UZ glave
Pozdravljeni,
Prosila bi vas za razlago izvida uz glave. Uz glave je bil opravljen nasi dojencici v starosti 14 dni.
Subarahnoidni prostor je primeren, intrahemisfericna fisura je primerna in lezi na sredini, korpus kalosum je prisoten. Stranska ventrikla imata primerno velikost in obliko. Cisticne spremembe v oba kavdotalamicna kota. Nakazana striatna vaskulopatija levo. Zadnja kotanja izgleda primerno. Urin PCR na CMV: neg
Ugotovljen primeren somatski status in primerno rast. Nevroloski status je blago pataloski, predvsem na racun motnje misicnega tonusa in motnje gibanja. Opravljene laboratorijske priskave do v mejah normale.
Naj omenim , da je bila dojencica rojena s CR v 38 1/7 t.g.s. zaradi medenicne vstave in velikosti ploda, ter moje blage preklampsije. Ocena po Apgarju 6/9/9 – po rojstvu cca 1 min ni dihala, predihana z ambujem in o2 po BNK. aspiracija bistre plodvnice. Porodna teza 4000 g, velikost 56 cm, OG 37 cm. Ciste med pregledi v nosecnosti niso bile vidne oz nikoli niso bile omenjene.
Deklica je sedaj stara 2 meseca, naslednji teden ima ponovni pregled v neonatalni ambulanti. Sicer lepo napreduje v rasti , pri pregledu pri nasi pediatrinji v tem tedenu– teza: 6640 g, velikost 62,8 cm, kravice lepo pase. Napoteni smo tudi v RA.
Zanima me ali lahko te ciste izvenijo ? Kaksne tezave lahko pricakujemo v motnjah gibanja?
Za vas odgovor se vam lepo zahvaljuem.
Zaskrbljena mamica
Draga Pikamalina,
opis izvida je res dolg, a v ničemer kaj hudo “patološki”.
“Ciste” v kavdotalamičnem kotu (vogalni prostorček med dvema možganskima jedroma, talamusom in nukleus kaudatusom) so zelo pogosta ugotovitev ob UZ glave tudi pri povsem zdravih novoroojenčkih. Pomenijo prazne drobne prostorčke v žilnem spletu, ki tvori možgansko tekočino (likvor) in ga imenujemo horioidni pletež. Lahko nastanejo z razvojem (kot luknjice, ki jih vidite v “zelenju” na pol prerezanega brokolija ali cvetače) ali pa po manjši, za razvoj nepomembni krvavitvi v ta žilni pletež (torej nimajo nobene povezave z možgani!) še v času nosečnosti. In sčasoma (v nekaj tednih – mesecih) izginejo (verjetno jih izstisne rast žilnega pleteža).
“Striatna vaskulopatija” naj bi pomenila povečane odboje ob žilju v bazalnih jedrih, kar je lahko subjektivna ocena (je pogost opis pri nekaterih “ultrazvočistih”, ki je drugi pri istem otroku niti ne opazi…) in prav tako nič posebnega ne pomeni. Možna je povezava z vnetjem ob žilju, ki jo povzroči okužba s citomegalovirusom (kar so pri vas celo izključili).
Tudi opis “blago patološkega nevrološkega statusa” ni nič zaskrbljujočega, bolj opozorilo na večjo pozornost ob naslednjih pregledih. Napotitev k razvojnemu pediatru – odlično. Verjetno vam bo “pripadla” tudi kakšna nevrofizioterapija – tudi odlično. Vse bo le koristilo optimalnemu razvoju dojenčice, pa čeprav zna biti stresno za mamo. (In je včasih upravičen razlog za podaljšano porodniško, kar je otroku vedno v korist.)
Vse kar naj bi se dogajalo med porodom, pa ni povezano z ničemer od tega, kar opisujete in vas skrbi. Čisto verjetno je, da je bila nižja 1. ocena po Apgarjevi posledica zaspanosti dojenčice ob zdravilih, ki ste jih dobila vi pred – med operacijo, sama aspiracija (vsrkavanje) dihalnih poti pa običajno to oceno prehodno še zniža zaradi refleksov, ki jih pri tem (zoprnem) postopku sproži cevka, ki jo novorojenčku tlačijo v nos in žrelo.
Torej kar mirno. Ob ponovni kontroli v neonatalni ambulanti pa imejte vse vaše pomisleke in vprašanja kar napisane na listku. Odgovori “iz prve roke” bodo bistveno bolj zanesljivi kot tile na MedOverNetu…
Srečno,
Spoštovani…prosim za mnenje
Sin je star 6 tednov. Po odpusti je dobil diagnozo blaga abdomalna nevrološka simtomatika …oz.motnja misicnega tonusa neopredeljena…
Ima izraženo delovanje mišic ekstenzorjev trupa.
Naredili so Uz glave…
Obojestranska striatna vaskulopatija…
Kaj lahko to povzroci pri dojenčku?
Imava razvojno ambulanto…
Drugače nosecnost-diabetes,nizki trombociti…
Spoštovana,
čim je pred opisom “diagnoze” dodatek “blaga”, pomeni bolj opozorilo za poostren nadzor, ne pa nekaj slabega, skrb zbujajočega (abnormalna = nenormalna).
Nekaj podobnega velja pri oznaki “neopredeljena”.
Pojačano delovanje ekstenzorjev trupa – nič alarmantnega, je opisano pri mnogih dojenčkih kot prehodna motnja, ko se iztezajo, zlasti ob joku.
Striatna vaskulopatija je oznaka, ko z UZ ugotovimo povečane odboje okrog žil v osrednjem delu možganov – in prav tako ne pomeni nič posebnega, pogosto jo opazimo tudi pri dojenčkih, kjer delamo “rutinski” UZ glave, brez kakšnih težav pri otroku. Glede na podatke iz literature je lahko samo varianta normalnega izvida.
Razvojna ambulanta – odlično, dodatna varnost, fizioterapija je koristna tudi pri povsem zdravih.
Diabetes, nizki trombociti v nosečnosti – niste bila nič izjemna ali hudo bolna nosečnica.
Torej kar mirno, čakajo vas zelo prijazni meseci, ko bo pri dojenčku vsak dan kaj novega, zanimivega. Zabeležite, slikajte, posnamite video s telefonom. Čez nekaj let krasni spomini. Ki si jih res ne smete zagreniti z (neupravičenimi) stiskami in skrbmi.
Pozdrav,