Ureaplasma urealyticum – urinski test
Pozdravljeni, dobil sem izvid, da sem okužen z bakterijo Ureaplasma urealyticum. Končal sem zdravljenje z anitibiotikom, sedaj pa bi šel na potrditveni test.
Ker je bilo prvo testiranje – bris, za mene zelo neprijetno, me zanima, če obstaja kje pri nas tudi urinsko testiranje ali kak drug način.
Z brskanjem po spletu sem ugotovil, da v Veliki Britaniji izvajajo tovrstne teste, pa me zanima, če jih kje izvajajo tudi pri nas.
Hvala za odgovor!
Spoštovani,
ureaplazma je znotrajcelična bakterija. Običajna preiskava, ki jo izvajamo pri nas, je kultivacija. Zato je pomembno, da pri odvzemu vzorca, to je pri brisu sečnice, sluznico dovolj podrgnemo in tako odluščimo dovolj celic, da dobimo material za preiskavo. Zato je preiskava žal tako neprijetna. Če bi bris jemali preveč nežno, bi bilo celic premalo, tako bi lahko bil rezultat lažno negativen.
V urinu lahko ureaplazmo “iščemo” v naključno prisotnih odluščenih epitelijskih celicah, ki jih je zelo malo, zato je potrebna drugačna preiskava, PCR. Ta preiskava je bistveno dražja, verjetno nekaj 10-krat dražja, od običajnega gojišča, zato je pri nas rutinsko ne delamo. Ker je nihče ne naroča, je vprašanje, ali imajo laboratoriji, kjer bi to preiskavo lahko delali, sploh reagente na zalogi.
Moj najboljši nasvet je zato, da pred kontrolnim brisom – kakšno uro prej – vzamite analgetik, npr. dva Lekadola (če nanj niste alergični), zdravnika pa opozorite, da vas je prejšnjič zelo bolelo.
Lep pozdrav,
Pozdravljeni
Samo nekaj bi dodala, ker se mi zdi, da je nekoč zdravnica napisala, da je ta bakterija dejansko ponavadi prisotna v sluznici in nekako jo v drugih državah niti ne zdravijo, posledično pač nekako pomeni, da niti ni tako nevarna. Samo pri nas jo pač zdravijo, naj bi pa bila prebivalec sluznice pri določenih. Verjetno nenevarni prebivalec, če sem prav razumela?
Glede na ime bi sklepala da živi v predelu sečil in verjetno zopet pride ali s spolnimi odnosi ali pa se sama po sebi razraste?
Spoštovani,
hja, prav imate. Ureaplazmo v velikem delu tuje strokovne literature eksplicitno imenujejo “nenevarni sopotnik” oz. “friendly traveller”. Pri nas smo pač dogovorjeni tako, da ugotovljeno ureaplazmo zdravimo, če ima pacient težave. (Če jih nima, preiskave pač niti ne delamo …) Ponovna prisotnost ureaplazme po zdravljenju lahko pomeni bodisi da zdravljenje ni bilo uspešno oz. se je bakterija ponovno razrasla, bodisi da je prišlo do ponovne okužbe. Tako sem v rahlo kočljivi situaciji vsakokrat, ko dobim tako neposredno vprašanje o ureaplazmi – praksa v Sloveniji je taka, da okužbo zdravimo, medtem ko je v tujini ne. Je pa res, da imamo razmeroma dobre povratne informacije in se težave po zdravljenju okužbe z ureaplazmo dostikrat razrešijo. (Ni pa nujno, da ni bila vzrok težav kakšna druga bakterija, ki smo jo uničili z istim antibiotikom, ali pa da gre za naključje.) Skratka, če je pacient brez težav, ureaplazme ne iščemo aktivno in se “ne praskamo, kjer nas ne srbi”. In tudi jaz se ne bi prav nič vznemirjala, če pacient po zdravljenju okužbe z ureaplazmo ne bi prišel na kontrolni pregled (za razliko od npr. sifilisa ali gonoreje, kjer je to čisto druga pesem in je treba odločno zdraviti in kontrolirati, tudi če je pacient popolnoma brez težav).
