utrujenost
Pozdravljeni!
Že nekaj časa ( 2 tedna ) me rahlo bolijo mišice na nogah in rokah, na splošno sem utrujen in brezvoljen, poleg tega imam tudi nizek pritisk ( 105/55). Občasno čutim bolečino tudi v spodnjem delu križa- predel ledvic.
Preobremenjen nisem, spim dobro po min 8 ur na dan.
Zanima me, če so to simptomi katere bolezni.
Lep pozdrav
Hvala za vaš odgovor!
Spoštovani!
Ker je nizek krvni tlak že sam po sebi lahko vzrok težavam, ki jih opisujete, predlagam, da preberete odgovor tukaj: .
Copy – paste:
“Kronična konstitucionalna hipotenzija pomeni stalni nizek krvni tlak, kar velja za tiste preiskovance, pri katerih smo večkrat izmerili krvni tlak manj kot 110/65 mmHg, oziroma preiskovanke, pri katerih smo večkrat izmerili krvni tlak manj kot 100/60 mmHg. Ob tem imajo tudi bolezenske simptome: utrujenost, omotico, razbijanje srca, prekomerno znojenje, motnje vida, zaspanost. Danes priznavamo tudi nizek krvni tlak kot bolezen (!), čeprav smo še nedavno trdili, da čim nižji je krvni tlak, tem boljša je napoved. Ta trditev je izvirala iz dejstva, da je visok krvni tlak pomemben dejavnik tveganja za bolezni možganov, srca, ledvic; zato se trudimo, da bi imeli čim nižji krvni tlak, a brez spremljajočih bolezenskih simptomov, seveda. Kronična hipotenzija je precej manj pogosta kot visok krvni tlak, tako ocenjujejo, da je prisotna pri 3,6% žensk in pri 2,7% moških. Utrujenost je prisotna predvsem zjutraj, prve ure po vstajanju. Bolniki se težko lotijo dela, čeprav fizično ni pretežko. Gre za utrujenost, ki se pojavi brez vsakega vzroka, vedno se pojavi še pred začetkom aktivnosti. Bolniki jo opisujejo kot stanje brez energije, kar pripisujejo slabi prekrvavitvi možganov. Utrujenost je prisotna v vseh mišičnih skupinah. Mišična nemoč je posledica slabe prekrvitve mišic zaradi nizkega krvnega tlaka. Tako bolniki niso sposobni opravljati dalj časa trajajočega fizičnega dela. Nizek krvni tlak je vedno prisoten pri bolnikih s kronično utrujenostjo, zato nekateri avtorji menijo, da nizek krvni tlak povzroča(!?) kronično utrujenost (in je tako ne štejejo kot samostojno bolezen), drugi pa menijo, da je to spremljajoč znak. Pri kronični utrujenosti so ugotovili spremembe v razmerju limfocitov (zvrsti belih krvnih celic), zato naj bi bile pogoste o k u ž b e vzrok za utrujenost.
Danes je na voljo veliko zdravil za zdravljenje nizkega krvnega tlaka, a njihova skupna značilnost je, da so neučinkovita. Veliko bolje je, da bolnika informiramo(!) o naravi bolezni in svetujemo, da temu prilagodi svoje življenje: dovolj počitka, počiva naj z zvišanim zglavjem, ne sme uživati alkohola, izogibati se mora dolgotrajnemu stanju, vročim prostorom ali delu na soncu, porazdeliti mora obroke hrane na več manjših. Če vse to ni uspešno, svetujemo dodatek soli(!) k prehrani v odmerku do 6g dnevno.”
Nekaj o tej temi še iz revije Ona (12./8./03), pod naslovom:Glavni krivec za sindrom kronične utrujenosti, med drugim naslednje :” Dejansko obstaja veliko zelo različnih vzrokov, zaradi katerih se krvni tlak zniža. Hipotenzijo lahko povzročijo nekatera zdravila, npr. anksiolitiki, zdravila za znižanje krvnega tlaka, diuretiki, zdravila za srce, nekateri antidepresivi in narkotični analgetiki. Kronično uživanje alkohola in dolgotrajna sladkorna bolezen prav tako pripeljeta do nižjih vrednosti. Motnje osrednjega živčnega sistema, patološko delovanje žleze ščitnice …, hude okužbe, zmanjšan volumen krvi zaradi izsušitve ali krvavitve so prav tako možni, a precej redkejši vzroki. Domnevajo, da je nagnjenost k nizkemu tlaku lahko tudi dedna. ”
V želji da bi vam te informacije koristile, vas lepo pozdravljam!
Veronika