Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Parodontologija Ustna vodica

Ustna vodica

Pozdravljeni!

Zanima me katera ustna vodica je boljša za zaščito dlesni,

Tantum Verde ali Curasept ?

Hvala

Sašo pozdravljeni,

najboljša preventiva pri preprečevanju vnetja obzobnih tkiv je dobra ustna higiena, s katero mehansko odstranimo bakterijske zobne obloge, t.i. plak. Glavni pripomočki pri tem so zobna ščetka in zobna nitka ali medzobne ščetke.

Raztopini, ki ju omenjate, se uporabljata predvsem v terapevtske namene.
Glavna učinkovina raztopine Tantum verde je benzidamin, ki sodi v skupino nesterodinih antirevmatikov in deluje protivnetno, protimikrobno, ima pa tudi anestetični učinek – blaži bolečino. Glavne indikacije za njegovo uporabo so različne infekcije ustne votline, kot so faringitis, stomatitis, afte, ter stanja po operativnih posegih.
Klorheksidin deluje protibakterijsko in je glavna učinkovina raztopine Curasept. Ta obstaja v treh različnih koncentracijah: 0,20%, 0,12% in 0,05% in se uporablja takrat, ko je mehansko odstranjevanje zobnih oblog oteženo ali onemogočeno. To je po kirurških posegih ali poškodbah v ustni votlini, kot dopolnilo po oralno-higienski fazi pri pacientih s parodontalno boleznijo, pa tudi pri gljivičnih infekcijah, aftah.. V 0,05 koncentraciji je lahko njegova uporaba dolgotrajnejša in ga priporočamo kot dopolnilo slabši ustni higieni pri fizično ali mentalno hendikepiranih pacientih, ali zaradi ortodontske ali protetične rehabilitacije.

Lep pozdrav, Ana Mikuž, dr. dent. med., spec. parodontologije

Spoštovani!

Mene pa zanimam če morda poznate ustno vodo Listerine. V primerjavi z drugimi se mi namreč zdi precej močna, saj me ob uporabi v ustih vse zelo peče, zato me zanima, ali morda veste, če vsebuje kakšne bolj agresivne oz. celo škodljive sestavine (če upoštevamo, da jo ob vsakem izpiranju ust malenkost tudi pogoletnemo)?

Najlepša hvala za odgovor

Spoštovani,

Listerine je antiseptična ustna voda. Njene aktivne sestavine so mentol, timol, eukaliptol in metilsalicilat, v originalni obliki raztopljene v 26,9% alkoholni raztopini, v novejših oblikah, z dodatki različnih okusov (Cool Mint, Vanilla Mint, FreshBurst..), pa je alkohola pribljižno 5% manj. Vsebuje tudi vodo in razne dodatke.
Aktivne učinkovine, raztopljene v alkoholni bazi, naj bi prodirale v bakterijski biofilm in tako uničile bakterije v ustni votlini.
V ZDA je Listerine ena najbolj razširjenih ustnih vod, ki jo uporabljajo že več kot 100 let. V več kot 30 študijah je bilo ugotovljeno, da se z 2x dnevno uporabo zamanjša količina bakerijskih oblog za 52%, pri tistih pacientih, ki imajo začetne znake vnetja dlesni (gingivitis), pa ta za 21%.
Pojavljala so se vprašanja, če dnevna uporaba ustnih vod, ki vsebujejo alkohol, lahko poveča nevarnost za nastanek raka ustne votline. American Dental Association (ADA) in Ameriški nacionalni inštitut za raziskavo raka (NCI) sta to zavrgla. Uporaba takih ustnih vod naj bi bila povsem varna.
Res pa je, da zobne obloge lahko odstranimo dovolj učinkovito mehansko, z uporabo zobne ščetke in zobne nitke/medzobnih krtačk. Problem je predvsem v tem, da si za mehansko ščetkanje vzamemo premalo časa. Kljub prepričanju, da si zobe čistimo dovolj učinkovito in dovolj časa, je bilo ugotovljeno, da jih ščetkamo poprečno 30-60 sekund dnevno. Za učinkovito mehansko odstranitev zobnega plaka pa je potrebno ščetkati 2x dnevno po 2 minuti. Če to opravljamo temeljito in dosledno, popolnoma zadošča za ohranjanje zdravja zob in obzobnih tkiv in je uporaba antiseptičnih ustih vod odveč. Uporabo ustnih vod z antiseptičnim učinkom priporočamo takrat, ko je mehansko ščetkanje zob oteženo ali onemogočeno (zaradi fizične/mentalne hendikepiranosti, po kirurških posegih v ustni votlini,.).

Lp, Ana Mikuž, dr. dent. med., spec. parodontologije

Pozdravljeni,

kaj pa pravite na to – med spodnjima enkama imam veliko luknjo, ki je širša seveda pri razgaljenih glavah zoba. Povsod drogod je čiščenje uspešno, tam pa ne tako zelo in ravno tam je najbolj kritično, najmanj je še ostalo dlesni. Kaj bi mi priporočali, bi mi kakšna zobna prha pomagala ali kaj drugega?