Lep pozdrav,
Da, vse, kar ste našteli, naj bi načeloma lahko povzročala ureaplazma; seveda ob zgoraj naštetih pomislekih.
Lep pozdrav,
Pozdravljeni!
Obolela sem z Ureaplasmo spp. Zanima me, kolikšna je inkubacijska doba bakterije (je možno, da jo dalj časa nosiš v sebi, pa ti izbruhne, ko imaš oslabljen imunski sistem?je možno, da je ta doba tudi več kot 2 leti?), ali se prenaša samo s spolnostjo, ali še kako drugače?, kako poteka zdravljenje?, se bolezen lahko kasneje v življenju ponovi?, je bakterija možen vzrok za koksitis (postavljeno imam diagnozo seronegativni reaktivni artritis, pri čemer imam vneta kolčna sklepa in desni ramenski sklep; zanima me, če je lahko Ureaplasma spp. povzročitelj vnetja?).
Že vnaprej se Vam lepo zahvaljujem za odgovore na zastavljena vprašanja!
Lp, Mateja
Spoštovani,
inkubacijska doba pri ureaplazmi (za težave v smislu vnetja sluznice spolovila) naj bi znašala 2-3 tedne. Glede možnosti, da bi bila dolgo časa tiho prisotna, potem pa bi čez leta sprožila težave v smislu izcedka in pečenja, vam ne morem pritrditi. Je pa ureaplazma res ena od opisanih sprožiteljev reaktivnega artritisa, vendar je tudi tukaj doba latence, ki jo navajate (2 leti), predolga – pri reaktivnih artritisih se težave običajno pojavijo po nekaj tednih, največ mesecih. Za mnenje vprašajte še svojega revmatologa. Ureaplazma se običajno prenaša s spolnim stikom, lahko tudi z matere na otroka med porodom ali v maternici. Če sprašujete po možnosti prenosa s predmeti (brisače, kopališča, straniščne školjke ipd.) je odgovor ne. Okužbo zdravimo z antibiotikom; terapija prvega izbora pri nas je doksiciklin. Okužba ne zapušča trajne imunosti, tako da se lahko z bakterijo kadar koli ponovno okužimo.
Lep pozdrav,
Spoštovani!
Pred letom dni sva se s parnetjem zdravila zaradi Ureaplasme z Doxyjem. Ponovni test po zdravljenju je bil negativen. Sprva sem mislila, da je moj bel in včasih lepljiv izcedek vzrok ureaplasme, vendar očitno ni. Izcedek je ostajal kjub negativnim izvidom. Bila sem tudi pri ginekologinji, kje so mi vzeli brise. Dve bakteriji (ne vem imen), ki sta naravno prisotni v telesu sta bili prekomerno razraščeni zato sem se zdravila z amoksiklavom. Partner pa je bil ta čas napoten v ambulatno za spolne bolezni, kjer je bil zopet pozitiven na ureoplasmo. Ker sva zasledila, da se drugod ureplasme ne zdravi, in ker sem se ob 1.zdravljenju z Doxyijem počutila precej slabo, sem terapijo zavrnila. Zasledila sem tudi, da da ureplasma lahko povzroči neplodnost? Sedaj me ja malce strah, ker v bližnji prihodnosti načrtujem nosečnost.
Hvala,
lp
Spoštovani,
ureaplazma je v evropskih in ameriških virih izrecno navedena kot “friendly traveler” – neškodljivi prebivalec genitalnega trakta. Testiranje na njeno prisotnost in zdravljenje je posebnost nekaterih ambulant, kjer se držijo stare prakse oz. imajo morda s tem dobre izkušnje. Sodobne ugotovitve o spolno prenosljivih okužbah ne podpirajo niti testiranja na ureaplazmo niti zdravljenja njene pristonosti. (Kar pomeni tudi, da naj ne bi povzročala neplodnosti.) Verjamem, da je pacientom težko slediti nasprotujočim si mnenjem, ampak pri ureaplazmi je žal tako. Kar se tiče prevladujočega mnenja evropske medicine spolno prenosljivih okužb, ste ravnali povsem ustrezno.
