij? Bi uz. pokazal, če bi šlo za kaj ogrozujočega? Ker zdaj med nosečnostjo me itak ne morejo nič zdravit.

Se opravičujem za obsežno besedilo :).
lp

Zaradi aritmij, ki vam kvarijo razpoloženje in vas vznemirjajo ste v presledku nekaj(?) let opravili dva krat UZ pregled srca z željo, da bi ugotovili morebitni vzrok za to stanje. Pri primerjavi izvida prvega in drugega UZ pregleda srca so vas zaskrbele nekatere razlike v navedenih vrednostih, ki pa so mnogo premajhne, da bi bile pomembne pri iskanju vzrokov za nastanek aritmij in bi lahko bile kažipot za medikamentno zdravljenje ali za operacijske posege na srcu.
Iz vsebine dopisa povzemam, da pri vas neredni, prezgodnji utripi (ekstrasistole) nastopajo samo (?) ali v večjem številu v času nosečnosti. Niste pa napisali s kakšnimi postopki ste jih skušali odpraviti v prvi nosečnosti (zdravila proti aritmiji? pomirjevala? aerobne vaje?). Ko ste pred kratkim ponovno šli na “urgenco (?)”so vam baje rekli , da “zdaj med nosečnostjo me itak ne morejo nič zdraviti”. Res je, da smo pri nosečnicah zadržani pri predpisovanju zdravil, vendar ni pa res, da ne moremo nosečnic nič zdraviti.
Na Ginekološki kliniki v Ljubljani deluje ambulanta za nosečnice, ki imajo “težave pri srcu” (tel. 01.522.6115) v kateri ordinirajo ginekologi, ki se posebno posvečajo nosečnicam potrebnim zdravljenja srca ali drugih bolezni.Pokličite jih in predstavite jim vaš problem ali pa, če živite v bližini, javite se za pregled pri njih. Mislim, da vam bodo dali ustrezna navodila ali zdravila. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za odgovor,

Zdravila se nisem nikoli nič, ker mi ni noben niti omenil, da bi se mogla zdravit…še na preiskave me niso poslali, sem šla pač sama, da izključim kakšno hujšo stvar in pomirim strah. Ginekologinja me ja samo vprašala, če sem naredila kakšen uz in če je bil vredu, to je pa to. Kardiolog mi je rekel, da je velika verjetnost, da ne bomo odkrili v nosečnosti od kje prihajajo, pogledal je tudi, če mi lahko da kakšne zaviralce in je spraševal vse naokoli. Na koncu je rekel, da ne sme nič dat…Ginekologinja kot ginekologinja je sploh proti tabletom, tudi persen raje ne…torej na koncu si v začaranem krogu in upaš, da napadi čimprej minejo. Sicer jih ne čutim, ko grem na sprehod ali ko hodim, najhuje je ko se vležem, ali sedim in ponoči, ko grem na primer na wc in se spet uležem, mi nekaj časa preskakuje in se umiri. S tabletami je torej tako, če se lahko ob tako pogostih napadih kaj hujšega naredi, bi seveda bila takoj za kakšna zdravila, samo, drugače pa bom raje potrpela brez njih, če je to le moteče v moji psihi in naj ne bi škodile preveč meni in otroku….noben nič konkretnega ne pove in mi ne predlaga nobenih zdravil, zaradi nosečnosti, zato sprašujem še vas, ali bi se mogoče mogla zdravit? Pa še nekaj, ker imam že aritmije ali bi mogla zobozravniku reči, naj mi da pri bolečih posegih injekcijo brez adrenalina?

lp

Hvala za vaš dopis. Upam, da vam bom pomagal. Govoril sem z zdravnico, ginekologinjo dr. Leganovo (tel. 01.522.6241), ki je na razpolago nosečncam, ki majo težave s srcem. Zagotovila mi je, da pri nosečnicah še vedno ni zadržkov za zdravljenje aritmij z zdravilom Concor (“beta zaviralec”) v nizkih odmerkih. Prav tako ni zadržkov za jemanje Persena v nizkih odmerkih. Ni zadržkov, da zobozdravniku poveste vaše pomisleke glede rabe adrenalina pri posegu v ustih.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close