Hvala, Joži

Joži pozdravljeni,

kot ste že sami ugotovili, imate največji problem tam, kjer slabo čistite. Zobni plak, ki zastaja na zobeh, oziroma bakterije v njem, so krivi za vnetje dlesni, ki se, če ni dovolj hitro odstranjeno, širi v globlje strukture in povzroča razgradnjo čeljustne kosti. Pri tem pa se odmika tudi dlesen.
Zobne obloge najučinkovitejše odstranimo mehansko, z zobno ščetko in medzobnimi krtačkami. Zobna pasta ima predvsem kozmetični učinek, omogoča lažje drsenje ščetke in boljši zadah. Ustne vode z antibakterijskim učinkom pa uporabljamo predvsem takrat, ko je mehansko čiščenje onemogočeno (po operativnih posegih,..).
Bistvenega pomena je torej dobra zobna ščetka in pravilna tehnika ščetkanja. Ščetka naj ima majhno glavo, tako bo dosegla tudi težje dostopna mesta, ščetine naj bodo iz umetnih vlaken. Priporočam vam, da pri ščetkanju zunanjih ploskev zob, še posebej v področju sekalcev, ust nimate na široko odprtih temveč jih priprete. Tako boste lažje dosegli predele zob na meji z dlesnijo, ki so najbolj kritična za kopičenje plaka in posledično vnetje obzobnih tkiv. Medzobno ščetko pa morate vedno nasloniti na površino zoba.

Lep pozdrav, Ana Mikuž, dr. dent. med., spec. parodontologije

Lepo pozdravljeni!

Imam fiksni zobni aparat in me zanima, če smem uporabljati ustno vodico Listerine? Je možno da Listerine raztopi lepilo, s katerim so zvezdice pritrjene na zobe?

Najlepša hvala za odgovor!

Pozdravljeni,

vaš strah je popolnoma odveč, uporaba ustne vode Listerine je povsem varna tudi pri fiksnem ortodontskem aparatu.

Lp, Ana Mikuž, dr. dent. med., spec. parodontologije

Lepo pozdravljeni!

Imam parodontitis. Na spletu sem zasledil, da pomaga tudi koloidno srebro. Zanima me vaše mnenje.

Hvala za odgovor!

Spoštovani,

predvsem izdelovalci preparatov s koloidnim srebrom reklamirajo, da naj bi imelo koloidno srebro antiseptični (protibakterijski) učinek. V resni strokovni literaturi pa kolidnega srebra ni zaslediti.
O zdravljenju parodontalne bolezni sem že veliko napisala, malo pobrskajte po forumu!

Lep pozdrav, Ana Mikuž, dr. dent. med., spec. parodontologije

Zdravo!
Zanima me kako pravilno uporabiti ustno vodico in katera se največ uporablja! Hvala za odgovor in lp

Pozdravljeni,

velikokrat sem že povdarila, da sta osnova pripomočka za nego zob in ustne votline zobna ščetka in zobna nitka oz. medzobne ščetke in ne ustna voda. Ta je lahko dodatek k negi, ki pa ni neobhodno potreben.

V grobem delimo ustne vode na tiste s protibakterijskim delovanjem, ki so v pomoč predvsem pri parodontalnih obolenjih, na ustne vode, ki imajo dodatek fluoridov in skupaj z osnovnimi pripomočki preprečujejo nastanek kariesa, na ustne vode, ki imajo dodatke soli in so v pomoč pri preobčutljivosti zob, ter na vlažilne ustne vode za suha usta.

Odgovora na splošno žal ni moč podati, saj uporaba zavisi od potrebe posameznika.

Lep pozdrav, AM

Zdravo, mene pa zanima ali se po uporabi ustne vodice mora sprati usta z vodo, uporabljam sicer ustno vodo Listerine.

Hvala za odgovor, lp

Pozdravljena,

ne, ust po uporabi ustnih vod ne spiramo z vodo.

Lep pozdrav, AM

Pozdravljeni

Imel sem apikotomijo 5 zgoraj desno in me zanima, ali lahko 3 dni po operativnem posegu izpiram ustno votlino z Listerin ali kakšno drugo ustno vodico… Mogoče mi vi lahko kaj priporočate?

Lp Alex

Alex pozdravljeni,

po operativnih posegih v ustih priporočamo spiranje z ustno vodo, ki ima aktivno substanco klorheksidin v 0,2% koncentraciji. Le ta ima močno protimikrobno delovanje. Na našem trgu sta to ustni vodi Corsodyl, Curasept ADS 220, verjetno se najde še kakšna.

Spirajte nerazredčeno tekočino 2x dnevno, ne več kot 14 dni. Ker ustna voda ni kompatibilna s snovmi običajnih zobnih past, je priporočljivo, da po ščetkanju počakate vsaj pol ure. Spirate pa lahko neodvisno od ščetkanja, saj ni potrebno, da so zobje čisti.

Lep pozdrav, AM

Pozdravljeni,

nekje zadnji 2 leti so se mi pogosto pojavljale afte, ponavadi v času menstrualnega ciklusa. Zobozdravnica me opozorila naj tudi opazujem kako si ščetkam zobe. Ugotovila sem, da si res včasih poškodujem dlesen in mi na tistem mestu nastane afta. Kupila sem novo ščetko z mehkimi ščetinami. Opažam izboljšanje. Pojavijo se mi zelo redko. Zdaj kar naenkrat pa je nastal problem, da se mi začel pojavljati soor na jeziku. Opazila sem da od antibiotika Ciprobay in od takrat ni miru. Ta antibiotik je 2x sprožil soor ob jemanju le tega. Nato sem si mazala z Daktarin mazilom in se stanje izboljšalo. Mislila sem da se več ne ponovi ko več ne bom na AB. Ampak soor se mi ponovil že 2x, vendar ne v tako močno obliki kot pa pri jemanju AB.
Kaj storiti?

Hvala za pomoč

Pozdravljeni,

predlagam, da vas zobozdravnik napoti na pregled k specialistu parodontologu, ki bo po potrebi odvzel bris za mikrobiološko preiskavo, na podlagi katerega se bo lahko uvedlo ustrezno protigljivično zdravljenje.

Lep pozdrav , AM

New Report

Close