Lep pozdrav,
Pozdravljeni,
zaradi neznanega mocnega vnetnega stanja (CRP=160) so mi zadrzali na porodnen oddelku in predpisali antibitoike Zinat. Odkrili so bakterijo ureoplazmo in mi zato predpisali se antibitoike Sumamed (3 dni). Ko se je partner oglasil pri dermatologu, da bi se tudi on testiral, so ga odslovili in rekli da je ureoplazma povsem normalno stanje pri zenskah in da se to stanje niti slucajno ne zdravi v casu nosecnosti in mi teh antibiotikov ne bi smeli dati. Zanima me, ce so res antibiotiki skodljivi v casu nosecnosti (35 teden) in ce je ta bakterija res zanemarljivo stanje? Ali imava s partnarjem lahko spolne odnose ali naj pocakava dokler se ponovno ne testiram?
Ze v naprej se vam zahvaljujem za odgovor in vam zelim vse lepo v letu 2020.
Lp.
Spoštovani,
torej antibiotika Zinnat in azitromicin (Sumamed) v nosečnosti nista problematična in ju ob potrebi redno uporabljamo brez posledic, zato vsaj ta izjava ni na mestu. Drugo je verjetnost, da bi Ureaplazma povzročila take vrste vnetni odziv, da bi CRP narasel na 160. To je pa res zelo vprašljiva ocena. Sicer pa partner ni problem, zlasti ne zdaj v nosečnosti, ko se s potencialnim zdravljenjem pač posvetijo vam. Ureaplazma sicer lahko povzroča splave in prezgodnji porod, če se zelo namnoži, ampak je po drugi strani to oportuna pol bakterija, ki se namnoži le, če je kaj narobe z imunskim odzivom gostitelja, sicer je bolj ali manj prikrito prisotna. Žal niste nič omenili, zakaj ste sploh šli k zdravniku, saj se vnetnih parametrov ne preverja kar brez zveze vsakemu, ki pride mimo. Če imate kakšno vnetno stanje v predelu rodil in vam še grozi kak zaplet v smislu prezgodnjega poroda bi bili spolni odnosi zadnje, na kar bi smeli misliti. To je običajno prva reč, ki jo v takšnem primeru odsvetujemo preden odsvetujemo karkoli drugega.
Pozdravljeni,
za pregled sem se odlocila, ker sem imela tri dni vrocino 39,5 in sem jo zbijala z lekadoli. Prav tako sem bila zaprta in zato blata nisem odvajala 4 dni. Zdaj so parametri CRP v mejah normale (vrednost<5), prav tako nimam vec bolecin. Od kod je vnetje izviralo niso odkrili. Raziskave niso pokazale nobenih drugih tezav, tudi urinokultura je bila negativna. Nosecnost naj bi potekala normalno.
Zahvaljujem se vam za odgovor,
Lp
potem antibiotična terapija zlasti ni bila nujno potrebna, ni pa bila problematična za plod.
Spoštovani dr. Pušenjak,
Vljudno vas prosim za vaše mnenje glede moje situacije, sem v 28.tednu enoplodne nosečnosti in imam že tretjič diagnosticirano vnetje mehurja (s Sanford testom vsakič izolirana E.colli, v prvem in drugem trimesečju v količini 1.000.000/ml, v tretjem 10.000/ml), za kar sem jemala prvič Amoksiklav, drugič Zinnat, sedaj ponovno Amoksiklav. Že celo nosečnost uporabljam tudi Gynophilus kapsule. Vnetja mehurja sem imela stalno že pred nosečnostjo, dvakrat pa z brisom materničnega vratu ugotovljeno tudi Ureaplasmo parvum, zdravljeno s Doxyem (ki pa se očitno ponavlja). V nosečnosti na prisotnost ureaplasme nisem bila testirana (ali je odvzem brisa na MV sploh varen?), zelo me skrbi, da bi bila ob stalno prisotni E.colli prisotna tudi ta bakterija in bi bilo smiselno zdravljenje s Sumamedom? Skrbi me namreč prezgodnji porod in okužba otroka. Kaj bi mi vi svetovali, naj se naročim na bris (je to možno pri vas?) ali naj kar zaprosim za Sumamed (trenutno še jemljem Amoksiklav)?
Dolžine MV mi ginekologinja do sedaj še nikoli ni preverila (nisem imela nobenega vaginalnega UZ, razen na prvem pregledu za potrditev nosečnosti), zadnje dni pa čutim pritisk v nožnici, do sedaj teh občutkov ni bilo.
Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor že vnaprej
Spoštovani,
antibiotik proti bakteriuriji je indiciran le pri več kot 1.000.000 bakterij /ml nikakor ne pri 10.000 ali 100.000. V tem primeru zadoščajo drugi ukrepi kot je obilno prenalivanje z vodo (2 do 3L/dan) in morebiti še kak dodatek kot je brusnični čaj ali ekstrakt, D-manoza (Urifar, Femidoc). Ureaplazme v nosečnosti ne preverjamo, četudi bi j odkrili pa z doxiciklinom v nosečnosti ne smemo zdraviti. Lahko bi poskusili le z azitromicinom, ki pa ni sredstvo izbora. Brisa ne bi jemal, če je MV dovolj dolg, ampak bi preventivno priporočal uporabo vaginalnega antiseptika na osnovi mlečne kisline (Vitagin-C, Laktogin, Vagisan ipd.). Obravnava je glede tega možna tudi pri meni v MCCZ.
v bistvu da, ne prenehajte pa z ostalimi prteventivnimi ukrepi kot so prenalivanje z vodo in občasnim dodajanjem urantiseptika (d-manoza, ekstrakt brusnic, uveae ursi ipd.).
Spoštovani,
Ponovno se obračam na vas s prošnjo za nasvet, in sicer v zvezi z vnetjem sečil…sem v 30.tednu nosečnosti in se že tekom cele nosečnosti (pa tudi že pred nosečnostjo) borim z vnetjem mehurja zaradi E.colli, za kar sem prejemala v prvem trimesečju Amoksiklav, v drugem Zinnat, v tretjem Amoksiklav, sedaj pa je 10 dni po prenehanju jemanja Amoksiklava, ponovno po Sanfordu količina E.coli 1.000.000. Na oddelku za patološko nosečnost v UKC Ljubljana sem naročena naslednjo sredo, ginekologinja mi je ponovno predpisala anitibiotik po antibiogramu, ki naj ga jemljem do takrat (med možnimi se mi zaradi odpornosti bakterije ponujata le Amoksiklav ali Zinnat, ki pa očitno ne odpravita bakterije). Dva dni nazaj sem imela hude bolečine v desni ledvici tako da sem tudi bruhala, z ležanjem na levem boku, Spasmexom in prenalivanjem z vodo sedaj bolečin že dva dni ni. Vljudno vas prosim za nasvet, naj spet jemljem antibiotike ali ne ter kaj sploh lahko pričakujem od obravnave na oddelku za patološko nosečnost?
Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor že vnaprej
Spoštovani,
zapletene infekcije sečil (čim je vpletena tudi ledvica) razumemo kot sistemska okužba in zato priporočam hospitalizacijo. Prav tako bo morda potrebna bolj kompleksna terapija z intravenskim odmerjanjem antibiotikov. Če je v infekcijo vpletena ecoli, bi sicer sam že vsaj pri drugi ponovitvi infekcije poskusil še z dodatkom D-manoze, ki sicer ni v uradnih priporočilih zdravljenja infekcij sečil, ampak ima potencial, ki prav pri ecoli lahko doprinese k uspešnosti zdravljenja, saj tej bakteriji prepreči zmožnost pritrditve na steno sečil, s čimer preprečuje svojo odstranitev iz sečil. Pripravke z D-manozo se dobi v prosti prodaji v lekarnah (Urifar, Femidoc).